simona repar bornšek

Je v Sloveniji res vse več bolniških odsotnosti?
12. 11. 2024 16.53
Smo res veliko več bolni kot pred epidemijo covida ali gre preprosto za izkoriščanje sistema? Opazen je namreč porast kratkotrajnih bolniških odsotnosti z danes na jutri, ki trajajo do tri dni, največ pa naj bi jih bilo pred ali po koncu vikenda ter ob prazničnih dneh. Trend se je razmahnil po tem, ko se je začelo odpirati in zapirati bolniške na daljavo, brez obiska osebnega zdravnika. In kje je takih bolniških največ ter ali jih kdo preverja?

Zdravniki pozivajo: Uvedite nazaj kratkotrajno bolniško brez zdravniškega potrdila
08. 01. 2024 18.30
Veliko število virusnih okužb še dodatno polni že sicer oblegane čakalnice pri zdravnikih. S tem se okužbe še hitreje širijo, na zdravnika pa čakate še dlje, ali pa ga morate poklicati dvakrat, in sicer ko zbolite in ko je bolezni konec. In to pač morate, ker je prav ostati doma in potrebujete le potrdilo za delodajalca. Kako bi ta kaos po čakalnicah preprečili? Kako bi ustavljali širjenje okužb? Kako bi dali zdravnikom čas, da se ukvarjajo s pacienti, ki res rabijo pomoč? Uvedite nazaj kratkotrajno bolniško brez zdravniškega potrdila, kar smo poznali v času covida, pozivajo vlado.

Bo Bešič Loredan zamenjal člane strokovne skupine za covid-19?
22. 05. 2022 12.06
Kandidat za zdravstvenega ministra Danijel Bešič Loredan napoveduje, da bo strokovna skupina za covid-19 po nastopu njegovega mandata prešla pod okrilje NIJZ. Ali to pomeni tudi menjavo članov, za zdaj ne razkriva. Ob tem napoveduje tudi novo strategijo obvladovanja epidemije covida-19, ki bo bolj kot na ukrepih temeljila na priporočilih. Ob pohvalah za enotno koordiniranje bolnišnic med epidemijo medtem že potekajo priprave na morebitni jesenski val okužb.

Že druga akcija Dnevi cepljenja: 'Vsakdo šteje in vsak odmerek zaščite šteje'
13. 01. 2022 06.28
Po Sloveniji bo do sobote potekala že druga akcija Dnevi cepljenja pod geslom Stopimo skupaj! Varno in zdravo naprej. V akciji bodo sodelovali zdravstveni domovi, nekatere covidne bolnišnice in mobilne cepilne enote. V teh dneh bodo cepilni centri odprti od 8. do 20. ure, naročanje na cepljenje pa ne bo potrebno.

Logarjeva: Pogoj PC trenutno ni najboljša izbira
12. 01. 2022 22.00
V sredo smo zabeležili rekordno število okuženih, v karanteni je več kot 35.000 učencev, v srednjih šolah 13.000 dijakov. Svetovalna skupina za cepljenje zato predlaga, da se takoj uvede pogoj PC - prebolevnik, cepljen, obvezno cepljenje pa po njihovem mnenju trenutno ni primerno. Vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar pa pravi, da tudi pogoj PC trenutno ni najboljša izbira. Ker tudi preboleli in cepljeni lahko prenašajo virus, bi se morali potemtakem za uporabo storitev tudi testirati.

Bolniki zdravniku poslali elektronsko pošto in dobili le avtomatsko povratnico
12. 01. 2022 20.01
Mnogi Ljubljančani so bili v zadnjih dneh presenečeni, ko so se zaradi preobremenjenih telefonskih linij na osebnega zdravnika obrnili prek elektronske pošte, v odgovor pa dobili avtomatsko povratnico, da je zaradi izpada kadra delo zdravstvenih timov okrnjeno, zato tudi ne bodo mogli odgovoriti na vsa elektronska sporočila. Paciente so še pozvali, naj se na zdravnika obrnejo le v nujnih primerih. Primanjkljaj družinskih zdravnikov je sicer težava, ki Slovenijo pesti že leta, saj za specializacijo družinske medicine ni zanimanja, zaradi epidemije pa do zdravnika, če ga sploh imamo, pridemo še težje.

Odsotnih vse več zdravstvenih delavcev, v UKC Ljubljana danes vdori okužb na štiri oddelke
12. 01. 2022 13.02
Ob hitrem širjenju novega koronavirusa se s težavami soočajo tudi v zdravstvenih ustanovah. A ne toliko zaradi porasta hospitalizacij in intenzivnih bolnikov kot zaradi odsotnosti zdravstvenih delavcev. V UKC Ljubljana je zaradi covida-19 odsotnih že 342 zaposlenih. Da bi poskrbeli za nemoteno oskrbo bolnikov, so tako prešli v 3. fazo organizacije dela. Soočajo se tudi z nenehnimi vdori novega koronavirusa na oddelke v beli coni, samo danes na štirih oddelkih.

