sistemska težava

KPK, Ajpes in UJP bodo v izogib napakam v Erarju oblikovali mešano delovno skupino

06. 03. 2025 10.24

Kot smo poročali, je Gen-I ob predstavitvi nove različice Erarja opozoril, da gre pri prikazih njihovih izjemno visokih nakazil fizičnim osebam za sistemsko napako v aplikaciji. V KPK so te očitke zavrnili in poudarili, da so takšne podatke prejeli od UJP in jih niso spreminjali. V Upravi za javna plačila so priznali, da je šlo pri navedbi podatka o 20 milijonih evrov izplačila Gen-I fizični osebi za napako in da je šlo dejansko za nakazilo KDD. UJP ni prejel ustrezne informacije iz Ajpesovega registra, algoritem je transakcijo prepoznal kot v dobro fizični osebi, je pojasnila direktorica UJP. KPK, Ajpes in UJP bodo v izogib podobnim napakam oblikovali mešano delovno skupino, ki se bo intenzivno ukvarjala s takšnimi primeri.

'Proti medijem se lahko borimo tako, da prostor preplavimo s sranjem'

26. 10. 2024 08.00

"Da se pokoplje resnica, je potrebnih veliko lopat," pravi nemški pregovor. Pa vendar se zdi, da živimo v času, ko je laž v razcvetu, kraljica na prestolu, s katerega je ne more vreči niti resnica. Pa četudi resnica prihaja od priznanega, verodostojnega vira. Da se lažne novice in dezinformacije tako hitro širijo v javni sferi, je zagotovo omogočil tudi razvoj tehnologije in umetne inteligence. A nikakor se ne smemo slepiti, da so lažne novice nekaj novega, prav tako ne način komuniciranja, kot ga v javnosti uporablja nekdanji ameriški predsednik. S strokovnjakoma na področju medijev in politike smo se v luži prihajajočih ameriških volitev pogovarjali o lažnih novicah, dezinformacijah in njihovem vplivu na demokracijo in družbo.

Denar za gradnjo javnih najemnih stanovanj bo zagotovljen v proračunu

06. 06. 2024 15.55

Vlada je potrdila izhodišča za zakon o sistemskem financiranju gradnje javnih najemnih stanovanj, ki v naslednjih desetih letih za ta namen predvidevajo do 100 milijonov evrov letno. Sistemski vir za gradnjo javnih najemnih stanovanj bo po načrtih opredeljen od leta 2025 dalje, in sicer v državnem proračunu. "Danes že pripravljamo proračuna za leti 2025 in 2026, sredstva za ta namen so že predvidena," je dejal premier Robert Golob.

Evropa, quo vadis? Ko morilec otrok postaja junak in vzornik

23. 07. 2023 11.15

"Pred leti so po terorističnem napadu Andersa Breivika na Norveškem na družbenih omrežjih pisali, kako tega ne odobravajo, da nočejo imeti nič s takim tipom človeka. Zdaj si upam reči, da je za mladega skrajnodesničarskega aktivista, ki je bil takrat še otrok in premlad, da bi bil politično indoktriniran, Breivik kakor bog, ki je storil, kar je bilo treba narediti," so dober teden nazaj zapisali pri Delu.

'Vsak romski otrok, ki pot nadaljuje v srednjo šolo, je pravi čudež'

20. 05. 2023 08.15

Minila so desetletja poskusov, kako otroke iz težavnih socialnih okolij, tudi romske otroke, vključiti v šole, ki so sicer obvezne. Kako jim zagotoviti normalnejše življenjsko okolje in jim omogočiti zaposlitve. In ne le, da jugovzhod Slovenije pri tem ni bil najbolj uspešen, podatki kažejo, da gre še celo vedno bolj na slabše. Od 439 romskih otrok v Novem mestu, ki bi med letoma 2017 in 2021 lahko dokončali osnovno šolo, jih je namreč devetletko zaključilo le 28.

'Denarja ne bomo izgubljali za dobavitelje in provizije, ampak za zdravljenje ljudi'

22. 02. 2023 12.32

Predsednik KPK Robert Šumi in minister za zdravje Danijel Bešič Loredan sta predstavila analizo, s katero bodo pod drobnogled vzeli dobavitelje javnih zdravstvenih zavodov na področju nabave medicinske opreme in drugih izdelkov v obdobju od 1. januarja 2018 do konca lanskega leta. Kot je povedal minister, želijo s sistemskimi spremembami poskrbeti, da zbranega denarja za zdravstvo ne bodo izgubljali za dobavitelje in provizije, pač pa ga bodo porabili za zdravljenje ljudi, skrajševanje čakalnih vrst, izboljšanje dostopnosti in optimizacijo zdravstvenega sistema.

