slovenska raziskovalka

Papež si je pred konklavom ogledal priljubljeni film o papeških volitvah

10. 05. 2025 07.00

Pred začetkom konklava si je tedaj še kardinal Robert Prevost ogledal film Konklave. To je za NBC News razkril njegov brat John Prevost, ki je bratu po lastnih navedah rekel, da bi se prek filma lahko izobrazil o tem, kako poteka konklave. "In dejansko si ga je ravno ogledal," je dejal. Ob tem je povedal še, da sta pred začetkom konklava skupaj igrala priljubljeno besedno igro Wordle.

Janša oproščen, ženska posadka v vesolju in žalostne podobe doma pokojnega igralca

20. 04. 2025 21.48

Deževen petek je zaznamovalo dogajanje na in pred celjskim sodiščem, kjer so razglasili sodbo v primeru Trenta. Odmevala je tudi novica o odhodu prve izključno ženske posadke v vesolje po 62 letih. Pretresljive fotografije doma Gena Hackmana in njegove žene Betsy Arakawa pa so šokirale javnost. Več foto utrinkov v članku.

Asteroid na poti k nam: kaj, če nas zadane?

13. 03. 2025 18.43

Znanstveniki po svetu se ukvarjajo s spremljanjem in obrambo pred asteroidi. Proti Zemlji leti večji asteroid. Kaj bi se zgodilo, če bi nas zadel? Leta 1908 je na ozemlje Slovenije padel prvi znan meteorit. Zadel je vas Avče v dolini Soče.

Idilična slovenska vasica diha umazan zrak. Ni edina

08. 02. 2025 17.39

Idilična zasnežena pokrajina na Notranjskem v zimskem času za belim snegom skriva umazano skrivnost. To je odkrivala dr. Kristina Glojek, ki je z nahrbtnikom prehodila 642 kilometrov, da bi korak za korakom izmerila onesnaženost zraka v vasici Retje. Slovenci radi mislimo, da imamo predvsem na podeželju, kjer smo velikokrat v objemu narave, tudi čist zrak. A rezultati slovenske raziskave, ki so jih povzeli tudi v britanskem Guardianu, kažejo drugače. Zrak je bil pozimi tam primerljiv z zrakom v najbolj onesnaženih svetovnih mestih. Sedaj, ko znova primerjam meritve z drugimi merilnimi kampanjami v Evropi, se šele zavedam, kako zelo zaskrbljujoče so, opozarja dr. Glojek. Krivec pa: individualna kurišča.

Ukrajinka iz morja izvleka strogo zaščitene školjke, grozi ji kazen

20. 08. 2024 11.34

Hrvaška policija je kazensko ovadila 36-letno ukrajinsko državljanko, ki je na otoku Krk iz morja izvlekla tri školjke strogo zaščitene vrste veliki leščur. Sumijo jo kaznivega dejanja uničevanja zaščitenih delov narave. Ta vrsta školjke je tudi v Sloveniji doživela tragično usodo, ko je bila zaradi 'morske pandemije', katere vzroke še preučujejo, v Sredozemlju uničena skoraj celotna populacija te velike školjke.

Slovenska glasba, alkohol in skrita opozorila

10. 12. 2023 10.28

"Slovenija, dežela, ki jo zaznamuje mokra kultura," se glasi začetek številnih raziskav in publikacij o alkoholu, a ko se to prepleta z glasbo, dobi zgodba še globlji pomen. V slovenskih pesmih je alkohol več kot le tema, je simbol, ki odseva globoko zasidrane družbene navade, vsaka tretja slovenska pesem pa alkohol poveličuje oziroma normalizira pitje opojne substance, ki v možganih sproža podobne mehanizme kot heroin.

Kritično pomanjkanje kadra v domovih starejših. Kdo bo sploh izvajal dolgotrajno oskrbo?

09. 10. 2023 14.27

10 vlad, vsaj šest predlogov zakona, nič koliko analiz, strategij. In več kot 20 let preigravanj, kupčkanj, velikih besed, smelih obljub. Toliko je trajalo, da smo v Sloveniji le dobili Zakon o dolgotrajni oskrbi. Zakon, ki naj bi končno celostno in sistemsko poskrbel za vse starostnike, ki ne zmorejo zase poskrbeti sami. Toda: kaj pravzaprav prinaša ta zakon? Kje dobiti sredstva za izvajanje nujno potrebne dolgotrajne oskrbe? Predvsem pa: kdo bo – ob vsesplošnem pomanjkanju kadra – dolgotrajno oskrbo sploh izvajal?

