sedaj

Do sedaj 51 vlog za nove občine
03. 07. 2001 00.00
Do izteka roka za vlaganje pobud in predlogov za preoblikovanja obstoječe občinske mreže pred novimi lokalnimi volitvami konec prihodnjega leta, je v državni zbor do konca minulega meseca prispelo 51 vlog za ustanovitev novih občin, 14 za spremembe obstoječih območij, tri za preimenovanje in štiri za spremembo statusa - Jesenice, Škofja Loka, Radovljica in Bled si bodo namreč prizadevale za pridobitev naziva in pravic mestnih občin. V Sloveniji je trenutno 192 občin, od tega 11 mestnih.

Drnovšek za konferenco o Makedoniji
03. 07. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek je na plenarnem zasedanju, posvečenem JV Evropi, v okviru Evropskega gospodarskega foruma, ki se danes zaključuje v Salzburgu, poudaril, da se mora mednarodna skupnost takoj resno posvetiti Makedoniji, zavzel pa se je tudi za sklic posebne konference, namenjene reševanju položaja v tej državi.

Lennonovo letališče v Liverpoolu
03. 07. 2001 00.00
Letališče v Liverpoolu, rojstnem mestu članov britanske legendarne glasbene skupine The Beatles, se od danes imenuje po Johnu Lennonu. Slovesnosti ob preimenovanju letališča se je udeležila tudi Yoko Ono, vdova legendarnega Beatla, ki je bil umorjen leta 1980 v New Yorku. "John bi bil zelo ponosen na to, da se letališče sedaj imenuje po njem. Upam, da bodo s tega letališča vsi poleti na vse konce sveta uspešni," je še dejala Yoko Ono, ki je popoldne na univerzi v Liverpoolu prejela tudi častni doktorat.

Drnovšek v Salzburgu
02. 07. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek, ki se v Salzburgu udeležuje tridnevnega Evropskega gospodarskega foruma, je imel danes več dvostranskih srečanj. Med drugim se je sestal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem, s srbskim premierom Zoranom 195144inđićem, krajši pogovor pa je imel tudi s Clausom Schwabom, enim od ustanoviteljev in predsednikov Svetovnega gospodarskega foruma, ki prireja srečanje v Salzburgu.

SLS+SKD o obmejnem sporazumu
02. 07. 2001 00.00
Po mnenju SLS+SKD bi bilo za Slovenijo najbolje, če bi se s Hrvaško o meji dogovorila še pred ratifikacijo sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju (SOPS). Kot je na novinarski konferenci poudaril predsednik SLS+SKD Franci But, tako ne bi bilo nobenih dvomov, ali SOPS lahko prejudicira mejo ali ne. Sicer pa bo stranka po njegovih besedah podprla ratifikacijo sporazuma, storila pa bo vse, da se do takrat doseže vsaj načelen dogovor o meji s sosednjo državo. Če namreč do poletja to vprašanje ne bo rešeno, potem je bistveno večja verjetnost, da bo o tem odločala arbitraža. V tem primeru pa bo po Butovem prepričanju postala aktualna tudi strankina resolucija o meji na morju in v Istri. But je še povedal, da bi v stranki v primeru, če bi se dogovori s Hrvaško zavrteli "drastično drugače od naših pričakovanj", še enkrat razmislili in se v stranki dogovorili o enotnem stališču.

Sodelovanje Slovenije in ZRJ
01. 07. 2001 00.00
Slovenski veleposlanik v Beogradu Borut Šuklje je v pogovoru za enega najbolj priljubljenih beograjskih časnikov Blic povedal, da Slovenija že pripravlja zakonske okvire za sodelovanje z Zvezno republiko Jugoslavijo, ki naj bi zagotovili delovanje slovenskih družb v tej državi. Dodal je še, da bosta v kratkem ratificirana sporazuma o izogibanju dvojnem obdavčevanju in o varstvu naložb.

