reformirati

Znižal plače kardinalom, dovolil blagoslov istospolnih, prijateljeval z drugimi verami

21. 04. 2025 12.46

Ljudski papež, papež miru, papež usmiljenja in enakosti. Tako se papeža Frančiška spominjajo v svetu. Z odločnimi koraki mu je uspelo reformirati sedež katoliške cerkve, znižati plače kardinalom, boril se je proti spolnim zlorabam otrok, dovolil je blagoslov istospolnim parom.

Merklova v knjigi spominov tudi o Putinovem psu in tresenju v javnosti

26. 11. 2024 13.38

Sodelovala je s štirimi ameriškimi in francoskimi predsedniki ter petimi britanskimi premierji. Leta 2021 je po 16 letih zaključila vodenje Nemčije, ki jo je popeljala skozi svetovno finančno krizo, begunsko krizo in pandemijo covida-19. Še pred političnim vzponom je odraščala v komunistični Vzhodni Nemčiji. Vse to je življenje nekdanje nemške kanclerke Angele Merkel, ki je v Berlinu predstavila knjigo Svoboda: Spomini 1954–2021, ki ima več kot 700 strani. V knjigi med drugim opisuje sodelovanje s Putinom in incident z njegovim črnim labradorcem, politični poraz ob brexitu in vzroke za njeno tresenje v javnosti ob koncu politične kariere.

'Če danes v Sloveniji najdemo politike, ki podpirajo Orbana, potem nas to lahko skrbi'

04. 08. 2024 07.39

"Mir brez svobode sam po sebi ni veliko vreden." Tako pravi Vojko Volk, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, pristojen za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost. Z velikim poznavalcem področja in izkušenim diplomatom smo se pogovarjali o ključnih izzivih današnjega sveta – vojni v Ukrajini, konfliktu v Gazi, razmerjih med velesilami, stanju Evropske unije, migracijah, varnosti, (strateških) ciljih Slovenije, "novem svetovnem redu" in tistih, ki ga želijo ustvariti – ter seveda, o temi zadnjih dni, to je sodelovanju Slovenije v zgodovinski izmenjavi zapornikov med Zahodom in Rusijo.

Fajonova jasna: Za Slovenijo priznanje Palestine ni več vprašanje

05. 05. 2024 07.47

Zunanja ministrica Tanja Fajon se mudi na drugem obisku Izraela in zasedenega Zahodnega brega od začetka vojne v Gazi. Slovenska delegacija si je najprej ogledala muzej holokavsta, Fajonova pa se je nato sestala z družinami izraelskih talcev in z zunanjim ministrom Izraelom Kacem, srečanje s predsednikom Jicakom Hercogom pa so odpovedali tik pred zdajci. Popoldne je prečkala mejo in odšla v Ramalo, kjer se je sestala s palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom in premierjem Mohamedom Mustafo, nato pa si ogledala še nezakonite naselbine Izraelcev na Zahodnem bregu.

'Slovenija je postala aktivna soustvarjalka evropske prihodnosti'

30. 04. 2024 20.48

Ob 20. obletnici vstopa Slovenije v Evropsko unijo bodo v barvah evropske zastave zažarele prepoznavne stavbe in javni prostori po vsej Sloveniji. Ob obletnici pa se tako iz naše države kot iz tujine vrstijo sporočila. "Slovenija je v dveh desetletjih članstva v EU zrasla in se razvijala, krepila svoje mednarodne vezi ter postala aktivna soustvarjalka evropske prihodnosti," je dejala zunanja ministrica Tanja Fajon. "Širitev je temeljni kamen naše strateške suverenosti," pa je ob obletnici največje širitve EU spomnil predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Osrednja državna proslava ob obletnici vstopa pa bo sledila 9. maja v Novi Gorici.

