rektorji

Rad je rekel: 'Pridite še kdaj, potrkajte na vrata,' čeprav to ni bilo mogoče
22. 04. 2025 16.03
Jorge Mario Bergoglio, papež Frančišek, je bil priljubljen zaradi svojega preprostega in ljudskega slovesa. Veliko je dal na skromnost, pravijo tisti, ki so ga poznali, med njimi tudi nekateri Slovenci. Poleg slovenskega političnega vrha so se z njim srečevali tudi tudi drugi ljudje, ki v dneh po njegovi smrti delijo vtise o preminulem poglavarju katoliške cerkve.

Bo prenova samostana nad Sečovljami ostala mrtva črka na papirju?
07. 10. 2024 20.14
Nekdanji samostan sv. Onofrija nad Sečovljami bo po letih propadanja dobil nove znanstvene vsebine. V kislo jabolko ureditve povsem degradiranega območja sta skupaj z občino zagrizli še ljubljanska in primorska Univerza. Poleg prenove objektov naj bi tem vdahnili tudi primerno vsebino, to pa je razvoj Interdisciplinarnega nacionalnega raziskovalno-razvojnega centra za trajnost. Župan in rektorji so podpisali pismo o nameri. Se bo to uresničilo tudi v praksi ali bo ostalo zgolj mrtva črka na papirju?

Predlog vlade: direktorji naj bi dobili tudi več kot 2000 evrov povišice
10. 05. 2024 06.46
Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so se dogovorili, da bodo poskušali stebrna pogajanja pospešiti in jih v 14 dneh v ključnih točkah pripeljati do konca. Vladna stran pa jim je predstavila tudi predlog bistvenega dviga plač direktorjev v javnem sektorju. Finančni minister Klemen Boštjančič je hitel pojasnjevati, da so to neke stare, delovne različice, po katerih bi predsednik države, vlade, ministri in direktorji univerzitetnih centrov dobili tudi več kot 2000 evrov povišice. Sindikati sicer v tem ne vidijo toliko težav, saj pričakujejo, da se bodo po teh plačah potem vrednotile tudi plače ostalih javnih uslužbencev.

'Pri izginotju tovornjaka smo bili jaz in država žrtev prevare'
13. 03. 2022 08.21
Serijo predvolilnih intervjujev z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci nadaljujemo s predsednikom NSi Matejem Toninom. Obrambni minister razkriva, koliko slovenskih vojakov in kje konkretno bo zaradi vojne v Ukrajini sodelovalo v Natovih bojnih skupinah na tujem. Kdo in zakaj kadruje v bogati energetiki? Kakšna je politična teža druge največje vladne stranke v aktualni koaliciji? In še; ali je Janez Janša res boljša izbira kot Matej Tonin, češ da je bolj odkrit in pri njem vsaj veš, kje si, kot pravi filozof Slavoj Žižek?

Vogrin: V naslednjih dneh, tednih morda ne bomo mogli poskrbeti niti za urgentne paciente
23. 11. 2021 06.00
Večina Nemcev bo do konca zime bodisi cepljena bodisi bo covid prebolela ali pa bo mrtva. Tako brutalno odkrit je bil nemški zdravstveni minister ob 68-odstotni precepljenosti Nemcev. Kljub temu da je vsak dan več kot pol testiranih okuženih, da so bolnišnice na robu zloma, da smo zaradi tega prikrajšani za drugo zdravstveno oskrbo, se pri nas dogajajo protesti staršev proti samotestiranju otrok, poziv županje Semiča vodstvu tamkajšnje osnovne šole, naj opusti izvajanje ukrepov in zanikanje virusa tudi pri nekaterih zdravnikih. Kam nas takšno kvaziuporništvo proti covidu-19 ob zgolj 54-odstotni precepljenosti vodi?

