regulativa

Kolikšen bo prihranek ob nižji omrežnini v najdražjem časovnem bloku?

06. 02. 2025 18.36

Obetajo se nižji stroški elektrike za gospodinjstva, ampak, ali gre za gasilski ukrep ali prvi korak k pravičnejšemu sistemu? Marsikomu je namreč novo obračunavanje omrežnine povzročilo kar nekaj slabe volje in stresa. Državni zbor je sprejel zakon, ki januarja in februarja znižuje omrežnino v najdražjih urah v delovnih dneh med 7. in 14. ter med 16. in 20. uro. A kaj to pomeni za vašo denarnico, koliko manj, če sploh, boste plačevali zaradi novega sprejetega zakona in kaj bo marca, ko se izteče vladna uredba o omejitvi cen elektrike? Vas torej čaka olajšanje ali še večji strošek?

Mladoletnemu dijaku povsod prodali prepovedane vejpe, nikotinske vrečke, cigarete

31. 01. 2025 06.00

Danes je nacionalni dan brez cigarete. Podatki pa skrb vzbujajoči, opozarjajo na NIJZ in govorijo celo o epidemiji. Mladi vse pogosteje uporabljajo elektronske cigarete, rjave fuge in nikotinske vrečke. Celo več kot odrasli. Samo elektronske cigarete je v zadnjem mesecu uporabilo kar 30 odstotkov 16-letnikov. So torej (pre)lahko dostopne? Kako jih mladi sploh dobijo, če je prodaja mlajšim od 18 let prepovedana? Skrita kamera s 16-letnikom je zgovorna. V slabi uri so mu vse izdelke in to brez vprašanja prodali povsod.

Agencija proučuje možnost sprememb pri časovnih blokih in obračunski moči

29. 01. 2025 14.23

Agencija za energijo po pridobitvi prvih podatkov o učinkih novega sistema omrežnine in vplivu sončnih elektrarn proučuje možnost sprememb med drugim pri časovnih blokih in določanju obračunske moči. Podatki sicer potrjujejo upravičenost ločitve na zimsko in poletno sezono.

Temna plat božičnih okraskov: vsebujejo nevarne kemikalije

12. 12. 2024 18.53

December je čas čarobnosti, lučk in bleščic, ki so praktično za vsakim vogalom. In čeprav res pričarajo občutek pravljičnosti, skrivajo tudi temno plat. Kar dve tretjini teh izdelkov vsebuje snovi, ki so lahko zelo nevarne za zdravje. Tako lahko umetna drevesa in božični okraski vsebujejo ftalate, ki motijo delovanje hormonskega sistema, najdemo jih pa lahko tudi v igračah, ki pa na deklaraciji velikokrat strupenih snovi sploh nimajo označenih. Regulativa na tem področju je pri nas namreč precej slaba, opozarjajo na Zvezi potrošnikov.

Golob o nizki podpori njegovi stranki in vladi: Razumel sem sporočilo

23. 11. 2024 07.41

Potem ko je vladi uspelo pod streho spraviti reformo plač v javnem sektorju, je premier Robert Golob optimističen tudi glede drugih reform. Kot je dejal v intervjuju za STA, je plačna reforma namreč "motivacijska zmaga" in "trasira pot za sprejemanje ostalih reform". Tudi na morebitno gospodarsko krizo se Slovenija že pripravlja, zagotavlja. Spregovoril je tudi o precej nizki javnomnenjski podpori stranki Gibanje Svoboda in vladi, ki jo izkazujejo ankete, a je prepričan, da se trend že obrača. "Sem pa razumel sporočilo, zato sem odpovedal večino službenih poti v tujino in se bom prvenstveno posvečal temu, kako izboljšati položaj ljudi v Sloveniji." Urad predsednice sicer dogovor zanika.

Milijonar iz Žirovnice: Vsak si sam kroji usodo

18. 07. 2024 15.40

Še preden je začel hoditi v osnovno šolo, je sosedu napeljal elektriko. Namesto da bi šel študirat, je odprl svoje prvo podjetje. Danes je Roman Bernard eden najbogatejših Slovencev, solastnik uspešnega mladega podjetja, ki bo letos najverjetneje podvojilo prodajo. Čeprav bi lahko živel kjerkoli na svetu, ostaja v domači Žirovnici in je hvaležen, ker sta tudi poslovno ob njem dve najpomembnejši ženski v njegovem življenju – žena in hčerka.

