referendum

Težavno zbiranje podpisov

10. 07. 2001 00.00

Zbiranje podpisov za naknadni potrditveni referendum o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln spremljajo najrazličnejša ugibanja o načinu in številu doslej zbranih podpisov. Skupaj naj bi jih zbrali 40.000, podpisovanje pa bo potekalo še do 20. julija. Na Novi stranki pravijo, da so doslej zbrali 10.000 podpisov, obenem pa opozarjajo, da pri zbiranju podpisov prihaja do nepravilnosti.

Podpisan dogovor o PCP-jih

03. 07. 2001 00.00

Danes naj bi minister za evropske zadeve Igor Bavčar, Sindikat delavcev gostinstva in turizma in predstavniki delodajalcev podpisali dogovor o programu preoblikovanja prostocarniskih prodajaln na mejah z Italijo in Avstrijo. Podpisali pa sta ga le dve strani, vlada in sindikat, predstavnik delodajalcev dogovora ni želel podpisati zaradi domnevnih neresnic, ki naj bi jih včeraj objavili na javni televiziji. Sporne naj bi bile trditve novinarke, da nihče od zaposlenih v PCP-jih ne bo ostal brez dela in da vlada posebej za zaposlene v teh prodajalnah povečuje prispevek pri vključitvi osebe v Sklad dela s 350 tisoč tolarjev na 500 tisoč tolarjev.

Proti preoblikovanju PCP

02. 07. 2001 00.00

Brezcarinske prodajalne ostajajo, o njihovi usodi pa se bomo najverjetneje odločali na referendumu. Tudi stroka pri preoblikovanju prostocarinskih prodajaln ni enotna. Ravno letos sta dva ugledna strokovnjaka, najprej Jože Mencinger, rektor univerze, in nato Bogomir Kovač, ugleden ekonomist, objavila nasprotujoči si mnenji. Prvi trdi, da bi upoštevanje politične zaveze, da se prodajaln znebimo, pomenilo njihovo preoblikovanje. Prodajalne bi ohranile več kot tri četrtine prometa, odpuščanja ne bi bilo. Doktor Kovač trdi ravno nasprotno - preoblikovanje bi za prodajalne pomenilo njihov konec. S prvim se strinja vlada, drugega upoštevajo opozicija in trgovci. Oboji pa se strinjajo, da prostocarinske prodajalne v taki obliki ne smejo obstati, predvsem zaradi superprofitov. In superprofiti v PCP-jih so predvsem pri najbolje prodajanih artiklih. In sicer pri cigaretih, parfumeriji in alkoholu.

Nova stranka poziva sindikate

01. 07. 2001 00.00

Nova stranka je v javnem pismu pozvala predstavnike sindikatov, naj z aktivnim zbiranjem podpisov podprejo zahtevo za referendum o zakonu o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln. V stranki, ki je pobudnica referenduma, med drugim opozarjajo, da namerava vlada sredstva za financiranje odpiranja nadomestnih delovnih mest na obmejnih območjih zagotoviti iz proračuna, zato je celotna kupčija, predlagana sindikatom, v svoji osnovi zgrešena. Sindikate referendumska pobudnica poziva, naj ne pristanejo na takšno prelivanje stroškov.

Opozicija slavi 10. obletnico osamosvojitve

24. 06. 2001 00.00

Na Kongresnem trgu v Ljubljani je nocoj slavnostna prireditev ob 10.obletnici osamosvojitve, ki jo pripravlja Koalicija Slovenije.

