rove

Z najstarejšim še delujočim dvigalom pri nas smo se spustili 157 metrov pod zemljo

13. 04. 2025 18.30

Tradicija industrijskega pridobivanja premoga je v Šaleški dolini dolga že 150 let. Da se v nedrjih te takrat odmaknjene in "nepomembne" doline nahajajo bogate zaloge "črnega zlata" so vedeli že vsaj stoletje prej. Industrijsko pridobivanje premoga pa je za vselej spremenilo tok razvoja doline, njeno podobo, ritem življenja in tamkajšnje ljudi. Pod Šaleško dolino se skriva še okoli 300 milijonov ton premoga, v 150 letih so ga izkopali 266 milijonov ton. A tudi v velenjskem rudniku se zavedajo, da se čas izkoriščanja premoga izteka. Rudarji ga bodo v Velenju odkopavali predvidoma le še do leta 2033.

Kako v alpsko dolino brez cest spraviti 500 ton materiala na dan

09. 02. 2025 09.30

Kolosalni napori vojaškega transporta med soškimi bitkami prve svetovne vojne so na eni strani dokaz trdoživosti neke generacije, na drugi pa posledica ambicioznih planov vojaških načrtovalcev, ki so iskali inovativne rešitve za oskrbovanje hrane, streliva in ostale opreme lačnih armad. In medtem ko je večina drugih vojska v Veliki vojni bojevala bitke na bolj dostopnih območjih, sta avstro-ogrska in italijanska vojska krvavo bitko bili v slovenskem visokogorju, kjer je bilo oskrbovanje prava nočna mora. Veliki izzivi pa vedno privedejo do genialnih rešitev. In ena od teh tiči v Rabeljskem rudniku pod Mangartom.

V podzemeljski sobi pobega: odkrivanje Postojnske jame

06. 02. 2025 07.51

Človek lahko tudi skozi doživetje teme in tišine najde svoj notranji mir. In pri tem, verjeli ali ne, lahko pomagajo celo zmaji iz podzemlja. Ne gre za kakšno znanstvenofantastično izkušnjo, ampak za povsem realno, a vseeno pravljično doživetje. Vsaj tako trdi naša novinarka, ki se je oblečena v jamarski kombinezon in ovita s plezalno vrvjo odpravila globoko pod zemljo. In sicer v skrite rove ene najatraktivnejših jam na svetu, kamor turisti ne vstopajo pogosto. Udeležila se je tako rekoč kar prve in edine sobe pobega v podzemlju in stopila v škornje Luke Čeča, ki si je pred dobrimi dvesto leti kot prvi upal odkrivati do tedaj neznani svet postojnskega podzemlja.

Poklon umrlim kameratom: točno opoldne so se oglasile sirene

23. 01. 2025 06.11

Tudi z golimi rokami so reševalci odstranjevali glino, da bi čim hitreje prišli do svojih dveh še pogrešanih kolegov. Kako zelo je rudniška nesreča zarezala v Velenje, kaže tudi stavek, da ga ni prebivalca Velenja, ki ob tej tragediji ne bi potočil solze. Zaradi tragične izgube treh življenj bodo v petek zastave po državi visele na pol droga, vlada je namreč razglasila dan žalovanja.

Vsa Šaleška dolina tri dni upala na čudež, a jama je vzela vse tri rudarje

22. 01. 2025 07.02

Po ponedeljkovi tragični nesreči v Jami Preloge v Premogovniku Velenje so se reševalci prebili do lokacije še tretjega ponesrečenega rudarja. Pristojni so potrdili, da je v vdoru mokre gline umrl tudi on. Že zjutraj so sporočili, da so našli drugega ponesrečenca, popoldne pa so prebili še do tretjega. Odkopati ga sicer še niso uspeli. Na mestu vdora so doslej odkopali 250 kubičnih metrov materiala. Po besedah generalnega direktorja Marka Mavca je bila iskalna akcija izjemno težavna, za rudarske reševalce, ki so iskali svoje tovariše, pa tudi izredno travmatična. Nudijo jim tudi psihološko pomoč. Pri reševanju je aktivno sodelovalo 80 reševalcev. Pomoč, tudi materialno, je prav tako obljubil svojcem ponesrečencev. Dva umrla sta imela namreč tudi zelo majhne otroke. Umrli rudarji so bili stari 31, 32 in 49 let.

Bosanske piramide: energetski fenomen ali dobičkonosna prevara?

