socialni delavci

Boštjančič: Plačna reforma niso kozmetični popravki

07. 05. 2025 15.27

Ministra za javno upravo in finance Franc Props in Klemen Boštjančič sta skupaj s Petrom Pogačarjem z ministrstva za javno upravo opozorila na pomen javnega sektorja za delovanje države ter se odzvala na nekatere očitke po vstopu v prenovljen plačni sistem. "Plačna reforma niso kozmetični popravki, ampak je prava reforma," je poudaril Boštjančič.

Najprej kresovi in mlaji, nato budnice in pohodi

30. 04. 2025 06.00

Ob prazniku dela po Sloveniji zagorijo številni kresovi, v več krajih v čast delavstvu organizirajo tudi budnice, postavijo mlaje in priredijo prvomajske pohode. Sindikati med drugim vabijo na tradicionalno kresovanje na ljubljanskem Rožniku. Letos je v ospredju sporočilo delavske solidarnosti, povezanosti, enakopravnosti in spoštovanja.

'Saj že itak vse vesta ali pa ju ne zanima zares, kaj se z mano dogaja'

29. 04. 2025 13.29

Razumevanje otrok in mladostnikov ter njihovega sveta zahteva več kot le dobro voljo staršev. Ključno je aktivno poslušanje, opazovanje sprememb v vedenju in prepoznavanje čustev. Katere veščine bi morali starši razvijati?

'Psihoterapevt bo le tisti, ki bo imel dovoljšno izobrazbo'

17. 04. 2025 19.29

Vlada je potrdila besedilo zakona o psihoterapevtski dejavnosti in ga v sredo poslala v državni zbor. Zdaj se začenja postopek s tremi branji, predlog zakona pa bi lahko bil sprejet še pred poletjem. Namen ministrstva za zdravje je urediti dostopnost psihoterapije in kaotičnost trenutnega področja.

Pomembni premiki: bo psihoterapija končno postala bolj dostopna?

09. 04. 2025 11.55

Se bo po 20 letih vendarle premaknilo? Po številnih nestrinjanjih in več različnih osnutkih bo najnovejša različica zakona o psihoterapevtski dejavnosti predvidoma še ta teden romala na vlado. Bo kakovostna psihoterapija, ki trenutno ni del obveznega zdravstvenega zavarovanja, končno postala bolj dostopna? Kdo je lahko psihoterapevt in kakšne kriterije mora izpolnjevati? Bodo licence izločile šarlatane?

'Nezaslišano, da se reforma predstavlja kot nekaj dobrega za delavce'

07. 04. 2025 15.40

Čeprav je Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) med podpisniki dogovora o predlogu pokojninske novele, pa 10 od skupno 22 sindikatov v zvezi dogovora ni podprlo, so povedali na novinarski konferenci, ki jo je organiziral sindikat poklicnega gasilstva. Glavne novosti v predlogu reforme so za delavce in upokojence škodljive, menijo.

Rejniki bi po novem bili plačani več, nezaposlenim bi krili prispevke

03. 04. 2025 15.38

Vlada je potrdila predlog novele zakona o izvajanju rejniške dejavnosti. S predlogom povišujejo plačilo rejnikom in uvajajo tri prejemke v višini 360 evrov, nezaposleni rejniki pa bi bili upravičeni do plačila prispevkov za socialno varnost.

Upokojitvena starost se bo višala, z njo pa tudi odmerni odstotek

02. 04. 2025 10.45

Socialni partnerji so podpisali dogovor o predlogu pokojninske novele, ki ga je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta. Premier Robert Golob je ob tem znova poudaril, da je reforma nujna. Delodajalsko stran veseli, da se prispevna stopnja ne bo zvišala, obrtniška zbornica pa izpostavlja tudi, da ne bo napovedanih drastičnih povišanj prispevkov za s.p.-je. Sindikati pravijo, da predlog ni idealen, je pa boljši kot pred pogajanji.

Kako regulirati delovanje agencij, ki se ukvarjajo z rekrutacijo v tujini?

