slovenci pod drugo državo

S praga Kijeva do koktajla za Putina in stoičnosti pri žvižgih granat
24. 02. 2025 14.00
Ob tretji obletnici začetka vojne v Ukrajini smo se pogovarjali z našimi novinarji, ki so kot poročevalci obiskali največjo evropsko državo, medtem ko so jo pretresali krvavi spopadi. Po začetku vojne so razklano državo ekipe POP TV obiskale trikrat, zgodbe tistih, ki so odhajali, in tistih, ki so osta(ja)li, so v slovenske dnevne sobe prinašali snemalci in novinarji Alen Delanović, Damjan Banjac, Siniša Lopojda, Nenad Cakić ter Jure Tepina in Marko Gregorc, Katja Horvat Plevnik in Miro Majcen pa sta s kijevskih ulic poročala že leta 2014, ko so se začeli risati obrisi konflikta gromozanskih razsežnosti.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku
26. 01. 2025 07.00
Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

'Če danes v Sloveniji najdemo politike, ki podpirajo Orbana, potem nas to lahko skrbi'
04. 08. 2024 07.39
"Mir brez svobode sam po sebi ni veliko vreden." Tako pravi Vojko Volk, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, pristojen za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost. Z velikim poznavalcem področja in izkušenim diplomatom smo se pogovarjali o ključnih izzivih današnjega sveta – vojni v Ukrajini, konfliktu v Gazi, razmerjih med velesilami, stanju Evropske unije, migracijah, varnosti, (strateških) ciljih Slovenije, "novem svetovnem redu" in tistih, ki ga želijo ustvariti – ter seveda, o temi zadnjih dni, to je sodelovanju Slovenije v zgodovinski izmenjavi zapornikov med Zahodom in Rusijo.

Slovenija praznuje 33 let samostojnosti, Golob: Praznujmo ponosno
25. 06. 2024 07.21
Slovenija praznuje dan državnosti in s tem obeležuje 33 let od osamosvojitve, ko je takratna skupščina sprejela ključne osamosvojitvene dokumente. Večina slovesnosti in osrednja državna proslava so potekale že v ponedeljek, svoja vrata pa je odprla tudi predsedniška palača, kjer je obiskovalce pozdravila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Da smo na doseženo gotovo lahko ponosni, sta ob tem ocenila nekdanja predsednika Danilo Türk in Borut Pahor. Predsednik vlade Robert Golob pa je ob tem dnevu sporočil, naj ga Slovenija praznuje ponosno.

Ali Slovenci res plačujemo najdražjo ceno električne energije v Evropi?
13. 06. 2024 06.00
Ali Slovenci res plačujemo najdražjo ceno električne energije med vsemi evropskimi državami? V sredo je bila namreč cena za megavatno uro 115 evrov, kar je denimo 50 evrov več kot v sosednji Avstriji ter v Nemčiji in Španiji. Cena pa je tudi 70 evrov višja kot v Franciji. Da v prvi polovici junija na dnevnem borznem trgu res beležimo nekoliko višje cene, priznavajo tudi v državnem Elesu. Ali bomo to na položnicah občutili tudi državljani in podjetniki? Z nami je minister za okolje podnebje in energijo Bojan Kumer.

Zakaj slovenski evroposlanci v Bruslju nimajo vpliva?
06. 06. 2024 06.00
705 evropskim poslancem, med njimi osmim slovenskim, se v prihodnjih dneh izteče petletni mandat v Bruslju. 27 držav članic bo v novem sklicu izvolilo 720 novih, na račun dodatnih 15 jih bo Slovenija odslej imela devet. Kakšna pa je dejanska moč slovenskih evroposlancev v Bruslju? Na lestvici najvplivnejših imen s seznama aktualne osmerice ni. Pa so nekateri vseeno pomembno prispevali na posameznih področjih. Preberite, kaj je slovenska izbrana vrsta v Bruslju sploh počela in kdo sta poslanca, ki poleg politike služita še drugje.

Kako so se kandidati devetih najvišje uvrščenih strank izkazali na soočenju?
04. 06. 2024 06.00
Je Janševa SDS Golobovemu Gibanju Svoboda zadala šah mat s predlogom o posvetovalnem referendumu glede priznanja Palestine, zaradi česar je v vodo padla namera vladajoče koalicije, da jutri njihovi poslanci v državnem zboru izglasujejo priznanje Palestine? Ali pa je glede na javnomnenjske raziskave, ki kažejo, da anketiranci podpirajo priznanje Palestine in politike, ki to zagovarjajo, SDS potegnila slabo potezo? Na volitvah, ki bodo po mnenju mnogih prelomne, po zadnji anketi Mediane najbolje kaže opozicijski SDS, sledi Gibanje Svoboda, po en mandat bi osvojile še NSi, SD in Vesna.

