skepsa

Kako nam indeks ekonomske svobode pomaga razumeti neoliberalizem

31. 08. 2024 07.00

Indeks ekonomske svobode, ki ga objavlja kanadski inštitut Fraser, je za družbene analitike priročen merski inštrument. Meri pet vidikov: skromnost države, integriteto pravnega sistema in zasebne lastnine, vzdržnost denarne politike, svobodo mednarodne trgovine in skromnost regulacije. Pokriva veliko večino držav, dostopen je tudi za preteklost, vsi njegovi sestavni deli so transparentno prikazani in javno dostopni. Prav tako izhajajo iz priznanih mednarodnih inštitucij, na katere se raziskovalci stalno zanašamo.

Netanjahu: Vojna se bo nadaljevala, tudi če s Hamasom sklenemo premirje

24. 06. 2024 16.19

Izraelski premier Netanjahu je dejal, da so intenzivne vojaške operacije izraelske vojske v mestu Rafa na jugu palestinske enklave Gaza skoraj zaključene. "Intenzivna faza vojskovanja proti Hamasu se končuje," je dejal. To pa po njegovih besedah ne pomeni, da bo konec tudi vojne. Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Borrell pa opozarja, da je tveganje, da se bo vojna razširila še na Libanon, vsak dan večja.

12 pred Sveto nočjo

23. 12. 2023 11.00

Prijavnica za predvozača na špilih Nine P.

'Nobena ženska ali deklica se zaradi svojega spola ne sme bati za življenje'

25. 11. 2023 07.00

Lani je bilo po svetu umorjenih 89.000 žensk in deklet. Največ v zadnjih 20 letih. Več kot polovico teh umorov so storili družinski člani ali intimni partnerji žensk. To pomeni, da je bilo lani vsak dan na svojem domu ubitih več kot 133 žensk ali deklet. A femicide smo beležili tudi v Sloveniji. Lani se jih je pri nas zgodilo kar sedem. Sociologinja Jasna Podreka ob tem opozarja, da je bilo nasilja nad ženskami tudi v preteklosti veliko, zdaj pa je tudi zaradi ozaveščanja o njem toliko več prijav. Kljub temu pa poudarja, da so prijave zgolj vrh ledene gore: "Številne žrtve nasilja ne prepoznajo ali pa si ga ne upajo prijaviti."

Strah pred trpljenjem: 'Za evtanazijo bi se letno odločilo do 50 oseb'

07. 06. 2023 07.49

Pravica do dostojanstvene smrti in svoboda glede samostojnega odločanja o tem, kdaj in pod kakšnimi pogoji je čas za slovo na eni strani, na drugi pa zdravniško poslanstvo ohranjanja življenja in pomisleki glede možnih zlorab. Predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki so ga pripravili v društvu Srebrna nit, precej razdvaja javnost. In medtem ko mu zdravniške organizacije ostro nasprotujejo, češ da ne bodo postali 'rablji svojih pacientov', je pobudnikom predloga zakona že uspelo zbrati 5000 podpisov, potrebnih za vložitev v parlamentarni postopek.

Pahor: Podelitev statusa BiH je geopolitično vprašanje 'par excellence'

12. 09. 2022 06.16

Voditelji držav, ki sodelujejo v pobudi Brdo-Brioni, so danes na srečanju na Brdu pri Kranju poudarili pomen širitve za stabilnost Zahodnega Balkana. EU so pozvali, naj BiH do konca leta dodeli status kandidatke ter uvede brezvizni režim za celoten Balkan ter naj regiji stoji ob strani v ekonomski in energetski krizi.

Evropska komisija predlaga uvedbo cenovne kapice za ruski plin

07. 09. 2022 11.35

Na evropskem političnem parketu se odvijajo številne razprave, kako zajeziti naraščajoče cene plina. Evropska komisija bo predlagala uvedbo cenovne kapice za ruski plin. Obenem je napovedala omejitev prihodkov podjetij, ki elektriko proizvajajo s tehnologijami, cenejšimi od plina. O teh ukrepih bodo v petek razpravljali ministri za energetiko. Nemčija je do predloga skeptična, saj jo skrbi, da bi odločitev sprožila povratne ukrepe Rusije.