Slovenska politika – iskanje liberalne poti nazaj v prihodnost?
30. 10. 2021 07.00
Pred časom so stranke, ki tvorijo koalicijo KUL (SD, SAB, LMŠ in Levica), podpisale povolilni sporazum, v katerem so se zavezale, da bodo po volitvah oblikovale vladno koalicijo, v kateri ne bodo sodelovale s strankami, ki so trenutno v koaliciji z Janševo SDS. Gre za utrjevanje lastnih stališč in profiliranje tega zavezništva kot trdne antijanševske koalicije. Toda natančnejša analiza zgodovine teh strank in enoletnega delovanja opozicije KUL ter sama vsebina tega povolilnega sporazuma razkrivajo protislovja, ki bodo vtkana v samo spočetje morebitne nove povolilne vladne koalicije KUL.

Študij oktobra v živo, a ob pogoju PCT
23. 09. 2021 16.53
Državna sekretarja, Mitja Slavinec z Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport ter Franc Vindišar z Ministrstva za zdravje, sta se sestala z rektorji univerz, Skupnostjo samostojnih visokošolskih zavodov, Študentsko organizacijo Slovenije in predstavniki študentskih domov, govorili pa so o izvedbi študijskega leta 2021/2022. Študij bo predvidoma potekal v predavalnicah, ob morebitnem poslabšanju epidemiološke slike pa ima posamezen visokošolski zavod avtonomijo, da sprejme dodatne ukrepe. Študentje bodo imeli možnost samotestiranja, na ministrstvu pa stremijo k čim višji precepljenosti študentov, ki je trenutno 42-odstotna.

'Za odprte šole in univerze letos obstaja rešitev, ki je prej ni bilo – precepljenost'
05. 08. 2021 08.56
Čeprav je pred nami še slab mesec dni počitnic, pa se številni že sprašujejo, kaj nas čaka jeseni. Vsi, tako zaposleni v vzgoji in izobraževanju kot otroci, učenci, dijaki, študenti in njihovi starši, si namreč želijo, da bi novo šolsko leto potekalo v učilnicah in predavalnicah. A glede na hitro širjenje različice delta in nizko precepljenostjo se lahko ponovi scenarij iz lanskega oktobra, ko so vzgojno-izobraževalne ustanove za več mesecev zaprle svoja vrata.

Med pristojnima ministrstvoma potekajo pogovori o tujih študentih, ŠOS pripravlja peticijo
07. 06. 2021 20.24
Sprememba zakona o tujcih, ki določa izkazovanje zadostnih sredstev za preživljanje za tuje študente, ki ne prihajajo iz EU, po mnenju univerz in študentov vsebuje veliko nejasnosti, zato pripravljajo peticijo. K umiku sprememb pozivajo v Delavski svetovalnici, medtem ko med pristojnima ministrstvoma na to temo še potekajo pogovori.

Študentje se vračajo v študentske domove, priporočajo tedensko testiranje
23. 04. 2021 09.22
V ponedeljek se poleg fakultetnih predavalnic odpirajo tudi vrata študentskih domov. Medtem ko hibridni model študija ne prinaša bistvenih sprememb pri izvedbi pedagoškega procesa, pa so v veljavi izredna navodila za bivanje v študentskih domovih, med drugim tudi priporočilo, da se vsi stanovalci tedensko testirajo na novi koronavirus.

Igor Lukšič med kandidati za rektorja ljubljanske univerze
07. 04. 2021 18.23
Novi rektor Univerze v Ljubljani za obdobje 2021–2025 bo izbran 13. aprila, kandidati so štirje. Med njimi je tudi nekdanji dekan in zdajšnji profesor na FDV dr. Igor Lukšič, ki ima v nasprotju s preostalimi tekmeci edini tudi razgibano politično preteklost.

Ogrožen vpis na fakultete? Vlada ni dala soglasja
29. 01. 2021 10.03
Vlada (presenetljivo) ni dala soglasja k objavi razpisa v študijskem letu 2021/2022, čeprav bi to morala biti zgolj formalnost. S tem je ogroženo tekoče vpisovanje na fakultete za letošnjo generacijo, opozarjajo v društvu Alternativna akademija. Neuradno naj bi objavo razpisa ustavil premier Janez Janša, ki naj bi želel vedeti, katere poklice bo potreboval prihodnji trg dela. Ta je zatrdil, da ne drži, da bi vlada blokirala soglasje k razpisu za vpis na fakultete.

