sls. predsednik

Danes končno poroka med SLS in SKD

15. 04. 2000 15.30

V ljubljanski festivalni dvorani danes poteka že od lanskega leta napovedovani združitveni kongres SLS in SKD.

Izredna kongresa SLS in SKD

14. 04. 2000 20.56

Kongres SLS, ki pred jutrišnjo združitvijo s SKD zaseda v Krškem, je soglasno podprl akt o združitvi. V pozdravnem nagovoru je predsednik SLS Marjan Podobnik kot kandidata SLS za predsednika nove združene stranke izrecno podprl predsednika glavnega odbora SLS Franca Zagožna. Podobnik je ob tem poudaril, da na današnjem kongresu ne postavljajo le temeljev za jutrišnji združitveni kongres s SKD, ampak se odločajo o ljudeh, ki bodo od jutri naprej vodili najmočnejšo stranko v Sloveniji. Podobnik je tudi izrazil prepričanje, da bodo kljub odprtim vprašanjem našli način za sodelovanje s SDS in programsko sorodnimi strankami.

Ministri SLS zapustili sejo vlade

13. 04. 2000 21.09

Ministri ljudske stranke so današnjo sejo zaradi nestrinjanja z dnevnim redom že kmalu po začetku zapustili, tako da so nato vladne sklepe izglasovali brez njih.

Kdo bo vodil novo stranko?

13. 04. 2000 20.35

Pred napovedanim sobotnim združitvenim kongresom SLS in SKD bosta jutri, v petek, stranki na ločenih kongresih potrjevali akt o združitvi v novo združeno stranko. Priprave na kongres sicer tudi danes intenzivno potekajo, saj je še vedno odprtih nekaj ključnih vprašanj: kdo bo vodil novo stranko in kako se bo ta imenovala. Nova združena stranka naj bi v soboto podpisala tudi sporazum o koaliciji s SDS.

Seja koordinacije predsednikov strank

13. 04. 2000 20.14

Zaradi vladnega zapleta se je popoldne sestala tudi koordinacija predsednikov parlamentarnih strank. Njihov sklep je zelo jasen: vlada mora kljub nezaupnici končati že začete projekte, pri katerih ima popolno prednost takoimenovana evropska zakonodaja.

Srečanje Kučana s Podobnikom

11. 04. 2000 14.35

Prvak SLS in v.d. podpredsednika vlade Marjan Podobnik je po današnjem pogovoru s predsednikom države Milanom Kučanom - udeležil se ga je tudi predsednik glavnega odbora SLS in vodja njene poslanske skupine Franc Zagožen - za STA povedal, da bi bila za ljudsko stranko ''najboljša rešitev'' čimprejšnja sprememba volilnega sistema in izvedba predčasnih volitev; to naj bi Podobnik in Zagožen poudarila tudi v tokratnem pogovoru s predsednikom države.

Prvaki pomladnih strank drevi v Ajdovščini

09. 04. 2000 17.02

Predsedniki treh pomladnih strank SDS, SLS in SKD, Janez Janša, Marjan Podobnik in Lojze Peterle, se bodo, kot je STA izvedela iz strankarskih virov, sešli drevi v Ajdovščini ob predstavitvi skupnega kandidata treh pomladnih strank na tamkajšnjih nadomestnih županskih volitvah.

Podobnik odgovarja na protestno izjavo

08. 04. 2000 18.46

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je v odgovoru vodji poslanske skupine LDS Tonetu Anderliču na protestno izjavo zaradi nekorektnega načina vodenja izrednega zasedanja med drugim zapisal, da je sejo vodil korektno. Poslanska skupina LDS je predsedniku DZ očitala kršitev ustave ter kršitev in zlorabo poslovnika DZ, ker glasovanje o razrešitvi ministrov SLS ni potekalo tajno; Janez Podobnik poudarja, da je o podanem predlogu skupine dvanajstih poslancev za javno glasovanje odločal DZ in ga zatem tudi sprejel.