Evropejci o vrhu v Goeteborgu

21. 06. 2001 00.00

Nedavni vrh Evropske unije v Goeteborgu je z določitvijo okvirnega časovnega načrta za izvedbo širitve, v katerem je predvidel konec pristopnih pogajanj z najbolje pripravljenimi kandidatkami v letu 2002, leto 2004 pa opredelil kot ciljni datum vstopa prvih novih članic, za vse strani v procesu prinesel izziv, da zastavljeni cilj dosežejo. Tako je raven zavez iz Goeteborga danes ocenil švedski veleposlanik v Sloveniji John Christer Ahlander, ko je skupaj z vodjo delegacije Evropske komisije v Sloveniji Ericom van der Lindnom ter Samijem Godartom, veleposlanikom Belgije, ki bo julija od Švedske za pol leta prevzela predsedovanje uniji, spregovoril o rezultatih vrha.

Spet na referendum

19. 06. 2001 00.00

Ustavno sodišče je odločilo, da zakon o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln na mejnih prehodih z državami članicami EU ni ustaven, kar pomeni, da prodajalne na avstrijski in italijanski meji do nadaljnjega ostajajo. Ustavni sodniki so s takšno odločitvijo pritrdili Novi stranki pri njihovem stališču, da je predsednik DZ Borut Pahor ravnal napačno, ko je zavrnil njihovo referendumsko pobudo. Kot je v pojasnilu odločbe zapisal predsednik ustavnega sodišča Franc Testen, ima v nastalem položaju predsednik DZ Borut Pahor možnost, da spremeni svojo odločitev ter ugodi konec februarja letos vloženi pobudi Nove stranke za razpis naknadnega referenduma.

Večina proti zakonu

19. 06. 2001 00.00

Na nedeljskem referendumu so se državljani in državljanke Slovenije odločali o usodi zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. Rezultati naknadnega zakonodajnega referenduma so sicer še neuradni, vendar je že očitno, da novela zakona, ki so jo pred dvema mesecema sprejeli v državnem zboru, ne velja.

Joras napovedal gladovno stavko

19. 06. 2001 00.00

Na svojem domu v zaselku Mlini, kjer meja med Slovenijo in Hrvaško še ni določena, je danes tiskovno konferenco sklical Joško Joras, samooklicani borec za južno mejo. Joras pričakuje, da ga bodo hrvaški policisti v prihodnjih dneh odpeljali v zapor, kjer naj bi odsedel 17 dni, ker ni plačal denarne kazni zaradi izobešanja slovenske zastave in table "Tu je Slovenija" na svoji hiši. Če se bo to res zgodilo, bo Joras gladovno stavkal.

Večina proti noveli zakona

18. 06. 2001 00.00

Na nedeljskem referendumu so se državljani in državljanke odločali o usodi zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo , ki ga je državni zbor sprejel 19. aprila. Poldrugi milijon volilnih upravičencev je imel možnost odločati o potrditvi oziroma zavrnitvi z zakonom določene novosti, po kateri naj bi v prihodnje pravico do umetne oploditve imele tudi ženske brez partnerja.

Odzivi na referendum

18. 06. 2001 00.00

V vrstah Mlade Slovenije, strankarskega podmladka NSi, se že pojavljajo zahteve po odstopu ministra Kebra. Kot je za 24 ur dejal Jernej Pavlin, predsednik Mlade Slovenije, so "v Mladi Sloveniji prepričani, da je večina volivk in volivcev - se pravi 400.000 državljanov Republike Slovenije -, izrekla jasno nezaupnico ministru za zdravje, Dušanu Kebru, ki je mimo volje strokovne javnosti, brez podpore medicinske in pravne stroke, vztrajal na predlogu, ki se je izkazal kot slab. ''Mi bomo s prstom pokazali na ministra, predvsem pa je naša pobuda usmerjena k vsem parlamentarnim strankam, da - vkolikor minister ne bo sam odstopil, kar bi bilo skladno z demokratičnimi načeli in politično kulturo -, da podprejo pobudo in se minister odstavi. Zaenkrat smo še na ravni pogovorov, tako z našo poslansko skupino kot v okviru Koalicije Slovenija, računamo pa, da se bodo pobudi pridružili vsi, ki menijo, da je minister slabo opravil nalogo," je povedal Pavlin.

