regulacija čustev

'Punce so se ulegle na zebro, preden avto pride, skočijo stran'
09. 05. 2025 06.00
Smrtonosni izzivi, nasilje, izsiljevanja z intimnimi posnetki, spodbujanje k anoreksiji – vse to so nevarnosti, ki prežijo nad mladostniki na družbenih omrežjih. Mladostniki so pred zasloni po 6,8 ure na dan. Podatki NIJZ so skrb vzbujajoči – uporaba družbenih omrežij je problematična pri vsakem enajstem mladostniku. Pomoč zaradi zasvojenosti pa iščejo vedno mlajši, tudi že 6-letniki.

'Čutimo vsi, razlikujemo se po tem, kako svoja občutja izražamo'
23. 06. 2023 10.53
V tokratnem popkastu smo govorili s terapevtoma, ki delata z otroki v stiski. Monika Erjavec Bizjak in Andrej Omulec sta spregovorila o tem, kako lahko prepoznamo, da je otrok v stiski in kako mu lahko pomagamo. Pa tudi o tem, kako otroku pomagati krepiti občutek lastne vrednosti, kako se odzvati v primerih nasilja, kakšna je vloga šole in da ne sme biti tabu tem. "Otroke je treba naučiti, kako naj ravnajo, ko se jim zgodi krivica," je povedal Omulec. Erjavec Bizjakova je med drugim izpostavila tudi, kako pomembno je, da imamo nadzor nad vsebinami, ki jih spremljajo naši otroci. "Pravica do tega, da starš poskrbi za varnost otroka, je nad pravico otrokove zasebnosti," pravi. Predstavila pa sta tudi vajo, s pomočjo katere se otroci učijo regulirati svoja čustva.

Raziskava o doživljanju epidemije med študenti: večina poroča o depresiji in anksioznosti
26. 04. 2021 16.37
V času pandemije covida-19 smo izpostavljeni številnim stresnim dogodkom, ki lahko vplivajo na naše duševno zdravje. Tako tuje kot domače raziskave nakazujejo, da se je duševno zdravje v tem času poslabšalo. Raziskave pa dokaj konsistentno kažejo tudi, da so mladi tisti, ki so med bolj prizadetimi, navajajo na NIJZ. Tudi na inštitutu so namreč opravili raziskavo o doživljanju epidemije in med študenti zabeležili visoke ravni anksioznosti, večina pa jih je poročala tudi o simptomih depresije.

Ali še lahko verjamemo svojim očem?
23. 01. 2020 06.00
Umetna inteligenca, ki velja za gonilno silo četrte industrijske revolucije, velja za enega ključnih dejavnikov, ki bodo zaznamovali naslednje desetletje, zaradi česar se je znašla v središču pogovorov tudi na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu. In če je AI v marsičem izboljšala naša življenja, strokovnjaki v zadnjih letih svarijo tudi pred posledicami in nevarnostmi, ki jih vse hitrejši razvoj na tem področju prinaša s seboj.