slovenija statistika

Konec lanskega leta porast zasebnih potovanj po Sloveniji

27. 03. 2025 12.55

Prebivalci Slovenije, stari 15 let ali več, so se v lanskem zadnjem četrtletju udeležili 1,8 milijona turističnih potovanj, od tega je bilo 1,6 milijona zasebnih. V primerjavi z enakim obdobjem predlani se je število zasebnih potovanj, opravljenih doma, povečalo za 11 odstotkov, v tujino pa zmanjšalo za odstotek.

Regijska bolnišnica bo v Kranju. Župan Radovljice: Odločitev je politična

20. 03. 2025 13.03

Vlada se je odločila, da bo nova gorenjska regijska bolnišnica v Kranju, je po seji vlade povedal njen podpredsednik Matej Arčon. Gre za politično odločitev. Zadnja analiza je tako lokacijo v Kranju kot v Radovljici označila za primerno, minimalno prednost pa je dala Radovljici. V bolnišnici naj bi bilo predvidoma 600 postelj. Radovljiški župan je odločitev označil za politično, razočaran je tudi njegov jeseniški kolega.

Prešernova statistika: 46 ulic, 15 cest, štirje trgi

08. 02. 2025 13.29

Slovenci 8. februarja obeležujemo Prešernov dan, ki velja za praznik kulture in je tudi dela prost dan. Posvečen je spominu na Franceta Prešerna, po katerem je v Sloveniji poimenovanih kar več ulic, cest in trgov.

Spodbudne novice gorskih reševalcev, ki hkrati opozarjajo: Nismo vsemogočni

02. 02. 2025 17.21

V lanskem letu so gorski reševalci posredovali v 633 intervencijah, kar je za 54 manj kot v letu 2023, ko so zabeležili 687 reševanj. "Številne preventivne aktivnosti GRZS, drugih organizacij in institucij ter objave medijev kažejo rezultate," ugotavljajo z zmernim optimizmom, vendar hkrati poudarjajo, da dela še zdaleč ni konec. Zavedajo se namreč, da je v gorah vedno več ljudi, zato cilj ostaja nespremenjen – da število nesreč v gorah narašča počasneje kot število obiskovalcev gora.

Slovenci poraz pripisujejo številnim tehničnim napakam in odličnemu vratarju

21. 01. 2025 06.00

Slovenska rokometna reprezentanca na svetovnem prvenstvu ni prestala prvega pravega preizkusa. Slovenci so bili proti Islandiji, ki je slavila z 18:23, nemočni, v slovenskem taboru pa poraz pripisujejo predvem številnim tehničnim napakam in vrhunski predstavi islandskega vratarja Viktorja Gislija Hallgrimssona.

Razbitine izpod neba, ki so vzele življenja

13. 01. 2025 06.00

Če so strokovnjaki leto 2023 uvrščali med najbolj varna leta v zgodovini civilnega letalstva, saj sta se zgodili "le" dve nesreči, ki sta skupno terjali 86 življenj, v nobeno izmed njiju pa ni bilo vpleteno veliko potniško letalo s turbomotorjem na mednarodnem letu, je seznam za leto 2024 bolj črn.

Avtomatično višja kazen za uboj v krogu družine?

11. 01. 2025 20.16

Pravosodno ministrstvo želi spremeniti kazenski zakonik, da bi ta bolje zaščitil žrtve kaznivih dejanj znotraj družine, na primer ženske v primerih femicida. Po novem bi bil uboj v krogu družine avtomatsko obravnavan kot umor, kar bi storilcem prineslo precej višjo zaporno kazen. Napovedana sprememba, če bo seveda na koncu potrjena tudi v parlamentu, bo ena največjih sprememb kazenskega zakonika, nad katero pa niso navdušeni vsi strokovnjaki. Kaj jih razdvaja?

Po prazničnem vzdušju kopica odpadkov

09. 01. 2025 19.09

Decembrski prazniki s seboj prinesejo obilico veselja in daril, a tudi manj prijetno posledico – kopico odpadkov. Po prazničnem vzdušju ostanejo ostanki pojedin, stare igrače, oblačila, steklenice, embalaža in celo smrečice, smetnjaki pa se napolnijo hitreje kot običajno. Statistika kaže, da se v tem času količina odpadkov poveča za do 25 odstotkov. Kako se spopasti s to problematiko in poskrbeti, da praznično razkošje ne pusti trajnega pečata na okolju?

