simplex

Starodavna romanca: prvi zapisi o poljubih morda celo 1000 let starejši
22. 05. 2023 06.02
Nova odkritja nakazujejo, da so se poljubljali tudi starodavni prebivalci Mezopotamije. Tovrstno izkazovanje naklonjenosti je bilo morda tako tudi bolj kulturno univerzalno, kot so domnevali raziskovalci. Prvotna hipoteza je namreč trdila, da so se prvi romantični poljubi pojavili na območju današnje Indije 1500 let pred našim štetjem. A na novo odkriti dokazi kažejo, da se je tovrstna intima pojavljala tudi na nekaterih drugih geografskih območjih in celo 1000 let prej, kot so kazala predhodna odkritja.

Rojen s smrtonosnimi mehurji
26. 07. 2010 06.30
Triletni Jackson Silver že od rojstva živi v groznih bolečinah. Njegovo telo prekrivajo krvavi mehurji, razjede in brazgotine, njegova starša pa sta ob vsem tem popolnoma nemočna.

Razjede v ustih
21. 07. 2009 07.46
Pri razjedah v ustih ali aftah gre za zelo boleče vnetje ustne sluznice in dlesni. Najpogosteje se pojavijo pri otrocih v starosti od 15 mesecev do petih let.

Herpes labialis ali ustnični herpes
24. 06. 2009 06.30
Večina ljudi nosi v sebi herpes simplex, pri nekaterih pa izbruhne in se pokaže v obliki mehurčkov, gnojnih pik okrog ustnic. Neprijetno je, ko tak virus izbruhne pri otroku.

Virusi in Alzheimerjeva bolezen
03. 11. 2007 06.01
Laboratorijski testi so pokazali povezavo med virusom herpes simplex in Alzheimerjevo boleznijo.

Genska terapija za impotentne
05. 06. 2007 06.29
Ameriški znanstveniki so prepričani, da so odkrili, kako učinkovito pomagati moškim z erektilno disfunkcijo.

Do zdravil s ponarejenimi recepti
25. 04. 2002 00.00
Koroški kriminalisti so odkrili pet mlajših moških, ki so v dveh mariborskih lekarnah z ukradenimi recepti dvignili kar za 4 in pol milijona tolarjev zdravila za pospeševanje rasti Norditropin Simplex.

Z boleznijo nad bolezen
07. 11. 2000 00.00
V borbi zoper nekatere bolezni so zdravniki dobili nove zaveznike - viruse, ki povzročajo težke bolezni. Kot so poročali na BBC, je Robert Swan živi dokaz na novo odkrite možnosti borbe proti bolezni z boleznijo. Ko je bilo Swanu 25 let, je obolel za gliomom - možganskim tumorjem, ki ga ni moč operirati. Tumor mu je počasi onemogočil govor, paraliziral desno stran, na koncu pa bi ga nedvomno pokončal. Dobival je sicer standardna zdravila proti raku, a mu je tumor še vedno rasel. Ko mu ni preostalo nič drugega, je pristal na to, da bo postal prvi človek, ki bo preizkusil radikalno novi pristop zdravljenja možganskih tumorjev. Swanu so zdravniki naravnost v tumor vbrizgali živ virus vrste herpes simplex. Ta virus še posebno dobro uničuje celice, ki se hitro delijo. Zdravnico Moiro Brown, ki je vodila poseg, je najbolj skrbelo, ali bi virus lahko poleg celic tumorja, ki se hitro delijo, uničil tudi sosednje celice, ki se ne delijo več. Večina možganskih celic se namreč pri tej starosti pacienta ne deli več. "Nekaj potencialno slabega smo spremenili v nekaj potencialno dobrega," je poseg zadovoljno komentirala dr. Brownova. Kot kaže, je poseg uspel, tumor je sicer še prisoten, a se zdi, da se mu je spremenila konsistenca, prenehal pa je tudi rasti. Štiri leta kasneje se Swanu stanje vendarle izboljšuje.