Poziv rektorjev univerz k spremembam, težava predvsem kontaktne ure
08. 01. 2021 18.14
Rektorji slovenskih univerz so se sestali na izredni seji in razpravljali o problematiki izvajanja pedagoškega procesa v času epidemije. Menijo, da bi morala vlada omogočiti vsaj izvedbo nujnega dela pedagoškega procesa in izvedbo individualnega znanstvenoraziskovalnega dela v prostorih visokošolskih zavodov.

Maske v učilnicah niso več obvezne
05. 10. 2020 06.43
Brez zaščitnih mask ne glede na medosebno razdaljo bodo lahko po novem tudi učenci v zadnji triadi osnovne šole in dijaki v srednji šoli v matičnem oddelku. Prav tako maske ne bo več treba nositi njihovim učiteljem, a pod pogojem medosebne razdalje. Zadnja sprememba odloka o začasnih ukrepih za manj okužb s koronavirusom namreč določa nove izjeme.

Pred natanko sto leti se je rodila ljubljanska univerza
03. 12. 2019 06.24
Ljubljanska univerza letos praznuje stoletnico delovanja. Pred natanko stotimi leti, 3. decembra 1919, je potekalo prvo predavanje v slovenskem jeziku, zato ta datum štejejo za njen rojstni dan. Stoti rojstni dan je obeležila slavnostna seja senata, ki je hkrati uvod v tradicionalni teden univerze.

Kakršni državljani, takšna oblast
02. 11. 2019 07.28
V politološki literaturi je obče sprejeto stališče, da naj bi strankarske delitve in smeri strankarskega združevanja v osnovi odsevale temeljne razredne, rasne, socialne, etnične, kulturne, religijske in druge delitve v družbi.

Bo zakonski predpis z maksimalno 200-odstotno plačo odpravil anomalije?
24. 10. 2019 04.10
12 milijonov evrov si je izplačalo 210 profesorjev in njihovih ljudi. Samoizbrana elita, ki predstavlja zgolj tri odstotke zaposlenih na Univerzi v Ljubljani, je črpala iz nabora dodatkov in navzgor neomejenih avtorskih honorarjev. Zakonito? Upravičeno? "Akademsko mandarinstvo" obsoja celo minister. Kaj zdaj?

Raziskovanje Dejstev spodbudilo rektorja k javni objavi vseh plač na Univerzi v Ljubljani
15. 10. 2019 05.00
Rektor Univerze v Ljubljani (UL) prof. dr. Igor Papič zagotavlja, da bo vsa neupravičena izplačila predal tožilstvu, UL pa do našega raziskovanja podatkov o tem, koliko kdo dobi iz naslova vrste dodatkov, avtorskih honorarjev, podjemnih pogodb, ni imela.

Čas političnih pošasti
08. 06. 2019 07.00
Nemški politolog Herbert Kitschelt je v svoji študiji, nastali pred točno sedemindvajsetimi leti, napovedal, da se bo v prihodnosti v strankarskih sistemih novih demokracij (demokracij Srednje in Vzhodne Evrope med katere spada tudi Slovenija) vzpostavila jasna povezanost med ideološko identiteto in organizacijskimi oblikami političnih strank.

Naziv za denar: kako preprečiti goljufanje?
10. 04. 2015 18.44
Univerze same ne morejo odkriti tistih, ki goljufajo pri pisanju dipomskih in magistrskih nalog, pravijo rektorji. Odgovornost večinoma pripisujejo študentom. Ali mentorji opravljajo svoje delo, kot bi ga morali? Vesna Vuk Godina, ki pripoveduje, da so tudi njej ponujali denar v zameno za doktorat, pravi, da ga po večini ne.