Milošević v Haagu
29. 06. 2001 00.00
Z letališča v Tuzli so v Haag prepeljali nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića. Haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije so izročili še tri obtožence, nekdanjega vodjo srbskih upornikov na Hrvaškem Milana Martića in enega od t.i. vukovarske trojke Mileta Mrkšića ter bosanskega Srba iz Prijedora Dušana Kneževića, je poročala beograjska tiskovna agencija Beta, ki je navedla diplomatske vire v Banja Luki. V Haag so jih prepeljali iz Tuzle, vendar ni znano, ali je bila omenjena trojka prepeljana skupaj z Miloševićem.

Po konferenci o aidsu
29. 06. 2001 00.00
Končala se je tridnevna konferenca Združenih narodov o aidsu, prva konferenca OZN o zdravstveni temi sploh. Medtem ko so na nepravičnost pri možnostih zdravljenja vse dni konference pred Palačo združenih narodov opozarjali protestniki, pa naj bi se s sprejeto deklaracijo število okuženih skušalo zajeziti. Šestintrideset milijonov ljudi po vsem svetu je okuženih z virusom Hiv, s "kugo današnjega časa". Od tega jih petindvajset milijonov živi v Podsaharski Afriki. "V Afriki razpadajo cele države, družbe, tako ekonomsko, kulturno kot tudi socialno. Rušijo se tradicije in norme, tako, da je skrajni čas za ukrepanje," pravi Dušan Keber, minister za zdravje, ki je na posebnem zasedanju Generalne skupščine OZN zastopal Slovenijo.

Kofi Annanu še en mandat
29. 06. 2001 00.00
189 članic Generalne skupščine Združenih narodov je danes z aklamacijo potrdilo ponovno izvolitev Kofija Annana za generalnega sekretarja organizacije. Njegovo izvolitev za drugi petletni mandat na omenjenem položaju je v sredo soglasno predlagal Varnostni svet ZN. Takoj po izvolitvi je Annan prispel na govorniški oder, pri čemer je doživel bučen aplavz.

Leotard prispel v Skopje
28. 06. 2001 00.00
Novi predstavnik Evropske unije za Makedonijo, nekdanji francoski obrambni minister Francois Leotard je danes prispel v Skopje. Mandat unijinega posebnega predstavnika za nemirno republiko bo trajal štiri mesece, so danes sporočili iz Bruslja. Leotard bo imel težko nalogo vzpostavitve političnega dialoga med makedonsko in albansko skupnostjo. Boji med makedonskimi varnostnimi silami in albanskimi skrajneži se namreč nadaljujejo.

Skrita vojna Andreja Lovšina
27. 06. 2001 00.00
Andrej Lovšin, nekdanji direktor varnostnih organov ministrstva za obrambo (VOMO), predhodnika sedanje obveščevalno varnostne službe (OVS), je na novinarski konferenci ob izidu svoje knjige Skrita vojna: spopad varnostno-obveščevalnih služb povedal, da je knjiga zahvala vsem, ki so z obveščevalnimi podatki v letih 1990 in 1991 pomagali ustvariti realno sliko o JLA in na ta način slovenskemu vodstvu pomagali do sprejetja pravih odločitev. Knjiga govori o varnostno-obveščevalnem delu v okviru takratnega republiškega sekretariata za ljudsko obrambo, o postavitvi samostojnega slovenskega sistema varnostno-obveščevalne službe in te dogodke umešča v širši politični okvir. Knjiga ne daje odgovorov, kdo je bil v spopadu obveščevalnih služb uspešnejši, te si bo moral bralec poiskati sam, je še povedal Lovšin.

Odlikovanje Alojziju Šuštarju
27. 06. 2001 00.00
Predsednik države Milan Kučan je ob 10. obletnici osamosvojitve Slovenije na današnji slovesnosti vročil zlati častni znak svobode RS Alojziju Šuštarju, nekdanjemu nadškofu in ljubljanskemu metropolitu, za izjemna prizadevanja pri osamosvajanju slovenske države. V nagovoru je predsednik Kučan poudaril, da je počaščen, da lahko danes v imenu slovenske države ob njeni deseti obletnici izroči najvišje državno odlikovanje Šuštarju, ki je s svojim osebnim prizadevanjem, pogumno držo in prepričljivim predstavljanjem resnice o slovenskih osamosvojitvenih prizadevanjih in odločitvah nenadomestljivo prispeval k uspešnosti plebiscita, njegovemu udejanjanju in mednarodnemu priznanju nove slovenske države. Slovesnosti sta se med drugimi udeležila tudi apostolski nuncij Edmund Farhat ter ljubljanski nadškof in metropolit Franc Rode.