Kranjski župan o tujcih: Dobro organiziran način zaslužkov, ki ga država dopušča

12. 11. 2022 13.43

Problematika priseljevanja tujcev pesti več slovenskih mest, a kranjski župan Matjaž Rakovec je edini, ki se sooča z očitki, da si uvaža volivce, na kar naj bi nakazovala tudi njegova fotografija z albansko zastavo. "Gre za poskus politične diskreditacije," pojasnjuje ozadje zgodbe. Občine na priseljevanje nimamo vpliva, se pa soočamo s posledicami, opozarja. Zaradi nerazumevanja jezika je največ izzivov v šolstvu in zdravstvu, prihaja tudi do izkoriščanja našega socialnega sistema. "Zaradi ohlapne zakonodaje delavci z zahodnega Balkana pridejo k nam in od tu nadaljujejo pot v bolj razvite države. To je dobro organizirana zadeva, kjer gre verjetno za precejšnje zaslužke," pravi. Na državi pa je, da to prepreči.

Z jesenjo v zdravstvu spet otežena dostopnost osebnih zdravnikov in daljše čakalne dobe

04. 10. 2022 00.15

Jesen prinaša skrbi, povezane z zdravjem, sezona prehladov in podobnih obolenj je že v polnem zamahu. Marsikdo preventivno skrbi za krepitev odpornosti pa vendarle bo spet prišlo do prezasedenosti zdravnikov in dolgih čakalnih vrst. Kaj narediti, če vas doleti bolezen ali poškodba, ko je pomembno takoj priti do specialista ali fizioterapije, obenem pa si ne želimo visokih stroškov?

'Za žaljiv komentar se ni treba potruditi, za šaljivega pa potrebuješ čas'

07. 06. 2022 08.57

Komik Matic Kokošar je 27-letni profesor zgodovine in geografije iz Baške grape, ki se je pridružil naši akciji proti sovražnemu govoru Žaljivi, šaljivi komentarji. Z njim smo se pogovarjali o njegovih začetkih v komediji, ciljih za prihodnost in spletnih komentarjih, pri katerih je po njegovem problem anonimnost piscev, pravopis in uporaba velikih tiskanih črk.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?

21. 04. 2022 09.38

V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Tiselj: Rokometno je Slovenija daleč zadaj!

19. 01. 2022 13.03

Tone Tiselj je edini slovenski rokometni trener, ki se lahko na klopi slovenske izbrane vrste pohvali s člansko medaljo, ko gre za največja tekmovanja - srebrom z evropskega prvenstva v domovini. Ob tem se lahko pohvali, da je s Krimovkami pred 21 leti osvojil tudi evropski klubski vrh. Danes priznava, da je (bilo) veliko trpljenje gledati slovensko rokometno reprezentanco ...

Zmeda zaradi ukrepov, negotovost, strah: psihiatrični bolniki velika žrtev covida

17. 01. 2022 16.07

Konec preteklega tedna je med drugim zaznamovalo posredovanje pristojnih v ljubljanski Šiški, kjer naj bi oseba streljala s t. i. airsoftom, ogrožala naj bi tudi sebe. V ozadju naj bi bile dlje časa trajajoče psihične težave. Številne študije kažejo, da je v času od izbruha covida-19 prišlo do povečanja strahu, tesnobe in depresivnih simptomov. Študije, ki so se ukvarjale s poslabšanjem stanja pri pacientih, ki so imeli že pred tem težave z mentalnim zdravjem, pa kažejo, da so se v času pandemije simptomi poslabšali tudi pri tudi več kot polovici teh bolnikov. Dostop do pomoči pa je vse težji.

Đokovićeva viza zavrnjena, teniški igralec se mora vrniti v domovino

05. 01. 2022 15.16

Prvi tenisač na svetu je popoldne po lokalnem času pristal na letališču v Melbournu, ker je želel nastopiti na OP Avstralije, vendar so mu cariniki zavrnili dovoljenje, da vstopi v državo. Novak Đoković je tako kar osem ur v izolaciji čakal na razplet dogodkov, težava naj bi bila v napačnem vizumu. Odločitev oblasti je, da je njegova viza zavrnjena in srbski teniški igralec se mora vrniti v domovino, poroča avstralski novinar Paul Sakkal. Đokovićevi odvetniki pripravljajo pritožbo.

