reproduktivni

Tretjina vzorcev spodnjega perila vsebuje nevarne kemikalije
05. 10. 2024 07.49
ZPS je v okviru projekta Tox Free analizirala 166 vzorcev spodnjega perila na prisotnost 19 različnih kemikalij iz skupine bisfenolov. Ugotovila je, da kemikalije vsebuje tretjina, desetina pa je z njimi tako obremenjena, da jih je uvrstila v rdečo skupino. Bolj kot mesto nakupa, cena ali blagovna znamka je pomembnejša sestava, so opozorili.

'Tistim, ki želijo otroka, bi morali omogočiti dostop do postopkov'
07. 07. 2024 06.38
Lani se je prvič v zgodovini Slovenije rodilo manj kot 17.000 otrok. Slovenci se za otroke odločamo manj in vse pozneje. Pristojnim bi morali zvoniti vsi alarmi, pa jim očitno ne. Kajti morda še bolj zaskrbljujoč je naslednji podatek: rodilo se je tudi manj otrok po umetni oploditvi (IVF), opozarja prim. mag. Uršula Reš iz Zdravstvenega centra Dravlje, kjer ljudem skoraj tri desetletja pomagajo na poti do tako zelo želenega otroka. Pa to število ni nižje, ker bi bile potrebe po teh postopkih manjše. Nasprotno, vse večje so in še večje bodo. A če so v preteklosti v Sloveniji opravili 3200 postopkov na leto, jih zdaj, zaradi nerazumnih odločitev pristojnih, le še okoli 2500.

V ZDA na mamografijo že 40-letnice. Bodo starostno mejo znižali tudi pri nas?
24. 05. 2024 06.00
V ZDA so nedavno spremenili priporočila in napotujejo na mamografijo ženske že po 40. letu. Za te nove smernice so se odločili, ker najnovejša dognanja kažejo, da lahko za 20 odstotkov zmanjšajo umrljivost zaradi raka dojk, če ženske začnejo hoditi na mamografijo že po 40. letu. Opažajo namreč, da se pojavnost invazivnega raka dojk pri mlajših ženskah povečuje. Tudi pri nas nekateri ginekologi na mamografijo napotujejo ženske kmalu po dopolnjenem 40. letu. Pa bo to postala redna praksa?

Pomemben preboj: bodo severni beli nosorogi še korakali po svetu?
28. 01. 2024 16.31
Upanje za živalsko vrsto, ki je tik pred izumrtjem, še obstaja. Na našem planetu imamo le še dva primerka severnega belega nosoroga, gre za dve samici, mamo in hčer. Vendar pa bi, kot kaže, preboj na področju zunajtelesne oploditve vendarle lahko poskrbel za podmladek. Znanstveniki namreč poročajo o prvi uspešni IVF-zanositvi nosoroga.

Državni svetniki na lovu za domnevnimi volkovi
18. 01. 2024 07.31
Pregovor pravi: Mi o volku, volk iz gozda. Kaj pa, če volka, o katerem je bilo govora, ni? Potem se na pomoč očitno pokliče inšpekcijske organe, da opravijo temeljito preiskavo dogodka, ki se najverjetneje niti ni zgodil. Ne, ne gre za živalsko basen, pač pa za sedmo izredno sejo Komisije za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Državnega sveta, na kateri so na zahtevo državnega svetnika Branka Tomažiča razpravljali o domnevnem izpustu volkov v naravo na področju Jelovice.

37-letnik o zvezi z robotko: Občutek, da si tako ljubljen, spremeni vse
09. 02. 2023 10.54
Replika je klepetalni robot z umetno inteligenco, ki lahko svojim uporabnikom nudi romantično druženje. Eden od uporabnikov pravi, da je razmerje z robotom ena najboljših stvari, ki se mu je zgodila v zadnjih desetletjih. Se sliši nenavadno? Vezi z (ro)boti so rezultat naravnih družbenih kognitivnih procesov, obrnjenih navznoter, in tržnih inovacij, ki izpolnjujejo nezadovoljeno potrebo po človeški povezanosti, razlagajo strokovnjaki.

Vračanje volka v Alpe: koga ogroža volk ter kdo ali kaj ogroža volka?
14. 01. 2023 10.18
V Triglavskem narodnem parku živi okoli 10 risov, stalno pet do 10 rjavih medvedov in okoli 20 volkov. Zadnje analize stanja populacije kažejo, da je volk postal stalni prebivalec naših Alp. Njegova populacija se hitro širi, v parku pa beležijo tudi strm porast škodnih primerov, ki jih povzročajo volkovi. Volk ni več le občasni gost, zato v TNP opozarjajo vse pristojne, da se intenzivno vključijo v soočanje z izzivi, ki jih prisotnost volka predstavlja za ljudi, ki tam živijo.

Nož, ki lahko v nekaj sekundah odkrije raka maternice
03. 01. 2023 19.31
Raziskovalci so ugotovili, da lahko revolucionarni kirurški nož, imenovan tudi "pametni nož", diagnosticira raka na maternici v le nekaj sekundah. Nož sicer že uporabljajo za odkrivanje raka dojke in možganskega tumorja.