Večina planinskih koč že odprtih
25. 06. 2001 00.00
Ljubitelji planin, ki se bodo v poletnih mesecih odločili za izlete v gore, se bodo lahko okrepčali in prespali tudi v številnih planinskih kočah. Že sedaj so odprte skoraj vse, nekatere, predvsem okoli Triglava, kjer je še vedno precej snega, pa bodo vrata odprle predvidoma 1. julija. Vendar pa so nekatere koče odprte le ob koncu tedna in ob praznikih, so sporočili iz Planinske zveze Slovenije.

Haag zahteva aretacijo 16 obtoženih
25. 06. 2001 00.00
Jugoslovanski pravosodni minister Momčilo Grubač je za beograjski Glas javnosti povedal, da se bo jugoslovanska vlada na Mednarodnem sodišču ZN za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu potegovala za izročitev samo "glavnih krivcev", to pa naj bi bili po njegovih besedah tisti, ki so do sedaj obtoženi.

Zmaga Marion Jones
24. 06. 2001 00.00
Ameriška atletinja Marion Jones se počasi vrača v formo, ki ji je lani prinesla tri olimpijske naslove, saj je na ameriškem prvenstvu v Eugenu v teku na 200 metrov postavila najboljši čas sezone (22,23) in prepričljivo zmagala v polfinalu. "Sedaj se bom najprej predvsem dobro naspala, nato pa bom v finalnem teku tekla še hitreje," je po odličnem izidu povedala Jonesova, ki ni nastopila v teku na 100 metrov, kjer je slavila Chryste Gaines. Jonesova pa bo kljub temu avgusta na svetovnem prvenstvu v Edmontonu nastopila tudi v sprintu na 100 metrov, saj bo izkoristila pravico do nastopa kot branilka naslova.

Nadaljevanje spopadov v Makedoniji
24. 06. 2001 00.00
Makedonska vlada bo, ne glede na kritike zveze Nato in EU, nadaljevala z vojaško ofenzivo proti albanskim skrajnežem na območju kraja Aračinovo. Po srečanju vrha države s strokovnjaki za varnost, na katerem je sodeloval tudi makedonski predsednik Boris Trajkovski, je makedonski premier Ljubče Georgievski napovedal, da se bodo napadi proti položajem albanskih skrajnežev nadaljevali dokler ne bodo "vse strani pripravljene prevzeti svojo vlogo". Pri tem je očitno mislil na zahtevano razorožitev albanskih skrajnežev.

Rajčevič zahteva novo preiskavo
23. 06. 2001 00.00
Avstralec hrvaškega rodu Dubravko Rajčevič, ki je bil aprila obsojen na dve leti zapora zaradi zalezovanja in nadlegovanja najboljše teniške igralke na svetu, Švicarke Martine Hingis, je potem, ko je izvedel, da sta 20-letna Hingisova in tožilec zapletena v ljubezensko razmerje, zahteval podrobno revizijo sodnega procesa, je objavil njegov odvetnik. "Sedaj sem uvidel, da sem postal žrtev umazane zarote," je povedal Rajčevič.

Največji črni diamant na dražbi
23. 06. 2001 00.00
Izjemno redka vrsta dragega kamna, črni diamant, ki je bil predstavljen javnosti pred četrtkovo dražbo v Parizu, velja za največjega svoje vrste, njegovo vrednost pa ocenjujejo od 1,6 do 1,9 milijona dolarjev. Neobdelan je imel ta diamant več kot tisoč karatov, sedaj, ko je obdelan v obliko smaragda pa ima še vedno kar 498,07 karata. Dražba bo potekala v mestu Dole v vzhodni Franciji, sicer pa po besedah strokovnjakov že vsaj 30 let ni bilo na trgu kamna večjega od sto karatov. Njegova zgodovina je zavita v skrivnost, saj dosedanji lastnik želi ostati anonimen, še vedno pa ugibajo ali diamant izvira iz Brazilije ali osrednje Afrike, kjer so edina nahajališča tovrstnih diamantov, neobičajno pa je tudi, da nima svojega imena.

