socialna reforma

So obrambni izdatki razpoka v koaliciji?

18. 03. 2025 06.00

Ali so pred koalicijo razpoke, ki jih bodo Gibanje Svoboda, SD in Levica le leto dni pred volitvami težko premostili? Ali se bo vladna koalicija začela krhati? Na mizi bo namreč prej ali slej vprašanje o višjih obrambnih izdatkih. Se je koalicija tej razpravi na vrhu izognila, ker njeni volivci temu v glavnem nasprotujejo in se koalicijske stranke bojijo, da bodo z razpravo o dvigu obrambnih izdatkov izgubile priljubljenost pred volitvami? Je nova obdavčitev nepremičnin, ki je na noge dvignila javnost, pozabljena? Kakšna bo pokojninska reforma?

Kdo bo skrbel za ostarele? Zanimanje za zaposlitev na rekordno nizki ravni

11. 12. 2024 08.42

Zanimanje iskalcev zaposlitve za delo v domovih za starejše in posebnih zavodih za odrasle je v letošnjem letu strmoglavilo na rekordno nizko raven, je pokazala nova anketa Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, v kateri je sodelovalo 79 socialnovarstvenih zavodov. Domovi za starejše in posebni zavodi za odrasle so letos uspešno zaključili le 27 odstotkov razpisov za zapolnitev prostih delovnih mest, medtem ko je lani ta delež dosegel 30 odstotkov, leta 2020 pa več kot 50 odstotkov.

Višje plače javnih uslužbencev: kdo bo dobil koliko?

15. 11. 2024 17.09

190.000 zaposlenih v javnem sektorju si mane roke. Vlada in sindikati so po dve leti trajajočih pogajanjih namreč podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Nihče v javnem sektorju več ne bo imel določene plače nižje od minimalne, plače javnih uslužbencev pa se bodo vsakoletno usklajevale z inflacijo. Kako konkretno pa se bodo spremenile plače zaposlenih? Funkcionarji pridejo sicer na vrsto šele kasneje, a se jim bo čakanje dodobra splačalo.

Vlada in sindikati javnega sektorja podpisali krovno kolektivno pogodbo

15. 11. 2024 06.24

Vlada in sindikati javnega sektorja so podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Podpise pod kolektivno pogodbo za javni sektor je prispevalo 32 od skupno 46 sindikatov, kar pomeni, da je zahtevani kvorum za uveljavitev pogodbe izpolnjen. Premier Robert Golob je podpis označil za zgodovinski podvig, tudi sindikalista Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek ga vidita kot velik dosežek. Število prisotnih sindikatov daje legitimnost podpisu dokumentov, meni premier. Vrstijo se tudi odzivi drugih.

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?

10. 10. 2024 06.00

Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

'Navajeni smo, da nas malo podcenjujejo. Nič hudega, bomo še presenetili'

05. 10. 2024 17.05

Predsednik SD Matjaž Han je po klavzuri stranke povedal, da je SD skrbnik koalicijske pogodbe in to želi biti tudi vnaprej. Ugotavlja, da je stranka pol leta po tem, ko je postal njen predsednik, konsolidirana in enotna. Po naslednjih parlamentarnih volitvah pa si SD želi prevzeti "bistveno pomembnejšo in močnejšo vlogo".

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost

03. 07. 2024 11.00

Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Finančni POPkast: Potrpljenje železna vrata prebije

20. 06. 2024 07.00

Na delniških trgih rastejo delnice, ki so povezane z razvojem umetne inteligence. Portfelj, ki je brez naložb tehnoloških velikanov, je na slabšem. Zdi se kot, da je vlak veličastnih že pred dobrim letom odpeljal, vendar trg vedno poskrbi za nove priložnosti in potrpljenje železna vrata prebije.

Kdo in kako bo SD popeljal naprej? Soočili so se Brglez, Prednik in Beočanin

05. 04. 2024 06.07

Dominika Švarc Pipan se je po aferi "sodna stavba" poslovila od Socialnih demokratov, afera pa je stranko pretresla do njenih najglobljih temeljev. Kako naprej oziroma kakšni bodo vonj, barva in okus Socialne demokracije? Odgovor na to vprašanje še vedno iščejo, znan bo predvidoma po kongresu, kjer bo stranka izbirala novo vodstvo. Kandidati za novega predsednika stranke so evroposlanec Milan Brglez, vodja poslancev Jani Prednik in župan Ajdovščine Tadej Beočanin.

