roman

Weimar - nova evropska prestolnica kulture

01. 01. 1999 15.19

Več tisočglava množica je v noči s četrtka na petek poleg novega leta obeležila tudi prenos naslova evropske kulturne prestolnice 1999 na nemško mesto Weimar. Prebivalci Weimarja in obiskovalci so dogodek obeležili na prostem z ognjemetom, ki je sledil predstavi francoske poulične gledališke skupine Premični človek. Le nekaj ur pred polnočjo pa je Weimar postal prvo mesto iz nekdanje Nemške demokratične republike (DDR), v katerem so odprli muzej sodobne umetnosti. Muzej hrani zbirko 120 del galerista Paula Maenza. Uradne slovesnosti letošnje kulturne prestolnice pa bodo počakale do 19. februarja, ko bo prireditev otvoril nemški predsednik Roman Herzog.

Sto let slovenskega romana v Trstu

08. 12. 1998 15.00

V Peterlinovi dvorani v Trstu so sinoči predstavili dve novi knjigi, s katerima želi založba Mladika proslaviti prvih sto let slovenskega romana v Trstu. Gre za ponatis romana Marice Nadlišek Bartol Fata morgana, ki je začel točno pred sto leti izhajati v Ljubljanskem zvonu, in za nov roman Alojza Rebule z naslovom Cesta s cipreso in zvezdo. Izdala ju je tiskarna Graphart v Trstu, roman Fata morgana je opremil Štefan Pahor, platnico romana Cesta s cipreso in zvezdo pa krasi Van Goghova slika.

Herzog na obisku pri Blairu

03. 12. 1998 17.21

Nemški predsednik Roman Herzog se je danes v Londonu sestal na pogovorih z britanskim premierom Tonyjem Blairom.

Podeljena ''Nagrada za najslabši seks''

27. 11. 1998 11.59

Eden najbolje prodajanih pisateljev best-sellerjev Sebastian Faulks, je dobitnik nagrade, brez katere bi lahko mirno živel naprej- ''Nagrada za slab seks''.

Nagrada za najboljši prvenec pisateljici Nini Kokelj za Milovanje

25. 11. 1998 13.22

Letošnjo nagrado za najboljši prvenec Slovenskega knjižnega sejma, izdan v obdobju med novembrom 1997 in oktobrom 1998, bo prejela pisateljica Nina Kokelj, ki je pri študentski založbi Beletrina izdala roman Milovanje. Nagrado bodo podelili na knjižnem sejmu danes, 25. novembra, ob 17. uri v Štihovi dvorani Cankarjevega doma, slavnostno srečanje z nagrajenko pa bo v četrtek, 26. novembra, ob 22.30 v ljubljanskem Jazz klubu Gajo.

Mohorjeva družba predstavlja Knjižni dar 1999

25. 11. 1998 12.26

Mohorjeve knjige pomagajo ne glede na politične razmere, ki vladajo na obeh straneh meje, zniževati Karavanke, je na današnji novinarski konferenci Mohorjeve družbe poudaril njen celovški urednik Franc Katnik. Ugledna založba je edina predstavnica Koroških Slovencev na letošnjem knjižnem sejmu v Cankarjevem domu. Njena tiskovna konferenca je bila namenjena predstavitvi Knjižnega dara '99 in otroške knjige Amalija in Amalija avtorice Ele Peroci.

Herzog za nadaljevanje mirovnega procesa

17. 11. 1998 11.46

Nemški predsednik Roman Herzog je po pogovorih z izraelskim ministrskim predsednikom Benjaminom Netanjahujem danes v Jeruzalemu dejal, da upa, da se bo bližnjevzhodni mirovni proces kljub najnovejšim napetostim med Izraelom in Palestinci nadaljeval.

Herzog na obisku v Izraelu

16. 11. 1998 11.45

Nemški predsednik Roman Herzog se je med svojim drugim uradnim obiskom v Izraelu zavzel za večji evropski vpliv na bližnjevzhodni mirovni proces. Herzog, ki je danes prispel v Izrael, bo v torek najprej odpotoval na Palestinska avtonomna ozemlja, nato pa še v Jordanijo.

Nagrada večernica Desi Muck za roman Lažniva Suzi

14. 11. 1998 11.05

Žirija za podelitev večernice, nagrade za najboljše slovensko mladinsko leposlovno delo, objavljeno v minulem letu, je sporočila, da bo izmed petih del prav toliko avtorjev iz ožjega izbora nagrado prejela pisateljica Desa Muck za mladinski roman Lažniva Suzi. V ožjem izboru za nagrado, ki jo od lanskega leta dalje podeljuje Časopisno-založniško podjetje Večer, so se potegovala še mladinska dela Milana Dekleve, Milana Jesiha, Andreja Rozmana in Janje Vidmar. Žirija pod vodstvom Igorja Sakside je izbrano delo razglasila popoldne, nagrado večernica pa bodo podelili čez teden dni v v Murski Soboti.

