rupija

Ruske milijarde obtičale v indijskih bankah
12. 09. 2023 11.30
Po uvedbi sankcij s strani zahoda se je Rusija obrnila na vzhodne in južne trge, kjer je občutno povečala trgovinsko menjavo in nadomeščala primanjkljaj, ki je nastal z izgubo zahodnih trgov. Poleg Kitajske je velik delež trgovine z Rusijo prevzela Indija. Ta je občutno povečala uvoz ruske nafte. Vse to v sklopu t. i. dedolarizacije, o kateri se veliko govori v državah Brics. Rusija in Indija namreč trgujeta v lastnih nacionalnih valutah. Pri tem pa so domnevno nastale težave. Predvsem na škodo Rusije.

Bi preživeli z 48 centi na dan?
08. 10. 2011 09.25
Indijske oblasti so razburile z definicijo revščine, po kateri ljudje, ki prejemajo 48 centov na dan, niso revni. Sedaj so to definicijo umaknili in bodo socialno pomagali tudi tistim, ki prejemajo slabega pol evra na dan.

V templju skrito bogastvo
03. 07. 2011 16.06
V indijskem templju so odprli zakladnico, ki je bila zapečatena več kot 130 let. Bogastvo, ki so ga našli, ocenjujejo na več kot 500 milijonov dolarjev, dragocenosti pa so v tempelj shranili maharadže, uslužbenci božanstva, ki predseduje templju.

Milijarderji ob več kot polovico bogastva
16. 11. 2008 09.34
40 najbogatejših Indijcev je pred izbruhom finančne krize imelo 351 milijard dolarjev premoženja, zdaj pa jim ga je ostalo 'zgolj' 139 milijard.

Slovenska turista na Baliju: Razburljivo poročno potovanje
16. 10. 2002 00.00
Štiri dni o eksploziji v mestu Kuta na indonezijskem otoku Bali so se od tam vrnili štirje slovenski turisti. V klepetalnici 24ur.com smo se pogovarjali z mladoporočencema Mojco Počivavšek in Miho Kotnikom, ki sta se nahajala v neposredni bližini ob času eksplozije.

Indonezijske vladne delegacije ne bo na pogajanja z IMF
13. 03. 1998 09.48
V nasprotju s prvotnimi načrti indonezijska vladna delegacija prihodnji teden ne bo odpotovala v Washington, kjer naj bi se udeležila pogajanj z Mednarodnim denarnim skladom (IMF). Utegne pa se zgoditi, da se bo delegacija IMF v doglednem času napotila v Indonezijo, je po poročanju državne agencije Antara povedal visoki uradnik v finančnem ministrstvu. IMF se je ponovno izrekel proti vezavi indonezijske rupije na ameriški dolar. Kot je v četrtek v Washingtonu dejal generalni direktor IMF Michel Camdessus, bi morala vlada v Džakarti sprva izvesti gospodarske reforme. Indonezija si z omejenimi deviznimi rezervami, ranljivim bančnim sistemom in dolgovi "ne more privoščiti" vezave svoje valute na dolar, je poudaril Camdessus. Indonezijska rupija je od julija izgubila 80% vrednosti v primerjavi z dolarjem.

Hud padec indonezijske rupije
22. 01. 1998 10.09
Indonezijska rupija je danes na deviznih trgih izgubila 25 odstotkov svoje vrednosti, njen padec pa je vplival tudi na zmanjšanje vrednosti drugih vzhodnoazijskih nacionalnih valut. Trenutni tečaj rupije znaša 15.500 rupij za ameriški dolar. Kot so poročale agencije, naj bi bil glavni razlog za padec valut vzhodnoazijskih tigrov negotovost investitorjev zaradi nepredvidljivih gospodarskih gibanj.

Indonezijska vlada odpovedala 143 investicijskih projektov
11. 01. 1998 09.10
Zaradi večmesečne valutne krize in njenih negativnih posledic za celotno gospodarstvo je indonezijska vlada odpovedala uresničevanje 143 investicijskih projektov. Med odpovedanimi naložbami je bilo 59 tujih, katerih vrednost naj bi znašala 1,7 milijarde dolarjev, in 84 domačih, ki naj bi obsegale 3,9 bilijona rupijev. Zaradi velike finančne krize je v minulem letu v Indoneziji ostalo brez zaposlitve več kot milijon ljudi, vrednost rupija pa je v primerjavi z dolarjem padla za več kot 60 odstotkov. Za tekoče leto je napovedana tudi zmanjšana gospodarska rast, tako da se podjetjem v dolgovih, kljub pomoči Mednarodnega denarnega sklada v višini 40 mijinov dolarjev, ne obetajo nič kaj lepi časi.

Zaradi finančne krize v Indoneziji prodali manj mobilnih telefonskih aparatov
06. 12. 1997 11.21
Zaradi finančne krize v Indoneziji se je ustavila skokovita rast prodaje mobilnih telefonskih aparatov. Padanje tečaja nacionalne valute rupije je namreč uvožene telefone tako podražilo, da se je njihova prodaja od avgusta zmanjšala že za 40 odstotkov, je pokazala anketa med vodilnimi prodajalci mobilnih telefonskih aparatov na indonezijskem trgu: Siemensom, Nokio in Ericssonom. Mobilni telefoni tudi v Indoneziji veljajo za statusni simbol. Finančna kriza je prizadela vse panoge, vključno z dobavitelji mobilnih telefonskih aparatov. V Indoneziji, ki ima uradno 200 milijonov prebivalcev, je bilo leta 1996 še 465.000 lastnikov mobilnih telefonov, letos pa se je njihovo število z 1,1 milijona že več kot podvojilo. Indonezijska rupija je od julija v razmerju do ameriškega dolarja izgubila približno 40 odstotkov vrednosti.