Golob za manj birokratizacije in davčno reformo, gospodarstveniki za razbremenitev plač

29. 11. 2023 16.15

Predsednik vlade Robert Golob si želi obuditi socialni dialog in kot prvi temi predlaga zmanjšanje birokratizacije ter davčno reformo. Do konca prvega četrtletja naj bi prišli do izhodišč, kako izpeljati davčno reformo, je dejal na vrhu slovenskega gospodarstva. Na srečanju je bilo slišati kar pet nekdanjih predsednikov vlad: Antona Ropa, Janeza Janšo in Alenko Bratušek. Po videopovezavi pa še Lojzeta Peterleta in Mira Cerarja.

Pokojnine: najnižja 310, najvišja skoraj 4 tisoč evrov

20. 10. 2023 06.00

Živimo vse dlje, upokojitvene starosti so vse višje, pokojninske dobe vse daljše, pokojnine – kot razkriva razmerje med povprečno plačo in povprečno pokojnino – vse nižje. Kruto dejstvo torej je: zaradi nizkih plač pogosto tudi 40 let dela ni dovolj za dostojno starost. Dobra polovica upokojencev danes živi s pokojninami, ki so pod pragom tveganja revščine. Več kot 40 odstotkov prejema manj kot 700 evrov, kar ne zadošča niti za pokritje minimalnih življenjskih stroškov. Kako pa bo v prihodnje? Na mizi je namreč nova pokojninska reforma. Bomo torej delali dlje? Šli v pokoj kasneje, a imeli zato višje pokojnine? Pa tudi: kako zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in povrniti zaupanje vanj, zlasti med mladimi?

'Kvantitativno ocenjevanje je kruto'

23. 06. 2023 06.00

Javna razprava o reformi osnovnega šolstva postaja vse bolj vroča. Država bi prevetrila predmetnike, več bi bilo športa in tujih jezikov. Socialna psihologinja, zaslužna profesorica dr. Mirjana Ule, pa poudarja, da ni težava v kurikulu, saj da so drugi problemi v šoli bolj pereči. Politika se pogosto nanaša le na rezultate faktografskega znanja, medtem ko so rezultati pri duševnem zdravju otrok katastrofalni. Meni tudi, da je kvantitativno ocenjevanje kruto in da so s tem, ko je vse odvisno zgolj od ocen, prikrajšani vsi otroci. Prepričana pa je še, da je treba učiteljem vrniti avtonomijo in svobodno odločanje.

Nov padec podpore Golobovi vladi. 'Tako predstavljena davčna reforma je politična smrt'

27. 03. 2023 18.23

O razlogih in političnih posledicah zadnje javnomnenjske raziskave, ki so jo za našo medijsko hišo izvedli v inštitutu Mediana, smo se v tokratni epizodi Popkasta pogovarjali Igorjem Lukšičem in Primožem Cirmanom. Rezultati kažejo, da ima vlada Roberta Goloba slabih deset mesecev po oblikovanju prvič več nasprotnikov kot podpornikov.

Minister: Izrednih razmer v zdravstvu po večini Slovenije ni

06. 01. 2023 11.45

Težave v zdravstvu se iz dneva v dan povečujejo. Od pomanjkanja družinskih zdravnikov, do vpeljave ambulant za neopredeljene, pa tudi dolge vrste čakajočih pred ZD Bežigrad. Stavko so napovedali tako zdravniki kot tudi pacienti. Ob tem je zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću in direktorici ZD Ljubljana Antoniji Poplas Susič namenil ostre kritike. V tem tednu je obiskal več zdravstvenih ustanov po Sloveniji in kot je dejal: "Izrednih razmer po večini Slovenije ni." Ter še dodal, da številni neopredeljeni pacienti zdravnika nočejo imeti.

Kdo je nova predsednica republike Nataša Pirc Musar?

13. 11. 2022 21.06

Nataša Pirc Musar, ki je drugem krogu predsedniških volitev premagala Anžeta Logarja, bo prva ženska na položaju predsednice Slovenije. Nekdanja novinarka in informacijska pooblaščenka na najvišjo politično funkcijo v državi stopa kot odvetnica brez političnih izkušenj, zavezana liberalnim vrednotam in varovanju človekovih pravic.

Na Švedskem v rahlem vodstvu desni tabor

12. 09. 2022 07.38

Na parlamentarnih volitvah na Švedskem je po večini preštetih glasov v rahlem vodstvu desni tabor, a so izidi tako tesni, da so pristojne oblasti razglasitev končnih rezultatov napovedale šele za sredo. Glede na vzporedne volitve se je sicer zmaga še v nedeljo zvečer nasmihala trenutno vladajočemu levemu bloku.

