socialne zakon

Vrečko o 'plačani predvolilni kampanji SDS', Hoivik: To so laži

07. 05. 2025 15.59

Ministrica za kulturo in koordinatorica Levice Asta Vrečko je na novinarski konferenci pred nedeljskim referendumom o dodatku k pokojninam umetnikov ponovila prednosti tega zakona ter za laži in manipulacije označila več izjav in potez SDS. "Referendum je zgolj plačana predvolilna kampanja SDS," je ocenila. Poslanec SDS Andrej Hoivik pa je izjave ministrice označil za laži.

Osebna asistenca: sindikat zahteva profesionalizacijo in povečanje sredstev

06. 05. 2025 14.13

V Sindikatu osebne asistence in Zvezi svobodnih sindikatov so na protestu vlado pozvali k zakonski ureditvi statusa delavcev za osebne asistente, profesionalizaciji asistence ter povečanju vladnih sredstev za izvajanje osebne asistence. Brez izpolnjenih zahtev asistentom grozi nadaljnja deprofesionalizacija in prekarizacija, so opozorili.

Manj produktivni, bolj bolni in predragi – stereotipi o starejših delavcih

01. 05. 2025 12.14

Biti krovec pri dvajsetih ali pa pri petdesetih in več je velika razlika. Vročina, mraz, pred teboj globina. Naporno delo, včasih potrebuješ uro, dve, da se privadiš in upaš pogledati navzdol, nam iz izkušenj pravi krovec klepar, ki upa, da bo lahko delal do upokojitve. Naporne stranke, pa vse težje delo z denarjem, opisuje svoje delo starejša poštna uslužbenka, ki mora, če se pri računanju zmoti, kriti škodo iz lastnega žepa. Bodo starejši morda v prihodnje imeli pravico do krajšega delovnega časa, kar predlaga ministrstvo za delo? In kdo sploh je starejši delavec?

Odslej nič več beleženja izrabe odmora med delom

23. 04. 2025 07.41

Veljati začenja novela zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki med drugim predvideva ukinitev beleženja odmora za malico. Spremembe posebej težko pričakujejo delodajalci. Zahtevali so jih od uveljavitve prejšnje novele, za katero so trdili, da je neživljenjska in da prinaša zgolj nove administrativne ovire.

Dolgotrajna oskrba: koliko bomo plačevali in kaj bomo za to dobili?

08. 04. 2025 20.22

Čez manj kot tri mesece bomo začeli plačevati obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo, je potrdil minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac, kljub pozivom gospodarstva, naj se uvedba novega davka časovno zamakne. Gospodarske organizacije so vlado pozvale tudi k ponovnemu izračunu višine prispevka, ki bo sicer odvisen od posameznikovih prihodkov. Opozarjajo tudi, da še vedno ni povsem jasno, kakšne storitve bodo uporabnikom sploh na voljo. V Sindikatu upokojencev Slovenije pa si želijo, da bi se vlada bolj kot novemu prispevku posvečala pravicam uporabnikov.

Kmalu novi bombončki za male vlagatelje: nižji davek in manj administracije?

06. 04. 2025 17.03

Še letos bi lahko v veljavo vstopil Zakon o individualnih naložbenih računih. Ta bi predstavljal za imetnika računa pomembno administrativno razbremenitev, saj imetniku v fazi varčevanja na računu ali ob izplačilu z računa ne bo treba vlagati davčnih napovedi, pojasnjujejo na ministrstvu. Izplačilo donosa se bi po trenutnem predlogu zakona obdavčilo z dohodnino po stopnji 15 % kot dokončnim davkom, prvo izplačilo z računa po 15 letih od odprtja računa, če v obdobju pred tem ni bilo izplačil z računa, pa se z dohodnino ne bi obdavčilo. Podrobnosti o tem, kateri finančni produkti bodo vključeni in zakaj le enkratno izplačilo brez davka, pa še ne razkrivajo.

Rejniki bi po novem bili plačani več, nezaposlenim bi krili prispevke

03. 04. 2025 15.38

Vlada je potrdila predlog novele zakona o izvajanju rejniške dejavnosti. S predlogom povišujejo plačilo rejnikom in uvajajo tri prejemke v višini 360 evrov, nezaposleni rejniki pa bi bili upravičeni do plačila prispevkov za socialno varnost.

Ko staršem ne gre več zaupati, bi morala otroka prevzgojiti država

02. 04. 2025 06.00

"Nimamo nobenih pravnih postopkov za nasilne otroke, mlajše od 14 let. Lahko grozijo, izsiljujejo, pridejo z nožem na šolo, pa se ne bo nič pravnega zgodilo," opozarja pravni strokovnjak Miha Šepec. "Ne zagovarjamo nekih hudih kazensko-represivnih ukrepov, ampak nek prevzgojni postopek s strani države, da tega otroka obravnava, poskuša prevzgojiti, ker njegovim staršem ne moremo več zaupati," je prepričan, da bo treba prej ali slej uvesti tudi postopke za nasilniška ravnanja mlajših otrok. V oddaji 24UR sta na vprašanja odgovarjali tudi pravosodna ministrica in doktorica socialne pedagogike.