Najbolj zaželena delovna destinacija Slovencev ostaja Avstrija
27. 04. 2024 09.30
Najbolj zaželena destinacija Slovencev za delo v tujini je, sodeč po zadnji raziskavi, Avstrija. Najpomembnejši razlog za delo zunaj lastne države pa so boljši finančni pogoji. V Slovenijo si medtem najbolj želijo priti delavci iz BiH in Srbije. Sodelujoče v globalni raziskavi so vprašali tudi, v katerem mestu na svetu bi najraje delali – na lestvici mest se je na vrhu obdržal London.

Tariq Ali: Spreminjanje zgodovine je rezultat ozkoglednega nacionalizma
21. 04. 2024 11.36
"Pomembno je, da ljudje vedo, kaj se je zgodilo v preteklosti, da ne prikrivajo zgodovine ali lažejo o njej," poudarja britansko-pakistanski aktivist in pisatelj Tariq Ali. Že v svojih najstniških letih se je uprl vojaški diktaturi in moral zapustiti Pakistan. Med vietnamsko vojno je bil eden vodilnih mirovnih aktivistov in s tem navdahnil Micka Jaggerja in Johna Lennona, ki sta mu posvetila pesmi. S svojo zadnjo knjigo o Churchillu je razjezil številne Britance. O vsem tem in o razlogih, zakaj mednarodno skupnost v svojih delih zapisuje v navednicah, smo se z njim pogovarjali med njegovim nedavnim obiskom v Ljubljani.

Sudanski študent medicine: V Sloveniji sem videl zdravila, ki jih pri nas ni
01. 03. 2024 16.20
Kako udobno nam je lahko v naši državi, nas lahko opominja situacija sudanskega študenta medicine, ki v Sloveniji opravlja mesečno izmenjavo. Presenečen sem, kaj vse pacientom pripada v okviru javnega zdravstvenega sistema, pripoveduje 24-letni študent, ki pravi, da takšnih pogojev ne ponujajo niti njihove zasebne bolnišnice. Marsikdo bi v Sudanu, dodaja, dal vse, da bi nekatere možnosti, kot je denimo transplantacija, sploh bile na voljo znotraj države, pa tudi če bi zanjo morali drago plačati.

'Odrasla človeka bi morala stvari razčistiti tako, da ne uničujeta življenja otrok'
26. 03. 2023 07.00
Peter Svetina je od leta 2019 varuh človekovih pravic. V daljšem pogovoru smo z njim spregovorili o izzivih otrok ločenih staršev, oseb z motnjami v razvoju, starejših in vseh, ki iščejo pot do pristojnih, naletijo pa na aroganco in neodzivnost. Zakaj smo Slovenci prepričani, da so za reševanje naših težav odgovorne institucije? Zakaj je toliko nerazumevanja koncepta deinstitucionalizacije in zakaj je nujno, da opustimo pokroviteljski odnos do starejših?

'Ko se srečava, ti bom pljunil v obraz'
14. 03. 2023 17.48
Odnos Slovencev do najbolj krvave vojne v Evropi v 77 letih je – milo rečeno – problematičen. Najdemo ga samo na skrajnih nihajih med "ukronacisti koljejo otroke na ulici" in "bombardirati je treba Moskvo in pobiti vse orke". Najbolj ironično je, da sta si ta ekstremna pola najbolj podobna in se prelivata eden v drugega, oba enako nasilna in oba enako gluha. Oba z "enostavnimi" odgovori na zelo zapletena vprašanja. Presenetljivo veliko je tistih apologetov in relativizantov, ki jim je težko ugotoviti, kdo je tu žrtev in kdo napadalec.

