sistematični

Hrgota brez dlake na jeziku: 'To je komedija'

29. 03. 2025 07.00

Slovenski skakalci so v nedeljo z dvojno zmago Domna Prevca in Anžeta Laniška dodali nov kamenček v mozaik izjemne sezone. Žal si jo bomo zapomnili tudi po škandalu s prirejanjem dresov, zaradi katerega je bila na svetovnem prvenstvu izključena večina norveške reprezentance. Prah pa se več kot očitno še ni polegel. V petek je bil namreč izključen Žak Mogel, kar je glavni trener Robert Hrgota označil za komedijo.

Na pragu velikih migracijskih sprememb. Kaj čaka Slovenijo?

12. 10. 2024 07.00

Kaj prinaša pakt o migracijah in azilu, ki ga vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu Matej Torkar označuje za velik dosežek Evropske unije? Ker temelji na uredbah, bo skupna migracijska politika za države članice po novem bistveno bolj zavezujoča. Ob tem pa prinaša tudi dogovor, da bodo države članice na zunanji meji EU prevzele večji delež vseh postopkov, države v notranjosti pa jim bodo pri tem pomagale. In kaj torej čaka Slovenijo? Med drugim nova zakonodaja in nov IT-sistem za spremljanje migracij, delati pa bo treba tudi na kapacitetah.

Z Brusljem se ni za hecati

09. 09. 2024 21.57

Na začetku je skoraj izgledalo, da bo obveljal nekoč zelo priljubljen rek, od nekje z Balkana: "lako čemo", torej v prevodu, ne se sekirati, to bomo zlahka uredili!

Študija: Rak na možganih ni povezan z uporabo mobilnih telefonov

04. 09. 2024 17.46

Povezave med uporabo mobilnih telefonov in povečanim tveganjem za raka na možganih ni, kaže doslej najbolj izčrpen pregled vodilnih svetovnih znanstvenih študij. Analizo so raziskovalci iz desetih držav izvedli po naročilu Svetovne zdravstvene organizacije.

Ruski droni znova nad Kijev, vendar prestolnice niso dosegli

21. 07. 2024 11.15

Rusija je petič v dveh tednih z droni napadla Kijev, vendar je ukrajinski sistem protizračne obrambe uničil vse izstrelke, preden so ti dosegli ukrajinsko glavno mesto, je sporočila ukrajinska vojska.

'Brez panike, pripravljeni smo na vse, zmagali bomo'

24. 02. 2024 07.00

24. februar 2022. Bil je četrtek, ko so ruske sile vdrle v Ukrajino in začele Putinovo "posebno vojaško operacijo". Brezkompromisno vojno, ki vstopa že v svoje tretje leto.

Švedska končala preiskavo na plinovodih Severni tok: 'Nimamo pristojnosti'

07. 02. 2024 11.36

Švedski uradniki so se odločili zaključiti preiskavo o eksplozijah na plinovodih Severni tok 1 in 2, ki je bil zgrajen za transport ruskega zemeljskega plina v Nemčijo septembra 2022, saj za to niso pristojni. Celovita preiskava namreč ni ugotovila ničesar, kar bi kazalo na to, da so Švedska ali švedski državljani vpleteni v napad v mednarodnih vodah.

Kaj lahko storite, če se z oceno škode ne strinjate ali menite, da ste bili zavedeni?

22. 08. 2023 17.52

Po uničujočih poplavah številne prebivalce, ki so imeli svoje premoženje zavarovano, zanima, koliko si lahko obetajo za poplavljen dom ali uničen dom. Vse je odvisno od tega, kakšno zavarovanje so imeli sklenjeno in ali so ob tem prebrali tudi drobni tisk. "Zavarovanje izliva vode po opredelitvah v zavarovalnih pogojih zavarovalnic ne predstavlja zavarovanja pred nevarnostjo poplave in meteorne vode," opozarjajo pri Agenciji za zavarovalni nadzor (AZN), kjer so pripravili nekaj nasvetov, kaj je treba v primeru uveljavljanja škode narediti. Zaradi preglednosti njihov zapis spodaj objavljamo v celoti.