Ima tudi vaš najstnik fomofobijo?

06. 01. 2023 20.08

Pogosta uporaba družbenih medijev lahko vpliva na razvoj možganov mladostnikov, je pokazala nova študija, objavljena v medicinski reviji Ameriškega zdravniškega združenja. Ugotovili so, da so otroci, ki pogosteje preverjajo svoje platforme, bolj občutljivi na povratne informacije družbe. Kako pomembno splet vpliva na osnovnošolce in dijake, kažejo tudi zadnje domače raziskave. Kar 63 odstotkov deklet v osnovni in 74 odstotkov v srednji šoli svojo zunanjost primerja s podobami na spletu. Najbolj zaskrbljujoče pa je, da zaradi tega kar tretjina dijakinj in četrtina starejših osnovnošolk razmišlja o plastični operaciji.

Projekt, v katerem sodelujejo slovenske raziskovalke, prejel prestižno nagrado

09. 12. 2022 07.31

Projekt SoNAR-Global, v katerem je kot partnerka sodelovala Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, je v Parizu prejel prestižno nagrado Zvezde Evrope oziroma Étoiles de l'Europe. Nagrado vsako leto podeljuje francosko ministrstvo za visoko šolstvo in znanost najboljšim raziskovalnim projektom, financiranim s sredstvi Evropske komisije.

Odmevna raziskava: dobro, da je domačin shranil zrna toče v zamrzovalnik

10. 10. 2022 14.16

Pred dnevi smo poročali, da so slovenski znanstveniki prvi na svetu odkrili mikroplastiko v jedru zrna toče. Tokrat se je vseh deset članov raziskovalnega tima zbralo na novinarski konferenci, kjer so pojasnili, za kako pomembno odkritje gre. Kot navajajo, rezultati raziskave nakazujejo, da mikroplastika v zraku lahko prispeva k tvorbi tako velikih zrn toče. To pa bi ob nadaljevanju onesnaževanja z mikroplastiko že lahko nakazovalo trend vedno večje toče.

Za novo odkritje teleskopa James Webb zaslužna tudi slovenska raziskovalka

30. 09. 2022 15.55

Mednarodni raziskovalni skupini je z vesoljskim teleskopom James Webb uspelo odkriti najbolj oddaljene kroglaste zvezdne kopice doslej. A za to novo odkritje je zaslužna tudi Slovenka, astrofizičarka Maruša Bradač. "To je dokaz, da relativna majhnost slovenske raziskovalne skupnosti ni ovira za sodelovanje pri velikih znanstvenih odkritjih," je ob tem dejal državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Matjaž Krajnc.

ERC za projekte slovenskih raziskovalcev namenil več milijonov evrov

26. 04. 2022 11.45

Evropski raziskovalni svet je objavil dobitnice in dobitnike projektov za leto 2021, med katerimi sta tudi profesorica in profesor na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani, astrofizičarka Maruša Bradač in matematik, Franc Forstnerič. Raziskovalca bosta za svoja projekta pridobila sredstva v skupni vrednosti več kot 3,5 milijona evrov. Med prejemniki sredstev je še Borut Klabjan, ki je za gostiteljsko ustanovo izbral Znanstveno-raziskovalno središče Koper.

Večer, ki je Sloveniji prinesel Svobodo

25. 04. 2022 07.00

Svoboda je beseda, ki je zaznamovala 24. april 2022. Istoimensko šele letos ustanovljeno gibanje je namreč prepričljivo osvojilo tokratne parlamentarne volitve, in to tako prepričljivo, da so bili presenečeni celo sami. Ko so se točno ob 19. uri na velikem zaslonu pokazali rezultati vzporednih volitev, se je v volilnem štabu razlegel aplavz, mi pa smo se pomešali med podpornike in poslanske kandidate, tako izvoljene kot neizvoljene. Kaj je v politiko pognalo povsem običajne ljudi z vseh vetrov?

Rastline v terapevtskem vrtu URI Soča, ki pomagajo pacientom pri rehabilitaciji

05. 02. 2022 12.28

Strokovnjaki iz Botaničnega vrta Ljubljana in URI Soča so združili svoja znanja, se povezali in v atriju URI Soča zasadili prav poseben terapevtski vrt, kjer delovni terapevti lahko ugotavljajo napredek pacientov med rehabilitacijo, denimo po poškodbah, kapi ali amputaciji udov. Poleg tega rastline zaradi svoje različne strukture in oblike omogočajo, da se pacienti v naravnem okolju vključijo v trening občutka za dotik. Dognanja o pomenu in praktični uporabi rastlin pri terapijah so v skupni knjigi Terapevtski vrt združili avtorji iz obeh omenjenih institucij: Blanka Ravnjak, Jože Bavcon, Lea Gabrovšek in Lea Šuc.

