rublje

Ruski mestni svetnik dela od doma – iz Ukrajine

18. 04. 2025 12.11

"Svojega dela ne opravljam nič slabše od ostalih svetnikov," pravi Mihail Nosik, svetnik v distriktu Kalar v Zabajkalskem Kraju na daljnem vzhodu Rusije. Nosik namreč "dela od doma", iz Ukrajine. V Rusijo se zaradi izbruha vojne ne more vrniti, težave z oblastmi pa ima tudi v Ukrajini, kjer so ga obiskali agenti SBU. Trdi, da jih je moral podkupiti.

Ruske milijarde obtičale v indijskih bankah

12. 09. 2023 11.30

Po uvedbi sankcij s strani zahoda se je Rusija obrnila na vzhodne in južne trge, kjer je občutno povečala trgovinsko menjavo in nadomeščala primanjkljaj, ki je nastal z izgubo zahodnih trgov. Poleg Kitajske je velik delež trgovine z Rusijo prevzela Indija. Ta je občutno povečala uvoz ruske nafte. Vse to v sklopu t. i. dedolarizacije, o kateri se veliko govori v državah Brics. Rusija in Indija namreč trgujeta v lastnih nacionalnih valutah. Pri tem pa so domnevno nastale težave. Predvsem na škodo Rusije.

Napovedal je Putinovo vojno v Ukrajini in padel pod streli pri Kremlju

28. 02. 2023 14.28

Minilo je osem let od umora ruskega opozicijskega politika Borisa Nemcova. Glasen kritik in zagovornik političnega in ekonomskega liberalizma ter ruskega nagibanja k Zahodu je padel pod streli v hrbet na mostu v bližini Kremlja. Čeprav spomin nanj med rusko opozicijo še vedno ni zbledel, pa so njegove preroške napovedi o prihajajočem ruskem napadu na Ukrajino znova močno odmevale ob obletnici njegove smrti.

Ukrajinski droni napadajo ruske položaje znotraj ruske meje z Ukrajino

06. 12. 2022 08.07

Ukrajinski droni napadajo ruske položaje znotraj ruske meje z Ukrajino, Peskov je napovedal potrebne ukrepe za zaščito objektov. Zaradi ruskih raketnih napadov na ukrajinsko kritično infrastrukturo bodo v Ukrajini prešli na izredne zaustavitve elektrike. S tem ukrepom želijo stabilizirati svoje električno omrežje, je povedal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.

Rusija vplivala na tujo politiko in nakazovala sredstva v višini 300 milijonov evrov

14. 09. 2022 09.51

"Rusija je od leta 2014 prikrito dajala najmanj 300 milijonov evrov političnim strankam, uradnikom in politikom v več kot deset državah, s ciljem pridobivanja vpliva," razkriva dokument ameriške obveščevalne službe. Verjetno gre še za večje vsote, plačane še drugim državam, ampak je to za zdaj neodkrito. Ameriška obveščevalna služba predlaga, da se proti Rusiji uvedejo dodatne gospodarske sankcije.

Ruske oblasti ne načrtujejo novih ustavitev dobav plina

09. 06. 2022 21.06

Ruska vlada trenutno ne namerava ustaviti dobave plina nobeni državi več, je po navedbah ruskih virov povedal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. Države, ki ne prejemajo več zemeljskega plina iz Rusije, so Poljska, Bolgarija, Finska, Nizozemska in Danska. Za zdaj na ta seznam ne bodo dodali novih držav.

Madžarska grozi z vetom na embargo ruske nafte

02. 05. 2022 14.51

Ob zaostrovanju svetovnih sankcij zoper Rusijo in evropski napovedi embarga na rusko nafto in plin pa ima Madžarska drugačne načrte. Poslanec madžarskega parlamenta je namreč dejal, da je Budimpešta pripravljena vložiti veto in tako Uniji preprečiti uvedbo nadaljnjih sankcij zoper državo okupatorko. Kot je zatrdil Gergely Gulyas, ne bo Madžarska nikoli podprla tovrstnih sankcij. Države članice Evropske unije sicer še vedno niso enotne glede embarga na uvoz ruske nafte. Nasprotno od Madžarske se Poljska močno zavzema zanj, Nemčija in Avstrija pa sta omilili svoje stališče in sta pripravljeni sprejeti embargo.

'Plačevanje ruskega plina v rubljih predstavlja kršenje sankcij EU proti Rusiji'

27. 04. 2022 07.56

Rusija je ustavila dobavo zemeljskega plina Poljski in Bolgariji. Ruska družba Gazprom je ob tem zagrozila z dodatnim zmanjšanjem količin plina v Evropo, če bosta državi jemali plin iz tranzita. Da gre za nov poskus Moskve, da bi plin uporabila kot sredstvo za izsiljevanje, je sporočila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Dodala je, da plačevanje ruskega plina v rubljih predstavlja kršenje sankcij EU proti Rusiji.