Zadnje priprave pred začetkom cepilnih dni: 'Cepljenje je učinkovit instrument'
12. 01. 2022 09.59
Število okužb neustavljivo narašča, zaradi česar pristojni v zadnjem času še glasneje pozivajo k cepljenju proti covidu-19. To je namreč najboljša možnost za zaščito pred okužbo in za omejevanje širjenja nalezljivega virusa. V torek smo že drugi dan zapored zabeležili rekorden dnevni prirast okužb. "V zadnji cepilni akciji se je cepljenje približno podvojilo, tudi pri cepljenju otrok," je dejala vodja koordinacije in organizacije Cepilnega centra ZD Ljubljana Simona Repar Bornšek ter dodala, da to pričakujejo tudi tokrat.

Pomoč kolegom ponudilo že več kot 200 zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov
19. 11. 2021 15.25
Pomoč v obliki kadra je prek elektronskega obrazca za mobilizacijo kadra na najbolj obremenjena delovišča ponudilo že 215 pretežno zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov. Zasebni izvajalci so ponudili tudi pomoč diplomiranih in srednjih medicinskih sester ter administrativnega in pomožnega osebja, zobozdravniki pa so izrazili veliko pripravljenost za vključevanje v delo na cepilnih centrih in točkah za jemanje brisov.

Ponekod podaljšujejo delovnik, drugod opozarjajo na pomanjkanje kadra
15. 09. 2021 12.13
Ob obveznem pogoju PCT se zanimanje za cepljenje povečuje. Na nekaterih cepilnih centrih vlada "skoraj izredno stanje". Samo včeraj so cepili več kot 11 tisoč ljudi, kar je največ po 15. juniju. Medtem ko je ministrstvo za zdravje z dopisom že pozvalo k organizaciji, ki bo omogočila hitrejše cepljenje, pa iz ZD Izola sporočajo, da dopisa z obstoječim kadrom ne morejo realizirati. "Ne vemo, komu in kaj tu ni jasno," se sprašujejo.

Poklukar: Cepivo ni problem, v prihodnjih dneh dnevi odprtih vrat širom po Sloveniji
12. 06. 2021 11.55
Po mnenju zdravstvenega ministra Janeza Poklukarja je epidemija izpostavila dva pomembna dejavnika v Sloveniji. Da je cepljenje poleg čiste vode eden najpomembnejših javnozdravstvenih ukrepov ter da Slovenci močno potrebujemo boljšo digitalno javno upravo. Po mnenju ministra se sicer epidemiološka slika izboljšuje, vendar pa to ne pomeni, da je boj že končan.

Naval na upravne enote rešujejo s kadrovsko okrepitvijo in podaljšanjem delovnika
08. 06. 2021 16.51
Na upravnih enotah beležijo velike gneče, saj je vse več strank, ki želijo pridobiti kvalificirana digitalna potrdila, za dodaten pritisk na javno upravo pa je poskrbelo tudi dejstvo, da smo v obdobju desetletne menjave osebnih dokumentov. Ministrstvo za javno upravo je zato sprejelo nekatere spremembe, med drugim napovedujejo kadrovske okrepitve, podaljšan delovni čas in vzpostavitev enotnega klicnega centra za uprave enote. Vlogo za smsPASS pa bo možno oddati tudi na nekaterih cepilnih mestih, centrih za socialno delo, finančnih uradih, upravnih enotah in v kratkem tudi na Ministrstvu za pravosodje.

Drugi odmerek AstraZenece že veliko prej kot po 12 tednih?
28. 05. 2021 06.00
Iz cepilnih centrov prihajajo vabila na cepljenje z drugim odmerkom AstraZenece. Toda zakaj cepljeni s prvim odmerkom vabila za drugi odmerek prejemajo že po petih, šestih tednih, ko pa je stroka večkrat opozorila, da je zaščita občutno višja, če med obema odmerkoma mine 12 tednov? Je moč takšno vabilo prestaviti? O tem smo vprašali pristojne v dveh največjih zdravstvenih domovih v državi in tudi vodjo strokovne skupine za cepljenje Bojano Beović.