Politika spreminjala odločitve stroke, Krek vztraja, da na NIJZ politike ni bilo

21. 02. 2022 07.31

Direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek se vse od svojega imenovanja na ta položaj kmalu po nastopu vlade Janeza Janše sooča s številnimi kritikami zaradi svojega javnega nastopanja in nekaterih kontroverznih izjav. Najprej je razburila projekcija o 90.000 mrtvih zaradi covida-19, nato opozarjanje, da je omikron petkrat hujši od ostalih različic virusa, in dvomi o poročilih Eme glede učinkovitosti poživitvenih doz. Prvi mož NIJZ pa je deležen zlasti očitkov, da njegovo delo ni strokovno, temveč politično motivirano. Krek trdi nasprotno – pravi, da sam v nasprotju s predhodniki na položaj ni prišel iz politike.

Kako naprej? Logarjeva: dodatno omejevanje storitvene dejavnosti, študij na daljavo, delo od doma

17. 11. 2021 06.00

Dogajajo se največji premiki zdravstvenega kadra v zgodovini samostojne Slovenije, na pomoč hitijo tudi vojaški zdravniki, študentje, dijaki in prostovoljci Rdečega križa. Smo pri maksimalnih zmogljivostih, ki zagotavljajo vsaj minimalni standard obravnave. Vsi nenujni posegi so bili odpovedani ali pa se odpovedujejo, bolnišnice te dni svoje kadrovske zmogljivosti prioritetno usmerjajo v zdravljenje covidnih in necovidnih bolnikov z oznako nujno ali zelo hitro. Vladna svetovalna skupina razmišlja o dodatnem omejevanju storitvene dejavnosti, študiju na daljavo in delu od doma, kjer je to mogoče.

'Ne rešujete težav, temveč jih ustvarjate, in ljudje imajo tega dovolj'

24. 09. 2021 06.07

Kdo stoji za protesti in nasilnimi izgredi, ki so se zgodili prejšnjo sredo? Upor dela Slovenije zaradi covidnih ukrepov je vse večji, Slovenija pa je medtem edina država v Evropi, ki je obarvana temno rdeče. "Nekaj je narobe ali z ljudmi ali pa z oblastjo, da tako izstopamo v negativnem smislu," pravi Nemec in dodaja: človeško je, da smo nenaklonjeni ukrepom, ko pa jih vlada predlaga na način, ki je popolnoma skregan z zdravo pametjo, ustavo in zakoni. Jerajeva odgovarja, da težava z necepljenjem ni povezana z zaupanjem v vlado. Z mirnimi shodi ni nič narobe, težava je v tem, da niso prijavljeni, dodaja.

Gorenjski volk ali novi kanibal po stopinjah slovitega Merckxa

18. 07. 2021 20.13

Slovenski kolesarski as Tadej Pogačar se je še drugič zapovrstjo povzpel na kolesarski Olimp. Ubranil je zmago na dirki po Franciji in postal 21. Zemljan, ki je največjo kolesarsko preizkušnjo na svetu dobil najmanj dvakrat. "Gorenjski volk" in "novi kanibal" je na dobri poti, da se nekoč vpiše v zgodovino kot eden najboljših kolesarjev vseh časov. Poleg rumene je oblekel tudi belo in pikčasto majico.

Preudarna Žena pred naslado pomiri svojega ljubimca

11. 07. 2021 11.00

Eksperimentalni duo Ptč je priletel s tečaja papagajščine.

Janša o tem, da bi morali stopiti skupaj, opozicija mu očita: 'Narod je razklan'

22. 06. 2021 00.15

Pred 30 leti smo bili sami, danes je Slovenija članica EU, Nata, schengna, je v pogovoru ob jubileju države razmišljal premier Janez Janša, ki meni tudi, da so bili takrat časi bistveno bolj usodni kot danes. Spregovoril je o bližajočem se predsedovanju Svetu EU, o boju z epidemijo in tudi o STA. Po njegovih besedah se iz tega "namerno dela politično afero". Opozicija mu odgovarja, da se je leta 1991 bil boj za pluralizem in svobodo medijev, trideset let kasneje pa "smo v novi bitki za pluralizem in svobodo, samo akterji so se zamenjali".

Pri krvnih strdkih ključno hitro ukrepanje, preventivno jemanje aspirina napaka

21. 05. 2021 19.35

Čeprav so krvni strdki, zlasti pri vektorskih cepivih, mogoči, stroka poudarja, da so še vedno izjemno redki. V naši največji bolnišnici doslej niso obravnavali niti enega takšnega primera. Je pa ključno, da tako osebni zdravniki kot cepitelji in cepljene osebe prepoznajo znake krvnih strdkov, saj lahko ob hitri pomoči preprečijo zaplete in celo smrt. Strokovnjaki medtem svarijo pred preventivnim jemanjem aspirina in vzbrizgavanjem injekcij proti strjevanju krvi, kar sicer nekateri počnejo, da bi preprečili morebitne strdke.