Vodja skrajno desne AfD bi izvedla referendum o izstopu Nemčije iz EU

22. 01. 2024 13.31

Sovodja skrajno desne Alternative za Nemčijo (AfD) Alice Weidel je v intervjuju za časnik Financial Times ocenila, da je britanski referendum o izhodu iz Evropske unije dober primer, ki bi mu lahko sledila tudi Nemčija. Dejala je, da si njena stranka želi reformirati EU in zmanjšati moč Evropske komisije.

Golob: Podnebne spremembe so nekaj, čemur nihče od nas ne bo ubežal

28. 08. 2023 07.11

Nobena država se s podnebnimi spremembami ne more soočiti sama, podnebna agenda pa bo na vrhu prioritet Slovenije v VS ZN, je ob začetku 18. Blejskega strateškega foruma dejal premier Robert Golob. Zavzel se je za širitev EU in mir v Ukrajini. Na izzive, s katerimi se sooča svet, se ni mogoče ustrezno odzvati brez globalnega ukrepanja, ki pa ni možno brez solidarnosti, pa je poudarila zunanja ministrica Tanja Fajon.

Ognjeni zublji v Grčiji vzeli že štiri življenja, v treh dneh izbruhnilo 177 požarov

27. 07. 2023 17.23

Gasilci v Grčiji se še naprej borijo z gozdnimi požari, ki zadnja dva tedna divjajo po državi. V osrednji Grčiji so ognjeni zublji v sredo terjali dve smrtni žrtvi, skupno doslej že štiri, so sporočile grške oblasti. Gre za moškega in žensko, ki sta umrla na območju pristaniškega mesta Volos.

DZ potrdil kandidate za ministre, Golobova vlada odslej z 20 resorji

24. 01. 2023 06.10

Državni zbor je na glasovanju potrdil listo ministrskih kandidatov. Vlada premierja Roberta Goloba bo imela odslej 20 resorjev. Golob je pred glasovanjem na seji dejal, da ima po osmih mesecih končno popolno vlado. Sprememba vlade ni personalna, temveč vsebinska, njen namen pa je doseganje novih strateških prebojev in odgovarjanje na strateške izzive našega časa, je dodal.

'Stanje v zdravstvu ni tako dramatično katastrofalno, kot ga prikazujejo'

20. 01. 2023 06.21

Zaradi izrednih razmer v zdravstvu bo na zahtevo opozicijske SDS izredna seja DZ. Kakšna so pričakovanja te seje, kako se bo SDS obnašal pri sprejemanju zdravstvene reforme, reforme plač v javnem sektorju, kakšen je odnos predsednika stranke s trenutno najbolj priljubljenim slovenskim politikom po javnomnenjski raziskavi Ninamedie, kakšno politiko bo vodila stranka v prihodnje, smo v oddaji 24UR ZVEČER izvedeli iz prve roke. Na vprašanja je odgovarjal predsednik stranke Janez Janša.

Cena prehoda: višji davki ali manj denarja za zdravstvo ali infrastrukturo

19. 01. 2023 12.18

Od klimatologov do politikov – že nekaj časa so opozorila o nujnosti hitrega zelenega prehoda del vsakdanjika. Svoje je dodala še vojna v Ukrajini, ki je Zahod potisnila v iskanje dodatnih virov energije. Hitra energetska, tehnološka in gospodarska transformacija je tako tisto, kar je trenutno postavljeno kot cilj. Pa je res realen? Vsekakor ne bo šlo brez žrtev, smo slišali na WEF v Davosu. Projekt potrebuje veliko denarja in pomenil bo ali višje davke ali manj denarja na drugih področjih. Vprašljiv pa je lahko tudi izkupiček. Ali povedano drugače – je mogoče, da le rešujemo eno težavo in ustvarjamo drugo? Nove tehnologije potrebujejo ogromno materialov, ki jih je treba pridobiti, to pa bo znova imelo hude okoljske in družbene posledice.