Italija za vstop Slovenije v EU
22. 06. 2001 00.00
Italijanska vlada namerava podpreti vstop držav Srednje Evrope v EU, Slovenija pa je v prvi skupini držav kandidatk za članstvo, je med obiskom v Trstu napovedal podpredsednik italijanske vlade Gianfranco Fini.

Liko Pris in Gorenje - distributerja za Fujitsu-Siemens
22. 06. 2001 00.00
Na skupni tiskovni konferenci so podjetja Siemens Slovenija, Liko Pris in Gorenje podpisala pogodbo, s katero sta podjetji Liko Pris in Gorenje postali glavna distributerja računalniškega programa Fujitsu-Siemens za Slovenijo. Podjetje Fujitsu-Siemens je nastalo leta 1999 z združitvijo računalniških oddelkov podjetij Fujitsu in Siemens. Zastopnik novonastalega podjetja je postal Siemens Slovenija, za distribucijo pa so skrbeli Siemensovi prodajni partnerji. Sedaj bosta vlogo distributerjev prevzela Liko Pris in Gorenje, skrbela pa bosta tudi za servisno mrežo teh izdelkov.

Solana spet v Skopju
21. 06. 2001 00.00
V Skopje je danes dopotoval visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, ki se bo skušal z makedonskim predsednikom Borisom Trajkovskim in predstavniki štirih največjih strank dogovoriti za nadaljevanje dialoga o rešitvi krize v državi. "Veliko je še treba storiti," je ob prihodu v Makedonijo dejal Solana. Brez iskrenega političnega dialoga bo težko razrešiti sedanjo krizo, zato je naš cilj pomagati pri razvoju političnega dialoga, je še dejal predstavnik EU.

Obsodba krutosti nad živalmi
21. 06. 2001 00.00
Porota sodišča v kalifornijskem mestu Santa Clara je potrebovala manj kot eno uro, da je Andrewa Burnetta spoznala za krivega krutosti nad živalmi. Sedaj mu grozi kazen do treh let zapora, ker je v jezi zaradi manjše prometne nesreče desetletnega pudeljčka vrgel na cesto, kjer so ga povozili.

Xbox je Microsoftov
20. 06. 2001 00.00
Kljub veliki pozornosti, ki so jo tako uporabniki kot mediji namenili prihodu Microsoftove igralne konzole Xbox, ta bo na trg prispela novembra, je le malo ljudi vedelo, da je Xbox zaščitena blagovna znamka podjetja Xbox Technologies. Sedaj sta podjetji objavili novico, da je Microsoft s sporazumom pridobil vse pravice do uporabe imena, podjetje Xbox pa se bo v skladu s sporazumom preimenovalo. Denarne podrobnosti sporazuma bodo ostale skrivnost.

Petrinova odgovarja na obtožbe
20. 06. 2001 00.00
Ministrica za gospodarstvo Tea Petrin je za oddajo 24 ur odgovorila na vprašanja povezana z negativnim mnenjem računskega sodišča pri preverjanju finančnega poslovanja tega ministrstva v letu 1999. Negativno mnenje računskega sodišča, ki je našlo za dobri dve milijardi tolarjev in pol nepravilnosti za leto 1999, je obremenjujoče za oba odgovorna ministra, Metoda Dragonjo in Teo Petrin.