Kritika zahtev po referendumu o širitvi EU

17. 06. 2001 00.00

Evropski komisar za kmetijstvo Franz Fischler je v pogovoru za ponedeljkovo izdajo avstrijskega časnika Profil kritiziral zahtevo svobodnjaške stranke (FPÖ) po referendumu o širitvi Evropske unije. "Pri utemeljitvi FPÖ me moti, da skupaj z zahtevami po referendumu povezuje zahteve, ki vzbujajo pomisleke in strah," je dejal Fischler.

Pred referendumom

15. 06. 2001 00.00

V nedeljo bomo odločali o noveli zakona o umetni oploditvi z biomedicinsko pomočjo, ki omogoča umetno oploditev tudi samskim ženskam, dopušča pa tudi možnost uvoza jajčnih celic iz tujih spermalnih bank.

Pogodba iz Nice ostaja

12. 06. 2001 00.00

Berlin in Pariz tudi po irskem "ne" pogodbi iz Nice odločno zavračata vsakršna nova pogajanja o temah te pogodbe. Nemški kancler Gerhard Schröder, francoski predsednik Jacques Chirac in francoski premier Lionel Jospin so se po današnjem francosko-nemškem vrhu v Freiburgu zavzeli, da je v vsakem primeru potrebno ostati pri predvidenem časovnem načrtu glede širitve EU. Potrebno bo storiti vse, da bi pogodba iz Nice začela veljati do konca leta 2002, pa četudi bi bilo potrebno ponoviti referendum na Irskem, so v skupni izjavi zapisali voditelji obeh držav.

Začenja se referendumsko odštevanje

11. 06. 2001 00.00

Volivci in volivke, ki se nedeljskega potrditvenega referenduma o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo ne bodo mogli udeležiti, bodo svoj glas lahko oddali v naslednjih treh dneh v okviru t.i. predčasnega glasovanja na sedežih okrajnih volilnih komisij. Volišča za referendumsko izjasnjevanje, ki so v večini primerov na sedežih upravnih enot, bodo odprta v torek, sredo in četrtek od 9. do 17. ure.

Na Irskem o ratifikaciji pogodbe iz Nice

07. 06. 2001 00.00

Na Irskem poteka referendum o ratifikaciji pogodbe iz Nice, s katero se Evropska unija pripravlja na sprejem novih članic. Če bo večina od 2,9 milijona irskih volilnih upravičencev na referendumu obkrožila "ne", bi bilo to usodno za pogodbo iz Nice, saj je za začetek njene veljavnosti potrebno, da jo ratificira vseh 15 članic EU. Irska je edina članica EU, ki ji zakonodaja narekuje, da pogodbo potrdi z referendumom. Odločilnega pomena je, kako se bo odločila četrtina Ircev, ki se bili po zadnjih anketah še vedno neodločeni.

Odbor nadaljuje informiranje javnosti

30. 05. 2001 00.00

Za Odbor za svobodno odločanje je temeljnega pomena vzbuditi državljansko zavest, da se v demokraciji ne smejo kršiti pravice oz. možnosti manjšine, je poudarila njegova predsednica Spomenka Hribar. Kot je dodala, želijo vzbuditi tisto temeljno toleranco in državljansko solidarnost, da bi ljudje kljub osebnemu nestrinjanju dopustili uveljavljanje možnosti oploditve z biomedicinsko pomočjo tudi ženskam brez partnerja, ki bi si to želele.

Starman odgovoril Pahorju

25. 05. 2001 00.00

Predsednik Slovenske konference Svetovnega slovenskega kongresa (SSk) Danijel Starman je predsedniku DZ Borutu Pahorju danes poslal odgovor na mnenje parlamentarne pravne službe v zvezi s pobudo za spremembo novele zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. Omenjeno pobudo si je Slovenska konferenca SSk, tako Starman, "dovolila dati kot društvo, ki deluje v javnem interesu".