Neobiskovanje osnovne šole bodo lahko obravnavali kot zanemarjanje otroka

18. 03. 2025 18.17

Minister za delo in socialne zadeve Luka Mesec je v Novem mestu predstavil paket ukrepov za reševanje romskih vprašanj. V izjavi za medijev je izpostavil, da bo center za socialno delo primer otroka, ki ga starši ne bodo poslali v šolo, lahko obravnaval kot zanemarjanje otroka. To pa ima lahko resne pravne posledice, je dejal. Predlog predvideva tudi obvezno vključevanje romskih otrok v vrtec eno leto pred vstopom v šolo.

Golob: Pokojninska reforma ne bo daljšala delovne dobe. Ostaja 40 let

17. 03. 2025 07.44

Ministri in koalicijski poslanci so se na Brdu pri Kranju zbrali na vrhu koalicije, ki ga je gostil premier Robert Golob. Osrednje teme tokratnega srečanja so bile krepitev javnega zdravstva, vzdržen pokojninski sistem in stanovanja za mlade. Golob je povedal, da se je koalicija poenotila. "Cilji niso le skupni, ampak jih lahko izvedemo do konca mandata. To je najboljša popotnica, s katero se lahko podamo na naslednje volitve v potrditev drugega mandata," je dejal.

Pokojnine umetnikov – prestiž za izbrance ali nagrada za izjemnost?

09. 03. 2025 14.16

SDS že dobra dva tedna zbira podpise za razpis zakonodajnega referenduma o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke. Koliko so jih zbrali doslej, ne razkrivajo, 40 tisoč jih potrebujejo do 26. marca. Zakonu v SDS nasprotujejo, ker je po njihovem mnenju pisan na kožo "točno določeni kulturni eliti". Na ministrstvu za kulturo pa pojasnjujejo, da ne uvajajo nobenih novih dodatkov ali pravic, pač pa zgolj opredeljujejo merila, kaj so izjemni umetniški dosežki. Koliko umetnikov torej že prejema dodatke k pokojninam? Zakaj SDS motijo umetniki, ne pa športniki in znanstveniki? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Neenako plačilo za enako delo: kaj prinaša direktiva o preglednosti plačil?

08. 03. 2025 07.00

Leta 2022 je odbor za pravice žensk in enakost spolov izpostavil, da diskriminacijo med ženskami in moškimi na področju plač omogoča predvsem pomanjkanje transparentnosti. Potrditev direktive o zagotavljanju transparentnosti na tem področju pa da bi prinesla tisti potreben premik k večji enakopravnosti. Leti dni kasneje je nato Direktiva EU o krepitvi uporabe načela enakega plačila za enako delo ali delo enake vrednosti stopila v veljavo, njena implementacija pa že poteka tudi v Sloveniji. Kaj prinaša?

Vlada potrdila predlog sheme skrajšanega delovnega časa

05. 03. 2025 14.40

Vlada je potrdila predlog zakona, ki bi uvedel stalno shemo skrajšanega delovnega časa. V okviru sheme, ki bi jo aktivirala vlada v primeru naravne nesreče, epidemije ali gospodarske krize, bi podjetja, tudi le v posamezni panogi, lahko dobila subvencijo za nadomestilo plače za delavce, ki bi jih v izogib odpuščanju vključila v ukrep.

Paket za reševanje romskih vprašanj bi šel lahko v obravnavo še ta mesec

04. 03. 2025 17.57

Paket zakonodaje za reševanje romskih vprašanj je v zaključni fazi usklajevanja med ministrstvi, v javno obravnavo pa bi lahko šel do konca marca, je na delovnem obisku pri novomeškemu županu Gregorju Macedoniju povedal minister za delo Luka Mesec. Skupaj z zavodom za zaposlovanje so predstavili tudi projekt zaposlovanja Romov.

Banke lahko za osnovni plačilni račun zaračunavajo največ 4,90 evra

18. 02. 2025 13.28

Banka Slovenije bo zgornjo mejo nadomestila, ki ga lahko banke zaračunajo potrošniku za zagotavljanje osnovnega plačilnega računa, ohranila nespremenjeno pri mesečnem znesku 4,90 evra oziroma za upravičence do denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka pri 1,47 evra, so sporočili iz banke.