Z Ropom o financiranju občin
20. 06. 2001 00.00
Skupnost občin Slovenije je v Laškem pripravila delovni posvet, na katerem je ministra za finance Antona Ropa seznanila s problematiko financiranja občin. Od ministra pa so želeli izvedeti, kdaj bo pripravljen nov zakon o financiranju občin, saj je zakon, ki je trenutno v veljavi, že večkrat noveliran, obravnavalo ga je tudi ustavno sodišče. Predstavniki lokalnih skupnosti so izrazili prepričanje, da bi tudi skupnost morala sodelovati v pripravi tega pomembnega dokumenta, ki bi po mnenju večine udeležencev moral poenostaviti postopke in določiti meje zadolževanja lokalnih skupnosti. Sedaj je namreč v veljavi odredba, ki določa 10-odstotni limit na realizirane prihodke, kar onemogoča uresničitev večjih naložb in omejuje občine pri najemu ugodnih posojil iz državnih skladov.

Društvo novinarjev z novim predsednikom
18. 06. 2001 00.00
Že v uvodnem delu zbora so delegati seznanili oziroma potrdili odstop Branka Maksimoviča (Večer), ki je predsedniški položaj zapustil zaradi razhajanj z izvršnim odborom DNS. Kandidati za predsedniško mesto v novinarski stanovski organizaciji so bili sicer trije, vendar je Gojko Bervar (Radio Slovenija) od kandidature odstopil na samem občnem zboru. Protikandidatko Tatjano Pirc (Radio Slovenija) je Repovž na tajnih volitvah premagal s 30 glasovi proti 16. Od 56 oddanih glasovnic je bilo 10 neveljavnih.

Sony predstavil e Villo
18. 06. 2001 00.00
Korporacija Sony je uradno predstavila internetno napravo e Villa, ki jo opisuje kot "omrežni zabavni center". Podobne omrežne naprave so do sedaj uvrščali med "nesrečne" izdelke, saj so izdelki, kot npr. i-opener podjetja Netpliance in Audrey podjetja 3Com, na trgu doživeli polomijo. Kakorkoli, e Villa je tako kot omenjeni napravi sestavljena iz ekrana, tipkovnice in miške, vključuje vgrajen modem 56 Kbps in dostop do interneta. Kar jo razlikuje od predhodnikov, je pokončen 15-palčni ekran Trinitron, ki omogoča predvajanje večjih in jasnejših slik.

Putin obiskal Kosovo
18. 06. 2001 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin je po pogovorih s predsednikom ZRJ in premierom Srbije, Vojislavom Koštunico in Zoranom 195144inđićem, v Beogradu popoldne obiskal Prištino. Po sprejemu na prištinskem letališču Slatina, kjer ga je skupaj z zunanjim ministrom Igorjem Ivanovom pozdravila ruska častna garda sil KFOR, je Putin s sodelavci odšel v vas Vrelo, kjer je sedež ruskega kontingenta v okviru sil KFOR. Med nekaj urnim obiskom na Kosovu se je Putin srečal s poveljnikom sil KFOR, generalom Thorsteinom Skiakerjem, pa tudi vodjo misije UNMIK Hansom Haekkerupom ter s 15-člansko delegacijo Varnostnega sveta ZN, ki je od sobote na obisku na Kosovu.

Talibani izvedli eksekucijo na meji
15. 06. 2001 00.00
Afganistanski Talibani, ki nadzorujejo veliko večino z vojno uničenega Afganistana, so po poročanju ruske vojske na meji s Tadžikistanom izvedli eksekucijo osmih ljudi. Žrtve so Talibani pripeljali do enega izmed mejnih prehodov 200 kilometrov južno od Dušanbeja, tadžikistanske prestolnice, jih postavili v vrsto in jih ustrelili.

Odhod veterinarskih inšpektorjev
15. 06. 2001 00.00
Evropska veterinarska inšpekcija je danes končala petdnevni obisk v Sloveniji, med katerim je preverjala izvajanje evropskega pravnega reda v objektih za proizvodnjo rdečega mesa in izdelkov ter posebej sistem zbiranja in predelave divjadi. Trije izvedenci z veterinarske uprave EU s sedežem v Dublinu so v predhodnih zaključkih obiska izpostavili, da je Slovenija sprejela zakonodajo, ki je v večjem delu skladna z zakonodajo EU.