Pomanjkanje kadra: tujci na delo raje v Nemčijo, tudi študentov vedno manj

05. 01. 2022 18.32

Moralo bi biti več ustreznih in hitrih rešitev za že kar zaskrbljujoče pomanjkanje slovenskega kadra pri kar 108 od skupno 177 registriranih poklicev. Dobra polovica slovenskih delodajalcev široko kadrovsko vrzel že zdaj krpa s tujo delovno silo in študenti. A delavcev primanjkuje tudi pri njih, državni ukrepi s štipendiranjem izobraževalnih programov za deficitarne poklice, kot so denimo pek, voznik in mehanik, pa so za zdaj, kot kaže, še neučinkoviti.

Mučno iskanje poti iz brezna: 'Bila je obstranka. Nekdo, ki ga ni'

21. 06. 2021 09.29

Panični napadi, šolska fobija, socialna fobija, depresija, motnje hranjenja, generalizirana anksioznost, suicidialnost ... Najstnica v hudi stiski in obupani starši, ki so šele po več letih agonije našli psihoterapevta, ki jim je pomagal. Povsem sami, saj jih je sistem, v katerega so zaupali, vedno znova pustil na cedilu. Njihova zgodba žal ni osamljena. Objavljamo jo z namenom, da bo komu pomagala.

Preskakovanje vrst, cepljenje mladih pred starostniki? Kaj na očitke odgovarjajo cepilni centri?

27. 05. 2021 13.49

Osrednjeslovenska, savinjska in pomurska – tri regije s skupno 20 cepilnimi centri. Prva se ponaša z največjim in logistično tudi najzahtevnejšim, druga se po precepljenosti giblje okoli slovenskega povprečja, tretja se je v tem oziru znašla na samem repu lestvice. V Pomurju je dva odmerka cepiva tako prejelo zgolj 14,5 odstotka prebivalcev. Kaj je vzrok za to? Poleg tega pa so tukaj še navedbe o domnevnih nepravilnostih: fantomske prijave na cepilne sezname, zamude, prednostne obravnave 'po vezah'. In kaj na drugi strani delajo 'prav' občine, kjer je delež precepljenih največji? Absolutna zmagovalka je Osilnica.

Svetovni dan fizioterapije: ko te covid-19 'odreže' celo od gibanja

12. 09. 2020 11.51

Epidemija koronavirusne bolezni je zaznamovala tudi dostopnost do fizioterapije. Slovenija je sicer že v 'normalnih' razmerah z 61 fizioterapevti na 100.000 prebivalcev na samem repu držav EU. Število čakajočih na primarno obravnavo se povečuje, povprečna čakalna doba pa znaša 140 dni. Tudi zato so se v Združenju fizioterapevtov Slovenije ob letošnjem svetovnem dnevu fizioterapije odločili za predstavitev nekaterih sodobnih pristopov k obravnavi bolnikov: eden od teh je fizioterapija na daljavo. V mariborskem zdravstvenem domu jo poskusno že ponujajo, zanimanje pa je veliko.

'Za popolno osamitev okuženih nimamo ne primernih prostorov ne dovolj kadra'

16. 07. 2020 10.32

Prisila, da v socialnovarstvenih zavodih in varstveno-delovnih centrih vzpostavimo sivo in rdečo cono, je v nasprotju s trenutno veljavno zakonodajo, opozarjajo v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, kjer so prepričani, da bi zadrževanje obolelih s covid-19 v omenjenih zavodih lahko ogrožalo zdravje in kršilo pravice zdravih.

Zakaj krize zaradi koronavirusa ne moremo primerjati z recesijo iz leta 2008

02. 04. 2020 12.26

Globalne krize, sploh finančne, ki je zaradi novega koronavirusa udarila kot strela z jasnega, ne smemo primerjati z zadnjo veliko globalno finančno krizo, ki je leta 2008 vzniknila v ZDA in v prihodnjih letih prizadela cel svet, so prepričani v Svetovnem gospodarskem forumu. Če pogledamo skozi prizmo zunanjih in notranjih dejavnikov tveganja, sta namreč precej različni.

V Prači je od 600 ostalo le še 60 psov, ti pa zdaj ne morejo ven

15. 01. 2020 07.00

V zloglasnem Azilu smrti, kamor so trpali pse s sarajevskih ulic, je bilo 600 psov, zdaj jih je desetkrat manj. "Nekaterim smo našli domove, ostale so pobili," je jasna aktivistka iz Sarajeva. Odkar se je zamenjal lastnik, so se razmere izboljšale, obljubljajo celo novo zavetišče. Sprejem in oddaja psov sta ustavljena, 62 nesrečnih duš pa je ujetih notri. Še vedno so na hladnem betonu, brez veterinarja, voda v posodah pa zaradi nizkih temperatur sproti zmrzuje.