'Danes ubijajo zaradi stvari kot so čast, ponos in druge malenkosti'

11. 09. 2022 13.12

Na Švedskem potekajo parlamentarne volitve. A tokrat je volilno kampanjo skoraj povsem zaznamovalo vprašanje varnosti. Država ima namreč ogromne težave zaradi nasilja tolp. Švedske stranke levega centra so sicer na poti, da osvojijo večino v švedskem parlamentu, so pokazale vzporedne volitve. Po rezultatih televizije TV4 bodo štiri leve stranke dobile 50,6 odstotno podporo, po rezultatih televizije SVT pa 49,8 odstotka, medtem ko bo desnica dobila 49,2 odstotka.

Čadonič Špeličeva: Srednji razred bo s to davčno reformo največ izgubil

05. 08. 2022 06.00

Cene stanovanj in drugih nepremičnin so že tako podivjale, zdaj pa nam grozi, da bodo še višje. Za najemnino povprečnega dvosobnega stanovanja v Ljubljani bi pred leti na mesec plačali 500 evrov, danes pa 800 ali celo 1000 evrov, opozarjajo nepremičninarji. Cene bi lahko bile s predlaganimi davčnimi spremembami, ki jih želi uvesti Golobova vlada, še višje. "Srednji razred bo s to davčno reformo največ izgubil," je prepričana podpredsednica NSi Vida Čadonič Špelič. Miha Kordiš iz Levice pa je odločen, da mora država pošteno obdavčiti nakopičena stanovanja multimilijonarjev, potem pa te dohodke uporabiti za družbene potrebe.

'Če vlada z javnim denarjem ravna odgovorno, ljudje nimajo težav s plačevanjem davkov'

06. 07. 2022 06.00

Je davčno breme v Sloveniji visoko ali je to zgolj naš občutek? Kje smo na lestvici v primerjavi z drugimi državi? Zakaj skandinavski model visokih davkov deluje? Prav zato, pravi Suzana Macuh, rojena slovenskim staršem na Švedskem, ker lahko vsak ne glede na dohodek ali socialni položaj dobi od države tisto, kar potrebuje.

Odziv ekonomistov: javnofinančno drage in težko uresničljive prioritete

16. 05. 2022 14.37

Po objavi vsebine parafiranega koalicijskega sporazuma si sledijo številni odzivi. Ekonomist Marko Pahor veliko prioritet vidi kot javnofinančno drage in zato verjetno neuresničljive, Kovač pa opozarja, da se sporazum večinoma posveča vseobsežnemu prerazdeljevanju in ekstremnemu povečevanju javnih izdatkov. V OZS pa opozarjajo, da jih pri nekaterih ukrepih skrbi morebitni negativen učinek zaradi dodatnega finančnega obremenjevanja gospodarstva, ki si tega v luči trenutnih razmer ne more privoščiti.

Visoka pričakovanja: 'Naj ne pozabijo, da so državo dobili v upravljanje, in ne v last'

25. 04. 2022 07.23

Predstavniki sindikalnih central ocenjujejo, da so volivci na včerajšnjih državnozborskih volitvah zavrnili smer, v katero je Slovenijo peljala dosedanja vlada premierja Janeza Janše. Želijo si obnovitve socialnega dialoga in sklenitve socialnega sporazuma, v šolskem sindikatu pa tudi takojšnjo obravnavo njihovih stavkovnih zahtev. Na drugi strani gospodarstveniki vseh stanovskih združenj opozarjajo na številne izzive, s katerimi se bo morala soočiti nova vlada, kot sta okrevanje po pandemiji covida-19 in rast cen. V zdravniških vrstah pa od nove vlade pričakujejo prioritetno reševanje težav v zdravstvu.

Avstrijska opozicija: 'Spremembe v vladi so farsa'

12. 10. 2021 14.55

Novi avstrijski kancler Alexander Schallenberg je v avstrijskem parlamentu napovedal, da bo avstrijska vlada pod njegovim vodstvom ohranila usmeritev predhodnika Sebastiana Kurza tako glede migracij in trga dela kot epidemije covida-19. Prav tako bo vlada na Dunaju po zagotovilih Schallenberga še naprej proevropska.

Mala socialna reforma: univerzalni otroški dodatek in lažji dostop do štipendij?