Situacija na Gorenjskem se nekoliko umirja, evakuacije so zaključene

04. 08. 2023 06.10

Na Gorenjskem se situacija po vodni ujmi nekoliko umirja, saj je intenziteta padavin upadla. Še vedno je najhuje na območjih Škofje Loke, Gorenje vasi - Poljan in Tržiča. Evakuacije so zaključene, v teku je vzpostavljanje cestnih povezav. Po znižanju voda se začenja tudi črpanje vode iz objektov, bojijo pa se novih padavin.

Kakšni so načrti za boljšo pretočnost na Dragonji?

21. 07. 2023 10.06

S 1. januarjem letos je Hrvaška vstopila v schengensko območje, ob tem pa je slovenska policija prenehala izvajati sistematični nadzor meje in mejno kontrolo na vseh mejnih prehodih s Hrvaško.

Victor Wembanyama ni videl Britney Spears, ona zahteva javno opravičilo

07. 07. 2023 12.05

Po fizičnem napadu svojega varnostnika na Britney Spears, ki se je v sredo zgodil v enem od losangeleških hotelov, se je oglasil tudi Victor Wembanyama. Zvezdnik lige NBA je zatrdil, da pevke sploh ni videl, saj ga je po ramenu potrepljala od zadaj. Nadaljeval je svojo pot, ne da bi se obrnil, za 'napadalko' pa je poskrbel njegov varnostnik. Ko je kasneje izvedel, za koga gre, je bil šokiran, zvezdnica pa sedaj od njega zahteva javno opravičilo.

Z delom začel mednarodni center za preiskavo ruske agresije

03. 07. 2023 16.16

V Haagu je začel delovati Mednarodni center za pregon zločina agresije proti Ukrajini (ICPA), ki bo zbiral dokaze o vojnih zločinih v Ukrajini po ruskem napadu. Po besedah ukrajinskega generalnega tožilca Andrija Kostina je namen odprtja centra, da vodstvo v Moskvi odgovarja za vojni zločin agresije. Ukrajina je odprtje označila za "resnično zgodovinski" prvi korak proti agresivnemu moskovskemu vodstvu.

Zaradi kršitve pravil GDPR Meti naložili rekordne 1,2 milijarde evrov kazni

22. 05. 2023 12.00

Evropska unija je tehnološkega giganta Meta zaradi neupoštevanja pravil EU o zasebnosti kaznovala z 1,2 milijarde evrov kazni. Gre za najvišjo kazen za kršenje pravil GDPR doslej. Meta se bo na odločitev pritožila.

Kitajski odtisi na kibernetskem napadu na MZEZ

12. 04. 2023 06.39

Zazvonili so vsi alarmi. V eni izmed evropskih držav so preiskovalci odkrili in takoj tudi zasegli dva sumljiva internetna strežnika. Takrat se je začela odvijati največja uspešna zgodba kibernetskega vohunjenja tuje države pri nas. Tako uspešnega načrtovanega in usmerjenega napada na slovensko ministrstvo, ki smo ga prvi razkrili v petek, verjetno še ni bilo.

Strateški svet: Gre za možnost izbire in ne za uvajanje veganske prehrane

07. 04. 2023 12.56

Potem ko smo poročali, da pediatri nasprotujejo rastlinskim menijem v šolah in vrtcih, se je odzval Strateški svet za prehrano. Kot pravijo, gre le za možnost izbire med mešanim in rastlinskim obrokom in ne za uvajanje veganske prehrane v vzgojno-izobraževalne zavode.

'Iranske oblasti so v dveh mesecih usmrtile najmanj 94 ljudi'

03. 03. 2023 16.14

Organizacija za človekove pravice Amnesty International trdi, da so iranske oblasti samo januarja in februarja usmrtile najmanj 94 ljudi, med njimi mnogo pripadnikov etničnih manjšin. Organizacija opozarja, da gre v Iranu za drastično povečanje uporabe smrtne kazni kot orodja za zatiranje.

'Dokler bodo imeli Ukrajinci voljo do obrambe, je naša dolžnost, da jih podpiramo'

30. 11. 2022 05.54

Predsednik vlade Robert Golob je sklical prvo sejo Sveta za nacionalno varnost v tem mandatu, na kateri so razpravljali o širšem varnostnem vidiku zaradi ruske agresije proti Ukrajini. Seje sta se med drugim udeležila predsednik republike Borut Pahor in direktor Sove Joško Kadivnik. Golob je po koncu seje poudaril, da so zbrani soglasno sprejeli stališče, da dokler bo imel ukrajinski narod voljo do vojaške obrambe, jih je treba pri tem podpirati.