'Z obdavčitvijo bi psi spet postali obravnavani kot lastnina'

07. 01. 2025 10.36

Novela zakona o zaščiti živali, ki med drugim prinaša plačevanje prispevka za lastnike psov, še naprej razburja. Da ideja ni dobra, opozarjajo strokovnjaki za zaščito živali, ki menijo, da bi obdavčitev padla na ramena predvsem odgovornih lastnikov psov, ki pse registrirajo in zanje skrbijo, psi pa bi na ta način spet postali obravnavani kot lastnina. Reševanje problematike zavetišč zahteva bolj sistematičen pristop – od vzgoje otrok v odgovorne lastnike do ozaveščanja in kaznovanja tistih, ki za svoje živali ne poskrbijo. Veliko težavo predstavlja tudi tihotapljenje psov in preprodaja brez papirjev.

Tudi letos heroji furajo v pižamah

21. 12. 2024 00.15

S Krisom Guštinom in Guštijem odpirajo tematiko odnosa in ozaveščajo, da alkohol in droge ne sodijo za volan.

'Za volan sedimo trezni, kasnejše obžalovanje časa ne more zavrteti nazaj'

17. 12. 2024 19.42

O alkoholu in vožnji smo govorili že velikokrat, samo do konca novembra smo na naših cestah imeli skoraj 1400 prometnih nesreč, od tega se je 120 oseb hudo poškodovalo, 17 jih je umrlo. Če se ozaveščenost pri alkoholu z leti povečuje, pa ima Agencija za varnost prometa občutek, da smo glede prepovedanih drog še vedno premalo občutljivi. Tudi policijski nadzori redkeje preverjajo te substance, pa čeprav enako negativno vplivajo na sposobnost vožnje kot alkohol.

Statistika o slovenskih moških: skoraj polovica je neporočenih

19. 11. 2024 08.41

Prvega januarja 2024 je bilo v Sloveniji 10,1 odstotka več moških kot leta 1991. Glavni razlog za to je naraščanje števila tujih državljanov. Skoraj polovica moških prebivalcev je samskih, največ jih ima srednješolsko izobrazbo in izražajo nekoliko večje zadovoljstvo z delom kot ženske, je ob mednarodnem dnevu moških navedel Surs.

Riera po derbiju: Zmagal je Bog, ne Olimpija

03. 11. 2024 19.21

Nogometaši Olimpije so v Celju vknjižili minimalno zmago (0:1), za katero je poskrbel Raul Florucz. Ljubljančani so bili večji del dvoboja v podrejenem položaju, toda pragmatični pristop se jim je tokrat obrestoval. A nad tem ni bil navdušen Albert Riera, ki zmago zmajev pripisuje sreči, njihovo igro pa je označil za škodovanje slovenskemu nogometu.

Zlato je varna, preprosta in dolgoročna izbira

20. 10. 2024 00.15

Fizično zlato v obliki palic in kovancev je verjetno najbolj smiselna in dolgoročno varna investicija, ker se lahko vedno zanesemo na primere dobre prakse. Ti pričajo o zanesljivosti in smotrnosti dokazljivi skozi tisočletja.

Toplotne črpalke še vedno prva izbira za varčno ogrevanje

18. 10. 2024 09.24

Z začetkom kurilne sezone se mnogi že soočajo z vprašanjem: Kako obvladati stroške ogrevanja? Letos marsikoga povrh skrbijo še spremembe – nov omrežninski akt, ki uvaja drugačen način obračunavanja električne energije. Kaj to pomeni za uporabnike toplotnih črpalk?

Na Norveškem previdni: 'Slovenci so v marsičem pred nami'

10. 10. 2024 06.00

Pred slovensko nogometno reprezentanco je tretja tekma v Ligi narodov, nocoj ji bo v Oslu nasproti stala Norveška. Erling Haaland in soigralci veljajo za izrazite favorite, nenazadnje je njihova tržna vrednost skoraj trikrat višja od slovenske, a na Norveškem ta čas še zdaleč ne kipijo od optimizma. O tem smo se pogovarjali s predstavniki tamkajšnje sedme sile.

