respiratorni

BLOG: Aerobna in anaerobna vadba v zimskem času
02. 02. 2025 08.13
Hladno vreme je precej omejilo možnosti za gibanje na prostem. Kaj torej storiti, da ostanete aktivni kljub mrazu? Seveda lahko izberete hojo v hribe, a pozimi se tudi ta precej omeji, saj so razmere pogosto nepredvidljive in nevarne. Ostanejo še hitra hoja, smučanje in tek na smučeh, a če vas zebe že pri odpiranju vrat, potem ... No, potem ste obsojeni na kavč. Ah, saj veste, da se šalim! Za vaše zdravje bomo vedno našli rešitev, pa če se vam zdi še tako nemogoča.

Porast respiratornih okužb: bolniki več dni čakajo na prosto posteljo
06. 01. 2025 13.54
V ljubljanskem in mariborskem univerzitetnem kliničnem centru (UKC) beležijo porast sezonskih okužb, prevladuje predvsem gripa. V bolnišnicah so zato poostrili ukrepe za preprečevanje širjenja okužb, med drugim so omejili tudi obiske. Urgentni center Splošne bolnišnice Murska Sobota pa je te dni prezaseden zaradi porasta respiratornih okužb, med katerimi prevladujeta gripa in covid-19. Kot je povedal vodja urgentnega centra Darko Rajtman, je priliv bolnikov v zadnjih dneh višji za 30 odstotkov, zato so v bolnišnici odprli "dislociran oddelek urgence" s 15 posteljami.

Širjenje virusa HMPV na Kitajskem: bolnišnice polne, Peking sprejel ukrepe
06. 01. 2025 11.08
Dobrih pet let po pojavu covida-19 se Kitajska sooča z novim porastom virusnih okužb, bolnišnice so polne, država pa uvaja ukrepe za spremljanje in obvladovanje širjenja bolezni. Fotografije in videoposnetki ljudi z maskami sicer spominjajo na prizore iz časa pandemije, a tokrat je krivec za skrbi respiratorni virus HMPV. Peking sicer ob tem miri, da gre za vsakoletni pojav v zimskih mesecih. Strokovnjaki pa ob tem izpostavljajo, da ne gre za nov virus, zaradi česar je določena stopnja imunosti prebivalstva že vzpostavljena.

S šestimi otroki dva meseca na Madagaskarju
06. 12. 2024 06.00
Si predstavljate, koliko priprav je potrebnih, da greš z otroki na taborjenje? Da premisliš vse scenarije in si mirno lahko rečeš "Nič nas ne more presenetiti"? Tako, premišljeno in odgovorno sta se na dvomesečno bivanje v misijonu Ampitafa na Madagaskarju pripravila tudi Eva in Gašper Fortuna, ki sta v ta odročen kraj sveta, kjer domačini živijo brez vode in elektrike, s svojimi šestimi otroki, starimi od 6 do 14 let, upala le zato, ker sta zdravnika. Ker če bi šlo kaj narobe, bi bilo zdravje njunih otrok odvisno le od njiju.

Začetek cepljenja proti RSV za nosečnice in starejše
13. 09. 2024 12.48
Na cepilni točki UKC Ljubljana bodo v prihodnjem tednu začeli cepiti proti respiratornemu sincicijskemu virusu. Cepivo je namenjeno nosečnicam za preprečevanje okužbe pri njihovih novorojenčkih v prvih mesecih življenja in starejšim od 60 let s pridruženimi boleznimi. Zaloga odmerkov je sicer omejena, zato se je treba na cepljenje naročiti.

Namesto 10 minut je do doma potreboval osem mesecev
06. 04. 2024 16.11
Po hudi prometni nesreči, ko je njegovo življenje viselo na nitki, se je Vladimir Peterlin namreč dva meseca zdravil na ljubljanskem kliničnem centru in nato še pol leta na Soči, preden se je lahko vrnil domov. 20. aprila bo minilo 10 let od nesreče, ki mu je spremenila življenje. A ni obupal, postal je ambasador Zavoda vozim, ukvarja pa se tudi s športom.

Porast okužb dihal: na infekcijski kliniki primanjkuje prostora
15. 12. 2023 12.29
NIJZ opozarja, da so v porastu akutne okužbe dihal. Gripa je za zdaj razširjena v omejenem obsegu, obolelih z respiratornim sincicijskim virusom pa je več kot v preteklih tednih. Med prebivalstvom se širijo tudi koronavirus in rinoviroze. Na ljubljanski infekcijski kliniki je hospitaliziranih 80 bolnikov s covidom-19, od tega jih osem potrebuje intenzivno terapijo.