Golob: Naslovitev stanovanjske politike takoj po referendumu

21. 11. 2022 14.05

Predsednik vlade Robert Golob se je v DZ strinjal, da so razmere na stanovanjskem trgu nedopustne. Ob tem je napovedal, da se vlada namerava lotiti reševanja tega vprašanja takoj po nedeljskem referendumu. "Država je 30 let praktično zanemarjala stanovanjsko politiko, rezultat je, da cene stanovanj letijo v nebo," je dejal na besede poslanca Levice Mateja Tašnerja Vatovca, ki je premierja spomnil na zapis v koalicijski pogodbi.

'Italijanski prijatelj': Krediti so ga zasvojili, nacionalizem zmedel, mafija ugrabila

26. 09. 2022 13.02

Evropa je nov teden začela ob precej razgretem ozračju. Čeprav je bil pričakovan, razplet volitev v Italiji po Evropi dviguje prah in vzbuja nelagodje. Giorgia Meloni svojih stališč ne skriva, zato je vprašanje, kako bo odslej potekalo sodelovanje s to državo, ključno. Še posebej v času, ko je enotnost povezave nujna na najbolj bistvenih vprašanjih – od odnosa do Vladimirja Putina do ekonomskih izzivov. Prav slednji pa naj bi v prihodnjih mesecih politiko postavili v še bolj zapleten položaj, kjer bo usklajevanje političnih in oportunističnih interesov še težje.

Golob: Ukrepi, ki jih bomo morali sprejeti, se ocenjujejo na več kot 1,5 milijarde

05. 09. 2022 06.10

Za pomoč gospodarstvu ob energetski draginji bo treba po oceni predsednika vlade Roberta Goloba sprejeti ukrepe v vrednosti več kot 1,5 milijarde evrov. Kakšne bodo dejansko potrebe, pa je odvisno tudi od tega, koliko bomo uspešni pri zagovarjanju nujnosti reforme energetskih trgov v Evropi, je dejal po srečanju na GZS. Dogovorili so se o oblikovanju ekipe, ki bo v naslednjem mesecu sprejela odločitev, kako v naslednjem letu pomagati gospodarstvu. Predstavniki gospodarstva pa sporočajo, da s sestankom niso zadovoljni, predvsem zato, ker vlada ni obljubila kapice na ceno energentov tudi za gospodarstvo.

Umrl zadnji sovjetski voditelj in nobelovec Mihail Gorbačov

30. 08. 2022 22.45

V 92. letu starosti je umrl oče 'glasnosti' in 'perestrojke' ter zadnji sovjetski voditelj Mihail Gorbačov. Bil je generalni sekretar Komunistične partije Sovjetske zveze od leta 1985 do njenega razpada 25. decembra 1991.

Policija streljala na kmete: zaščita okolja ali slabo premišljene ideje?

06. 07. 2022 15.19

Nizozemska policija je na severu Nizozemske streljala na kmete, ki so protestirali proti načrtom za zmanjšanje emisij dušika. Policija je sporočila, da so se policisti odzvali na "nevarno situacijo", ko so kmetje, ki so se poskušali prebiti mimo blokade, da bi prišli na avtocesto v provinci Friesland, trčili v njihova vozila. V državi sicer že dlje časa vre med politiko in kmeti, prav tako ne manjka kritikov, ki se sprašujejo, ali ne bodo birokrati s slabo premišljenimi "zelenimi idejami" povzročili zgolj popoln prehranski kaos in nevzdržno visoke cene hrane.

Kdo sta kandidata za ministra na gospodarskem in finančnem področju?

12. 05. 2022 19.38

Nad javnimi financami naj bi po novem bdel 49-letni diplomirani ekonomist Klemen Boštjančič, ki je zasedal vodilne položaje v različnih podjetjih, javnost pa ga najbolj pozna v vlogi nekdanjega šefa nadzornikov Vegrada in izvršnega direktorja Adrie Airways. Gospodarstvo, ki je trenutno v precej dobri kondiciji, pa naj bi prevzel 51-letni Matjaž Han iz SD. Ta resor je eno večjih presenečenj bodoče vlade – vanj bo namreč po novem sodilo tudi področje športa, ki je bilo doslej združeno z izobraževanjem in znanostjo.