Vprašljiva zakonitost nezaupnice

08. 04. 2000 17.31

Poslanska skupina Liberalne demokracije Slovenije (LDS) je predsedniku državnega zbora Janezu Podobniku (SLS) poslala protest zaradi nekorektnega načina vodenja izredne seje ob odločanju o predlogu predsednika vlade za razrešitev desetih ministrov SLS. Po prepričanju te poslanske skupine je predsednik DZ kršil ustavo in zlorabil poslovnik DZ, ker glasovanje o razrešitvi ministrov ni potekalo tajno. S tem je predsednik DZ postavil pod vprašaj zakonitost nerazrešitve ministrov in neizglasovanje zaupnice vladi, opozarjajo v PS LDS.

DZ izglasoval nezaupnico vladi in prekinil zasedanje

08. 04. 2000 14.25

Državni zbor je na javnem glasovanju izglasoval nezaupnico Drnovškovi vladi. Od 90 poslancev jih je 31 glasovalo za razrešitev desetih ministrov SLS, 55 pa jih je bilo proti. Ker je premier Janez Drnovšek na razrešitev vezal tudi zaupnico vladi, to pomeni, da mu je parlament ni izglasoval.

Glasovanje o zaupnici vladi danes

08. 04. 2000 10.12

Vladna kriza se je z včerajšnjo sejo v parlamentu začela še bolj zapletati. Poslanci in poslanke so začeli obravnavo predloga predsednika vlade, naj razreši deseterico ministrov SLS-a in imenuje osem novih. A le začeli in ne končali. Večino časa je bilo v parlamentarni dvorani namreč slišati obtoževanja, kdo je kriv za vladno krizo in kaj jo je povzročilo. Najpogosteje pa se je s parlamentarnega odra slišal glas treh ključnih mož naše politike v tem trenutku: predsednika vlade Janeza Drnovška in opozicijskih poslancev Lojzeta Peterleta in Janeza Janše.

Cerkev posega v politično dogajanje

06. 04. 2000 20.21

V politično dogajanje je danes posegla tudi slovenska rimskokatoliška Cerkev. Njena komisija Pravičnost in mir je namreč pozvala politične stranke, naj s svojimi dejanji ne ogrozijo uzakonitve večinskega volilnega sistema in procesa približevanja Evropski uniji. Z drugimi besedami, Cerkev je dala parlamentarnim strankam jasno vedeti, da je v tem trenutku najbolj razumno, da podprejo vlado Janeza Drnovška.

Drnovšek sprejel kandidate za novo vlado

04. 04. 2000 19.34

Predsednik vlade Janez Drnovšek je danes na delovno srečanje povabil kandidatke in kandidate za ministrska mesta v novi dopolnjeni vladi, kot jo je državnemu zboru predlagal v nedeljo.

Odbor SLS zadovoljen s potekom združevanja

31. 03. 2000 20.35

Glavni odbor Slovenske ljudske stranke (SLS) je na popoldanski seji v Celju obravnaval odprta programska, statutarna in organizacijska vprašanja prihodnje združene stranke ter ocenil priprave na izredni kongres SLS in združitveni kongres s krščanskimi demokrati, ki bosta 14. in 15. aprila. Glavni odbor pozitivno ocenjuje dosedanje postopke procesa združitve z SKD, je pred koncem tokratne seje poudaril predsednik stranke in podpredsednik vlade Marjan Podobnik.

Stranke za evropsko zakonodajo

31. 03. 2000 08.16

Koordinacija parlamentarnih strank za vključevanje Slovenije v Evropsko unijo je nocoj za zaprtimi vrati razpravljala o podpori pri sprejemanju t. i. evropske zakonodaje v državnem zboru v letošnjem volilnem letu, še posebej pa po napovedanem izstopu SLS iz vlade. Kot so po seji povedali predsedniki strank, pripravljenost za usklajevanje slovenske zakonodaje s pravnim redom EU obstaja oziroma ostaja še naprej, ob tem pa tudi pomislek, ali bo v zapletenih notranjepolitičnih razmerah obsežen program usklajevanja mogoče uresničiti.

Koalicija Slovenija o vključevanju v EU

28. 03. 2000 16.42

Koalicija Slovenija, ki nadaljuje s predstavitvijo alternativnega vladnega programa po posameznih področjih - na današnji novinarski konferenci so predstavili program za področje znanosti in visokega šolstva - je v minulih dneh izoblikovala tudi stališče v zvezi z vključevanjem Slovenije v EU. Kot je napovedal predsednik SDS Janez Janša, bo sestanek koordinacije parlamentarnih strank, ki ji trenutno predseduje, sklical predvidoma za četrtek popoldan, na njem pa naj bi se dogovorili o tem, kako naj poteka delo DZ po 15. aprilu, ko naj bi iz vlade izstopili ministri SLS.