Istrski župani bodo vodne vire reševali na lastno pest

02. 10. 2019 13.26

Direkcija RS za vode obžaluje odločitev županov občin slovenske Istre, ki so napovedali, da bodo postopek izbire dodatnega vodnega vira "vzeli malo bolj v svoje roke". Na skupnem sestanku minuli teden so namreč dosegli soglasje k predlogu rešitev v projektni nalogi, ki jo je pripravila direkcija.

'Naj delodajalec 2019' tudi letos v žep dvema slovenskima podjetjema

08. 02. 2019 07.00

Kaj pomeni biti najboljši delodajalec? Kaj pomenijo dobri delovni pogoji, ki so prepoznani in priznani na svetovni ravni? Da se da drugače in da sta za uspešno rast in poslovanje podjetja pomembna tudi razvoj in odnos do prav vsakega posameznika, sta na naših tleh pokazala JTI Slovenija in NLB.

Hoferjeve trgovine so bile zaradi sistemske težave zaprte

26. 10. 2018 12.03

Vse trgovine Hofer po Sloveniji so bile nekaj časa zaprte zaradi sistemske težave, ki je onemogočala obračunavanje nakupov, so nam sporočili iz podjetja Hofer. Napaka je zdaj odpravljena in nakupovanje poteka nemoteno.

Pahor za namestnika predsednika KPK imenoval Uroša Novaka in izrazil upanje, da se bo komisija posvetila svojemu poslanstvu

02. 03. 2018 13.00

Predsednik Borut Pahor je podpisal ukaz o imenovanju namestnika predsednika Komisije za preprečevanje korupcije Uroša Novaka. Ob tem je izrazil pričakovanje najširše javnosti, da se bo KPK uspešno posvetila svojemu glavnemu poslanstvu, to je preprečevanju korupcije.

Uroš Novak, kandidat za KPK: Največja težava v Sloveniji je sistemska korupcija

01. 03. 2018 13.14

Uroš Novak, kandidat za namestnika predsednika KPK, je ob javni predstavitvi poudaril, da bo njegovo glavno vodilo, če bo imenovan v senat, transparentnost in integriteta. Dejal je, da se je prijavil zato, ker je ocenil, da ima "dovolj širok pogled, izkušnje, znanje in voljo, da bo lahko na tem področju storil še marsikaj".

'Krediti v frankih niso sistemska težava, poseben pristop bi bil krivičen do ostalih kreditojemalcev'

29. 01. 2018 15.03

Krediti v švicarskih frankih niso sistemska težava, so ponovili v Združenju bank Slovenije. Kakršnakoli posebna oblika pristopanja reševanja bi bila krivična, nepravična in nepoštena do vseh ostalih kreditojemalcev, ki so bili bolj konzervativni in so se zadolževali v evrih tudi v časih, ko je bilo to zadolževanje za njih finančno manj ugodno.

Koalicija išče tretjo pot, da zadosti zavezam Evropske komisije po propadli prodaji NLB

06. 11. 2017 16.37

Za koalicijo sta nesprejemljivi tako možnosti prodaje manjšega deleža NLB znanemu kupcu kot tudi plačilo kazni v zameno za prodajo bank na Balkanu, so sporočili v največji koalicijski stranki SMC. Zavzemajo se za tretjo pot, stališče bodo zagovarjali tudi v pogajanjih z Evropsko komisijo.

Prispevka za prednostno dispečiranje električne energije iz Teš 6 ne bo, pripravljajo alternativne možnosti

01. 03. 2017 12.12

Ministrstvo za infrastrukturo bo iz predloga novele energetskega zakona umaknilo možnost uvedbe prednostnega dispečiranja elektrike iz Teš 6. Alternativne rešitve temu ukrepu bo skupaj z energetskimi podjetji pripravil SDH.

DZ sprejel zakon o ukrepih v javnem sektorju

22. 12. 2016 09.25

Potem ko sta vlada in sindikati javnega sektorja podpisala dogovor, je državni zbor na izredni seji sprejel zakon o ukrepih v javnem sektorju. Od 60 navzočih poslank in poslancev je zakon podprlo 48. Zakonu so podporo izrekli v koalicijski SMC, DeSUS in SD. SDS, NSi in ZL zakona niso podprli.

Cerar: Referendum o migrantih nepotreben, saj vlada položaj obvladuje

05. 03. 2016 15.22

Premier Miro Cerar načelno ne nasprotuje referendumu o nastanitvi migrantov, vendar pa bi moral biti predlog zanj strokovno pripravljen in smiseln. V Lescah je lokalno okolje sprejelo mladoletne begunce, pogrešajo pa sistemski pristop države.