Čustveni zgodbi Ukrajink: 'Na smrt me je strah, da bi Rusija zmagala'
24. 02. 2023 10.45
"Šok, ki te ohromi. Prizori, ki jih vidiš le na srebrnih zaslonih, ko na osebo kričiš: 'Zakaj stojiš?! Beži!' Ampak točno to se je zgodilo. Mislila sem si: '28 let. To je to, kar si dobila,'" mi prve trenutke groze, ko je z družino brezupno upala, da je za eksplozijo kriva le huda prometna nesreča pred hišo, ne ruska vojska, ki je napadla Ukrajino, opisuje Ukrajinka, ki je zatočišče našla v Sloveniji. In ni edina, ki jo grozote vojne tudi več kot 1000 kilometrov stran in eno leto po začetku še vedno navdajajo s strahom. "Sin me sprašuje, kdaj se bomo vrnili, kdaj bo lahko znova objel očeta. Na ta vprašanja nimam odgovorov. Ne vem niti, ali ga bomo sploh še kdaj videli," pove mama dveh otrok, ki se je kmalu po začetku vojne zatekla v našo državo.

VSO napoveduje akcijski načrt za obrambo samostojnega muzeja osamosvojitve
24. 01. 2023 14.51
Združenje VSO je na novinarski konferenci izrazilo nasprotovanje vladnemu sklepu o usodi Muzeja slovenske osamosvojitve. Po besedah predsednika združenja Lojzeta Peterleta zadevo jemljejo zelo resno, zato bodo, če vlada ne bo spremenila odločitve, začeli izvajati t. i. akcijski načrt za obrambo samostojnega muzeja osamosvojitve. Medtem pa ministrica za kulturo Asta Vrečko ponavlja, da ne gre za ukinitev muzeja, ampak za združevanje vsebin in programov dveh javnih zavodov.

Ste anticepilka? 'To je, kot bi me vprašali, ali sem vegetarijanka. Nisem.'
09. 10. 2022 07.00
Ginekologinja Sabina Senčar pravi, da je njen politični vzornik dr. Janez Drnovšek. Pred našim mikrofonom smo jo gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati. Ocenila je, da bi morali pristojnosti predsedniške funkcije razširiti, med političnimi krizami in interesi pa bi, je prepričana, krmarila dobro, saj bi vedno delovala s stališča "vsi smo enaki". Kot predsednica države bi se osredotočila na reševanje energetske krize in krize v slovenskem zdravstvu, ko gre za zunanjo politiko, pa je kritična do tega, kar danes predstavljata EU in Nato. Pa bi predlagala izstop? Pa tudi – ali meni, da bi se morala Ukrajina odpovedati Krimu in štirim regijam, ki jih je pred kratkim priključila Rusija?

Putinovi apetiti (in napake): 'Ko sklenete kompromis, ni nikoli konca'
17. 07. 2022 08.11
Anton Semiženko je v Ukrajini dolga leta delal kot novinar – reporter. Vojna ga je postavila v novo vlogo. Ureja objave v angleškem jeziku na portalu Babel. Kot poudarja, je podoba Ukrajine v tujih medijih ključna, saj je nanjo vezana zahodna pomoč. Z njim smo se pogovarjali o poteku vojne, pričakovanjih, prihodnosti, predvsem pa o apetitih Vladimirja Putina, ki jih je vse več Evropejcev pripravljeno spregledati, saj kontinent kleca pod naraščajočimi cenami. Putina v resnici ne zanima Donbas, opozarja sogovornik v odgovor vsem, ki predlagajo hitro končanje vojne s predajo vzhoda Ukrajine.

Ali visoko obdavčeno delo v Sloveniji povzroča beg možganov?
05. 07. 2022 06.00
Slovenija sodi med države OECD, kjer je delo visoko obdavčeno, uvrščamo se na šesto mesto. Posledično imamo težavo pri preprečevanju bega možganov in pri privabljanju tujega kadra v Slovenijo. Podjetja tekmujejo predvsem za visoko izobraženi kader. Po besedah Boruta Čeha, direktorja Labene, že slovenski kadri in Slovenci v tujini ne bodo dovolj. Morali bomo tekmovati z drugimi državami, da privabimo kadre iz celega evropskega bazena, sicer razvoj ne bo mogoč.

Bo nepremičninski davek povečal ponudbo na trgu nepremičnin in znižal cene?
04. 07. 2022 06.00
Večina evropskih držav ima nepremičninski davek, Slovenija sodi med izjeme – države, ki takšnega davka nimajo. Uvajamo ga že od leta 2006, ko smo imeli množični popis nepremičnin. Imamo pa nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča – vsaka od 212 občin sama določa, koliko moramo plačati, zneski pa so različni: v Kopru več kot en evro na kvadratni meter za stanovanje, v Krškem pol evra. Bi uvedba davka stabilizirala divjo rast cen nepremičnin? Primer: vrednost garsonjere v Celovških dvorih je danes trikrat višja kot ob nakupu.