29. 12. 2024 07.57

Trditve Semirja Osmanagića in njegovih somišljenikov o obstoju piramid v kraju Visoko že dlje časa razburjajo stroko. Čeprav so različni strokovnjaki potrdili njegovo odkritje, je večina skeptična, češ da gre za naravne griče, ki so jih oblikovali geološki procesi, kot je erozija. Označujejo ga za prevaranta in psevdoznanstvenika in mu celo očitajo, da sam koplje rove za turistične in dobičkonosne namene. "Kritike ljudi, ki ne samo, da nikoli niso bili v Bosni, pač pa so piramide gledali samo na televiziji in verjamejo v pravljice, da so jih gradili sužnji kot grobnice faraonom, so zame povsem nerelevantne," odgovarja bosanski Indiana Jones. In še: Nihče od mojih kritikov ni strokovnjak za piramide, jaz pa jih preučujem že celo življenje.

Piramide v BiH? 'Kjer so drugi videli hribe, sem jaz videl geometrijo'

28. 12. 2024 10.15

Slabih 30 kilometrov pred Sarajevom se nahaja kraj Visoko. V mesto, ki je bilo pred vojno največji izvoznik tekstila in usnja v Jugoslaviji, se vsako leto zgrinja na deset tisoče turistov, med njimi največ Slovencev. Razlog? Da bi si ogledali bosanske piramide, ki naj bi imele zdravilno moč. Medtem ko stroka opozarja, da gre za prevaro in da so hribi povsem naravne geološke formacije, ki se jih človeška roka ni dotaknila, mož, ki jih je odkril, vztraja: ne verjamejo nam, ker na glavo postavljamo vse, kar so nas učili v šolah.

V nedrju doline še vedno leži neverjetnih 330 milijonov ton premoga

21. 10. 2024 08.20

"Mi živimo s tem, nam premog ne smrdi. Vsaka roža ima svoj vonj in tudi premog ima svojega, nas ne moti, mi smo v Šaleški dolini tega vajeni," oči zasijejo velenjski podžupanji Darinki Mravljak. Vonj, ob katerem si mimovozeči vozniki in prišleki z drugih koncev Slovenije zatiskajo nosove, je tam postal del lokalnega okolja. Ogromni črni kupi ob cesti med Velenjem in Šoštanjem pa bodo (kmalu) postali preteklost. Slovo od njih bo za tamkajšnje prebivalce precej bolj boleče, kot si predstavljajo drugod. Strokovnjaki pa nizajo opozorila, da zapiranje velenjskega premogovnika in šoštanjske termoelektrarne ni le lokalna težava, ampak vseslovenski problem.

'Povojna morilska histerija je usodno zaznamovala slovenski narod'

06. 10. 2024 19.45

Povojna morilska histerija je usodno zaznamovala slovenski narod, je na slovesnosti v spomin na teharske žrtve v Spominskem parku na Teharjah dejal nekdanji predsednik DZ France Cukjati. Kot je poudaril, je na Teharjah po vojni prišlo do sistematično organiziranega in izvedenega masovnega zločina, ki še ni doživel javnega priznanja.

'Vsakdo na svetu bi moral to videti. Resnično neopisljivo z besedami'

07. 09. 2024 09.48

"Hvala za najbolj neverjetno avanturo – resnično edinstveno. Razgledi so veličastni, osebje pa izjemno. Vsakdo na svetu bi moral to videti. Resnično neopisljivo z besedami." Tako je svojo izkušnjo v Postojnski jami povzel izvršni direktor podjetja Apple Tim Cook.

Mačke, učinkovito 'orožje' na rusko-ukrajinski fronti

24. 01. 2024 12.30

Vojaki na frontah se borijo s kroglami, granatami in izstrelki, pa tudi z idejami in propagando – kar pojasnjuje, zakaj so zadnje "orožje" na bojiščih v Ukrajini postale ... mačke. Ukrajinski družbeni mediji so namreč polni fotografij in posnetkov mačk, ki vojakom nudijo čustveno podporo, s svojo puhasto ljubkostjo zbirajo donacije in se celo borijo proti vsiljivcem – mišim. Rusija se seveda brani tako, da v propagando vključuje svoje kosmatince.

Bi razvozlali vrsto umorov v rovih pod starim Kranjem?

29. 10. 2023 18.15

Piše se leto 1928 in vsa smetana tistega časa je zbrana na plesu v maskah na gradu Khislstein. A pod eno masko se skriva nekdo, ki je prišel nepovabljen po carske dragulje in sredi plesa zagrešil umor, ki je sprožil vrsto drugih umorov. Kdo je morilec? V rovih pod starim Kranjem so za noč čarovnic pripravili nepozabno dogodivščino v obliki interaktivne sobe pobega. Idejni vodja Ajdin Huzejrović nam je razkril, kaj pravzaprav je Podzemlje umorov.

V Avstraliji nad zajce tudi z lisicami, eksplozivom, strupom in virusi

03. 09. 2023 15.26

Zajci s svojimi velikimi ušesi in puhastim kožuhom pogosto veljajo za ljubke in neškodljive. Vendar pa to bitje stoji tudi za eno najškodljivejših bioloških invazij na svetu, ki pustoši po Avstraliji, čigar prizadevanja za omejitev problema so stvari le še poslabšale. Ko so v državo na primer prinesli lisico, da bi zmanjšala populacijo zajcev, se je ta plenilec raje lotil lažjega plena – majhnih vrečarjev, ki jim že grozi izumrtje.