Imajo druge alpske države pravi odgovor na reševanje iz gora?

07. 10. 2024 17.45

Notranji minister Boštjan Poklukar je med obiskom v Posočju menil, da bo treba brezplačno izvajanje gorske reševalne službe spremeniti. Po njegovih besedah je "nedopustno, da slabo ali neprimerno opremljeni pohodniki spravljajo v nevarnost gorske reševalce in helikopterske posadke".

'Ko jih naročate prek spleta kot kavbojke, omogočate biznis kriminalcem'

28. 09. 2024 10.57

Osebje zavetišča Horjul se že teden dni noč in dan bori za življenja 15 pasjih mladičkov, ki so jih policisti zasegli v avtomobilu na meji. Bili so v izjemno slabem stanju, okuženi z giardio, korono in parvo pozitivni. Eden od njih je po nekaj dneh poginil. Gre za mladičke iz pasjih tovarn, ki jih preprodajalci prodajajo kot pasemske pse brez rodovnika za veliko nižjo ceno. "Kriminalci bodo vedno obstajali, a ponudbo ustvarja povpraševanje, zato so glavni krivci kupci. In Slovenija je polna teh psov," poudarjajo v zavetišču. Zato je čas, da s tem prenehamo.

Z Brusljem se ni za hecati

09. 09. 2024 21.57

Na začetku je skoraj izgledalo, da bo obveljal nekoč zelo priljubljen rek, od nekje z Balkana: "lako čemo", torej v prevodu, ne se sekirati, to bomo zlahka uredili!

Poostren nadzor na cestah ob začetku šole: koliko je nesreč z otroki?

01. 09. 2024 19.38

Policija pred prvim šolskim dnem poziva k previdnosti in strpnosti v prometu. Povečan promet in gnečo pričakujejo na večjih vpadnicah v mestna središča ter v okolici vrtcev in šol. Otroci so še posebej ranljivi, saj težko predvidijo nevarne situacije. Staršem zato svetujejo, da pred začetkom šole in tudi v prvih šolskih dneh čim več časa namenijo prometnovarnostni vzgoji. V ponedeljek v šole vstopa 20.173 prvošolcev. Koliko pa je sploh nesreč, v kateri so udeleženi otroci? Kaj pravi statistika?

Poljska usodna za slovenske odbojkarje

05. 08. 2024 11.01

Slovenski odbojkarji so v četrtfinalu olimpijskih iger v Parizu morali priznati premoč aktualnim evropskim prvakom Poljakom, ki so slavili z 1:3. Poljska je brez težav dobila prvi niz, v drugem precej bolj izenačenem pa je sledil odgovor Slovenije. Tretji in četrti sta znova potekala po poljskih notah in Poljaki so se zasluženo prebili v polfinale.

Tri milijarde evrov škode, 14.000 klicev na pomoč, evakuiranih več kot 8000 ljudi

02. 08. 2024 13.11

4. avgusta 2023 so bili na 122 merilnih postajah na 74 rekah po vsej državi preseženi pragovi visokih voda. Tri največje slovenske reke – Sava, Drava in Mura – so hkrati poplavljale, najhuje pa so bila prizadeta območja ob Savinji, Meži, Mislinji in Kamniški Bistrici. Na številki 112 so tistega dne zabeležili skoraj 14.000 klicev. Kasneje je bilo evidentiranih 15.517 prizadetih lokacij, evakuiranih pa več kot 8000 ljudi.

Največ olimpijskih športnikov na milijon prebivalcev ima ... Slovenija

29. 07. 2024 20.57

Slovenci zase radi rečemo, da smo športen narod in radi se pohvalimo, koliko uspešnih športnikov daje tako majhna država. Najnovejša statistika, ki so jo objavili ameriški mediji, kaže, da smo upravičeno ponosni. Na igrah, ki pravkar potekajo v Parizu, je olimpijsko normo glede na milijon prebivalcev izpolnilo največ prav tistih s sončne strani Alp.

Bo športno obarvano poletje spremenilo turistične tokove?