Javno mnenje o referendumu

22. 05. 2001 00.00

Inštitut za raziskovanje medijev Mediana je izvedel javnomnenjsko anketo o referendumu na vzorcu 860 ljudi, v starosti od 18 do 75 let. Za uveljavitev Zakona, ki dopušča umetno oploditev tudi samskim ženskam je dobrih 30 odstotkov vseh anketiranih, skoraj 39 odstotkov zakonu nasprotuje. Na referendum ne bi šlo dobrih 11 odstotkov, skoraj 21 odstotkov vprašanih pa je neopredeljenih do vsebine Zakona. Če primerjamo odgovore po spolu, bistvenih razlik ni. Velike razlike se pokažejo v primerjavi anketriancev po starosti in po regijah. Med regijami najbolj izstopa Prekmurje, kjer je skoraj polovica populacije ne bi šla na referendum oziroma jih vsebina zakona ne zanima ali ga ne poznajo. S starostjo narašča odstotek tistih, ki uveljavitvi zakona in s tem pravici vseh žensk do umetne oploditve nasprotujejo. Zanimivo pa je, da več kot tretjino mladih do 25.leta vprašanje umetne oploditve sploh ne zanima, so neopredeljeni oziroma ne bodo šli na referendum.

Za ali proti?

21. 05. 2001 00.00

Slovenska konferenca Svetovnega slovenskega konferenca je danes vladi in parlamentu predlagala, naj umakneta sprejeto novelo zakona o postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo in tako preprečita referendum, denar pa naj raje namenita izgradnji Pediatrične klinike. Na svetovnem slovenskem kongresu so prepričani, da novela zakona, ki omogoča umetno oploditev tudi samskim ženskam, moške postavlja v podrejeni položaj in jemlje otrokom pravico do identitete. Predsednik kongresa Danijel Starman pa je tudi zatrdil, da je celotna medicinska stroka - z ''izjemo nekaterih janičarjev'', na njihovi strani.

Pobuda za spremembo novele zakona

21. 05. 2001 00.00

Slovenska javnost je močno razdvojena glede novega zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo, saj ta omogoča umetno oploditev tudi samskim ženskam. Kot je znano je državni zbor za 17. junij razpisal referendum o noveli zakona, dopoldne pa so svojo pobudo za spremembo novele zakona, predstavili predstavniki Slovenske konference Svetovnega slovenskega kongresa.

Italijanska desnica za splav

18. 05. 2001 00.00

Italijanska desnica je zavrnila zahtevo katoliške cerkve in papeža Janeza Pavla II. po odpravi zakona, ki dovoljuje splav, in ocenila, da je mogoče zakon kvečjemu izboljšati. Italijanska škofovska konferenca in papež sta namreč včeraj na zmagovalce nedeljskih parlamentarnih volitev naslovila zahtevo, naj "v luči spoštovanja človekovega življenja in njegovega naravnega konca" ponovno pregledajo "zakon 194", ki dovoljuje umetno prekinitev nosečnosti.

Zborovanje za umetno oploditev

18. 05. 2001 00.00

Odbor za svobodo odločanja je včeraj v ljubljanskih Križankah organiziral zborovanje na katerem so se zbrali tisti, ki menijo, da imajo pravico do umetne oploditve tudi samske ženske. Na zborovanju je bilo približno 300 ljudi, kar je več kot so organizatorji pričakovali. Pobudnikov zborovanja in hkrati ustanovitve odbora je 35, med njimi je tudi nekaj znanih Slovencev in Slovenk, estradnikov, športnikov in predstavnikov različnih strok. Zagovorniki sprejetega zakona so na zborovanju še enkrat pojasnili svoja stališča, zakaj naj bi zakon bil, tak kot je bil, sprejet. Vsi, ki so prišli pa so podpisali neke vrste pristopno izjavo k Odboru za svobodo odločanja.