Več članic EU, tudi Slovenija, v non-paperju: 'Evropo, ki deluje, že imamo'

09. 05. 2022 10.42

Deset držav članic Evropske unije, med njimi Slovenija, je pripravilo t. i. non-paper, v katerem so kritične do uporabe idej evropskih državljanov v okviru konference o prihodnosti Evrope za interese posameznih institucij. Poudarili so tudi, da namen konference ni bil sprememba pogodb EU. Očitki letijo predvsem na Evropski parlament, čeprav ta v dokumentu ni izrecno omenjen.

VOYO serije, ki so navdušile: od ukrajinskega predsednika do norveških spletk

22. 04. 2022 15.56

Na VOYO lahko najdemo zelo bogato izbiro serij in filmov, tik pred začetkom prvomajskih praznikov pa vam predstavljamo pet vsebin, ki so uporabnike ponudnika videov na zahtevo najbolj navdušili. Katera serija pa je vas najbolj prepričala?

Serija, s katero je zaslovel Volodimir Zelenski, tudi na VOYO

14. 04. 2022 13.44

Na VOYO 17. aprila prihaja nova ukrajinska serija Glas ljudstva, ki se dotika aktualnega družbenega dogajanja. V glavni vlogi nastopa Volodimir Zelenski, na VOYO pa bosta v prihajajočih mesecih na voljo še druga in tretja sezona te serije ter film.

Mihail Gorbačov, oče glasnosti in perestrojke, dopolnil 90 let

02. 03. 2021 10.29

Zadnji predsednik Sovjetske zveze praznuje 90 let. Mihail Sergejevič Gorbačov danes, še posebej v Rusiji, ostaja politična persona, okrog katere se lomijo mnenja. Nekateri ga postavljajo na piedestal zaradi uvedbe reform, ki so privedle do demokratizacije Sovjetske zveze, Rusije in celotnega vzhodnega bloka, drugi pa mu očitajo neuspeh reform, ki so privedle do propada države.

Slovenija ratificirala pravno podlago za financiranje okrevanja EU

28. 01. 2021 16.01

Vlada je izdala uredbo o ratifikaciji sklepa Sveta EU o sistemu lastnih sredstev EU. Gre za pravno podlago, ki bo omogočila financiranje okrevanja Unije po pandemiji oz. delovanje instrumenta za okrevanje, iz katerega bo Sloveniji na voljo do 5,2 milijarde evrov sredstev.

Bodo obsojenega morilca zaradi junaškega dejanja predčasno izpustili iz zapora?

18. 10. 2020 17.01

Novembra 2019, ko je bil obsojeni morilec Steven Gallant zaradi rehabilitacijskega dogodka na dnevnem izpustu, se je na Londonskem mostu zgodil teroristični napad. Gallant je vskočil in pomagal pridržati storilca, zato so ga tudi razglasili za junaka. Ker naj bi bil živ dokaz tega, da se ljudje lahko spremenijo, so zdaj predlagali, da bi njegovo 17-letno zaporno kazen skrajšali za 10 mesecev.

Ameriški toksični koktajl: neenakost, odtujenost elit, rasizem in politična korektnost

18. 10. 2020 07.02

Predsedniške volitve v Združenih državah Amerike so pred vrati, razkol v ameriški družbi pa že dolgo ni bil tako očiten. Notranje težave ZDA, ki jih v vsem blišču in bedi spremljamo v zadnjih mesecih, pa pravzaprav niso nek nov pojav, ampak kronična bolezen nekega imperija. Gre za delitve, ki presegajo oba predsedniška kandidata in se raztezajo globoko v ameriško preteklost. Vseeno pa bo od izida novembrskih volitev odvisno, kako bodo ZDA pristopile k reševanju nakopičenih stoletnih ekonomskih, rasnih, socialnih in drugih težav, ki tlijo v ameriškem kotlu.

