rumenica

Bo slovensko vino izginilo s polic? 'Letos bo letina grozdja katastrofalna'

23. 09. 2024 09.02

Spomladanska pozeba, obilno deževje, toča, suša, za piko na i pa še zlata trsna rumenica. Nad vinogradnike in vinarje se je letos zgrnilo prav vse, izpad pridelka pa bo zato od 30- do 60-odstoten, odvisno od vinorodnega okoliša, opozarja Združenje slovenskih vinarjev. Skrbi jih, da bodo slovenska vina ob slabi letini izgubila mesto na trgovskih policah, od koder bi jih lahko izrinili poceni izdelki iz EU, kjer je vina preveč. Puščice so usmerili tudi v male vinogradnike in vinarje, ki da imajo kljub splošni slabi letini polne kleti.

Porast hepatitisa: 'Več kot polovica okuženih nima bolezenskih znakov'

05. 10. 2022 19.12

V ljubljanskem kliničnem centru so letos zdravili nenavadno veliko bolnikov s hepatitisom A, akutno boleznijo, ki se je brez bolezenskih simptomov okuženi morda sploh nujno ne zaveda, še več, okrog jo nevede lahko tudi prenaša. Čeprav je bil v preteklih letih hepatitis A sorazmerno redek, pa je stroka do septembra zabeležila že zaskrbljujoče visoko število primerov – kar 45, skupaj s 25 hospitalizacijami je ta številka do zdaj v tem tisočletju najvišja.

Tudi užitne gobe so lahko strupene, če jih uživamo prepogosto

24. 09. 2022 11.33

Nastopila je jesen in z njo radosti, ki jih prinaša ta letni čas. Po družbenih omrežjih krožijo slike, na katerih ljudje ponosno razkazujejo, koliko gob so te dni nabrali. Vtis je, da je to sezono gob v izobilju. Poznavalec gob Bojan Arzenšek je potrdil, da je več jesenskih gobanov v višje ležečih predelih, v nižinah je bilo do zdaj slabše. A pred vrati je vsaj še en mesec sezone. Ker se tudi v užitnih gobah kopičijo težke kovine ali tvorijo nestabilni strupi, se tudi z njimi lahko zastrupimo, zato jih ne uživajmo prepogosto, je svetoval Arzenšek. Preveč gob se ne splača niti zato, ker nas bo, če jih bomo nabrali več kot dva kilograma in nas bo dobil inšpektor, doletela kazen od 200 do 300 evrov.

Infektologinja o akutnem hepatitisu: zaenkrat ni razlogov za pretirano skrb

25. 04. 2022 12.09

V več evropskih državah so potrdili že več primerov skrivnostnega hepatitisa pri otrocih, potrdili pa so ga tudi v ZDA. Nam najbližje primere so za zdaj odkrili v sosednji Italiji, najnovejše podatke o akutnem hepatitisu pri otrocih pa je predstavila Mojca Matičič s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana, ki je dejala, da zaenkrat ni razloga za paniko. Vse starše poziva, da pozorno spremljajo svoje otroke, če bi pri njih opazili katerega od znakov, kot so akutno bruhanje, rumenica kože ali sluznic, svetlo obarvano blato ali temno obarvan urin, pa naj o tem opozorijo otrokovega pediatra.

Bo nasad japonskih češenj mogoče rešiti?

12. 07. 2020 17.19

Z načrti za novo, nujno potrebno stavbo Nacionalnega inštituta za biologijo, se je Slovenija znašla na spolzkih diplomatskih tleh. Gradnja bo namreč ogrozila nasad japonskih češenj, darila Japonske Sloveniji. Prvo drevo je 20 let nazaj zasadila princesa Sajako, kako pomembne so češnje v deželi vzhajajočega sonca, pa dokazuje tudi dejstvo, da mora veleposlanik cesarski palači redno poročati o njih. Zadnje novice niso dobre. Bi češnje lahko rešili?

Bodo Dolenjci ostali brez cvička?!

02. 09. 2010 18.23

Vinsko trto po vsej državi napada nevarna bolezen, zlata trsna rumenica. Okuženih trsov ni mogoče zdraviti, ampak jih je treba posekati. Najhuje je v okolici Straže pri Novem mestu.

Nevarnost izbruha zlate trsne rumenice

25. 06. 2010 13.28

Ministrstvo za kmetijstvo opozarja na nevarnost izbruha karantenske zlate trsne rumenice. Bolezenska znamenja pri trti se začnejo pojavljati v mesecu juliju in se proti jeseni stopnjujejo.

Ameriški škržat nad slovensko trto

23. 06. 2010 13.32

V Sloveniji bi lahko izbruhnila epidemija, ki lahko povzroči propad trte in velike izgube vinogradnikov. Vrednost letne proizvodnje grozdja je ocenjena na 61,6 milijona evrov.