Svetlik napovedal interni nadzor zaradi zaznanih ekstremnih honorarjev
24. 03. 2015 09.18
Vodstvo Univerze v Ljubljani je predstavilo sistem financiranja univerze. Rektor Svetlik upa, da javnost ne pričakuje, da bodo zaposleni dodatno delo opravljali zastonj. Dekanja Tekavčičeva, ki je tudi sama pristala na seznamu, pa vztraja, da zneski na Supervizorju, niso neto zneski.

Z 10 glasovi za in 4 proti v DZ predstavitev Markeževe ocenili kot ustrezno
23. 03. 2015 14.52
Kandidatka za ministrico za izobraževanje Klavdija Markež kot svojo prvo nalogo izpostavlja dialog z vsemi deležniki v vzgojno-izobraževalnem sistemu. Med drugim obljublja še prenovo kurikuluma ter uvajanje modelov vajeništva. Očitke o oškodovanju Ljudske univerze Ptuj zavrača.

Z vpisovanjem na neakreditirane programe oškodovanih okoli 200 študentov
23. 09. 2014 14.35
Po zapletih na nekaterih študijskih programih, ki so ostali brez akreditacije, nova ministrica za izobraževanje predlaga spremembo zakona o visokem šolstvu po nujnem postopku. Ker je oškodovanih okoli 200 študentov, pa v ŠOS razmišljajo o tožbi proti univerzama.

Vlada z reševanjem Omerzela ogrozila visoko šolstvo
09. 06. 2014 18.47
Vlada davkoplačevalske milijone neuspešno prelaga z enega kupa na drugega. Da bi že drugič v zadnjem mesecu rešili ministrstvo Sama Omerzela, ki mu je najprej zmanjkalo denarja za subvencionirane prevoze, zdaj pa še za železnice, so 80 milijonov evrov na hitro vzeli šolskemu ministrstvu.

Turk: 16 milijonov evrov, do zadnjega evra, bo šlo za znanost in visoko šolstvo
02. 01. 2013 16.28
Rektorja univerz v Ljubljani in Mariboru sta na ministra Turka znova naslovila vprašanje, kje je navedeno, da se dodatnih 16 milijonov evrov za visoko šolstvo letos porabi za preprečitev bega možganov, kot to pojasnjuje on.

S 16 milijoni evrov želijo preprečiti beg možganov
26. 12. 2012 12.02
Ministra Turka so rektorji javno vprašali po namenu porabe dodatnih sredstev, ki jih predvideva proračun za prihodnji dve leti. Minister je poudaril, da bodo sredstva v višini 16 milijonov evrov primerno namenili mladim raziskovalcem in pomladitvi na univerzah.

Za tisoče mladih novo obdobje v življenju
30. 09. 2012 08.13
Pred vrati je začetek novega študijskega leta, ki ga bo zaznamovalo več novosti. Obetajo se namreč zakonodajne spremembe na področju visokega šolstva. Medtem pa sindikalisti in predstavniki študentov trdijo, da so njihova stališča preslišana.

Še nekaj časa za razpravo o spremembah v visokem šolstvu
20. 09. 2012 20.25
Vlada je sprejela predlog novele zakona o visokem šolstvu. Minister Turk DZ predlaga, da novelo sprejema po skrajšanem in ne nujnem postopku. Spremembe so sicer sprožile veliko polemik. Visokošolski partnerji se strinjajo, da so potrebne, a menijo, da jih je treba doseči v soglasju.

Potrata: Čas bi bil, da Janša razmisli o zamenjavi ministra Turka!
04. 09. 2012 13.48
Rektorji bi lahko po novem predlogu povečali delovni obseg zaposlenih, kar bi lahko prineslo nova odpuščanja, pravi poslanka Potrata, ki Janšo poziva k ukrepanju. Oglasil se je tudi Štrukelj, ki od Turka pričakuje javno opravičilo.

'Strah nas je za prihodnost Slovenije'
20. 04. 2012 08.25
Slovenske univerze so že sedaj "podfinancirane", zato ne bodo prenesle nadaljnjega krčenja sredstev, pravijo rektorji vseh štirih univerz. Zahtevali bodo sestanek z Janšo in takojšnjo dostavo točnih podatkov o letošnjem financiranju univerz.