'Pričakovali smo razbremenitev plač'

18. 06. 2024 16.26

Upravni odbor Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije je obravnaval paket predlaganih davčnih sprememb, ki ga je ministrstvo za finance nedavno poslalo v javno obravnavo. Predlagane spremembe se med drugim nanašajo na dohodnino, davek od dohodkov pravnih oseb, davek na dodano vrednost in trošarine. Obrtniki in podjetniki odkrito priznavajo, da so od države pričakovali, da bo prisluhnila gospodarstvu in znižala visoko obremenitev plač.

Slovenija (ne)uspešna pri lobiranju v Bruslju?

29. 05. 2024 06.00

V Bruslju je trenutno več kot 12.600 registriranih lobistov. Neuradno pa naj bi bilo še enkrat več – približno 30.000. V registru je 53 slovenskih organizacij, ki želijo vplivati na zakonodajo EU. A Slovenija v primerjavi z drugimi državami, tudi sosedi Hrvati in Italijani, pri lobiranju zaostaja, izpostavljata Mihael Cigler in dr. Draško Veselinovič, ki v Bruslju delujeta že 20 let. Zakaj Slovenija ne izkoristi koristi lobiranja v Bruslju? Ni dovolj učnih ur?

DIGGIT: Za vse, ki želite biti del prihodnosti

09. 04. 2024 00.15

Če želite biti del prihodnosti, razumeti svet, ki nastaja, in spoznati inovacije, ki spreminjajo naša življenja, je DIGGIT pravi odgovor.

Zlepljene trepalnice, otečene veke in zelene obrvi

16. 12. 2023 08.59

Odrasli v povprečju uporabimo 12 kozmetičnih izdelkov dnevno. Od šamponov, mil in krem do ličil. A koliko sploh naša koža potrebuje? Trg diktira vedno nove izdelke, vplivneži delijo nasvete in čudežne formule. Črni trg kozmetičnih storitev cveti – s trajnim lakiranjem nohtov, podaljševanjem trepalnic, vrisovanjem obrvi se ukvarjajo tudi ponudniki z opravljenimi hitrimi tečaji in neprimerno opremo. Nadzor je pomanjkljiv, posledice pa so lahko dolgotrajne.

Gospodarstvo sprejema povabilo, se bodo z Golobom sešli v sredo?

04. 12. 2023 10.31

Gospodarstvo z nezaupanjem sprejema povabilo predsednika vlade Roberta Goloba k dialogu z vlado, ki ga je premier dal na vrhu gospodarstva. Sešli naj bi se v sredo. Njihovo nezaupanje izhaja iz tega, ker so bili, kot so prepričani, v zadnjem obdobju prevečkrat izigrani in deležni le dodatnih obremenitev. Za vnovična pogajanja vladi postavljajo tudi nekaj pogojev. Minister Boštjančič zahtevo za razveljavitev ukrepov, ki dodatno obremenjujejo gospodarstvo, šele nato so se pripravljene vrniti za pogajalsko mizo, vidi kot izsiljevanje.

Pilotni projekt: pacientov vse več, kader, ki ga primanjkuje, pa izgoreva

23. 09. 2023 17.32

Šempetrska bolnišnica je začela pilotni projekt sprememb organiziranosti urgentnih centrov po Sloveniji. Gre za spremembe, ki so jih predlagali na Strateškem svetu za zdravstvo, po katerem naj bi v regijskih in satelitskih urgentnih centrih delali vsi zdravniki z licenco, torej tudi koncesionarji in zasebniki. V šempetrski bolnišnici in urgentnem centru so zatrdili, da bodo naredili vse, da vzpostavijo model, ki bo primeren za celotno Slovenijo.

Vlada bo predloge sprememb pri dohodnini v DZ poslala brez soglasja ESS

23. 09. 2022 17.50

Vlada z ESS na seji ni dosegla soglasja o spremembah pri dohodnini, predloge bo v DZ tako poslala brez tega. So pa socialni partnerji zadovoljni, da so bili nekateri njihovi predlogi upoštevani in da je napovedan dialog tudi za davčno reformo prihodnje leto. Načeloma so podprli novelo zakona o pomoči gospodarstvu, bi pa želeli nekoliko drugačne rešitve.

Delno državni zavarovalnici bosta gradili zasebno bolnišnico v prestolnici

13. 09. 2022 06.00

Skoraj 20 tisoč kvadratnih metrov, 80 postelj, do 400 pacientov – takšna bo prva zasebna bolnišnica v prestolnici. Gradila jo bo družba DC Naložbe v lasti največjega zasebnega izvajalca zdravstvenih storitev, tj. Diagnostičnega centra Bled. In kdo nakup financira? Dve zavarovalnici – Zavarovalnica Triglav in Sava Re, ki sta delno v državni lasti. Kaj to pomeni za javne bolnišnice, bodo zapirale vrata zaradi odhodov kadrov v zasebništvo? Gre za siromašenje javnega zdravstva z javnim denarjem? Kaj pravi minister za zdravje Danijel Bešić Loredan? Minister Loredan v treh tednih za to konkretno temo še ni našel časa za pojasnila.