Po pozivu na protest profesorico vabijo na delo na covidne oddelke

10. 11. 2021 15.03

Slovenska raziskovalka in profesorica Brigita Skela Savič, ki poziva k udeležbi na petkovem protestu, je sprožila plaz ogorčenja. Mnogi ji očitajo brezbrižnost do preobremenjenega zdravstvenega osebja in nezavedanje resnosti stanja v naši državi. A sama vztraja, da ne poziva h kršenju ukrepov, pač pa k protestu proti zgrešenim vladnim ukrepom. V strokovnem združenju medicinskih sester njen poziv na protest označujejo za neetičen ter jo namesto na protest pozivajo na delo na covidne oddelke.

'Koronavirusi v svoj genom zelo hitro vgradijo mutacije, zato je izdelava cepiva zelo težavna'

28. 04. 2020 15.18

Polona Šafarič Tepeš je doktorska študentka Fakultete za farmacijo, ki v newyorškem laboratoriju Cold Spring Harbor raziskuje molekularno genetiko raka z možnostmi zdravljenja. Ker pri svojem delu vsakodnevno uporablja viruse – ti imajo sposobnost, da v celice dostavijo želene gene, ki jih potrebuje za svoje raziskave – smo se z njo pogovarjali o njenem delu, virusih, pomenu znanosti v trenutnih razmerah in ali znanstvenike skušajo preusmeriti na raziskovanja, povezana s koronavirusom, pa tudi o trenutnem položaju v ZDA.

'Njihova pot je bolj ali manj zapečatena, kljub njihovim sposobnostim'

18. 10. 2019 06.00

Slovenska šola in družbena neenakost. Zdi se, da imajo vsi otroci enake možnosti. Pa jih imajo res? Ne. Že ko se otrok v Sloveniji rodi, lahko zgolj na podlagi socio-ekonomskega statusa njegove družine napovemo, kakšne ocene bo imel, celo kakšno srednjo šolo bo končal, ne glede na to, kako sposoben je.

Valentinovo je lahko intimno, niso vsi žrtve kapitala

14. 02. 2019 08.45

Valentinovo je vse bolj razširjen praznik ljubezni, ko se številni, ki sledijo njegovim pravilom in kupujejo rože ali darila, prepoznavajo v javni sferi, udeležencem pa prinaša veliko zadovoljstvo. V antiki pa so veljala drugačna pravila. Številni avtorji namreč opisujejo simptome ljubezni, za katere zdravilo je bila spolnost.

Slovenska strokovnjakinja o odmevni raziskavi

13. 01. 2019 09.49

Britanski pediatri so izdali nove smernice za starše in strokovnjake glede primerne rabe zaslonov pri otrocih. Ker so svetovni mediji, med njimi BBC in CNN, poročali, da so ti staršem podarili 'odpustek', da jim ni treba skrbeti glede časa, ki ga otroci preživijo pred zasloni, smo se za pojasnila glede tako pereče problematike obrnili na Nežo Štiglic, eno izmed avtoric raziskave.

Slovenska strokovnjakinja nad stranske učinke 'koktejlov zdravil' z umetno inteligenco

29. 12. 2018 07.20

"Algoritem, ki ve, ali je neka kombinacija zdravil za pacienta varna, ni sposoben odgovoriti na vprašanje, ali bo jutri na Triglavu snežilo ali kako visok je Triglav," o umetni inteligenci pravi strokovnjakinja Marinka Žitnik z Univerze v Stanfordu. Dodaja, da so zgodbe o umetni inteligenci, ki bo nekoč odločala o ljudeh, pretirane. Lahko pa umetna inteligenca - podobno kot nekoč odkritje mikroskopa - naredi nov preboj v znanosti, ocenjuje. Tudi v medicini.