Objavili posnetke s kraja eksplozije, Ukrajinski preiskovalci že prispeli na Poljsko

17. 11. 2022 07.31

Za torkov incident na vzhodu Poljske, ko je tja priletela raketa in terjala dve življenji, je v celoti odgovorna Rusija, so sporočile ukrajinske oblasti. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je dejal, da Ukrajina brezdvomno ni kriva in dodal, da so mu njegovi najvišji poveljniki zagotovili, da to ni njihova raketa. V njegovo izjavo je med drugim podvomil tudi ameriški predsednik Joe Biden, ki je dejal, da dokazi pravijo drugače. Poljska je sporočila, da je ukrajinskim preiskovalcem pripravljena omogočiti dostop do mesta. Ukrajinski preiskovalci naj bi že prispeli na kraj incidenta.

Slovenska vlada Rusijo pozvala k prekinitvi agresije, Ukrajini obljubila pomoč

17. 11. 2022 16.12

Slovenska vlada je ostro obsodila rusko agresijo na Ukrajino, katere rezultat so med drugim sistematični napadi na civilno prebivalstvo in uničevanje kritične infrastrukture. Rusko federacijo je pozvala, naj s takšnim delovanjem nemudoma preneha. Vlada bo Ukrajini ponudila dodatno pomoč pri obnovi kritične infrastrukture.

Sprti strani v Etiopiji sklenili premirje. Protestniki: Popustili smo

02. 11. 2022 21.17

Etiopska vlada in Tigrayska ljudska osvobodilna fronta, ki zadnji dve leti bijeta krvavo vojno na severu Etiopije, sta na mirovnih pogajanjih v Južni Afriki vendarle sklenili premirje. Med drugim sta se dogovorili o prekinitvi sovražnosti, razorožitvi, vzpostavitvi javnega reda in miru ter neoviranem dostopu do humanitarne pomoči.

Asta Vrečko namerava kulturi 'povrniti nekdanji ugled in veljavo'

31. 05. 2022 19.08

Kandidatka za ministrico za kulturo Asta Vrečko je na predstavitvi pred pristojnim odborom DZ med prednostnimi nalogami izpostavila izgradnjo razvojne, sodobne in vključujoče kulturne politike, ureditev področja medijev in samozaposlenih ter okrepitev sistemskega vlaganja v kulturo.

'Pekel je, ofenziva se je začela': na udaru Azovstal in celoten Donbas

19. 04. 2022 06.23

Začela se je napovedana ruska ofenziva v Donbasu. Pred tem se je močno okrepilo obstreljevanje ukrajinskih položajev na celotni fronti od Harkova na severovzhodu do Mikolajeva na jugozahodu. Obramba v Mariupolu je po ruskih navedbah omejena na območje jeklarne Azovstal, ki ga močno bombardirajo ruske sile. Te naj bi vstopile v severni del velikanskega tovarniškega kompleksa, ob tem pa naj bi vzpostavili humanitarne koridorje za umik ukrajinskih enot in nacionalističnih militantnih skupin, ki bi se odločile za predajo. ZDA in zavezniki pa so se zavezali k novi pomoči Ukrajini.

Cigler Kralj: Sistem dodelitve solidarnostnega energetskega dodatka zastavljen dobro

31. 01. 2022 14.18

Sistem dodelitve solidarnostnega energetskega dodatka je po oceni ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janeza Ciglerja Kralja zastavljen tako, da učinkovito odgovori na energetsko draginjo. "Vedno, ko delaš globalni sistem, pa se lahko pojavi neka nepravičnost," je dejal pred sejo DZ. Odzval se je tudi del opozicije, ki pravi, da so vladni ukrepi sicer dobrodošli, a prepozni.

Proti stigmatizaciji duševnega zdravja: Nisi okej? Povej naprej.

