socialna kriza

Bela hiša: Trump ščiti divje živali, čist zrak in vodo ter sledi znanosti
23. 04. 2025 09.36
ZDA imajo končno predsednika, ki sledi znanosti, je v torek ob svetovnem dnevu Zemlje objavila Bela hiša. Med drugim je navedla, da Donald Trump ščiti divje živali z zaustavljanjem projektov elektrarn na veter, ki škodujejo okolju. Po vseh ZDA so medtem v torek potekali protesti proti Trumpovim okoljskim politikam.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00
Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Denar za gradnjo javnih najemnih stanovanj bo zagotovljen v proračunu
06. 06. 2024 15.55
Vlada je potrdila izhodišča za zakon o sistemskem financiranju gradnje javnih najemnih stanovanj, ki v naslednjih desetih letih za ta namen predvidevajo do 100 milijonov evrov letno. Sistemski vir za gradnjo javnih najemnih stanovanj bo po načrtih opredeljen od leta 2025 dalje, in sicer v državnem proračunu. "Danes že pripravljamo proračuna za leti 2025 in 2026, sredstva za ta namen so že predvidena," je dejal premier Robert Golob.

Finska najsrečnejša država na svetu, Slovenija napredovala za eno mesto
20. 03. 2024 10.23
Finska je že sedmo leto zapored država z najsrečnejšimi prebivalci, ugotavlja danes objavljeno poročilo pod okriljem Združenih narodov. Slovenija je v primerjavi z lanskim poročilom napredovala za eno stopničko in zasedla 21. mesto.

Japonska: Na pragu velikih sprememb
09. 12. 2023 07.00
Oktobra me je čakalo dolgo pričakovano potovanje po Japonskem, o katerem sem sanjala, odkar sem na treningu juda prvič stopila na tatami. Sanjarila sem o skrbno urejenih minimalističnih vrtovih. Predstavljala sem si duh zena, ki se sprehaja po templjih in svetih krajih, ki jih varujejo vrata tori. V mislih sem imela svetost čajnega obreda. Predstavljala sem si posvečeno tišino podeželja, ki še ohranja star način življenja, kakor tudi hrup megalomanskih mest, ki so tehnološko izredno napredna in nastopajo kot protiutež vsemu skromnemu in tradicionalnemu. Vse to sem na poti tudi odkrila in prepričana sem, da je lahko vsakdo navdušen nad to deželo in tamkajšnjo kulturno raznolikostjo, vendar bi se rada dotaknila tistega, česar kot obiskovalci 'ne želimo videti'.

Golob za manj birokratizacije in davčno reformo, gospodarstveniki za razbremenitev plač
29. 11. 2023 16.15
Predsednik vlade Robert Golob si želi obuditi socialni dialog in kot prvi temi predlaga zmanjšanje birokratizacije ter davčno reformo. Do konca prvega četrtletja naj bi prišli do izhodišč, kako izpeljati davčno reformo, je dejal na vrhu slovenskega gospodarstva. Na srečanju je bilo slišati kar pet nekdanjih predsednikov vlad: Antona Ropa, Janeza Janšo in Alenko Bratušek. Po videopovezavi pa še Lojzeta Peterleta in Mira Cerarja.

Kadrovska kriza hromi Slovenijo
04. 02. 2023 12.00
Primanjkuje 1.000 zdravnikov, 3.600 delavcev v zdravstveni negi in rehabilitaciji, od 4.000 do 5.000 učiteljev v šolah, vzgojiteljev v vrtcih, skoraj 12.000 delavcev v gostinstvu in turizmu, 3.800 voznikov, 5.000 parov rok v gradbeništvu. Kdo bo torej gradil domove, socialna stanovanja, še zlasti pa bolnišnice, šole, vrtce? Predvsem pa, kdo bo tam delal? Bodo morala podjetja, tudi lokali, restavracije, hoteli – ker ni kadra – zapirati svoja vrata?