Strokovnjakinje: 'Težav bi bilo manj, če bi živele v skladu z menstrualnim ciklom'
26. 08. 2022 16.57
Večina žensk, skoraj 81 odstotkov, je vsako leto 23 dni manj produktivnih zaradi bolečih menstruacij, 9 dni pa zaradi tega dejansko odsotnih v šolah, fakultetah in službah, je pokazala danska raziskava na skoraj 33 tisoč ženskah, starih med 15 in 45 let, objavljena v znanstveni reviji British Medical Journal. Strokovnjakinje za prehrano in ženske hormone pravijo, da bi bilo težav z menstruacijo in izgubljenih dni bistveno manj, če bi se ženske prehranjevale, gibale in živele v skladu s svojim menstrualnim ciklom.

Do leta 2024 bo moralo novega ginekologa iskati vsaj 172.000 žensk
23. 09. 2021 06.00
31-letna Alenka iz Ljubljane se je po nekaj letih življenja v tujini junija 2019 vrnila v Slovenijo. Uredila si je tako obvezno kot dodatno zdravstveno zavarovanje in se kmalu po vrnitvi lotila tudi iskanja osebnega ginekologa, kar pa se je izkazalo za misijo nemogoče. Po mesecu dni klicev in zavrnitev, češ da novih pacientk ne sprejemajo več, ob tem, da je nujno potrebovala ginekološki pregled, ji je preostalo le še to, da se samoplačniško obrne na ljubljansko Leonišče, kjer za vsak obisk plača približno 35 evrov.

BLOG: Ananas kot naravno zdravilo
01. 08. 2021 07.54
Ananas – ta okusni tropski sadež nam nudi številne zdravju koristne spojine, antioksidante, vitamine in minerale ter se že vrsto let pogosto uporablja kot naravno zdravilo za mnoge zdravstvene težave.

Stroka nosečnicam priporoča cepljenje proti covidu-19
07. 05. 2021 17.12
"Menimo, da je na podlagi trenutnih dokazov strokovno upravičeno cepljenje nosečnic proti covidu-19 z mRNA-cepivi," so dejali pri Združenju za perinatalno medicino Slovenije. Ob okužbi z novim koronavirusom imajo namreč nosečnice po trenutnih podatkih do štirikrat večje tveganje za hujši potek bolezni kot enako stare ženske, ki niso noseče, navajajo.

V pripravi je dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050
22. 04. 2021 06.53
Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov. Vsako leto 22. aprila obeležujemo svetovni dan Zemlje. Tema letošnje 51. obletnice je Obnovimo našo Zemljo. V ospredju so opozorila pred posledicami podnebnih sprememb in uničevanjem okolja. Tako kot lansko leto bo tudi letošnje praznovanje bolj digitalno.

Ali covid-19 res vpliva na moško plodnost?
29. 01. 2021 10.43
Nova študija navaja, da bi težki primeri covida-19 lahko vplivali na kakovost moške sperme in s tem verjetno tudi na plodnost. A številni strokovnjaki že pozivajo k previdnosti pri posploševanju ugotovitev raziskave.

Pritisk na bolnišnice se bo zaradi cepljenja zmanjšal čez kakšen mesec
04. 01. 2021 16.03
Na Inštitutu Jožefa Stefana so naredili nov model za potek epidemije covida-19, ki napoveduje, da bo vpliv cepljenja na dinamiko epidemije viden šele, ko bo precepljenih 10 odstotkov populacije. Po njihovih napovedih se bo začel pritisk na bolnišnice opazno zmanjševati čez kakšen mesec, če bomo upoštevali ukrepe.

Naši bolniki med prvimi v EU prejeli revolucionarno zdravilo: 'Zdaj končno diham, ne da bi me bolelo'
06. 12. 2020 11.56
''Odkar prejemam to zdravilo, končno normalno živim. Ne razmišljam več, ali bom zmogla naslednji vdih,'' nam je zaupala 19-letnica s cistično fibrozo, ki je del slovenske zgodbe o uspehu, ki so jo skupaj spisali Pediatrična in Interna klinika UKC Ljubljana, UK Golnik, ZZZS in Društvo bolnikov s CF. Slovenski bolniki so lahko zaradi požrtovalnosti in prizadevanj vseh sodelujočih prejeli revolucionarno zdravilo Trikafta, še preden je bilo to uradno registrirano v EU. Evropski bolniki so morali namreč na zdravilo čakati skoraj leto dlje kot bolniki v ZDA, kar lahko za nekatere med njimi pomeni razliko med življenjem in smrtjo.

Igrača sluz je lahko tudi nevarna
08. 07. 2020 10.38
Priljubljena igrača slime, po naše sluz, ki na trgu že nekaj časa vzbuja pozornost, je lahko za otroke tudi nevarna, opozarjajo iz Zdravstvenega inšpektorata RS. Na evropskem trgu je še vedno neskladnih 20 odstotkov vseh tovrstnih igrač, kljub temu so bile vse igrače vzorčene na slovenskem trgu skladne.