Na OŠ Polzela (lažno) pozitivnih 20 odstotkov testiranih. Beovićeva: To je igra številk

28. 01. 2021 12.50

V Polzeli odmeva ogromen delež pozitivnih med zaposlenimi na tamkajšnji osnovni šoli – izvid hitrega testiranja je okužbo namreč pokazal pri 17 šolnikih. Te so nato napotili na dodatno PCR-testiranje, ki pa je dalo negativne rezultate. Ob tem se tako znova poraja vprašanje zanesljivosti hitrih antigenskih testov. Zaposleni zdaj čakajo na nadaljnja navodila – naj ostanejo doma ali se vrnejo na delo? Ravnateljica pravi, da bodo napotki skladni z navodili zdravnikov in NIJZ. A kaj ko je postopanje ob lažnih pozitivnih rezultatih daleč od usklajenega, zdravniki pa so prepuščeni lastni presoji. Odgovornost nanje prelaga tudi svetovalna skupina, njena vodja pa polzelsko 'zgodbo' označuje le za "tehnično napako".

Na največji vstopni točki v državi opravijo okoli 750 testov dnevno

23. 10. 2020 06.00

Medtem ko številke testiranj in pozitivnih testov rastejo, se po družbenih omrežjih širi skepsa – od kod visoke številke testov in okužb, ko pa vstopne točke niso tako polne? Pa je to res? Preverjali smo tam, kjer vzamejo največ brisov v državi.

Covid-19 uvrščen v 1. skupino nalezljivih bolezni: bo cepljenje res obvezno?

07. 10. 2020 06.00

Umestitev covida-19 v prvo skupino nalezljivih bolezni, kar je vlada storila z odlokom, ki je začel veljati v začetku septembra, je v javnosti dvignila nemalo prahu. Očitke, da gre za manever, s katerim želijo uvesti obvezno ali celo prisilno cepljenje proti covidu-19, na pristojnem ministrstvu zavračajo in poudarjajo, da vse odločitve sprejemajo po posvetovanju s stroko. Mikrobiolog dr. Alojz Ihan pravi, da na Komisiji za cepljenje o tem sicer niso razpravljali, a hkrati miri, da je strah glede obveznega cepljenja odveč. Zakaj torej ta vladni odlok in kaj pomeni za državljane?

Pomenljivi karikaturi Eltona Johna in Buste Rhymesa

04. 10. 2020 11.00

Lady Gaga še nima naslednice.

Naj se dober glas o Makedoncih Funk Shui razširi daleč čez ameriško pop deponijo

19. 09. 2020 11.00

Glas slovenske pop šampionke z novo etapno zmago.

Slovenci v borbi proti covidu: 'Zdi se, da je cela družba v puberteti'

05. 09. 2020 07.00

Povsod, sploh pa na družbenih omrežjih, se lahko naposlušamo o tem, kako zavajamo – od stroke do politike in medijev. Sicer vztrajna opozorila zdravnikov, ki so vse svoje poklicno življenje posvetili preučevanjem virusov, naletijo na vse več gluhih ušes. Kdo je kriv, da je tako? Zakaj imamo tak mačehovski odnos do znanosti in kam nas to lahko pripelje? V čem bi se morali zgledovati po Švedih? In zakaj je v zvezi z razvojem cepiva za covid-19 "skepsa absolutno potrebna"?

Kacin razočaran nad Hrvati: Hitro se bodo znašli na rdečem seznamu

12. 08. 2020 22.06

Strokovnjaki porast novih primerov okužbe s koronavirusom v Sloveniji pripisujejo predvsem preveč sproščenim druženjem, dopustovanjem in neupoštevanjem priporočil stroke. Kateri ukrepi so že na vladni mizi in o katerih za zdaj le razmišljajo? Iz tujine medtem prihajajo vse glasnejša namigovanja, da Hrvaška v želji po reševanju turistične sezone prireja številke o okužbah s koronavirusom. Kaj na to pravi vladni govorec Jelko Kacin?