Stanovalcev zavoda Dom na Krasu ne bodo deložirali

07. 02. 2025 15.10

Ministrstvo za naravne vire in prostor je minuli teden ugodilo pritožbi Doma na Krasu na odločbo inšpektorata, da je treba uporabnike prostorov v Solkanu izseliti. Kot je pojasnil v. d. direktorja doma Goran Blaško, so z odločitvijo zadovoljni, enako odločitev pa pričakujejo tudi za prostore v Renčah. Ob tem poziva k spremembam zakonodaje.

Osamljena psička čuva prazno vilo, inšpekcija kršitev ne ugotovi

29. 01. 2025 12.01

Na dvorišču ene od ljubljanskih hiš, v kateri ne živi nihče, že leta sameva psička – prizor, ki para srce sosedom in mimoidočim. Sicer neprivezana, nekoč postavljena v vlogo čuvaja, "alarma pred hišo", zdaj ne more opravljati niti tega, saj je postala povsem apatična. Lastnik je umrl, določeni so bili skrbniki, ki pa skrbijo le za njene osnovne potrebe. Prijave na inšpekcijo dežujejo, a ker ima pes hrano, vodo in zavetje, ta kršitev ne ugotovi. Takšnih primerov je veliko, gre za psihično zlorabo živali, ki bi jo zakonodajalci morali prepoznati, opozarjajo zaščitniki živali.

ESS potrdil krizno shemo skrajšanega delovnika

17. 01. 2025 18.23

Socialni partnerji so na seji Ekonomsko-socialmnega sveta uspeli potrditi predlog zakona o vzpostavitvi krizne sheme skrajšanega delovnega časa, ki gre sedaj v javno razpravo. Največ razhajanj je bilo glede uskladitve minimalne plače.

Na pomurski kmetiji inšpektorji, lastnika: 'Posnetki so zmontirani'

10. 01. 2025 08.19

Po objavi skritih posnetkov, ki razkrivajo grozljive razmere v baterijski reji kokoši na eni izmed slovenskih kmetij, so inšpektorji tam opravili izredni nadzor. Po besedah direktorice uprave za varno hrano naj bi v prihodnjih dneh hlev popolnoma izpraznili. Pred našo kamero sta medtem stopila lastnika kmetije, ki trdita, da sta nameravala jato zamenjati, posnetki pa da so "zmontirani" in "računalniško obdelani".

Ko mora tudi direktorica doma pomagati deliti hrano

09. 01. 2025 06.00

Medtem ko dobivamo vse več pravic dolgotrajne oskrbe, zaradi česar bi v domovih za starejše potrebovali še več zaposlenih, je v resnici kadrov, ki bi bili pripravljeni delati za plačo, malenkost višjo od minimalne, vse manj. Nemogoče je trenutno dobiti negovalca bolničarja, pravijo v domu upokojencev v Ilirski Bistrici, v kranjskem domu bi ta trenutek potrebovali več kot 11 medicinskih sester. Da so tam uspeli nahraniti stanovalce, je morala hrano deliti tudi direktorica doma.

OZS Hana in Mesca poziva k takojšnjemu sprejetju interventnega zakona

17. 12. 2024 15.26

Obrtno-podjetniška zbornica ministra Matjaža Hana in Luko Mesca poziva k takojšnjemu sprejetju interventnega zakona s shemo čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa za podjetja, ki so zaradi upada naročil prizadeta. "Le tako bodo ta podjetja lahko zadržala svoje zaposlene," je na seji upravnega odbora dejal predsednik OZS Blaž Cvar.

Kače v poslovnih oblačilih: trpinčenje sodelavcev in milijarda evrov gospodarske škode

15. 12. 2024 06.00

Psihopati na delovnem mestu lahko destabilizirajo celotne organizacije, povzročajo mobing, agresivno vedenje in uničujejo karierne poti sodelavcev. To vodi v absentizem, izgorelost in zmanjšano učinkovitost, kar povzroča visoko gospodarsko škodo, izpostavljata dr. Andreja Pšeničny in dr. Leonida Zalokar. V Sloveniji naj bi psihopati v gospodarstvu in javni upravi povzročili letno milijardo evrov škode, predvsem zaradi korupcije in finančnega kriminala, izpostavlja dr. Pšeničny.

Vlada bi v šolah zagotovila učenje slovenščine in kulture za romske učence

12. 12. 2024 15.52

Vlada je potrdila izhodišča za pripravo ukrepov za reševanje nekaterih romskih vprašanj. Ključni elementi predlogov bodo vrtec, šola, služba, bivalne razmere in varnost. Med ukrepi so denimo vključevanje romskih otrok v vrtce vsaj leto pred vstopom v osnovno šolo ter ukinitev višjega otroškega dodatka za vse otroke, ki ne obiskujejo vrtca.