Veliko okužb s koronavirusom. 'Smo pozabili, da je covid-19 resna bolezen'
27. 11. 2023 18.30
Trenutno je veliko okužb s koronavirusom in drugih respiratornih obolenj, zato se na sprejemno ambulanto ljubljanske infekcijske klinike obrača veliko bolnikov, je danes povedala specialistka infektologije v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana Bojana Beović. "Mislim, da smo kar malo pozabili, da je covid-19 resna bolezen," je opozorila.

Med otroki se širi pljučnica, a novih patogenov niso odkrili
24. 11. 2023 08.28
Kitajske oblasti niso zaznale nenavadnih ali novih patogenov pri primerih pljučnice, ki naj bi se širila med otroki na severu azijske države, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Porast primerov pljučnice povezujejo predvsem z odpravo omejitvenih ukrepov, ki so jih uvedli zaradi pandemije covida-19.

Pred vrati je sezona nalezljivih bolezni, strokovnjaki opozarjajo na zaščitne ukrepe
14. 11. 2023 12.11
S hladnejšimi meseci je pred vrati sezona nalezljivih bolezni, zato strokovnjaki znova opozarjajo na pomen cepljenja in drugih zaščitnih ukrepov. Sezona gripe se sicer še ni uradno začela, a bolniške postelje se polnijo. "Tveganja cepljenja so zelo majhna, koristi pa zelo velike," je na okrogli mizi STAkluba poudaril pediater Denis Baš.

Okužba z RSV: sreča ob rojstvu sina se je v nekaj dneh spremenila v moro
25. 09. 2023 19.19
Z jesenjo in zimo prehajamo v čas, ko se znova začenja sezona raznih respiratornih obolenj. Največ težav pri otrocih, mlajših od 5 let, povzroča respiratorni sincicijski virus ali RSV, ki je težava na svetovni ravni in v sezoni po svetu lahko povzroči tudi do okoli 3,6 milijona hospitalizacij. Za dojenčke in malčke je lahko celo smrtno nevaren. Svojo težko izkušnjo okužbe z virusom RSV pri komaj 10 dni starem sinu je zaupala Tamara Narat, ki vsem staršem svetuje, naj upoštevajo navodila zdravnikov in, če imajo novorojenčka, naj doma ostanejo tudi sorojenci, ki sicer obiskujejo vrtec.

Da bi dojenčke zaščitili pred RSV, bodo cepili nosečnice
25. 08. 2023 17.23
Evropska komisija je odobrila prvo cepivo za zaščito starejših odraslih in dojenčkov pred okužbo z respiratornim sincicijskim virusom (RSV). Cepivo Abrysvo, ki ga proizvaja podjetje Pfizer, ščiti dojenčka do šest mesecev po porodu. Zaščito dojenčki dobijo pasivno, prek matere, ki jo cepijo med nosečnostjo. V Bruslju poudarjajo, da je to pomembno, ker je RSV glavni vzrok hospitalizacij v EU pri otrocih.

Zaščita proti novi različici omikrona, kljub prebolelosti ali cepljenju, manjša
14. 01. 2023 19.30
Svetovna zdravstvena organizacija opozarja, da gre pri novi koronavirusni podrazličici za najbolj prenosljivo do zdaj. Najbolj intenzivno se širi v ZDA, potrdili so jo tudi že pri nas. Dobra novica pa je, da za zdaj ne kaže, da bi bila bolj nevarna od starih različic. Ob covidu pa pri nas še vedno razsajata tudi gripa in respiratorni sincicijski virus.

Fides: Namesto, da bi se zahvalil, vnaša nemir in povečuje nezadovoljstvo
30. 12. 2022 08.01
Zaradi kroženja respiratornih obolenj in pomanjkanja osebnih zdravnikov so urgence v zadnjih dneh na robu kolapsa. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan pravi, da so pacienti, ki po več ur čakajo na obravnavo, žrtve interesnih skupin v zdravstvu, ki nalašč ustvarjajo izredne razmere. V Fidesu so nad izjavo ogorčeni.

Polne tudi pediatrične urgence: kdaj je obisk nujen?
28. 12. 2022 20.30
Polne so tudi nekatere pediatrične urgence. To sezono se je v primerjavi s prejšnjimi leti obisk sprejemne ambulante mariborske klinike za pediatrijo povečal za kar 100 odstotkov. Namestnik predstojnika klinike pravi, da takšnih obremenitev ne pomni. V začetku novembra je namreč udaril za majhne otroke nevaren respiratorni sincicijski virus, zdaj pa je pri najmlajših tudi vedno več primerov hude gripe. V katerih primerih naj starši otroka takoj peljejo k zdravniku in kaj lahko kakšen dan počaka?