'Pozabili so na tiste na tleh'

10. 07. 2022 09.38

"Letališča, pa tudi operaterji sprejema in odpreme potnikov ter letal so iz pandemije izšli z znatno manjšim številom zaposlenih. Kar pa je še huje, članice EU so med pandemijo namenjale obsežno finančno pomoč svojim letalskim družbam, vendar so popolnoma pozabile na zemeljski segment letalske industrije," opozarja nekdanji direktor več hrvaških letališč Tonči Peović, ki je predsedoval tudi mednarodnemu združenju letališč, ki letno prepeljejo več milijonov potnikov. Na evropskem nebu se zdaj vrstijo zamude in odpovedi poletov, na letališčih pa vlada kaos zaradi gneče.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez

20. 04. 2022 06.09

Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Mladoletnikoma zasegli 90 kosov pirotehnike, občani prijavljajo kršitve javnega reda in miru

29. 12. 2021 16.20

Novogoriški policisti so izvedli načrtovan poostren nadzor glede preprečevanja nepremišljene, neprevidne in objestne uporabe pirotehničnih izdelkov v času božično-novoletnih praznikov. Potekal je v mestnih središčih na območju Nove Gorice, Solkana in Šempetra pri Gorici oz. na tistih lokacijah, kjer je v preteklosti pogosto prihajalo do uporabe pirotehničnih izdelkov, predvsem s strani mlajših oseb. Dvema mladoletnima kršiteljema so zasegli skupno 90 različnih pirotehničnih izdelkov. Zoper oba kršitelja bo podan obdolžilni predlog na okrajno sodišče. Obravnavali so tudi kršitev s področja prepovedanih drog in mladoletni osebi zasegli zeleno posušeno rastlino, za katero so policisti posumili, da gre za prepovedano drogo, konopljo, in jo poslali v nadaljnjo analizo.

Policisti 21-letniku zasegli 1763 kosov pirotehnike

21. 12. 2021 08.29

Policisti letos poročajo o vse več zasegih prepovedanih pirotehničnih izdelkov. Do sedaj so jih zasegli že več kot 5000, kar je več kot lani. Omenjeni številki pa se je pridružilo še število zaseženih petard, ki so jih našli pri 21-letniku iz okolice Cerknice.

Naj bo uporaba pirotehnike med prazniki varna in uvidevna

18. 12. 2021 13.16

Čeprav bodo letošnji božično-novoletni prazniki znova minili v znamenju ukrepov za zajezitev epidemije, poskrbimo, da nam vseeno prinesejo nekaj zadovoljstva. Nič ni narobe s tem, da si ustvarimo praznično vzdušje, dokler z njim ne pokvarimo vzdušja komu drugemu. Preden se torej odločite, da bi si tudi letos s pokanjem in ognjemeti popestrili praznike, pomislite na morebitne posledice in vse tiste, ki bi jim to lahko predstavljalo stres, breme ali celo nevarnost, opozarjajo policisti.

Podjetništvo v digitalni dobi

04. 12. 2021 07.30

Izraz podjetništvo so skozi zgodovino opredelili različni avtorji (npr. Bernard Belidor, Jean Baptiste, Jan Tinbergen, Adam Smith, Alfred Marshall, Joseph Schumpeter idr.), dobro pa jih povzema Hirscherjeva (1985) definicija, ki razume podjetništvo kot proces ustvarjanja nečesa drugačnega in vrednega, pri čemer se vloži trud in čas. V tem procesu se prevzema spremljajoče finančno, psihološko in družbeno tveganje, ter pridobi končna nagrada v obliki monetarnega sredstva ali osebnega zadovoljstva.

Janša: Od sredine avgusta naprej hitro testiranje ne bo več brezplačno

15. 07. 2021 16.51

Predsednik vlade Janez Janša je na novinarski konferenci napovedal, da bodo šli ukrepi v prihodnjih dneh v smer priporočil Evropske komisije – čim več odprtega in dostopnega, a le ob izpolnjevanju pogoja PCT. "Kdor je cepljen, testiran ali prebolevnik, ne bo imel nobenih ovir v javnem življenju." Glede na to, da je cepljenje brezplačno, od sredine avgusta naprej hitro testiranje ne bo več brezplačno, je še dejal.

Bo konkurenca med ponudniki poskrbela za nižje cene ali se bomo vozili dražje?