05. 10. 2021 13.34

Ministrstvo za delo je na vlado posredovalo osnutek male socialne reforme, ki družinsko politiko ločuje od socialne. Med drugim predvideva bolj univerzalen otroški dodatek in lažji dostop do državnih štipendij, namesto dodatka za delovno aktivnost uvaja novo spodbudo, pravico do varstvenega dodatka pa podaljšuje po uradni dolžnosti. Pomembna sprememba naj bi bila še to, da bi lahko upravičenec v času priznane pravice, če bi se njegov materialni položaj bistveno poslabšal, zaprosil za nov izračun, pri čemer bi se upošteval tekoči dohodek.

Skrivnostnost, uspehi, škandali: kdo je Olaf Scholz – 'Scholzomat'?

12. 09. 2021 10.13

Olaf Scholz je aktualni nemški finančni minister, ki ni znan po velikih in odmevnih izjavah. A politiku nemških socialdemokratov (SPD) se nasmiha kanclerski stolček, čeprav mu kritiki očitajo, da je tako redkobeseden, da se včasih zdi, kot da mu je vse odveč. Zaradi tehnične, birokratske govorice, se ga je oprijel celo vzdevek Scholzomat. A njegovim podpornikom je všeč, da deluje premišljeno, mirno, skoraj brez strasti. Tako za podpornike kot nasprotnike pa pravzaprav ostaja precejšnje vprašanje, kdo Olaf Scholz sploh je.

Evropska komisija s pozitivno oceno slovenskega načrta za okrevanje

01. 07. 2021 13.34

Evropska komisija je sprejela pozitivno oceno slovenskega načrta za okrevanje in odpornost, na podlagi katerega bo Slovenija koristila evropska sredstva za spoprijemanje s posledicami pandemije covida-19. Načrt za okrevanje je vreden 2,5 milijarde evrov, Slovenija naj bi koristila 1,8 milijarde nepovratnih sredstev in 705 milijonov evrov posojil. Potrditi ga morajo še članice EU s kvalificirano večino, praviloma v štirih tednih.

'Nov zakon bi ustvaril generacijo otrok brez očetov'

07. 10. 2019 09.59

V Parizu se je v nedeljo zbralo več deset tisoč ljudi, ki so protestirali proti novi zakonodaji, ki bi samskim in istospolno usmerjenim ženskam omogočila pravico do umetne oploditve. Demonstranti so med drugim vzklikali Svoboda, enakost, očetovstvo, kar je besedna igra z geslom francoske revolucije, ter Vsak potrebuje očeta.

Do leta 2034 se bo upokojitvena starost dvignila na 67 let

13. 03. 2019 07.19

Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Ksenija Klampfer je predstavila predloge zakonskih sprememb na področju socialne varnosti, trga dela in pokojninskega sistema. Za zavarovance brez 40 let pokojninske dobe se bo upokojitvena starost po predlogu ministrstva postopoma do leta 2034 dvignila na 67 let.

Danes: psihično zlomljeni, izgoreli, a še vedno revni. Jutri - štiridnevni delovnik?

25. 01. 2019 12.51

Ekonomija in družba sta na razpotju. Neenakost, ki dosega rekordne ravni, poganja populizem in povzroča pandemijo psihičnih težav, je temeljno vprašanje, ki terja hitre odgovore, se te dni strinjajo razpravljavci na forumu v Davosu. Je rešitev v univerzalnem temeljnem dohodku? Ali je problem kompleksnejši in terja kompleksne rešitve - tudi spremembe na področju davkov in izobraževanja.

Jair Bolsonaro prisegel kot brazilski predsednik

01. 01. 2019 21.32

Desničarski populist Jair Bolsonaro je v brazilskem kongresu prisegel kot novi brazilski predsednik. Nekdanji vojaški poveljnik, ki se navdušuje nad obdobjem vojaške diktature v Braziliji, je v prisegi ob prevzemu štiriletnega mandata na čelu največjega latinskoameriškega gospodarstva obljubil, da bo spoštoval ustavo.

Kako želijo volivce prepričati preostale stranke?

24. 05. 2018 07.29

Za svoje mesto v državnem zboru se bo na volitvah borilo tudi 18 drugih, večinoma manjših strank. Nekatere od njih so v preteklosti že prišle v parlament, nekatere so celo sestavljale vlado, nekatere večjega uspeha v preteklosti niso doživele, kar nekaj pa se jih na politično polje podaja prvič. Kaj obljubljajo?