Gradbeništvo v velikih težavah, tuji delavci pa bežijo
23. 01. 2023 06.00
Kdo bo gradil tretjo razvojno os? Kdo bo gradil socialna stanovanja? Kdo bo posodobil železnice, kdo razširil avtoceste, ki se utapljajo v gneči? Kdo bo gradil domove, bolnišnice, šole, vrtce? Kdo bo izvedel energetsko sanacijo stavb, kdo nujno protipotresno obnovo osmine vseh zgradb v Sloveniji, v katerih živi 60.000 ljudi? V načrtih Gen-energije je gradnja desetih hidroelektrarn na srednji Savi, pa ključnega energetskega stebra, drugega bloka jedrske elektrarne. Slovenskemu gospodarstvu trenutno primanjkuje skoraj tretjina delovne sile, v gradbeništvu okoli 5000 parov rok, napovedi pa so še bolj črne, balkanski bazen in vir delovne sile je prazen.

Neuspela izvolitev predsednika DS, sejo so prekinili
12. 12. 2022 06.05
Sedmi sklic državnega sveta se je sestal na prvi seji, so po potrditvi mandatov - potrdili so jih vseh 40 - prešli na volitve predsednika DS. Kandidati so bili Jožef Školč, Bojan Kekec in Marko Lotrič, a na tajnem glasovanju nihče od njih ni dobil zadostne podpore. Za izvolitev na predsedniško mesto so namreč potrebni glasovi večine, torej vsaj 21 svetnikov.

3,2 milijarde evropskih sredstev – kako do njih?
21. 11. 2022 00.15
Z letom 2023 Slovenija vstopa v novo obdobje črpanja evropskih sredstev. Prvi javni razpisi za skupaj približno 3,2 milijarde evrov že v prvi polovici leta 2023.

Golob o možnosti nacionalizacije energetskih podjetij. Bo prvi na vrsti Geoplin?
27. 09. 2022 09.25
Po šestih urah so poslanke in poslanci končali razpravo o predlogu rebalansa letošnjega državnega proračuna. Po besedah premierja Roberta Goloba je predlog dobra popotnica za zaključek tega leta in za to, da bo Slovenija skozi energetsko krizo prešla s čim manj praskami. Že v kratkem je za zagotavljanje oskrbe z energijo možna nacionalizacija katerega od energetskih podjetij, je dodal. Po neuradnih informacijah bi država lahko prihodnji mesec dokapitalizirala Geoplin, ki je največji trgovec z zemeljskim plinom pri nas.

200 evrov dodatka najbolj ogroženim prebivalcem
18. 08. 2022 07.05
Država je sprejela dva paketa ukrepov za pomoč v boju proti draginji: prvi je namenjen najbolj ogroženim državljanom, drugi pa podjetjem. Za socialno ogrožene in invalide so namenili energetski draginjski dodatek v višini 200 evrov. V primeru veččlanske družine se bo denarna pomoč v socialno ogroženih gospodinjstvih seštevala. V dvočlanskih gospodinjstvih bosta člana tako, denimo, upravičena do 314 evrov, če imata otroka, bosta prejela še dodatnih 118 evrov pomoči oz. polovico tega, če je otrok vključen v skupno varstvo in vzgojo.

Fosilni ujetniki v imenu energetske krize
07. 07. 2022 14.34
Ob podražitvah energije, ki jim ni videti konca, postajamo fosilni ujetniki, opozarjajo nevladne organizacije. Odprava okoljskih dajatev, ki so namenjene zeleni tranziciji in modernizaciji prometa, ni okoljsko vzdržna. Reševanje energetske krize in problema energetske draginje mora zato biti nujno tudi trenutek osvobajanja ljudi od fosilnih goriv in fosilne industrije, opozarjajo. Organizacije so Ministrstvu za infrastrukturo posredovale predloge kratkoročnih in dolgoročnih ukrepov, ki povezujejo reševanje energetske draginje s socialno in podnebno problematiko.