Narašča število respiratornih obolenj, v zaprtih prostorih so smiselne maske
27. 12. 2022 17.09
V zaprtih prostorih je še vedno smiselna nošnja zaščitnih mask, sploh v prostorih s slabim zračenjem, poudarja infektologinja Bojana Beović. Po njenih besedah so bolnišnice zaradi širjenja respiratornih obolenj trenutno bolj obremenjene, a je stanje boljše kot pretekla leta, ki jih je zaznamovala epidemija covida-19.

Epidemiologinja: Cepivo proti gripi je še na zalogi, cepite se
14. 12. 2022 10.46
Epidemiologinji Nuška Čakš Jager in Marta Grgič Vitek iz Centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) sta pojasnili, da je prognoza Evropskega centra za nalezljive bolezni slaba. Število okužb s koronavirusom naj bi naraščalo, prav tako je respiratorni sincicijski virus letos svoj pohod začel zelo zgodaj, prej kot so pričakovali.

Znanstveniki končno vedo, zakaj ljudje pozimi pogosteje zbolimo
07. 12. 2022 08.09
Zima se bliža in postaja vse bolj hladno, s tem pa na vrata trka tudi sezona gripe in prehladov, ko kar naenkrat vsi, ki jih poznamo, smrkajo, kihajo ali še kaj hujšega. Mikrobi so sicer prisotni vse leto, prehladimo se lahko tudi poleti. Znanstveniki so se tako vprašali, zakaj ljudje za gripo in prehladom pogosteje zbolimo, ko je zunaj hladno, in kot pravijo, so prišli do ugotovitve.

Pripravljajo nov protokol testiranja, aplikacija #OstaniZdrav že spremenjena
04. 10. 2022 19.10
Proračun PCR-testiranje na novi koronavirus trenutno krije le ranljivim posameznikom, ki potrebujejo hospitalizacijo, je razvidno iz dopisa, ki so ga z Ministrstva za zdravje pred časom poslali javnim zdravstvenim zavodom. Na ministrstvu so napovedali pripravo novega protokola za testiranje, predlog je delovna skupina NIJZ že pripravila. Posodobili pa so že aplikacijo #OstaniZdrav, ki je dobila novo podobo. Uporabniki že poročajo o novih napakah.

Tehnologija mRNA: proizvajalci cepiv proti covidu-19 na sodišče
26. 08. 2022 15.20
Moderna je vložila tožbi zaradi kršitve patentov proti Pfizerju in BioNTechu: "Moderna verjame, da cepivo Comirnaty proti covidu-19 Pfizerja in BioNTecha krši patente, ki jih je Moderna vložila med letoma 2010 in 2016 in zajemajo Modernino temeljno tehnologijo mRNA. Ta prelomna tehnologija je bila ključnega pomena za razvoj Moderninega lastnega cepiva mRNA proti COVID-19, Spikevax. Pfizer in BioNTech sta kopirala tehnologijo za izdelavo Comirnaty, a nista imela dovoljenja Moderne."

Strokovna skupina: Matijanića bi moral zdravnik osebno pregledati
24. 08. 2022 18.12
Hrvaški minister za zdravje Vili Beroš je sklical novinarsko konferenco, na kateri so predstavili končne ugotovitve zdravstvene inšpekcije in sklep strokovne komisije o vzroku smrti hrvaškega novinarja Vladimirja Matijanića. Strokovna skupina je potrdila izsledke iz obdukcije, ki je pokazala, da je imel Matijanić covid-19 in hudo obliko pljučnice, ki je bila posledica okužbe s koronavirusom, t. i. bilateralno intersticijsko pljučnico, in zaključila, da so zdravstveni delavci v postopku ravnali pravilno. Na vprašanja o tem, ali bi Matijanić lahko okreval, če bi bil pravočasno obravnavan, so predstavniki dejali, da je težko karkoli sklepati le iz prejete dokumentacije. "Bi pa Matijanića gotovo moral osebno pregledati zdravnik in zaključkov ne delati po telefonu".

V ljubljanskem UKC zapirajo covidne oddelke na DTS
02. 06. 2022 13.03
Po letu in pol delovanja svoja vrata zapirajo covidni oddelki na diagnostično-terapevtskem servisu, ki so ga v le desetih dneh dogradili in opremili, da so v njem lahko zdravili covidne bolnike. Teh je bilo več tisoč.