Sodišče EU razveljavilo dogovor med ZDA in EU o izmenjavi osebnih podatkov

16. 07. 2020 18.27

Sodišče Evropske unije je razveljavilo dogovor EU in ZDA o t. i. ščitu zasebnosti, ki omogoča izmenjavo osebnih podatkov. Po mnenju sodišča ta dogovor omogoča "poseganje v temeljne pravice ljudi, katerih podatki so preneseni", saj lahko do podatkov dostopajo ameriški državni organi, pri čemer to ni omejeno na tisto, kar je nujno, so zapisali v sporočilu za javnost. Kljub temu je prenos podatkov državljanov Unije obdelovalcem podatkov v tretjih državah dovoljen, so še odločili sodniki.

Izbiranje morebitne prve (pod)predsednice ZDA

20. 06. 2020 07.46

Predsedniški kandidat iz kleti, kot so se v času samoizolacije norčevali iz demokrata Joeja Bidna, pozornost nase usmerja z ugibanjem javnosti, s kom se bo podal na volitve. Vemo, da bo ženska in da ne bo senatorka slovenskega rodu Amy Klobuchar, ki se je odpovedala tej časti. Hkrati pa je Bidnu položila na srce, naj izbere temnopolto kandidatko za podpredsednico.

'Niso nas naučili razlike med močjo in avtoriteto. Niti, kako oboje pravično izvajati'

09. 06. 2020 13.30

Občutek moči je tisti, ki v veliki meri določa, kakšna je naša interakcija z drugimi posamezniki in družbo. Večja, kot je moč posameznika, boljši je njegov dostop do virov, kot so hrana, izobrazba, delovno mesto, celo nabor potencialnih partnerjev. Težava pa je, da je mogoče postati "pijan od moči", pravi Marwa Azab, strokovnjakinja s področja nevroznanosti.

Razpustitev policije, denar sociali. Sta rušenje kipov in Twitterjev aktivizem res del rešitve?

08. 06. 2020 10.02

V ZDA in marsikje drugod po svetu so se konec tedna odvili novi protesti zaradi policijske brutalnosti in rasizma, ki jih je sprožila smrt temnopoltega Georgea Floyda. V Minneapolisu se obeta razpustitev policije, širše po državi pa spremembe financiranja policije in uvajanje programov, ki bi zmanjšali prepad med rasami. Vse vpletene strani na tem področju sicer čaka ogromno dela.

Trump obtožil WHO, da je 'kitajska lutka'

19. 05. 2020 06.45

Predsednik Donald Trump je zagrozil, da bo trajno prenehal s plačevanjem ameriške članarine pri Svetovni zdravstveni organizaciji, če se v naslednjih 30 dneh "ne bodo zavezali k pomembnejšim izboljšavam". Na štirih straneh dolgem pismu je organizaciji očital, da je "lutka Kitjaske" in da je zatajila v pandemiji novega koronavirusa.

30 let pod odhodu s kongresa ZKJ: 'Z odhodom smo oslabili dva stebra nekdanje države'

20. 01. 2020 20.04

Mineva 30 let od začetka zadnjega, 14. izrednega kongresa Zveze komunistov Jugoslavije. Slovenski delegati, pod vodstvom Cirila Ribičiča, so januarja 1990 kongres protestno zapustili, kar je vodilo v propad zveze komunistov in kasneje tudi v razpad Jugoslavije. Slovesnost ob okrogli obletnici odhoda je bila v predsedniški palači, udeleženci pa so si bili enotni, da se odhodu s kongresa pripisuje premajhno pomembnost v mozaiku dogodkov, ki so vodili v samostojnost.