Manjša dobava cepiv: Vsi, ki bi morali dobiti drugi odmerek, ga bodo dobili
25. 05. 2021 14.11
V Evropski uniji bomo ta mesec dosegli nov mejnik. S prvim odmerkom cepiva proti covidu-19 bo namreč cepljena polovica odraslih državljanov EU, je sporočila Ursula von der Leyen. V Sloveniji je bilo sicer z enim odmerkom cepljenih 633.571 ljudi. Ker pa je bila dobava cepiv v tem tednu manjša, je prišlo do sprememb v poteku cepljenja. "Vsi, ki bi morali ta teden dobiti drugi odmerek, ga bodo tudi dobili," je v izjavi za javnost zagotovila vodja organizacije cepilnega centra ZD Ljubljana in dodala, da z drugim odmerkom AstraZenece cepijo že po šestih ali osmih in ne več po dvanajstih tednih.

Zdravstveni domovi dobili veliko manj cepiva, kot je bilo naročeno
24. 05. 2021 16.38
V zdravstvenih domovih v Ljubljani in Mariboru so za ta teden dobili veliko manj cepiva proti covidu-19, kot so ga naročili, kar pomeni, da ne morejo cepiti toliko ljudi, kot so nameravali. V ljubljanskem cepilnem centru so dobili le tretjino, v mariborskem pa približno polovico naročenega cepiva. Dobava bo manjša tudi v Kopru, a še ni znano, za koliko.

Cepljenje v Ljubljani: nekatera podjetja zlorabila dostop do naročanja
23. 05. 2021 19.27
Ali obstaja posebna povezava za prijavo na cepljenje v Ljubljani, na kateri je mogoče izbirati cepivo in datum cepljenja? V cepilnem centru odgovarjajo, da ne. A nekatera podjetja so zlorabila dostop do naročanja, ki je namenjeno le skupinam zaposlenih. Posebnega načina prijave za izbrance pa ni, zagotavljajo.

V ZD Ljubljana dnevno naročenih 3500 ljudi, cepljenih pa manj kot 2000
22. 05. 2021 07.00
Po smrti slovenske državljanke v Bruslju, ki je doživela možgansko kap dva tedna po cepljenju s cepivom Janssen, se odpira tudi vprašanje o posledicah tragičnega primera na zaupanje ljudi v to cepivo. Ali prihaja do odpovedi cepljenj, tudi s cepivom AstraZenece? Ali se obema vektorskima cepivoma odpovedujejo druge evropske države?

Na Gospodarskem razstavišču v enem dnevu cepili več tisoč ljudi
15. 05. 2021 20.17
Zanimanja za cepljenje je čedalje več. V našem največjem cepilnem centru – na Gospodarskem razstavišču – so v enem dnevu cepili več kot 3000 ljudi. Na cepljenje so vabili tudi tiste z rezervnega seznama, saj so nekateri termin odpovedali, ker so bili cepljeni že drugje. Zdravstveni dom Ljubljana sicer še vedno uporablja svoj sistem za prijavo na cepljenje, zato prosijo vse, ki so se prijavili na portalu zVEM, da se, dokler ne bodo prenesli vseh podatkov na nacionalni portal, prijavijo še pri osebnem zdravniku. Tudi številni sodelavci naše medijske hiše so zavihali rokave, da bi zaščitili sebe in druge ter da bi bilo epidemije čim prej konec.

Bo prehajanje državnih meja že pred poletjem lažje?
08. 05. 2021 19.57
Slovenija se s sosednjimi državami – tudi s Hrvaško – dogovarja, da mlajšim od 15 let omogočijo prehod meje brez negativnega hitrega oziroma PCR-testa. Pogovori potekajo na dvostranski ravni, je potrdil zdravstveni minister Poklukar in dodal, da se s Hrvaško dogovarjajo tudi, da sprosti pogoje glede cepljenih in dovoli prehod meje že samo z enim odmerkom AstraZenece.

'Glede na strokovna priporočila v Sloveniji izbire cepiva glede na starost ni'
08. 05. 2021 07.00
Po vseh zapletih in nezaupanju v nekatera cepiva smo na prelomni točki, saj vemo, da nas le cepljenje lahko reši iz primeža pandemije. Veliko je govora o tem, katero cepivo bo kdo prejel, a kot pojasnjuje Beovićeva, glede na strokovna priporočila v Sloveniji izbire cepiva po starostni skupini ni. Vodja koordinacije cepilnega centra ZD Ljubljana je medtem dejala, da imajo za zdaj dovolj zmogljivosti in čakajo prijave. Če odštejejo tiste, ki čakajo na drugi odmerek, bi lahko vse osebe, ki jih imajo trenutno v bazi, cepili v devetih dneh.