Mesec: Ministrstvo za delo bo poslej na strani delavca
02. 06. 2022 09.02
Potem ko so poslanci potrdili ministre 15. slovenske vlade Roberta Goloba, ti prevzemajo posle od svojih predhodnikov. "Gospodarstvo je v solidni kondiciji, a izzivi so veliki," je ob predaji poslov s Hanom dejal Počivalšek. Novi minister pa je povedal, da je bila primopredaja korektna in da jih čaka veliko dela. Fajonova je ob prevzemu poslov od Logarja poudarila, da se bo zavzemala za tesnejše povezovanje z jedrnimi državami Evropske unije, in da bo podpirala nadaljnjo širitev EU in schengenskega območja. Šarca so na Morsu sprejeli z vojaškimi častmi, Poklukar in Bešič Loredan pa sta se zahvalila zdravstvenim delavcem.

Kaj je res in kaj ne, ko predstavnice strank govorijo o zdravstvu, šolstvu in pravni državi?
09. 04. 2022 08.24
Po prvem soočenju našega spletnega portala 24ur.com, ki ga je v studiu oddaje Svet vodil Gregor Trebušak, objavljamo ugotovitve novinarjev rubrike Dejstva, ki je v živo znova preverjala resničnost izjav. Tokrat so se soočile predstavnice petih političnih strank: Alenka Jeraj (SDS), Urška Klakočar Zupančič (Gibanje svoboda), Meira Hot (SD), Maša Kociper (SAB) in Tina Bregant (Povežimo Slovenijo). V ospredju pa vrtci, zdravstvo, maske in pravna država.

'Napadi so krik prestrašenega človeka, ki se boji izgube položaja in moči'
20. 02. 2022 10.18
Čeprav je Nika Kovač znana kot prodorna, prepoznavna direktorica Inštituta 8. marec, si želi Slovenije, ki "njene" ustanove ne bi potrebovala. Bitka proti spornemu zakonu o vodi in za redefinicijo spolnega nasilja in posilstva sta le dva projekta, ki sta jo javno izpostavila in ji ob podpornikih nakopala vrsto kritikov, ki pa je niso uspeli utišati. Z Niko Kovač, ki je pred kratkim postala Slovenka leta, smo govorili o tem, kako lahko v volilnem letu vsak posameznik uveljavi svoj glas, o tem, kaj želijo mladi, kako je mogoče s sodelovanjem preseči politične pole. Pa tudi o tem – ali jo mika politika in ali bi s svojim velikim kritikom – premierjem Janezom Janšo – šla na kavo.

'Instagram je razkazovalnik, Twitter je razjezilnik, Facebook pa je postal razdvojevalnik'
05. 12. 2021 12.03
Velja za čudežnega dečka oglaševanja, z odkritostjo v svoji knjigi o izgorelosti je Aljoša Bagola tako navdušil Slovence, da je bila njegova prva knjiga že štirikrat razprodana. Kako bi prepovedal sovražni govor, zakaj mladi za všečke na svojih osebnih profilih tvegajo tudi svoja življenja in nenazadnje, kaj mu je poleg strokovne pomoči še pomagalo pri spoprijemanju z izgorelostjo? Z njim se je v oddaji Ena na Ena pogovarjal Uroš Slak.

Skrbi Slovencev na Tajskem: bodo ostali brez potnih listov?
24. 09. 2021 09.45
12 Slovencev, ki so si dom ustvarili na Tajskem, se je znašlo v hudi stiski. V kratkem jim bodo potekli potni listi, brez njih pa bodo postali ilegalci, grozi jim celo izgon iz države. Doslej so dokumente urejali na tako imenovanih konzularnih dnevih v Bangkoku, ki pa jih od izbruha epidemije ni več. Tako jim preostane le še "skok" v domovino ali katero od držav, v katerih ima Slovenija svoja predstavništva, na katerih lahko zaprosijo za nov potni list. A potovanje je v trenutnih razmerah ne le drago, temveč se lahko tudi precej zavleče. Država je bila doslej za njihove težave gluha.