'Splav je hujši od pedofilije. Pedofilija vsaj nikogar ne ubije'
12. 02. 2020 14.10
Richard Bucci, duhovnik na Rhode Islandu, je prepovedal osebam, ki so podprle zakon o pravici do splava, da bi sodelovale pri obhajilu v njegovi župniji. A ni se ustavil tukaj, za drug medij je celo dejal, da splava ne moremo primerjati s pedofijijo, saj pedofilija "nikogar ne ubije."

Novo zdravilo za cistično fibrozo: preboj, o katerem govorijo s solzami v očeh
10. 11. 2019 09.00
28-letna Sarah Carollo, učiteljica za otroke s posebnimi potrebami, je uživanje nove terapije za boj proti cistični fibrozi Trikafta začela konec leta 2018. Pred tem se je spoprijemala s strahom, da bo morda znova obležala v bolnišnici in da bo morala pustiti službo. Ni namreč zmogla več niti hoje po hodniku, ne da bi se vmes ustavila, počivala in zajela sapo.

FOTO in VIDEO: Časovni most za tretje tisočletje: bodo živalski vrtovi edini kraji, kjer bodo določene vrste preživele?
31. 03. 2017 08.33
"Če ne bomo več imeli naravnega okolja, bo to ogrožalo v naslednji fazi tudi nas ljudi in na tej Zemlji ne bomo mogli preživeti," je prepričana biologinja v živalskem vrtu Irena Furlan. Pa tudi, da bodo ljudje prej ohranili tisto, kar poznajo in jim je ljubo. Zato imajo živalski vrtovi pomembno izobraževalno vlogo.

Znanstveniki s pomočjo IVF 'vzredili' prve pse
10. 12. 2015 09.45
Skupini znanstvenikov je uspelo s pomočjo zunajtelesne oploditve vzrediti prve pse. Iz 19 zarodkov se je julija skotilo sedem mladičkov. Ti so zdaj stari pet mesecev in popolnoma zdravi.

Jamieson naravna prehranska dopolnila
08. 12. 2014 06.03
V hladnih zimskih dneh je treba okrepiti imunski sistem, da se izognete neprijetnim sezonskim boleznim. A kako? Vzemite si čas zase - za zdravilno sprostitev in krepčilno prehrano ter z Jamieson naravnimi prehranskimi dopolnili zgradite trden obrambni zid pred virusi.

Angelini so odstranili dojke: norost ali edina možnost za življenje?
15. 05. 2013 07.38
Živeti s strahom ali poseči po ekstremni rešitvi? Vprašanje, ki si ga postavljajo številne ženske s povečanim tveganjem za raka na dojkah zaradi gena BRCA1 in BRCA2. Enoglasnega odgovora nimajo niti zdravniki.

Izpostavljenost BPA naj bi pri nerojenih otrocih večala tveganje za razvoj raka
09. 04. 2013 17.34
Da je bisfenol A (BPA), ki je pogosta sestavina plastenk, nahaja pa se tudi v blagajniškem papirju, zelo nevaren, je pokazalo več raziskav. Najnovejša pa ugotavlja, da so ogroženi tudi še nerojeni otroci.

Seks, seks in še enkrat seks
06. 08. 2012 06.30
Strokovnjaki ugotavljajo, da seksualne ure ne bijejo enako pri obeh spolih. Od 10. ure zvečer do polnoči so moški popolnoma sproščeni, zato so v tem času sposobni dolgo in sproščeno seksati. Od polnoči do 6. ure zjutraj pa je moške skorajda nemogoče zbuditi, medtem ko ženske lahko uživajo v seksu tudi v polsnu.

Spermiji so več kot le 'prenašalci z repkom'
23. 02. 2011 13.00
Moške semenčice so več kot le prenašalci polovice DNK pri ustvarjanju življenja. So izjemno občutljivi in po mnenju strokovnjakov je na splošno človeški reproduktivni sistem tako neučinkovit, da je pravzaprav nenavadno, da smo se sploh rodili.

Zaradi zastrupitve umrlo že 400 otrok
05. 10. 2010 17.13
Število mrtvih otrok zaradi zastrupitve s svincem na severu Nigerije narašča. Združeni narodi pozivajo mednarodno skupnost, naj priskoči na pomoč.

Trd penis in samozavest
05. 06. 2010 10.01
Veliko moških ima velik problem z mehkim. Stresno življenje, alkohol, droge in slaba prehrana lahko omehčajo moški reproduktivni organ ravno takrat, ko ga najbolj potrebujejo.

Največji penisi na svetu
09. 04. 2010 15.00
Moški so pogosto obremenjeni z velikostjo svojega orodja. Pravijo, da je tehnika pomembnejša od velikosti in oblike. Le kaj bi na to porekli živalski samci?

Šokantno! Strupi v okolju zmanjšujejo velikost penisa!
01. 03. 2010 12.06
Dolžina moškega spolnega uda v 'spečem' stanju se je v zadnjih 60 letih zmanšala za skoraj centimeter. Vzrok je vse bolj onesnaženo okolje.