Komisija: Možen obvod za plačevanje ruskega plina brez kršitve EU sankcij

23. 04. 2022 09.59

Podjetja iz EU bi morda lahko izpolnile zahtevo Rusije po plačilih za plin v rubljih, ne da bi s tem kršili sankcije proti Rusiji. To bi lahko storile, če bi bi plačale v evrih ali dolarjih, ki se nato pretvorijo v rusko valuto, je po poročanju Reutersa državam članicam sporočila Evropska komisija. Bi pa morala podjetja ob tem tudi izpolniti dodatne pogoje za transakcije, denimo izjavo, da štejejo svoje pogodbene obveznosti za zaključene, ko deponirajo neruske valute.

Putin očita zahodnim bankam, da ne plačujejo plina

14. 04. 2022 18.52

Ruski predsednik Vladimir Putin je obtožil zahodne banke, da ne izvajajo plačil za ruski plin, dva tedna po tem, ko je zahteval izvedbo plačil v rubljih. Evropska komisija medtem v internem dokumentu, ki ga povzema Reuters, opozarja, da bi plačevanje v rubljih pomenilo kršenje sankcij EU proti Rusiji. Avstrijska tiskovna agencija APA sicer dodaja, da je Putin avstrijskemu kanclerju Karlu Nehammerju med obiskom Moskve zatrdil, da bi se plačevanje lahko nadaljevalo tudi v evrih.

Moskva: Rusija pri dobavi plina ne bo dobrodelna

29. 03. 2022 11.58

Moskva se ne namerava ukvarjati z dobrodelnostjo in brezplačno zagotavljati plina Evropi, če države članice EU zanj ne bodo želele plačevati v rubljih, je za televizijo PBS povedal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov in se tako odzval na sporočilo skupine sedmih gospodarsko najrazvitejših držav G7, da je ta ruska zahteva nesprejemljiva. "Če ne bo plačila, ne bo plina," je poudaril.

ZDA: Sprejem do 100.000 ukrajinskih beguncev, milijarda pomoči, nove sankcije

24. 03. 2022 16.58

ZDA so napovedale nov paket sankcij proti ruskim zakonodajalcem, oligarhom in podjetjem v luči invazije na Ukrajino. Prav tako je Bela hiša sporočila, da nameravajo sprejeti do 100.000 ukrajinskih beguncev in zagotoviti dodatno milijardo dolarjev humanitarne pomoči tistim, ki jih je vojna prizadela. Medtem sta se skupina sedmih gospodarsko najbolj razvitih držav G7 in EU zavezali, da bosta blokirali transakcije ruske centralne banke z zlatimi rezervami. S to potezo želijo preprečiti, da bi se Moskva izognila zahodnim sankcijam, je sporočila Bela hiša.

Putin: Rusija bo za dobavo plina v Evropo sprejemala zgolj rublje

23. 03. 2022 15.51

Rusija bo za dobavo plina nekaterim državam, med njimi so vse članice EU, sprejemala le plačila v rubljih, je napovedal ruski predsednik Vladimir Putin. Kot je dodal, bo Rusija prenehala sprejemati plačila v "kompromitiranih" valutah. Če bo Rusija vztrajala, da morajo države EU ruski plin plačati v rubljih, bo to pomenilo kršitev pogodbe, je dejal nemški gospodarski minister Robert Habeck. Avstrijski OMV je medtem napovedal, da bo plin še vedno plačeval v evrih.

'Želijo prikleniti ruskega medveda, mu izpuliti zobe in ga nagačiti'

18. 12. 2014 12.09

Ruski predsednik napoveduje stabilizacijo gospodarstva, vendar pa lahko ta proces po njegovih besedah traja dve leti. Pomirja tudi, da se bo rubelj okrepil. Dodaja, da ZDA predstavljajo grožnjo Rusiji, glede vnovične kandidature pa pravi, da je ta odvisna od stanja v državi.

Kakšen okus ima denar?

26. 03. 2011 11.12

O tem bi morali vprašati ruskega prometnega inšpektorja, ki so ga ujeli pri korupciji. Ker ni videl drugega izhoda, se je zaprl v svoj avtomobil, raztrgal bankovce, ki jih je prejel, ter jih pogoltnil.

Nižja inflacija v Rusiji

06. 08. 2000 17.08

Inflacija v Rusiji je julija znašala 1,8 odstotka, kar je za 0,8 odstotka manj kot mesec prej, ko je bila inflacija 2,8-odstotna, so sporočili iz ruskega statističnega urada. Julijska stopnja na letni ravni je bila 23,9 odstotna. Gre za opazno izboljšanje v primerjavi z istim obdobjem lani, ko je bila stopnja rasti cen 36,5-odstotna. Še vedno pa je višja od inflacijskega cilja 18 odstotkov, ki ga predvideva proračun za leto 2000.

Nižja inflacija v Rusiji

06. 08. 2000 00.00

Inflacija v Rusiji je julija znašala 1,8 odstotka, kar je za 0,8 odstotka manj kot mesec prej, ko je bila inflacija 2,8-odstotna, so sporočili iz ruskega statističnega urada. Julijska stopnja na letni ravni je bila 23,9 odstotna. Gre za opazno izboljšanje v primerjavi z istim obdobjem lani, ko je bila stopnja rasti cen 36,5-odstotna. Še vedno pa je višja od inflacijskega cilja 18 odstotkov, ki ga predvideva proračun za leto 2000.