Najbolj ugledni francoski literarni nagradi pisateljicama

09. 11. 1998 14.44

Najbolj prestižni francoski literarni nagradi, Goncourt in Renaudot, letos prejmeta dve pisateljici. Dobitnica nagrade Goncourt je 54-letna univerzitetna profesorica Paule Constant, in sicer za roman Confidence pour Confidence (Zaupanje za zaupanje), je danes sporočila žirija v pariški restavraciji Drouant. Žirija novinarjev pa je v isti ugledni restavraciji nagrado Renaudot podelila Dominique Bona za Le manuscrit de Port-Ebene (Rokopis Port-Ebena).

Koroški kulturni dnevi v Ljubljani

09. 11. 1998 11.24

Mestna občina Ljubljana, Krščanska kulturna zveza iz Celovca ter celovška Mohorjeva družba so v dneh od 11. do 13. novembra pripravile Koroške kulturne dneve v Ljubljani. Slavnostno jih bodo odprli v sredo, 11. novembra, ob 18.30 v klubskih prostorih Magistrata na Mestnem trgu 1, ko bo nastopil tudi oktet Suha iz Suhe pod vodstvom prof. Matevža Fabijana.

Modra vrtnica - sedmi roman Igorja Karlovška

29. 10. 1998 13.13

Modra vrtnica je v manj kot desetih letih sedmi roman Igorja Karlovška, odvetnika po poklicu, sicer pa pisatelja, ki se po mnenju urednika Mladinske knjige Aleksandra Zorna pri nas najbolj načrtno posveča žanru kriminalke, žanru, ''ki je pri nas doživel razcvet šele po spremembi režima''; v prejšnjem po Zornovem mnenju izvirne slovenske kriminalke skorajda ni bilo, ''ker popisovanje zločina in drugih deviantnih dejanj v t.i. pravični družbi ni bilo ne smiselno ne zaželjeno''.

Slovesnosti ob 350. obletnici podpisa Vestfalskega miru

24. 10. 1998 10.35

V Osnabruecku in Muenstru v Nemčiji bodo danes potekale slovesnosti ob 350. obletnici sklenitve Vestfalskega miru, s katerim se je končala 30-letna vojna med katoliki in protestanti.

Študentska založba: zgodbe Janija Virka in roman Alojza Ihana

23. 10. 1998 13.44

Jani Virk in Alojz Ihan sta vsestranska pisca, Virk se je v slovenskem leposlovju uveljavil predvsem kot mojster kratkih zgodb, piše tudi poezijo, scenarije in prevaja, Ihan pa predvsem s poezijo (doslej je izdal že pet zbirk), v kateri je med drugim nakazoval tendenco k daljšim besedilom oz. zgodbi. Novi prozni deli Virka in Ihana, ki ju je danes predstavila Študentska založba v zbirki Beletrina, sta zbirka Virkovih petih kratkih zgodb, po dolžini že skoraj novel, z naslovom Pogled na Tycho Brahe ter Ihanov doslej drugi roman z naslovom Romanje za dva ... in psa.

Prešernova družba letos izdala že 25 knjig

22. 10. 1998 15.01

Prešernova družba je danes predstavila tri nove knjige, ki so izšle pri tej založbi. To so roman Franeta Tomšiča Posvečena zemlja, potopis Mareta Cestnika Nasmej se mi s poševnimi očmi ter slikanica Sveti senan, ki je izšla v zbirki Poezija dr. Franceta Prešerna v besedi in sliki. Pri Prešernovi družbi, ki veliko pozornost posveča domačim avtorjem, je letos izšlo 25 knjig, približno polovica teh pripada domačim avtorjem.

Pet novih knjig iz zbirke Dober dan, roman!

22. 10. 1998 14.39

Pionirska knjižnica v Ljubljani je danes gostila predstavitev petih novih knjig, ki so pri Državni založbi Slovenije (DZS) izšle v zbirki Dober dan, roman! Dva izmed romanov sta avtorska, to sta Čarobna violina Ivana Sivca in Princeska z napako Janje Vidmar, trije pa so prevedeni in sicer Internet in pomfrit avtorja Joachima Friedricha, Mama ne sme izvedeti J. M. Simmela in Primer: špageti, ki ga je napisala Christamaria Fiedler. Pri zbirki Dober dan, roman!, ki je namenjena predvsem mladim bralcem, je do sedaj izšlo že skupno 12 knjig. Zbirka pozdravlja mlade bralce, ob tem pa je potrebno poudariti, da je DZS delno sofinancirala program Bralne značke za letošnjo bralno sezono, je povedala Tinka Jamnik, vodja ljubljanske Pionirske knjižnice.