Na humanitarne organizacije se po pomoč obrača tudi vse več zaposlenih
26. 05. 2022 09.52
Življenje postaja vse dražje. Višajo se cene hrane in ostalih življenjskih potrebščin, kar v vse večjo stisko potiska številne družine, ne le tiste, ki so že prej le s težavo preživele mesec, vse težje namreč postaja življenje tudi za številne zaposlene, ki jim plača ne omogoča več človeku dostojnega življenja. Družinam namreč veliko težavo predstavljajo tudi izredni stroški, ki so razporejeni tekom leta, kot so šolske potrebščine in kurjava, v času poletnih šolskih počitnic pa je družinski proračun mnogih družin zelo obremenjen tudi s stroški za nakup prehrane, saj otroci nimajo uravnoteženih obrokov v šoli, opažajo v Verigi dobrih ljudi.

'Mama je prišla v sobo, ugotovila, da še ni prepozno, in me odpeljala k psihiatrinji'
17. 05. 2022 17.32
Nisi okej? Povej naprej. Pod tem geslom poteka prva nacionalna kampanja proti stigmatizaciji duševnega zdravja v Sloveniji. Vendar pa destigmatizacija ne bo dovolj, država se namreč sooča s hudimi težavami na področju dostopnosti pomoči. Oziroma – kot je na dogodku kampanje poudarila psihiatrinja dr. Vesna Švab: "Veliko je mogoče narediti s kampanjo osveščanja, mogoče je izobraziti svojce, da vedo, kako biti pozoren na stiske, zapiranje vase. Ampak če ni strokovne pomoči, je problem velik. In strokovne pomoči v tej državi ni dovolj. Srečujemo se z nerazumnimi čakalnimi dobami. Treba je reorganizirati službe, da se bodo odzvale na potrebe ljudi."

Pred volilnim molkom: samohvale, ostre kritike in puške v koruzi
22. 04. 2022 15.50
Na petem in tudi zadnjem soočenju na POP TV so predstavniki strank spregovorili o legitimnosti volitev, korupciji, neodvisnosti medijev in civilni družbi. V studio je Petra Kerčmar povabila Roberta Goloba (Gibanje Svoboda), Janeza Janšo (SDS), Tanjo Fajon (SD), Luko Mesca (Levica), Mateja Tonina (NSi), Zdravka Počivalška (Povežimo Slovenijo), Alenko Bratušek (SAB) in Marjana Šarca (LMŠ). Slišali smo lahko samohvale, ostre kritike, ne le eno omembo "puške v koruzi". Prav tako pa še o kulturi dialoga, korupciji, varnosti in svobodi. Kaj je Slovenijo postavilo na svetovni zemljevid? Predstavniki strank se tu ne strinjajo, eni so izpostavili pozitivne, drugi negativne točke.

'Sloveniji ni treba odkrivati tople vode, temveč mora le prevzeti dobre prakse iz tujine'
05. 04. 2022 06.00
O besedah, obljubah in napovedih predstavnikov političnih strank, ki so se udeležili drugega predvolilnega soočenja, so spregovorile tudi odvetnica Nina Zidar Klemenčič, podpredsednica evropskega mladinskega foruma Anja Fortuna in izvršna direktorica Združenja Manager Petra Juvančič. Kako so videle obljube, ki bi mladim pomagale do stanovanja, ter besedne dvoboje o plači in reševanju energetske krize? "Žal pri nas zelo radi pišemo strategije, zelo težko pa nato pridemo do operativne izvedbe," je stanovanjsko problematiko komentirala Juvančičeva.

Je Slovenija pripravljena na prvo stanovanjsko zadrugo?
12. 11. 2021 07.32
Predstavniki projekta Zadrugator so nedavno nazaj sporočili, da je javni stanovanjski sklad MOL pripravljen nameniti del zemljišča na Rakovi jelši za projekt najemne stanovanjske zadruge. Ali je Slovenija sploh pripravljena na tovrstne stanovanjske premike glede na to, da so odločevalci v DZ konec oktobra rekli ne Zakonu o gradnji javnih najemnih stanovanj? Socialno podjetje Združenje EPEKA in Skupnost občin Slovenije sta organizirala spletno konferenco, kjer sta strokovnjaka na področju javnih stanovanj in zasebnih stanovanjskih zadrug iz Avstrije med drugim pojasnila, zakaj zadruge lahko rešujejo stanovanjsko problematiko.