27. 07. 2024 19.00

Ker je letošnje poletje športno obarvano, je olimpijske igre in kolesarsko dirko po Franciji ter Euro v Nemčiji marsikdo vključil v svoje počitniške načrte. Bo to vplivalo tudi na ustaljene turistične tokove, bomo zaradi naših športnikov več potovali v Francijo in Nemčijo, se sprašujejo pri statističnem uradu, kjer so potegnili črto pod lansko poletje.

Hude nesreče: s skirojem 70 km/h, tudi pod vplivom alkohola in drog

26. 07. 2024 19.40

Skoraj 70 kilometrov na uro skozi naselje, vožnja z več kot dvema promiloma alkohola v krvi, celo pod vplivom drog. Ne, ne govorimo o nespametnih voznikih avtomobilov, temveč o številnih lahkomiselnih voznikih električnih skirojev, ki že zadnjih nekaj let veljajo za ene največjih nadlog v prometu. Kar polovico prometnih nesreč, v katerih so udeleženi povzročijo sami. Poškodbe pa so seveda še veliko hujše, kot za volanom avtomobila. K ukrepanju zdaj poziva še dijaška organizacija. In kaj predlaga?

Na 'sladolednem prestolu' okus piškotek, Ljubljančani prehiteli Mariborčane

23. 07. 2024 14.16

V nedeljo smo obeležili svetovni dan sladoleda. Slednjega si najraje privoščimo seveda poleti in ob koncu tedna. In kakšni so letošnji trendi pri tem ledenem posladku? Kateri okus imamo Slovenci najraje in kje sladoled najpogosteje naročamo?

Je napočil čas, da bi za neutemeljene klice na pomoč, reševanja zaračunali?

09. 07. 2024 06.00

Za gorskimi reševalci je rekorden konec tedna. 20-krat so odhiteli na pomoč poškodovanim, reševalni helikopter je bil tako rekoč ves čas v zraku, vzletel je namreč kar devetkrat. In zakaj toliko reševanj? Kot pravijo, se v gore še vedno odpravlja vse preveč ljudi, predvsem pa tujcev, ki nimajo znanja, opreme in kondicije. In to kljub tehnologiji, ki nam danes ponuja goro informacij, še ugotavljajo. Kje vse so bili na terenu in kaj svetujejo tistim, ki bodo poletni dopust preživljali v gorah? In kaj o reševanjih pravi generalni sekretar Planinske zveze Slovenije Damjan Omerzu?

'Tistim, ki želijo otroka, bi morali omogočiti dostop do postopkov'

07. 07. 2024 06.38

Lani se je prvič v zgodovini Slovenije rodilo manj kot 17.000 otrok. Slovenci se za otroke odločamo manj in vse pozneje. Pristojnim bi morali zvoniti vsi alarmi, pa jim očitno ne. Kajti morda še bolj zaskrbljujoč je naslednji podatek: rodilo se je tudi manj otrok po umetni oploditvi (IVF), opozarja prim. mag. Uršula Reš iz Zdravstvenega centra Dravlje, kjer ljudem skoraj tri desetletja pomagajo na poti do tako zelo želenega otroka. Pa to število ni nižje, ker bi bile potrebe po teh postopkih manjše. Nasprotno, vse večje so in še večje bodo. A če so v preteklosti v Sloveniji opravili 3200 postopkov na leto, jih zdaj, zaradi nerazumnih odločitev pristojnih, le še okoli 2500.

Turisti zaradi sluzenja morja še ne odpovedujejo obiska, velike težave za ribiče

04. 07. 2024 15.15

Potem ko se je po nekaj letih junija spet pojavilo sluzenje morja, kar je sicer naravni pojav, je to prestrašilo predvsem turistične delavce. Ti so si na začetku poletne sezone namreč obetali porast obiska turistov. Odpovedi rezervacij sicer za zdaj ne beležijo, imajo pa zaradi sluzi velike težave slovenski ribiči.

Največja naselja: Ljubljana, Snežnik in Trenta

03. 07. 2024 13.41

Na začetku letošnjega leta je bilo v Sloveniji 6035 naselij, med katerimi se jih največ imenuje Gradišče, sledijo imena Brezje, Dolenja vas, Potok, Ravne. Med 10.244 ulicami se jih največ imenuje Šolska ulica, in sicer 52, sledi Prešernova ulica, ki se nahaja v 46 naseljih, so sporočili iz Statističnega urada RS (Surs).