Na Slovaškem skopali jarke, dolge več kilometrov, da bi našli baker

02. 08. 2023 06.45

Jarki, dolgi več kilometrov in globlji od enega metra, so se na Slovaškem pojavili tako rekoč čez noč in močno spominjajo na frontno linijo. A je razlog za njihov nastanek bistveno bolj bizaren kot pa obrambne narave. Rove so namreč skopali nepridipravi, ki so pod zemljo iskali baker. Iz zemlje so izpulili stare kable, jih olupili, dragoceno kovino pa prodali kot surovino, zgolj s kopanjem čez žitna polja pa naj bi uničili za šest hektarjev pšenice.

Britanska policija z novimi pooblastili za zatiranje protestov

02. 07. 2023 15.34

Britanska policija ima nova pooblastila glede demonstracij, tudi glede ukrepov proti okoljskim in drugim aktivistom, ki s protesti ustavljajo promet in dela na gradbiščih.

Rovi okoli Ruš: skrivnostne zagonetke, lokalne legende in lov za odgovori

28. 05. 2023 08.00

Ko je lani tak čas med Rušani završala novica, da je skupina vztrajnih domačinov po letih iskanja našla vhod v več kot 70 metrov dolg rov, ki je prej veljal za legendo, si prebivalci tega majhnega štajerskega mesteca še mislili niso, kakšna odkritja vse jih čakajo. Ne le rudnik, v katerem naj bi po pripovedih 'staroselcev' kopali zlato, okoli Ruš se očitno skriva še vrsta drugih jam in predorov. V zgolj enem letu so našli še tri, v sodelovanju z lokalnim planinskim društvom pa so jih zdaj prvič predstavili javnosti. Pridružili smo se jim na Pohodu po rovih okoli Ruš.

'To je bil zame resnični odvzem svobode. Nisem bil več človek'

07. 05. 2023 07.28

V nekdanjem koncentracijskem taborišču Mauthausen se spominjajo osvoboditve. "Ta dan je prinesel neskončno olajšanje vsem, ki so to svobodo čakali," pravi Dušan Stefančič, ki je preživel šest nacističnih taborišč, svobodo pa dočakal v taborišču Gusen II., ki je od Mauthausna oddaljeno le nekaj kilometrov. Ob obletnici sicer letos razmišljajo tudi o državljanskem pogumu. Pogumu tistih, ki so se uprli v brezupnem položaju, ko se je večina raje "prilagodila".

Napad podlubnika v Celju, odstraniti morajo bolne smreke

24. 02. 2023 15.45

Inšpekcija za gozdarstvo ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je občini Celje naložila nujen sanitarni posek smrek, ki jih je napadel smrekov podlubnik, so sporočili. Bliža se pomlad in lubadar bo ponovno vse bolj napadal, opozarjajo. Občanke in občane prosijo, naj bodo pozorni, če se na njihovih vrtovih sušijo smreke. Če je povzročitelj lubadar, je takšno drevo nujno takoj posekati in skuriti.

Ukrajina ga išče zaradi vojnih zločinov, on v Turčiji pomaga po potresu

09. 02. 2023 12.47

Nekdanji čečenski poveljnik, ki ga Ukrajina išče zaradi domnevnih vojnih zločinov, storjenih lani, vodi rusko prizadevanje za pomoč po potresu v Turčiji.

'Tiste, ki se niso hoteli boriti, so zbrali in jih ustrelili'

31. 01. 2023 12.30

Nekdanji Wagnerjev plačanec Andrej Medvedjev je spregovoril za CNN. Dejal je, da ga je brutalnost, ki ji je bil priča v Ukrajini, nazadnje pognala v beg.

Bi odkrivali skrivnosti potopljenih vasi ali veslali po čarobnih podzemnih jezercih?

17. 12. 2022 20.57

Slovenija ne slovi le po svoji lepoti in raznolikosti pokrajine, pač pa tudi po nepozabnih doživetjih, ki jih ne boste našli nikjer drugje. Če želite doživeti nekaj res edinstvenega, butičnega, avtentičnega, bodite pozorni na oznako Slovenia Unique Experiences, ki označuje edinstvena 5-zvezdična doživetja. Trenutno jih je 26, nekatera smo preizkusili tudi mi – med njimi Zeliščno čarovnijo v Savinjski dolini, virtualni potop in odkrivanje potopljenih vasi v Šaleški dolini ter avanturo s kajakom v podzemlju Pece.