'Premalo nas je, opravljamo nesebično delo, a moramo tudi mi od nečesa živeti'
03. 10. 2021 07.00
Duševne težave so pogosto tabu tema, kar je eden izmed razlogov, da mladi, ki se znajdejo v stiskah, ne iščejo strokovne pomoči. Na tej točki so jim lahko edinstvena podpora organizacije mladinskega in drugega nevladnega sektorja, ki zaradi metod dela v neformalnem, bolj sproščenem vzdušju z mladimi lažje vzpostavijo zaupne in varne odnose. A se tudi te spopadajo z ovirami, zaradi česar ne morejo delovati v polnem pogonu. Kaj bi se moralo spremeniti, da bi pomagale, kot bi lahko?

'Nemčija ostaja proevropska, pri vladavini prava in demokraciji pa ne bo popuščala'
19. 09. 2021 08.30
Angela Merkel se po 16 letih poslavlja. Kaj pušča za seboj, kaj čaka Nemčijo, kako se bodo razpletle volitve, katerih zmagovalec tokrat ni jasen že vnaprej? In za nas ključno vprašanje: kakšno vlogo bo Nemčija igrala na evropskem parketu po slovesu ženske, ki so jo številni Nemci, pa tudi marsikdo drug, ljubkovalno klicali "mami"?

Bi morali v Sloveniji razglasiti izredne podnebne razmere?
02. 09. 2021 10.52
Opozicijske stranke, združene v tako imenovano koalicijo ustavnega loka, so v zakonodajno proceduro že tretjič vložile predlog resolucije o razglasitvi izrednih podnebnih in okoljskih razmer. "Razmere so slabše, kot smo menili pred letom dni," je dejal Dejan Židan (SD) in poudaril, da tu ne gre za ideološko vprašanje.

Doktrina pandemičnega šoka in krizni kapitalizem
07. 08. 2021 07.32
S pojavom novega koronavirusa smo vstopili v dobo popolne odsotnosti nadzora nad situacijo in možnosti predvidevanja osebne ali družbene prihodnosti. Prihodnost je odvisna od političnih in ekonomskih špekulacij, od krivulj in statističnih podatkov, ki prikazujejo število okuženih in umrlih, na podlagi katerih se napoveduje bodisi zaostrovanje bodisi sproščanje ukrepov.

Po 30 letih si lahko s povprečno plačo privoščimo štirikrat več kave
05. 06. 2021 17.41
V 30 letih, odkar je Slovenija stopila na samostojno pot, se je marsikaj spremenilo. Na Sursu so denimo izračunali, da je v letu 1991 povprečna mesečna neto plača znašala 43 evrov, leta 2020 pa 1.209 evrov. Če ponazorimo, z njo smo si lahko leta 1991 kupili 36, lani pa 134 kilogramov kave oziroma skoraj štirikrat toliko. Gospodarstvo je zaradi izgube trgov sprva nazadovalo, a se je potem postavilo na noge. Od osamosvojitve do danes se je BDP realno povečal za 91,4 odstotka. Surs je pripravil nabor različnih statističnih podatkov, kako je 30 let samostojnosti oblikovalo našo državo.

Zasvojenost s tehnologijo: Napad zaslonov na otrokove možgane je lahko zelo uničujoč
16. 05. 2021 20.56
V razširjeni temi nedeljskega POP IN-a se je Ota Širca Roš o pasteh nove tehnologije in zasvojenosti z zasloni pogovarjala s psihoterapevtom Miho Kramlijem. Povedal je, kako prepoznati zasvojenost in kakšen vpliv imajo novodobni zasloni na naše najmlajše. Velikokrat so starši na svoje malčke ponosni, ker znajo na telefonu pritisniti pravo tipko, a Kramli opozarja: "Tu ne gre za to, koliko je naš otrok pameten!"