30. 09. 2020 06.00

Cen goriv odslej ne bo več določala država. Nas čaka podražitev naftnih derivatov? Za koliko? Kaj pa dolgoročno, bo res sledila pocenitev? Kaj na sprostitev pravijo prevozniki in kdaj bo začela delovati aplikacija s cenami goriv na vseh črpalkah po Sloveniji, ki se je že sesula?

Kdaj bomo v Sloveniji dokončno legalizirali konopljo?

15. 02. 2020 07.00

Letos mineva sto let, odkar so v ZDA uzakonili prepoved pridelave, posedovanja in prodaje alkoholnih pijač. Še posebej so bile prepovedane žgane pijače, ampak povpraševanje žejnih ljudi po teh opojnih substancah nikakor ni usahnilo. Prohibicija alkohola se je izkazala kot neživljenjska regulativa, ki je v praksi zdržala vsega trinajst let.

Hrvaška bo znova dokapitalizirala Croatio Airlines

18. 09. 2019 10.49

Hrvaška vlada bo na četrtkovi seji sprejela sklep o vnovični dokapitalizaciji letalskega prevoznika Croatia Airlines, je na slovesnosti ob 30. obletnici te letalske družbe povedal hrvaški premier Plenković. Kot je dejal, hrvaška potrebuje nacionalnega letalskega prevoznika, ni pa razkril podrobnosti o načinu dokapitalizacije.

'Vi ste dobili zabeljen proračun, mi smo želeli drobtinice, pa nam jih je vlada odrekla'

07. 03. 2019 08.37

"Zmoti me, ko Luka pravi, kaj vse v Levici potrebujejo. Bistveno lažje bi stvari realizirali, če bi se šli odgovorno vlado in prevzeli ministrstva. Res, da bi morda kakšen minister odstopil, ampak tako je v življenju," je Mescu dejal Han. Novakova je razočarana, ker pri rebalansu niso upoštevali nobenega amandmaja opozicije. "Da bi vsaj kakšna drobtinica padla z bogatunove mize!" si želi.

Zakaj slovenski turizem cveti, planinska dejavnost pa životari?

31. 01. 2019 17.27

Slovenski turizem zadnja leta podira rekorde. Obiskovalce pa vse bolj privlačijo tudi naše gore. Turistični delavci sicer spodbujajo razvoj tega področja, a v PZS opozarjajo, da planinske koče in poti še vedno ostajajo na plečih prostovoljnega dela planinskih društev. Je tak način še 'spodoben', predvsem pa, kako dolgo bo še mogoč in kako planinsko infrastrukturo financirajo v Avstriji?

'Nadzor in varnost letenja z baloni sta se po nesreči izboljšala'

16. 11. 2018 15.55

Področje komercialnih poletov s toplozračnimi baloni je danes drugače regulirano kot pred balonarsko nesrečo, ki je leta 2012 pretresla Slovenijo, je zagotovil preiskovalec letalskih nesreč in incidentov Toni Stojčevski. Poudaril je, da je bil namen njihovega poročila po takratni nesreči le opozoriti na sistemske napake.

O tem se v predvolilni kampanji praktično ni govorilo!

01. 06. 2018 12.51

V preteklih tednih smo v predvolilnih soočenjih praktično na dnevni ravni poslušali, kaj vse je v naši majhni državici narobe, kaj bi bilo potrebno spremeniti in kako. Slišali smo precej podobne, če ne celo identične floskule kot pred prejšnjimi parlamentarnimi volitvami … in pred skoraj vsemi do sedaj. Veliko je bilo povedanega o zdravstvu, sociali, gospodarstvu, bolj malo pa o negativnih vplivih regulacije in poseganju države v življenja lastnih prebivalcev.

Energetska prihodnost Slovenije: brez jedrske elektrarne in zemeljskega plina ne bo šlo

01. 06. 2018 07.00

Stranke obljubljajo davčne olajšave za vozila z alternativnimi pogonskimi viri, energetsko sanacijo stavb, več okoljskih inšpektorjev in večjo samozadostnost Slovenije z energetskimi viri.

Regulacija kriptovalut – dobra ali slaba poteza držav?

12. 05. 2018 13.23

Slovenija je ena najbolj razvitih držav na področju kriptovalut oziroma uporabe tehnologije blockchain. Imamo namreč izjemne izkušnje in znanje o tem. Država bi to prednost lahko izkoristila in jo uporabila kot magnet za tuja podjetja, a bi se zato morala bolj odpreti tem tehnologijam. Tukaj se zato postavi vprašanje, kako naj se loti regulacije oziroma ali je v 'kriptosvetu' sploh smiselna?