Azmani: Želite biti del zloveščega kluba! Sophie in 't Veld napovedala 'misijo ugotavljanja dejstev'
06. 07. 2021 07.53
Premier Janez Janša je na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu predstavil prednostne naloge šestmesečnega slovenskega predsedovanja Svetu EU. Čeprav je slovenski načrt prejel veliko podpore, je bilo v razpravi slišati precej pomislekov, da se besede ne bodo spremenile v dejanja, saj naj bi to dokazovale Janševe poteze na domačem političnem parketu. V razpravi so mu tako očitali predvsem njegov odnos do sodstva in medijev. Med najbolj izpostavljenimi vprašanji pa: ali Slovenija resnično misli resno, da bo vladavino prava postavila na vrh politične agende.

KOMENTAR: Slovenci kljub vsemu lani med najzadovoljnejšimi prebivalci Evrope
09. 01. 2021 15.13
Podatki Sursa, torej uradni statistični podatki za preteklo leto, so neverjetno spodbudni in optimistični. V Sloveniji ima še vedno velika večina ljudi nekoga, na kogar se lahko zanese – tako je odgovorilo kar 92 odstotkov ljudi. Po stopnji splošnega zadovoljstva pa se uvrščamo v sam evropski vrh: če je tam povprečna stopnja, merjena na lestvici do deset, 7,9, je v Sloveniji višja, kar 8,6. Od kod torej občutek, za katerega se zdi, da ga deli ogromno ljudi in da je prevladujoč, da je bilo to leto grozno in bi ga bilo treba čim prej pozabiti?

'Pogum in razum izpred 30 let bomo v prihodnjih tednih zelo potrebovali'
23. 12. 2020 08.26
Mineva 30 let od plebiscita, na katerem smo se Slovenci odločali o odcepitvi od Jugoslavije in samostojni državi Sloveniji. Na njem se je velika večina volivcev izrekla za samostojnost. Premier Janša je v slavnostnem nagovoru pred dnevom samostojnosti in enotnosti izpostavil, da je bila odločitev na plebiscitu pred 30 leti pravilna in ekonomsko utemeljena. Kljub neobičajnim razmeram in utrujenosti od spopada z epidemijo je pozval, naj si prazničnega vzdušja ne pustimo vzeti: "Praznovali bomo ločeni, vendar povezani."

V petek potrdili 1427 novih okužb, policijska ura ostaja tudi za božič
19. 12. 2020 08.56
Pristojni so v petek opravili 5600 testiranj in potrdili 1427 okužb z novim koronavirusom. Po Kacinovih besedah so številke vzpodbudne, zato je vlada sprejela načrt sproščanja ukrepov, ki bo veljal med prazniki. V primeru stabilne epidemiološke slike omejitev gibanja na občino oz. regijo za božič ne bo veljala, dovoljeno bo druženje šestih odraslih oseb iz največ dveh gospodinjstev. Še vedno pa bo veljala policijska ura. Enako bi ob stabilnih razmerah veljalo tudi za silvestrovo.

Po remiju proti Rusiji: Spet smo pokazali, da se lahko enakopravno kosamo z največjimi reprezentancami
18. 11. 2020 10.14
Mlada nogometna reprezentanca Slovenije je tudi na drugi novembrski preizkušnji iztržila remi. Slovenci so z goloma Nika Prelca in Davida Brekala dvakrat povedli, Rusi pa so izenačili z goloma Soltmurada Bakajeva in Danila Glebova. Rusi, ki so si že zagotovili nastop na evropskem prvenstvu, so novembrski reprezentančni termin izkoristili za tekmi z gostiteljicama zaključnega turnirja. Pred tem so se pomerili še z Madžarsko.

Štangelj: Za nekatere Roglič, za druge Pogačar ‒ oba sta heroja
12. 11. 2020 10.27
Športni direktor kolesarske ekipe Bahrain McLaren Gorazd Štangelj je slovensko sezono na najvišji ravni v pogovoru za STA označil kot fenomenalno, ni pa se mogel opredeliti, kdo je imel boljše leto 2020, Primož Roglič ali Tadej Pogačar. Prispevek slovenskih kolesarjev v svoji ekipi je označil kot soliden.

Garda Slovenske vojske za zgodovino
10. 09. 2020 15.33
Garda Slovenske vojske je pri Aljaževem stolpu v sredo stala v častnem pozdravu. Na prvi pogled se dogodek ne zdi nič posebnega, a ko upoštevamo pomen Triglava za Slovence, za državo in na kratko preletimo zgodovino osvajanja vrha, vidimo, da gre za res poseben dogodek, ki ga je pripravila ena najelitnejših enot v Slovenski vojski.