Sodu je dno izbila davčna zakonodaja
14. 05. 2021 09.11
Ne izstopamo iz socialnega dialoga, saj tega ni več, je na novinarski konferenci o razlogih za umik sindikatov iz ESS dejala Lidija Jerkič. Sindikati so izjemno kritični do vlade, ki da je sprejemala zakonodajo mimo ESS, enostransko spreminjala dogovorjene rešitve. Končni udarec je bil sprejemanje davčne zakonodaje, ko so "padle maske", saj je šla vlada, popolnoma mimo ESS, naravnost v državni zbor. Sindikati bodo v prihodnje delovali enotno, še napovedujejo, posluževali pa se bodo vseh oblik sindikalnega boja.

Praznik dela: na proslavi pri predsedniku glasbenik z vklenjenimi rokami
01. 05. 2021 07.16
Današnji mednarodni praznik dela zaradi ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 mineva brez množičnih prvomajskih praznovanj. Sindikati so tako že v prejšnjih dneh pozvali k boju za varnejše zaposlitve, varna in zdrava delovna mesta, socialno varnost in dostojno starost. Kljub epidemiji so ponekod ob upoštevanju ukrepov zadonele budnice. Premier Janez Janša v poslanici ob prazniku dela poudarja, da je cilj vlade ustvariti pogoje, ki bodo zagotavljali vsem za delo sposobnim dostojno delo za dostojno plačilo. Pri predsedniku Pahorju pa je glasbenik skladbo – simbolno – zaigral z vklenjenimi rokami.

Papež pozval k večji solidarnosti pri razdelitvi cepiv proti covidu-19
04. 04. 2021 07.17
Kristjani praznujejo veliko noč, največji krščanski praznik, ko se spominjajo Jezusovega vstajenja od mrtvih. Zaradi ukrepov proti epidemiji covida-19 so maše potekale brez navzočnosti vernikov. Papež Frančišek je ob tem pozval k večji solidarnosti pri razdelitvi cepiv, ki bi jih morali deliti z najbolj revnimi državami.

Na Kanarske otoke prihaja več otrok migrantov kot kdaj koli prej
23. 02. 2021 17.36
Osnovnošolski otroci običajno sami ne gredo prav daleč od doma, a komaj 11-letni Abou je sam, s pomočjo neznancev, prečkal del Atlantskega oceana, od Afrike do Evrope. V letu 2020 je na Kanarske otoke prišlo več kot trikrat več mladoletnikov brez spremstva kot leto prej. Uvedli so sistem, da domačini migrantskega otroka lahko začasno posvojijo, a opozarjajo, da je tako za Španijo kot za EU pomemben večstranski načrt za reševanje migrantske krize.

Francija sredi pandemije gradi nove kinodvorane
19. 02. 2021 08.06
Pandemija covida-19 se morda ne zdi dober čas za gradnjo novih kinodvoran, v Franciji pa bo za opustitev strasti do velikega platna potrebno kaj več od virusa. V dolini Loare namreč gradijo novi multipleks, gradijo oziroma prenavljajo pa je še nekaj kinematografov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Posebni dodatki za upokojence, zaposlene in starše, kritje fiksnih stroškov za podjetja
19. 12. 2020 07.00
Vlada je sprejela načrt za PKP7, ki ob dodatni pomoči za gospodarstvo vnovič prinaša enkratni krizni dodatek najbolj ranljivim skupinam prebivalstva - upokojencem, študentom, zaposlenim z najnižjimi plačami, pa tudi staršem in verskim uslužbencem. PKP7 prinaša spremembe na področju urnih postavk za tiste, ki delajo v rizičnih pogojih ter na področju kritja fiksnih stroškov za podjetja. Vrednost tokratnih ukrepov je 550 milijonov evrov, je povedal finančni minister Andrej Šircelj.