Slovenska matica: deset domačih leposlovnih in znanstvenih knjižnih novosti

15. 10. 1998 13.15

Predsednik Slovenske matice prof. dr. Joža Mahnič je skupaj z avtorji, uredniki in prevajalci predstavil kar deset knjižnih novitet s področja leposlovja in znanstvenih raziskav. Roman Spopad s pomladjo pisatelja Borisa Pahorja, pričevanje Spomini Slovenca v Tujski legiji nekdanjega vojaka Rajka Cibica in študija Prešeren in Mickiewicz - o slovenskem in poljskem romantičnem verzu pokojnega slavista Toneta Pretnarja so izšle pred meseci, iz letošnje redne zbirke so knjige Simbolika mitov na rimskih nagrobnih spomenikih - Šempeter v Savinjski dolini klasičnega filologa Jožeta Kastelica, Gradovi dežele Kranjske zgodovinarja Branka Reispa in izvirni roman Klic z jezera Jožeta Hudečka, te dni pa so izšle še zgodovinska monografija Slovenske migracije v Italijo avtorja Ferda Gestrina, eseji in dnevniški zapisi Melanholična razmerja Andreja Inkreta, prevod Pojma tesnobe danskega misleca Soerena Kirkegaarda ter četrta knjiga Slovenskih ljudskih pesmi.

Jeras objavil seznam igralcev za kvalifikacijsko tekmo

14. 10. 1998 16.06

Potem, ko je selektor slovenske moške rokometne reprezentance Leopold Jeras objavil seznam igralcev za kvalifikacijsko tekmo za uvrstitev na svetovno prvenstvo - Egipt 1999 - proti Belorusiji, se je na njem znašel tudi ''bundesligaš'' Tettey Banfro, le teden dni pred srečanjem pa je Slovenjgradčan svoj nastop (spet) odpovedal. V ekipi naj bi ga zamenjal Trebanjec Roman Šavrič. ''Banfro je za odpoved navajal več razlogov. Od slabega zavarovanja, pa do strahu pred poškodbami. V Groswallstadtu ima namreč le enoletno pogodbo, ki bi jo seveda rad podaljšal. Med razlogi so bile tudi stare zamere, glede katerih pa jaz ne morem nič narediti,'' je dejal selektor Jeras in nadaljeval: ''Na srečanju proti Belorusiji tako Banfro gotovo ne bo igral, v nadaljevanju - proti Hrvaški - pa se bomo z njim še pogovarjali.''

Lainščkov roman v hrvaščini

14. 10. 1998 15.45

Založba Durieux iz Zagreba je natisnila prevod romana slovenskega pisatelja Ferija Lainščka Namesto koga roža cveti, v hrvaškem prevodu Umjesto koga ruža cvjeta.

Predsednik Kučan v ponedeljek na Dunaju na vrhu predsednikov srednjeevropskih držav

10. 10. 1998 11.55

Slovenski predsednik Milan Kučan se bo v ponedeljek na Dunaju udeležil izrednega srečanja predsednikov sedmih srednjeevropskih držav, ki ga je sklical avstrijski predsednik Thomas Klestil. Osrednja tema srečanja bo širitev Evropske unije, predsedniki pa se bodo pogovarjali tudi o evropskih varnostnih strukturah, razmerah na Kosovu ter finančni krizi v Rusiji.

Novosti v zbirki Kondor založbe Mladinska knjiga

30. 09. 1998 12.47

Založba Mladinska knjiga je danes predstavila štiri knjižne novosti iz zbirke Kondor: Trije tibetanski misteriji v prevodu Iva Svetine, roman Megla Miguela de Unamuna v prevodu Amalije Maček-Mergole, Izbrano delo Ivana Mraka v izboru Gorana Schmidta ter pesmi Svetlane Makarovič Bo žrl, bo žrt po izboru Josipa Ostija. O knjigah iz te zbirke, ki se posveča najpomembnejšim tujim klasičnim literarnim delom in delom slovenskih sodobnikov, pa tudi prezrtim domačim avtorjem, so spregovorili urednik Aleš Berger, oba prevajalca, Goran Schmidt ter pesnica Svetlana Makarovič.

Motokrosisti bodo na SP branili lansko 12. mesto

18. 09. 1998 09.29

Slovenska reprezentanca v motokrosu bo ob koncu prihodnjega tedna nastopila na ekipnem svetovnem prvenstvu v angleškem Foxhillu. Slovenijo bodo zastopali Roman Jelen v razredu do 125 ccm, Sašo Kragelj v razredu do 250 ccm in Boštjan Kampuš v razredu Open.