KBS za izstop SLS iz vlade

24. 03. 2000 16.58

Napovedani izstop SLS iz vlade pomeni veliko politično spremembo v Sloveniji in korak k demokratizaciji naše družbe, zato izstop podpiramo, je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik Koalicije za boljšo Slovenijo (KBS) Vitomir Gros. Razpad vladajoče koalicije in s tem vlade naj bi Sloveniji samo koristil, na ta način pa bo moralo priti tudi do ugotovitve, da je vlada pod vodstvom LDS delala slabo, meni Gros.

Drnovšek o notranjepolitičnih temah

24. 03. 2000 16.48

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je v zvezi z napovedanim izstopom Slovenske ljudske stranke iz koalicije s 15. aprilom na današnji novinarski konferenci predstavil prednostno vrsto možnih ukrepov ravnanja predsednika vlade in kot prvi najbolj verjeten ukrep napovedal dopolnitev vlade z novimi ministri v sorazmerno kratkem času po 15. aprilu. Po njegovem mnenju je možnost predčasnih volitev sorazmerno majhna oziroma je skoraj ni, saj vsi možni časovni preračuni in tudi politične in pravne ocene kažejo na to, da bi zelo težko prišli do predčasnih volitev.

Posledice izstopa SLS iz vlade

16. 03. 2000 21.44

Politično prizorišče pretresa odločitev Slovenske ljudske stranke, da s 15. aprilom, ko se bosta združili SLS in SKD, izstopi iz vlade. Seveda si politični strategi in pravniki zdaj zastavljajo vrsto vprašanj, predvsem kako naprej oziroma ali je sploh možno končati mandat z manjšinsko vlado.

Drnovšek o napovedanem izstopu SLS iz vlade

16. 03. 2000 16.46

Predsednik vlade Janez Drnovšek je glede napovedi, da bo devet ministrov SLS 15. aprila zapustilo vlado, in o tem, kaj se bo nato zgodilo, dejal, da obstaja več možnosti. ''Ena je, da bi takrat, ko se izteče mandat oz. ko nekdo izstopi iz te koalicije, šli na volitve. Ker volilna zakonodaja očitno še ne bo sprejeta, se zdi možnost predčasnih volitev majhna,'' je za Radio Slovenija dejal premier.

SLS in Zeleni Slovenije o sodelovanju

16. 03. 2000 12.18

Predsednik Slovenske ljudske stranke (SLS) Marjan Podobnik se je danes pogovarjal s predsednikom Zelenih Slovenije Miho Jazbinškom o možnostih sodelovanja SLS oz. združene stranke s stranko Zelenih. Enotno sta ocenila, da so širina, odprtost, povezovalnost in neizključevalnost značilnosti obeh strank, na osnovi katerih je možno vzpostaviti dobro medstrankarsko sodelovanje in skupaj speljati tudi marsikatere projekte v korist Slovenije, so sporočili z SLS.

Poroka SKD in SLS bo 15. aprila

16. 03. 2000 08.55

Tako člani sveta SKD kot tudi glavnega odbora SLS so včeraj na ločenih sejah potrdili sklic združitvenega kongresa, ki bi v soboto, 15. aprila; dan pred tem bosta ločena kongresa SKD in SLS. Predsednik SLS in podpredsednik vlade Marjan Podobnik je predsednika vlade Janeza Drnovška obvestil, da bodo ministri SLS 15. aprila, na dan združitve s SKD, izstopili iz vlade. Na vprašanje, kaj se bo nato zgodilo, je Drnovšek dejal, da obstaja več možnosti. ''Ena je, da bi takrat, ko se izteče mandat oz. ko nekdo izstopi iz te koalicije, šli na volitve. Ker volilna zakonodaja očitno še ne bo sprejeta, se zdi možnost predčasnih volitev majhna,'' je menil premier.