V rove pod Kranjem preselili človeške ribice, videli jih boste lahko decembra

10. 11. 2022 17.04

22 metrov pod Kranjem, v rovih, ki jih letno obišče 10.000 ljudi in kjer je dobro viden konglomerat, na katerem stoji stari del mesta, si bodo obiskovalci po novem lahko ogledali tudi človeško ribico. Kranj bo tako po Postojnski jami postal druga lokacija v državi, kjer bo to možno. Ta edinstvena bitja bodo tja preselili iz bližnjega Jamskega laboratorija Tular ter kot prvi začeli izvajati monitoring vpliva obiskovalcev nanje. Dve ribici, črna in bela, sta že v novem domu in že kažeta znake vedenja, ki so bili raziskovalcem do zdaj neznani. Za vstopnico bo treba odšteti med 10 in 15 evrov, vsa zbrana sredstva pa bodo namenjena nadaljnjim raziskavam.

Enačba 'Putinovega kuharja': 25 odstotkov moških v rove, 75 v službo

07. 11. 2022 16.25

Jevgenij Prigožin, ustanovitelj skupine plačancev Wagner in tesen zaveznik ruskega predsednika Vladmirja Putina, namerava ob meji z Ukrajino odpreti centre za vojaško usposabljanje. Osredotočil se je na jugozahodni regiji Belgorod in Kursk, obljubil pa, da jih bo financiral sam. Vanje namerava vključiti lokalno prebivalstvo, saj je prepričan, da je to najboljši način obrambe pred sabotažami na ruskih tleh.

Beg pred mobilizacijo: na mejah kolone vozil, Rusija pa že zapira vrata

28. 09. 2022 11.36

Potem ko je ruski predsednik Vladimir Putin odredil delno mobilizacijo, so na mejah z nekaterimi sosednjimi državami, zlasti z Gruzijo, Kazahstanom in Finsko, nastale dolge kolone vozil, v katerih so številni Rusi, ki se želijo izogniti morebitnemu vpoklicu. Rusija mobiliziranim ne bo več izdajala mednarodnih potnih listov.

Med vojno so Nemci v Mariboru pod zemljo preselili del proizvodnje letalskih motorjev

02. 05. 2022 19.28

V podzemlje, natančneje 15 metrov globoko, v industrijske rove pod Teznem v Mariboru, so Nemci konec leta 1943, v času druge svetovne vojne, preselili pomemben del proizvodnje letalskih motorjev iz svoje tovarne, ki stoji nad rovi. Ekipa oddaje Svet se je sprehodila po podzemnih hodnikih, ki bi jim lahko rekli kar mestece, saj so pod zemljo nekoč stali stroji, pisarne, celo kantina za druženje in postelje. V času zračnih napadov so namreč delavci pod zemljo tudi prespali, in to celo več noči.

Azori, preplet modre in zelene na devet načinov

23. 04. 2022 00.15

Zapis Palmine vodnice in specialistke za Azore, TAMARE BRODNIK

Izjemno ohranjen fosil dinozavra morda potrjuje teorijo o vzroku množičnega izumrtja

09. 04. 2022 15.29

Znanstveniki so v Severni Dakoti odkrili fosil popolnoma ohranjene noge dinozavra, za katero predvidevajo, da jo je 'odtrgal' asteroid. Odkritje je izjemno, saj naj bi bil to eden prvih odkritih fosilov, ki potrjujejo teorijo, da je množično izumiranje dinozavrov pred 66 milijoni let povzročil padec asteroida na Zemljo.

Trije poljski raziskovalci, ki so bili ujeti v jami blizu Salzburga, rešeni

18. 02. 2022 19.47

Reševalna akcija v jami Lamprechts­höhle v St. Martinu pri Loferju blizu Salzburga, ki je potekala od četrtka zvečer, se je uspešno zaključila. Trije raziskovalci iz Poljske, ki so ostali ujeti v jami, potem ko je voda prodrla v rove, so že na varnem.

Zaradi nizkih temperatur na Floridi z dreves padajo legvani

01. 02. 2022 11.54

Potem ko je vzhodno obalo ZDA prizadela snežna nevihta in so se temperature tudi na Floridi močno spustile, se t. i. sončna država znova sooča z nenavadnim pojavom – z dreves padajo otrpli legvani.

'Vsak obiskovalec bo z nakupom vstopnice pomagal človeški ribici in sebi'

28. 11. 2021 17.40

Zdaj je že dobro znano, da se pod starim Kranjem skriva 1300 metrov podzemnih rovov, ki so jih zgradili med 2. svetovno vojno in so prvotno služili kot mestno zaklonišče. Le malokdo pa ve, da se le streljaj od tam nahaja naravna jama Tular, v kateri deluje jamski laboratorij s človeškimi ribicami. Ta je namenjen preučevanju teh živali in ni odprt za javnost. A že spomladi prihodnje leto bodo ribice zaplavale tudi v kranjskih rovih.