Nemčija je pripravljena pomagati Južni Koreji

16. 09. 1998 13.43

Danes je nemški predsednik Roman Herzog izjavil, da je Nemčija pripravljena pomagati Južni Koreji. Južna Koreja bi morala odpreti svoje trge za pritok tujega kapitala.

Perutnina Ptuj postala največji lastnik Pivke

15. 09. 1998 15.43

Ptujska Perutnina je v preteklih dneh od pooblaščenih investicijskih družb kupila 38,29-odstotni delež perutninske družbe Pivka d.o.o. in tako na osnovi kapitalskih povezav v perutninarski branži začela pripravo na poslovanje v še bolj konkurenčnih razmerah, ki bodo nastopile po priključitvi Slovenije v Evropo, je na današnji novinarski konferenci dejal Roman Glaser, predsednik uprave Perutnine, ki je še dodal, da se v Perutnini zanimajo za nadaljnje nakupe delnic Pivke, tako da bi imeli v tej družbi večinski delež.

Slovenski dijak ''bronast'' na mednarodni računalniški olimpiadi

15. 09. 1998 10.27

Na mednarodni računalniški olimpiadi v portugalskem Setubalu, ki je potekalo od 5. do 13. septembra, je v konkurenci 270 tekmovalcev iz 67 držav dijak bežigrajske gimnazije Andraž Tori prejel bronasto medaljo, so sporočili iz Zveze za tehnično kulturo Slovenije.

Herzog podelil odlikovanje za zasluge Spielbergu

11. 09. 1998 08.27

Nemški predsednik Roman Herzog je ameriškemu režiserju Stevenu Spielbergu na berlinskem gradu Bellevue včeraj podelil državno odlikovanje za zasluge. Tako naj bi počastili Spielbergovo delo, ki je s filmom Schindlerjev seznam na različne načine pripomoglo k soočanju s holokavstom, je poudaril Herzog.

Kinkel pozval Indijo in Pakistan k dialogu

09. 09. 1998 17.01

Nemški zunanji minister Klaus Kinkel je med pogovorom z indijskim predsednikom Kocherilom Ramanom Narayananom danes v Bonnu Indijo in Pakistan pozval, naj se izogneta jedrski oboroževalni tekmi in začneta konstruktiven dialog o vseh spornih vprašanjih. Upravičene nacionalne varnostne interese je po Kinklovih besedah moč najbolje uresničiti z vključitvijo v mednarodne norme o neširjenju jedrskega orožja.

Steven Spielberg bo prejel visoko nemško odlikovanje

05. 09. 1998 15.30

Nemški predsednik Roman Herzog bo ameriškemu režiserju Stevenu Spielbergu 10. septembra v Berlinu podelil visoko nemško odlikovanje za zasluge. Iz urada nemškega predsednika so sporočili, da je Spielberg s svojim filmom Schindlerjev seznam iz leta 1993 pripomogel k soočenju s holokavstom. Največji uspehi ameriškega režiserja so še filmi Žrelo, Bližnja srečanja tretje vrste, E.T. in Jurski park.

Vrnitev Orient Expressa

03. 09. 1998 07.50

Slavni Orient Express je po 18-letni odsotnosti v torek znova pripeljal v Carigrad. Ob prihodu na tamkajšnjo železniško postajo Sirkeci je 120 elegantnih dam in gospodov ob zvokih starih melodij pričakala množica ljudi, oblečenih v starinska oblačila. Orient Express, ki je začel med Parizom in Carigradom voziti leta 1883, je bil tedaj prvi mednarodni luksuzni vlak. Še bolj priljubljen pa je postal potem, ko je Agatha Christie napisala slavni skrivnostni roman Morilec na Orient Expressu. Enosmerna vozovnica za petdnevno vožnjo s štirimi nočitvami od Pariza do Carigrada stane 4625 dolarjev, vlak pa pelje skozi sedem držav. Orient Express je s svojimi rednimi vožnjami do Carigrada prenehal leta 1977, a je zatem peljal na tej progi še nekajkrat, zadnjič leta 1980.

Šesterica na SP v Vrsar

01. 09. 1998 15.49

Slovenska padalska reprezentanca v klasičnih disciplinah bo od 4. do 11. septembra nastopila na svetovnem prvenstvu v Vrsarju. Pod vodstvom trenerja Draga Bunčiča in vodje ekipe Janeza Horvata bodo barve Slovenije zastopali Roman Karun, Matjaž Pristavec, Uroš Ban, Senad Salkič, Borut Erjavec in Irena Avbelj.