11. 10. 2021 18.16

Obstaja več razlogov, zakaj mnogi v Sloveniji, ki se znajdejo v duševni stiski, ne dobijo pravočasne ali ustrezne strokovne pomoči: od pomanjkanja specialistov, dolgih čakalnih vrst za obravnavo pri njih in pomanjkljive zakonske urejenosti področja do stigme, ki ljudi odvračajo od iskanja pomoči. Na NIJZ želijo narediti korak proti stigmatizaciji duševnega zdravja z nacionalno kampanjo Nisi okej? Povej naprej. Opažajo namreč, da so kljub večjemu ozaveščanju o duševnem zdravju stereotipi, predsodki in diskriminacija še vedno močno prisotni v slovenskem prostoru. Začeli so z uvodno okroglo mizo.

Vrh ZN proti rasizmu potrdil zaveze izpred 20 let, Slovenija pri tem ni sodelovala

23. 09. 2021 09.11

Vrh svetovnih voditeljev ob 20. obletnici konference Združenih narodov proti rasizmu v južnoafriškem Durbanu je v sredo potrdil zaveze in pozval k okrepitvi boja proti rasizmu, vendar pa so ga tudi tokrat zaznamovale delitve. Nadaljevala se je tudi splošna razprava svetovnih voditeljev na začetku 76. Generalne skupščine ZN.

'Ivermektin ni imel vpliva na preživetje bolnikov'

21. 09. 2021 06.00

Številni posamezniki predlagajo, da se zdravilo ivermektin začne uporabljati za zdravljenje covida-19. Še več, nekateri so ga tudi dobili od virov iz tujine. Čudežno zdravilo naj bi praktično izničilo smrtnost zaradi novega koronavirusa, a vse več študij dokazuje nasprotno. Slovenski infektologi so tako napisali daljše pojasnilo o učinkovitosti in uporabi tega antiparazitika, ki so jo poimenovali: Veliko hrupa za nič ali kako je ivermektin postal medijska zvezda.

Predstavniki zdravstvenega ministrstva s Pfizerjem o zdravilu zoper covid-19

24. 08. 2021 18.11

Na ministrstvu za zdravje so v sklopu skupnih evropskih naročil na pobudo stroke že prejeli 1000 odmerkov zdravila REGN-COV2 za zdravljenje covida-19. Predstavniki ministrstva pa so se sestali tudi s predstavniki farmacevtskega podjetja Pfizer in se seznanili s splošnimi informacijami glede razvoja njihovega zdravila.

Izbrana Plečnikova dela vpisana na seznam svetovne dediščine UNESCO

28. 07. 2021 06.48

Na Unescovem seznamu svetovne kulturne in naravne dediščine so odslej tudi izbrana Plečnikova dela v Ljubljani. Tako je v sklopu dvotedenskega zasedanja pod vodstvom Kitajske odločil odbor. Med drugim so nov naziv prejele Plečnikove Žale, NUK, kongresni trg s parkom Zvezda, cerkev sv. Mihaela v Črni vasi in cerkev sv. Frančiška Asiškega v Šiški ter nabrežja Ljubljanice. "Plečnikova Ljubljana je fenomen urbane krajine 20. stoletja, vpis na UNESCO seznam pa priznanje za kvalitete Plečnikovega javnega prostora" je dejal Tomaž Štoka, koordinator delovne skupine, ki je pripravila nominacijo.

'V Sloveniji vse bolj sovražno medijsko okolje, vlak pelje v smer Madžarske in Poljske'

05. 07. 2021 10.09

Partnerji Pobude za hitro odzivanje v zvezi s svobodo medijev (MFRR) so predstavili zaključke in ugotovitve iz nedavno objavljenega poročila, ki proučuje zaskrbljujoče nazadovanje svobode medijev v Sloveniji, razpravljali pa so tudi o ključnih izzivih za medijsko svobodo in predstavili priporočila. Kot so poudarili, gredo "vsi vlaki v napačno smer", saj "slovenska vlada sistematično spodkopava neodvisnost medijev v državi.

Sprememba Zakona o tujcih otežuje dostop do študija v Sloveniji

28. 05. 2021 09.59

Na študentske organizacije se obračajo tuji študenti, ki jih je prizadela sprememba Zakona o tujcih iz marca letošnjega leta. Po novem za pridobitev dovoljenja za začasno prebivanje zaradi študija, garantno pismo skrbnikov, s katerim dokazujejo zadostna sredstva za bivanje, namreč ne zadostuje več. V ŠOS opozarjajo, da bo zaradi sprememb v postopku največ škode utrpelo slovensko visoko šolstvo.