DZ ni prejel izjave o ministrovem odstopu, Hojs ne ve, ali ostaja na položaju

08. 07. 2020 09.25

Opolnoči se je iztekel rok, ko bi moral premier Janez Janša pisno obvestiti državni zbor o odstopu notranjega ministra Aleša Hojsa. V DZ so nam potrdili, da do izteka roka niso prejeli obvestila, kar pomeni, da v premierjevem kabinetu poslovniških rokov niso spoštovali, čeprav so to še včeraj zagotavljali. Hojs pravi, da je vse skupaj v pristojnosti predsednika vlade ter da o zamujenem roku ne ve ničesar, v opoziciji pa so se kritično odzvali na zamudo in neupoštevanje poslovniških rokov.

Črno na belem: maske podjetja Acron niso skladne z zakonodajo SLO in EU

06. 07. 2020 08.46

Pridobili smo nove dokumente, da slovenjgraško podjetje Acron, ki je za dobavo mask FFP2 z državo podpisalo tri pogodbe, težke 30 milijonov evrov, ni predložilo ustreznih dokazil o skladnosti oziroma ustreznosti certifikatov. Več kot pol milijona njihovih mask je Zavod za blagovne rezerve zavrnil že konec aprila. Še več: v začetku junija so na Zavodu jasno zapisali, da maske, ki so jih dobavili, niso skladne ne s slovensko ne z evropsko zakonodajo. Kljub vsem dokumentom, ki smo jih objavili, pa podjetje Acron od naše medijske hiše s tožbo zahteva za 120 tisoč evrov odškodnin, novinarje pa preganja tudi z zasebnimi kazenskimi tožbami.

Seksualni pospeški in senzualni zadržki

17. 05. 2020 13.30

Fino zmedena.

Kdaj bomo v Sloveniji dokončno legalizirali konopljo?

15. 02. 2020 07.00

Letos mineva sto let, odkar so v ZDA uzakonili prepoved pridelave, posedovanja in prodaje alkoholnih pijač. Še posebej so bile prepovedane žgane pijače, ampak povpraševanje žejnih ljudi po teh opojnih substancah nikakor ni usahnilo. Prohibicija alkohola se je izkazala kot neživljenjska regulativa, ki je v praksi zdržala vsega trinajst let.

Bratuškova: Sanacija bank bi lahko bila cenejša

11. 11. 2019 13.37

Pred preiskovalno komisijo DZ o ugotavljanju zlorab in negospodarnega ravnanja v DUTB sta bila zaslišana nekdanji finančni minister Uroš Čufer in nekdanja premierka Alenka Bratušek. Medtem ko je Čufar dejal, da se je denar, ki ga je država namenila za sanacijo bank, že povrnil, pa je Bratuškova prepričana, da bila sanacija lahko cenejša, če bi bila opravljena prej.

'Brezciljno tavajo po hodnikih moči'

17. 10. 2019 06.24

Bruselj. Ime belgijske prestolnice. Ali pa "enoten izraz" za "bruseljsko birokracijo" ali kar "evropske odločitve". Tokrat pod drobnogled ne bomo vzeli prestolnice, kjer najdete čudovite znamenitosti, odlične vaflje, sladko čokolado in zavidanja vreden seznam piva, ki ga lahko poskusite, ampak "bruseljski aparat odločanja".

Steve McManaman: Zidanu bi ponudil dosmrtno pogodbo

25. 05. 2018 13.44

Nekdanji odlični nogometaš angleške nogometne izbrane vrste Steve McManaman je eden od tistih srečnežev, ki je v svoji karieri nosil dresa sobotnih finalistov Lige prvakov, madridskega Reala in Liverpoola. Kot je danes 45-letnik priznal, težko razume številne kritike na račun nekdanjega soigralca pri 'galaktikih' Zinedina Zidana in obenem občuduje delo Jürgena Kloppa na klopi 'redsov'.

Prelomno leto 2015: Grčija le začetek? Poglejte, kako se po EU širijo evroskeptične ideje in kaj jih poganja

28. 01. 2015 06.24

Nekateri analitiki menijo, da bi lahko bilo leto 2015 prelomno za Evropsko unijo, Sirizi podobne stranke pa že razmišljajo, kako bi unovčile grško izkušnjo.

Podpora kandidaturi Bešiča Loredana očitno ni tako gotova; DL s svojim predlogom

31. 03. 2014 15.40

Prvak DeSUS Karl Erjavec ni več prepričan, ali je Bešič Loredan primeren kandidat za zdravstvenega ministra. Erjavec ne izključuje možnosti, da bi se pojavilo kakšno novo ime, prav novo ime pa ponujajo v DL, in sicer Bojana Starmana.