Tomažič: S skrajšanjem izolacije na sedem dni se pojavlja tridnevno tveganje za okužbo
22. 01. 2022 07.00
Število okuženih z novim koronavirusom še kar raste. V četrtek smo zabeležili skoraj 10 tisoč novih primerov, med njimi sta bila tudi predsednik državnega zbora Igor Zorčič in obrambni minister Matej Tonin. Ob tem pa tudi novosti glede izolacije okuženih: od ponedeljka bo izolacija trajala le sedem dni. A le pod določenimi pogoji. Zakaj in za koga spremembe, smo povprašali Janeza Tomažiča z Infekcijske klinike. Medtem pa vodja vladne svetovalne skupine Mateja Logar opozarja, da se lahko kljub blažji različici bolezni ob okužbi z omikronom ob rekordnih številkah okuženih poveča tudi število covidnih bolnikov v bolnišnicah. Zato o sproščanju ukrepov še ne razmišljajo.

Občutek nepopisne žeje pri covidnih bolnikih, prisotna tudi dehidracija
17. 01. 2022 07.21
Že vse od pojava novega koronavirusa strokovnjaki po svetu odkrivajo nove in nove vplive okužbe na organizem, na nekatera vprašanja jim je uspelo v celoti odgovoriti, številne ugotovitve pa bodo v prihodnje skušali še razvozlati. Covid-19 tako kot druge nalezljive bolezni, ki prizadenejo dihala, pogosto povzroči tudi dehidracijo. Ta je verjetno posledica izgub tekočine ter nezmožnosti nekaterih, da bi izgubljeno tekočino nadomestili. Tudi nekateri bolniki pravijo, da so v času prebolevanja covida-19 v domači oskrbi pili res veliko, pa se vseeno niso mogli odžejati, hkrati so jim laboratorijske preiskave pokazale pomanjkanje tekočine. O izkušnjah s tega področja smo povprašali tudi slovenskega zdravnika, ki je skrbel za covidne bolnike in je potrdil, da so pri njih zaznali dehidracijo.

Najtežjim covidnim bolnikom pomagajo tudi respiratorni fizioterapevti
02. 01. 2022 09.23
Ob razmerah v covidnih bolnišnicah, ki so še vedno zaostrene, v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana opozarjajo na velik pomen respiratornih fizioterapevtov pri zdravljenju bolnikov. Ti nudijo svojo pomoč oslabelim covidnim bolnikom, potem ko jih odklopijo z ventilatorjev.

Potrjen prvi primer gripe v letošnji sezoni
08. 12. 2021 12.25
Okužbo z gripo so potrdili konec novembra pri 10-mesečnem otroku. V lanskem letu sicer pri nas ob omejitvah, ki so veljala v družbi za preprečevanje širjenja covida-19, niso potrdili niti enega primera gripe. V Evropi se sezona kroženja gripe še ni začela, države poročajo večinoma o posamičnih okužbah.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva
10. 11. 2021 07.44
Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

'Bojim se, da nas čaka katastrofalna jesen s številnimi nepotrebnimi žrtvami'
03. 11. 2021 18.47
"Da o kolateralni škodi vseh nenujnih posegov, ki bi morali biti opravljeni, sploh ne izgubljam besed," je oster predstojnik mariborske urgence Gregor Prosen, ki trdi, da se pri njih sistem počasi, a vztrajno sesuva. Poleg covida se namreč naglo širijo tudi druga virusna obolenja: dvodnevne črevesne okužbe, še več je respiratornih okužb, zaradi katerih so pljučni oddelki že marsikje precej polni, pa se gripa sploh še začela ni. Kako danes pravzaprav prepoznati, ali nas je doletel zgolj navaden prehlad, respiratorni sincicijski virus ali covid? Simptomi so namreč zelo podobni, skoraj enaki.

Sezona okužb dihal v polnem razmahu, nekateri starši kljub temu bolne otroke vozijo v vrtec
20. 10. 2021 12.13
Pediatri opozarjajo na velik porast števila virusnih okužb dihal pri otrocih, do česar je letos prišlo prej kot običajno. Posledično veliko otrok potrebuje bolnišnično zdravljenje, nekateri med njimi tudi intenzivno nego. Ob tem v skupnosti vrtcev starše pozivajo, naj bolnih otrok ne pripeljejo v vrtec, saj lahko okužijo druge otroke.

Zaradi RSV polni pediatrični oddelki. Kaj nas čaka v prihodnjih mesecih?
16. 10. 2021 07.00
V Sloveniji smo dosegli pomemben mejnik: 50-odstotno precepljenost proti covidu-19. V ponedeljek se bo začelo tudi cepljenje proti gripi, pediatrični oddelki po Sloveniji pa so medtem že mesec dni polni zaradi širjenja respiratornega sincicijskega virusa. O tem, kakšno je stanje in kaj nas čaka, smo se pogovarjali z infektologom Pokornom.