Cepilni center ZD Ljubljana: Naslednji teden se ne spreminja nič
07. 05. 2021 15.40
V slovenskih zdravstvenih domovih se pripravljajo na spremenjeno strategijo cepljenja proti covidu-19, ki bo od ponedeljka omogočeno tudi za splošno odraslo populacijo, hkrati pa tudi na prehod na nacionalno aplikacijo za prijavo na cepljenje. V ZD Ljubljana so povedali, da imajo največji cepilni center v državi, zato je z organizacijskega in logističnega vidika nemogoče čez noč prestopiti na nacionalni sistem. Uvedbo slednjega sicer pozdravljajo, a se glede organizacije naročanja pacientov za zdaj ne spreminja nič, pravijo. Še vedno imajo prednost starejši.

Cepili tudi tiste, ki so jih osebni zdravniki prijavili kot kronične bolnike, čeprav to niso
24. 04. 2021 18.01
V Sloveniji smo v enem tednu že dvakrat spremenili cepilno strategijo. V cepilnih centrih cepijo kronične bolnike, stare od 18 do 59 let. Kot je povedala koordinatorka cepilnega centra Zdravstvenega doma Ljubljana, Simona Repar Bornšek, so se na cepljenje proti covidu-19 odzvali tudi vabljeni, ki sicer nimajo kroničnih bolezni, a so bili na cepilni seznam uvrščeni kot kronični bolniki. Nekatere so kljub temu cepili, drugih ne.

Pritisk na bolnišnice se povečuje, Janša: April bo žal podoben lanskemu
19. 03. 2021 10.08
Na včerajšnji dan smo v Sloveniji ob 5502 PCR-testiranjih potrdili 937 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako 17-odstoten. Umrlo je deset ljudi s covidom-19. Epidemiološka situacija se poslabšuje, povečuje se pritisk na bolnišnice, opozarja Mateja Logar. Premier je ob tem zapisal, da bo april žal podoben lanskemu in da angleški sev terja dodatno previdnost.

V covid-19 skupino se vrača Fafangel, odhajata Rozman in Bitenc
01. 03. 2021 17.42
Novi minister za zdravje Janez Poklukar je po naših informacijah že sestavil oz. preoblikoval vladno svetovalno skupino za covid-19 po svojih željah. Vodilno mesto bo od Bojane Beović prevzela infektologinja Mateja Logar. V skupino se vrača Mario Fafangel, prvi epidemiolog na NIJZ, ki je bil večkrat kritičen do določenih vladnih ukrepov, iz nje pa bosta po novem izključena Aleš Rozman in Marko Bitenc.

ZD širijo mrežo točk za odvzem brisov in podaljšujejo delovni čas
25. 09. 2020 15.02
Potrebe po odvzemu brisov za testiranje na novi koronavirus se v zadnjem obdobju povečujejo, zato nekateri zdravstveni domovi že širijo mrežo točk za odvzem brisov, drugi pa za zdaj po potrebi podaljšujejo čas odvzema brisov. Vsi po vrsti opozarjajo na kadrovske težave, v ZD Ljubljana se v želji po večji pretočnosti zavzemajo za spletno aplikacijo.

'Nedopustno je, da se bolnika brez testa na koronavirus ne sprejme v obravnavo'
23. 09. 2020 13.24
Minister za zdravje Tomaž Gantar je zatrdil, da nobena navodila ne omenjajo, da se bolnika brez testa na novi koronavirus ne bi sprejelo v obravnavo, o čemer poročajo nekateri bolniki. Minister je ocenil, da je to nedopustno in nesprejemljivo, in omenil tudi pozive vodstvom zdravstvenih domov za lažjo dostopnost do zdravnika.

Po potrebi bodo vstopne točke za odvzem brisov pri vseh zdravstvenih domovih
22. 09. 2020 15.56
Odvzem brisov pri osebah s sumom na okužbo s koronavirusom bo odslej lahko opravljal vsak izvajalec zdravstvenih storitev, je po sestanku z direktorji zdravstvenih domov povedala svetovalka ministrstva za zdravje Simona Repar Bornšek. Opozorila je, da je obremenitev primarne zdravstvene ravni bistveno večja kot pred epidemijo covida-19.

Bolnišnice se resno pripravljajo na morebitne izredne razmere: 'Življenje se ne sme ustaviti'
25. 02. 2020 14.58
Zaenkrat v Sloveniji še ni potrjenega primera s koronavirusom. Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Simona Repar Bornšek je na seji odbora DZ za zdravstvo sicer pojasnila, da so doslej opravili 49 testov na koronavirus, vsi pa so bili negativni. Bolnišnice se resno pripravljajo na morebitne izredne razmere. "S strokovnega vidika ni razloga za odpovedovanje javnih prireditev. Življenje se ne sme ustaviti. Maske niso potrebne,'' je še izpostavila.