Z drznimi in neobičajnimi idejami je zaznamoval razvoj astrofizike, kozmologije in teoretične fizike

14. 03. 2018 05.03

Umrl je fizik Stephen Hawking. ''Njegove drzne, neobičajne in pogosto prelomne ideje so zaznamovale razvoj astrofizike, kozmologije in teoretične fizike v zadnjih desetletjih,'' je dejal profesor Tomaž Zwitter. ''Med drugim je odkril mehanizem, preko katerega lahko črne luknje izgubljajo maso oz. izhlapevajo in je poimenovan po njem kot Hawkingovo sevanje,'' je dodala profesorica Andreja Gomboc.

Sodelujoča slovenska raziskovalka po izjemnem odkritju: Res je bilo noro, takšnega vzdušja v 20 letih raziskovanja še nisem doživela

17. 10. 2017 11.57

Andreja Gomboc je odmevno zlitje dveh nevtronskih zvezd proučevala s pomočjo teleskopov v Čilu. Je ena od številnih slovenskih znanstvenikov, ki so sodelovali pri zgodovinskem odkritju. Kako je po več kot 20 letih čakanja doživljala ta enkraten dogodek? Kako je potekalo sodelovanje znanstvenikov s celega sveta?

Pri odkritju nove populacije matičnih celic sodelovala tudi slovenska raziskovalka

05. 07. 2017 13.58

Znanstveniki z Univerze Aberdeen na Škotskem so uspešno identificirali novo populacijo matičnih celic, ki so sposobne obnavljati hrustanec in lahko tvorijo celo nov kolenski sklep. V strokovni ekipi je sodelovala tudi slovenska raziskovalka Janja Zupan. Znanstveno dognanje predstavlja velik napredek v smeri razvoja načina zdravljenja osteoartroze.

Edini na svetu: v Nemčiji s terapevtskim programom na pomoč tistim, ki imajo pedofilska nagnjenja

28. 09. 2016 14.17

Letošnji posvet o problematiki zlorab otrok na spletu se je osredotočil na storilce in njihovo obravnavo. Med predavatelji je svoje izkušnje delila nizozemska psihologinja, ki policiji med drugim pomaga pri izdelavi storilčevega profila. Nemška predavateljica pa je predstavila preventivni terapevtski program, v katerem zdravijo ljudi, ki ugotovijo, da jih spolno privlačijo otroci.

FOTO in VIDEO: V Brežice na pomoč prišla tudi vojaška policija, ki pa še nima vseh pooblastil

19. 10. 2015 06.39

V Slovenijo prihaja vse več beguncev. Državni sekretar na notranjem ministrstvu Šefic pravi, da Slovenija položaj še vedno obvladuje, brežiški župan pa se s tem ne strinja. Tja je na pomoč prispela vojaška policija. Policija je na Bizeljskem izsledila okoli 700 ljudi, ki so prestopili mejo na območju Orešja. Okoli 1000 beguncev pa je mejo prestopilo na območju Zavrča.

Slovenska glasbenika povabili v Indijo in na Šri Lanko

10. 05. 2015 15.48

Slovensko veleposlaništvo v Indiji vsako leto ob dnevu državnosti povabi kakšnega slovenskega izvajalca. Tokrat so povabili kantavtorski duo Katarino Juvančič in Dejana Lapanja. Tako ju junija čaka več koncertov po Indiji in celo koncert na Šri Lanki.

POP NON STOP: Neskončen paket zabave!

16. 08. 2011 16.33

POP TV bo jeseni ponudil prvi slovenski naročniški paket - POP NON STOP. Ta bo ponujal šest programov: POP KINO, POP KINO2, POP BRIO, POP FANI, POP OTO in POP SPOT.

Tudi v Sloveniji zapiramo ljudi, ki niso zagrešili zločina

15. 08. 2011 06.00

Ilegalni migranti, katerih praviloma edini greh je to, da v svojih državah iz različnih razlogov ne morejo več živeti, v Sloveniji pogosto končajo v centru za tujce. To je pravzaprav zapor, v katerem jih lahko zadržujejo do enega leta.

Ekologija in Moda gresta skupaj?

08. 03. 2010 09.54

Modni trendi se spreminjajo zelo hitro, samo materiali nekako ostajajo vedno isti. Zadnje čase so na trgu najbolj botrovali materiali izdelani iz raznih vrst mešanic umetnih poliestrov. Sedaj pa se nam obetajo naravni materiali.

Odkrili izjemna slovenska modna talenta

25. 10. 2009 18.29

Če verjamete ali ne, tudi v Sloveniji živijo izjemno nadarjeni modni oblikovalci, ki so jih že opazili tudi v tujini. Li Edelkoort je k sodelovanju na modni razstavi povabila Petra Movrina in Jano Zornik.