Stroka proti umetni oploditvi

18. 05. 2001 00.00

Slovenci bomo junija na referendumu odločali o možnosti umetne oploditve tudi za samske ženske. Včeraj so se v ljubljanskih Križankah zbrali tisti, ki menijo, da imajo pravico do umetne oploditve tudi samske ženske. Vendar pa so udeleženci razširjenega strokovnega kolegija za ginekologijo, v katerem so predstavniki stroke iz vse Slovenije, proti noveli zakona.

522 milijonov za referendum

15. 05. 2001 00.00

Dober mesec dni nas loči od referenduma o umetni oploditvi, ki bo državo stal nekaj več kot 522 milijonov tolarjev. Naj spomnimo, Bajukova vlada je pri sprejetju omenjenega zakona izločila samske ženske, sedanja vlada pa jim je z novelo zakona zopet omogočila umetno oploditev. Zato je skupina 34 poslancev zahtevala referendum o zakonu.

Poziv za svobodno odločanje

11. 05. 2001 00.00

Skupina predstavnikov civilne družbe je v javnost poslala pismo z naslovom Za svobodo odločanja. 35 podpisnikov, od katerih jih je večina znanih Slovenk in Slovencev, verjamejo, da je predlagani referendum o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo groba kršitev človekovih pravic. Svoboda odločanja je osnovna civilizacijska pridobitev, podpisani pa verjamejo, da je Slovenija danes dovolj pluralna in tolerantna, da se ji zaradi posluha za pravice manjšine ni treba bati za skupne vrednote, državljani in državljanke pa so dovolj zreli in solidarni, da v svobodi drugega na vidijo grožnje svoji svobodi.

NSi o umetni oploditvi

09. 05. 2001 00.00

Novela zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo močno zaposluje parlamentarne stranke. Predlagateljice referenduma se že dogovarjajo o skupnem nastopu in propagiranju stališč proti umetni oploditvi zdravih samskih žensk. Poslanci Nove Slovenije, ki so tudi podpisali pobudo za razpis referenduma ne razumejo trditev nasprotne strani o tem, da je referendum nesmiseln. Po njihovem mnenju mora o tako občutljivih temah obstajati družbeni konsenz. &raquo

Berlusconi napovedal možne ministre

09. 05. 2001 00.00

Kandidat italijanske desnice za novega premiera na nedeljskih volitvah Silvio Berlusconi je sinoči nepričakovano med predvolilno televizijsko oddajo napovedal seznam oseb, ki jih želi v svojem bodočem vladnem kabinetu, če bo seveda na parlamentarnih volitvah zmagal. Berlusconi je kot možnega ministra napovedal tudi predsednika družbe Ferrari Luco di Montezemolo, zaradi uspehov družbe "rdečega konjiča" zelo priljubljenega med Italijani.

SLS+SKD ostaja v vladi

08. 05. 2001 00.00

SLS+SKD zaradi zadnjih kadrovskih odločitev vlade ne bo razdrla partnerstva z LDS, je po seji glavnega odbora stranke za 24ur povedal njen predsednik Franci But in ob tem dodal, da si bo stranka prizadevala za večjo prepoznavnost v koaliciji.

Lisice znova na ustavnem sodišču

08. 05. 2001 00.00

O lisicah, posebni napravi, s katero se vozniku prepreči odpeljati nepravilno parkirano vozilo in jih nameravajo vpeljati v ljubljanski občini, bo znova odločalo ustavno sodišče. Potem ko je najprej upravno in nato še vrhovno sodišče kot neutemeljeno zavrnilo pritožbo skupine pobudnikov za razpis naknadnega referenduma o uvedbi lisic, so pobudniki nesojenega referenduma v ponedeljek vložili ustavno pritožbo. Po njihovem mnenju je vrhovno sodišče kršilo ustavno pravico do odločanja na referendumu ter ustavno pravico do enakega varstva pravic v postopku pred sodiščem, ker odgovora tožene stranke, občine, ni poslalo tožnikom.