Združitveni kongres bo 15. aprila

15. 03. 2000 12.09

Najvišja organa krščanskih demokratov in ljudske stranke, svet SKD in glavni odbor SLS, se bosta drevi sestala na ločenih sejah ter - kot pričakujejo v SLS - odločala o vsebini in datumu sklica združitvenega kongresa. Kot je povedal predsednik glavnega odbora SLS in vodja strankine poslanske skupine Franc Zagožen, naj bi združitev ''opravili'' v soboto, 15. aprila; dan pred tem bi bila ločena kongresa obeh strank.

Podobnik zahteva neodvisno preiskavo

28. 02. 2000 18.34

Predsednik SLS Marjan Podobnik je na novinarski konferenci pojasnil odločitev, da bo na četrtkovi seji vlade sprožil zahtevo za neodvisno preiskavo o kraji njegovega službene avtomobila, o čemer je v petek pisno obvestil premiera Janeza Drnovška. Kot je dejal, se je o tem v petek pogovarjal z ministri vseh treh koalicijskih strank, med drugim tudi z notranjim ministrom Borutom Šukljetom in generalnim direktorjem policije Andrejem Podvršičem, ter jim predstavil razloge za to zahtevo. Podobnik sicer zaupa uradnim organom slovenske oblasti, vendar gre za indice, ''da so v krajo službenega avtomobila in sprožanja afer ob tem vpleteni posamezniki iz uradnih organov slovenske oblasti''.

Stranka podpira predsednika

25. 02. 2000 20.54

Sinoči so člani najožjega vodstva Slovenske ljudske stranke sprejeli sklep, da ovir za združitev s Krščanskimi demokrati ni več. Kljub burni razpravi je tako dokument o združevanju, ki ga je v torek samovoljno podpisal predsednik stranke Marjan Podobnik, dobil večinsko podporo. Danes sta se predsednika obeh strank Podobnik in Peterle že neuradno o tem pogovarjala v državnem zboru.

Sprejeli soglasni sklep SLS in SKD

25. 02. 2000 07.46

Člani izvršilnega odbora SLS so na sinočnji seji - ta je bila za zaprtimi vrati - s 17 glasovi za in tremi proti podprli vsebino t.i. soglasnega sklepa, ki sta ga prejšnji teden uskladili vodstvi SLS in SKD, v torek pa ga je podpisal prvak SLS Marjan Podobnik. ''Brezpogojno in brezprizivno sprejemamo soglasni sklep SLS in SKD,'' je po seji dejal Podobnik.

Glavni odbor SLS o združitvi z SKD

31. 01. 2000 19.58

Glavni odbor SLS, ki je najvišji strankin organ in šteje približno 170 članov, je danes za zaprtimi vrati v razpravi ocenil - končnih sklepov še ni sprejel - da je za odločitev o združitvi vse pripravljeno. Člani odbora so zato pozvali SKD, naj omogoči, da bo na skupnih sejah glavnih organov obeh strank odločitev o ustanovitvi nove stranke tudi sprejeta. Združitev naj bi namreč prispevala k politični stabilnosti Slovenije, zlasti v času približevanja EU, je med sejo za novinarje povedal predsednik glavnega odbora SLS Franc Zagožen.

Podpis sporazuma o koaliciji Slovenija

29. 01. 2000 17.21

Predsednika Socialdemokratske stranke Slovenije in Slovenskih krščanskih demokratov, Janez Janša in Lojze Peterle, sta danes podpisala sporazum o koaliciji Slovenija. S tem je sporazum, ki sta ga najvišja organa strank - sveta SDS in SKD - na ločenih sejah potrdila že 20. januarja, tudi formalno začel veljati.

SLS bo prekinila koalicijsko pogodbo

29. 01. 2000 10.10

Po prvem delu razprave izvršilnega odbora SKD, ki nocoj zaseda v Krškem, je predsednik stranke Lojze Peterle izrazil zadovoljstvo ob sinočnji izjavi Marjana Podobnika, da je SLS za bodočo koalicijo, kar doslej ni bilo povsem jasno, zato lahko ta izjava olajša prihodnja pogajanja. Sestanka se je udeležil tudi vodja poslanske skupine SLS Franc Zagožen, ki je glede izstopa iz vlade povedal, da bo z združitvijo prenehala veljati koalicijska pogodba z LDS.

Blažina krivi SLS za spor

26. 01. 2000 21.21

Kmečka straža pred Agroindom vztraja že enaindvajseti dan. Zadeva Agroind pa dobiva vse bolj politično naravo.