Ukinitev beleženja odmora za malico, mesečno namesto dnevno beleženje podatkov

06. 12. 2024 06.52

ESS je na seji po več poskusih pogajanj na nižjih ravneh potrdil težko pričakovani kompromisni osnutek predloga novele zakona o evidentiranju delovnega časa. Ta med drugim predvideva ukinitev beleženja odmora za malico ter uvaja mesečno namesto dnevnega beleženja ostalih podatkov, je po seji dejal minister za delo Luka Mesec.

Kandidatki za ministrico za digitalno preobrazbo Klampferjevi zelena luč

03. 12. 2024 17.55

Kandidatka za ministrico za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer je uspešno prestala zaslišanje na matičnem odboru DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo. Z devetimi glasovi za in štirimi proti so člani odbora njeno predstavitev ocenili kot ustrezno. Med drugim je napovedala ukinitev mehanizma za razdeljevanje računalnikov.

Po 720 dneh bivanja v UKC Maribor 79-letnemu izbrisanemu uredili dokumente

03. 12. 2024 19.21

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je ob robu obiska Univerzitetnega kliničnega centra Maribor ponovno pozvala vlado in poslance, naj uredijo status izbrisanih. Letos je namreč enemu od izbrisanih iz Maribora, ki je skoraj dve leti bival v UKC Maribor, pomagala pri pridobitvi dovoljenja za stalno prebivanje.

Po kritikah spremembe zakona: ministrstvo bi ukinilo evidentiranje odmora

26. 11. 2024 13.54

Osnutek zakona o stalni shemi skrajšanega delovnega časa, ki bi bila na voljo tudi posameznim podjetjem v težavah, je že pripravljen, tako da bi bil lahko zakon sprejet v začetku 2025, osnutek novele zakona o evidencah delovnega časa, ki rahlja obveznosti delodajalcev, pa bo na ESS 6. decembra, je na OZS povedal minister za delo Luka Mesec.

Golob o nizki podpori njegovi stranki in vladi: Razumel sem sporočilo

23. 11. 2024 07.41

Potem ko je vladi uspelo pod streho spraviti reformo plač v javnem sektorju, je premier Robert Golob optimističen tudi glede drugih reform. Kot je dejal v intervjuju za STA, je plačna reforma namreč "motivacijska zmaga" in "trasira pot za sprejemanje ostalih reform". Tudi na morebitno gospodarsko krizo se Slovenija že pripravlja, zagotavlja. Spregovoril je tudi o precej nizki javnomnenjski podpori stranki Gibanje Svoboda in vladi, ki jo izkazujejo ankete, a je prepričan, da se trend že obrača. "Sem pa razumel sporočilo, zato sem odpovedal večino službenih poti v tujino in se bom prvenstveno posvečal temu, kako izboljšati položaj ljudi v Sloveniji." Urad predsednice sicer dogovor zanika.

Nič več ujetniki svojih domov: kako je slovenskemu bloku uspelo do novega dvigala

16. 11. 2024 07.23

Danilo Mašera je eden izmed starejših prebivalcev bloka na Cankarjevi ulici v Novi Gorici. Z navdušenjem pripoveduje, da mu je dneve v jeseni življenja polepšala nova pridobitev v bloku. Za številne samoumevno, za druge pa nepogrešljivo dvigalo. Zdaj bo, kot mi zadovoljno pove, še bolj užival v stanovanju, ki si ga je prigaral skozi življenje, saj ga ne bo skrbelo, da bi, če bi onemogla, z ženo postala ujetnika svojega stanovanja. Po nekaterih ocenah je v Sloveniji več kot 11 tisoč štiri- in večetažnih stanovanjskih stavb brez dvigal. "Država naj se postavi v čevlje starejših, ki letno prehodijo več tisoč stopnic," pozivajo ostareli stanovalci blokov brez dvigal, ki se bojijo, kaj bo prinesla starost. Na Ministrstvu za solidarno prihodnost za reševanje te problematike trenutno ni predvidenih finančnih sredstev, stanje pa pripisujejo šibkemu zavedanju, da lastnina poleg pravic nosi tudi odgovornosti.

'Čeprav je stavka z novelo zakona praktično onemogočena, se bo nadaljevala'

13. 11. 2024 14.11

Pogajalci vlade in sindikatov, ki so sodelovali v okviru pogajanj za plačni steber v raziskovalni dejavnosti, izobraževanju in kulturi, so parafirali anekse h kolektivnim pogodbam in ločen stebrni dogovor. Kolektivne pogodbe je parafirala tudi vodja plačnega stebra zdravstva in socialnega varstva na sindikalni strani. Sindikat Fides ob tem sicer pozdravlja ureditev karierne poti zdravnikov in zobozdravnikov, a opozarja, da plačne anomalije ostajajo, zato se bo stavka zdravnikov nadaljevala.