01. 04. 2025 21.09

Parlamentarni odbor za delo je zavrnil predlagani sklep, s katerim bi ministrstvu za delo naložili pripravo ustrezne zakonodaje na področju agencijskega dela. Sklep so predlagali v poslanski skupini NSi, kjer so tudi zahtevali sklic današnje nujne seje odbora na to temo. Na ministrstvu so pojasnili, da se s spremembo zakonodaje že ukvarjajo.

Tuji delavci v slabih razmerah: 'To spominja na sužnjelastniške razmere'

18. 03. 2025 12.15

Sindikat voznikov avtobusov in KS 90 opozarjata na slabe delovne pogoje voznikov avtobusov. Namesto da bi jih uredili in voznikom dvignili plače, so se delodajalci po njihovih opozorilih poslužili bližnjice z uvozom tuje delovne sile, ta pa je še bolj podvržena kršitvam delovne zakonodaje. Od pristojnih pričakujejo odločno ukrepanje. V Sindikatu voznikov avtobusov Slovenije so kritični: "Uvoz tuje delovne sile spominja bolj na trgovino z ljudmi kot na zakonito posredovanje." Ministrstvo za delo je sporočilo, da že pripravlja ukrepe za kaznovanje kršiteljev pravic tujih delavcev.

"Lotimo se dela": Spodbujanje dialoga o delavskih pravicah in socialni enakosti

10. 02. 2025 00.15

Intervju z dr. Jernejo Jug Jerše, vodjo Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji

Osnutek zakona za psihoterapijo: vključenih več resorjev in zbornica

29. 01. 2025 08.00

Kaj se dogaja s težko pričakovanim zakonom o psihoterapiji? Po naših informacijah osnutek zakona, ki je v medresorskem usklajevanju, psihoterapijo poleg zdravstva vključuje še v socialo, šolstvo in druge resorje, prav tako pa je v igri ponovno psihoterapevtska zbornica, ki bo pregnala šarlatane. O trenutnem osnutku smo govorili z eno največjih organizacij, ki se ukvarja s pomočjo ljudem v stiski pri nas. Na Zvezi Anita Ogulin in ZPM tak zakon pozdravljajo, saj je po njihovi oceni narejen tako, da vključuje tudi najšibkejše, ki potrebujejo največ pomoči.

ESS potrdil krizno shemo skrajšanega delovnika

17. 01. 2025 18.23

Socialni partnerji so na seji Ekonomsko-socialmnega sveta uspeli potrditi predlog zakona o vzpostavitvi krizne sheme skrajšanega delovnega časa, ki gre sedaj v javno razpravo. Največ razhajanj je bilo glede uskladitve minimalne plače.

Podjetje CSS pred likvidacijo: 'Je kriza tako huda, da država žrtvuje invalide?'

13. 01. 2025 17.41

Ob načrtovani likvidaciji invalidskega podjetja CSS so zaposleni v podjetju ter Sindikat obrti in podjetništva Slovenije na novinarski konferenci pred sedežem podjetja v Škofji Loki izpostavili svoje predloge za rešitev podjetja. Opozorili so tudi na socialni vidik ukinitve podjetja in delovnih mest za invalide.

Dodatno delo pri zasebnikih bo predvidoma mogoče le za nekatere zdravnike

10. 01. 2025 14.09

Vlada in socialni partnerji so na seji Ekonomsko-socialnega sveta uskladili skoraj vse člene predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti. Se je pa spremenil člen, ki ureja omejitve dela javnih zdravstvenih delavcev pri zasebnikih. To bo predvidoma mogoče le za določene zdravnike, je povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. V Zdravniški zbornici Slovenije nasprotujejo omejevanju dela javnih zdravnikov pri zasebnikih, je poudarila predsednica zbornice Bojana Beović.

Ob odvzemu jokali in se upirali: Slovenija jim mora izplačati odškodnino

19. 12. 2024 12.17

V odmevnem slovenskem primeru skrbništva in urejanja stikov s tremi otroki je Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) odločilo, da je bila prepoved stikov matere z otroki neupravičena ter da so bile tako materi kot otrokom kršene pravice. Slovenija jim mora zato izplačati skupaj 36.500 evrov, so danes sporočili z ESČP.

Kdo bo skrbel za ostarele? Zanimanje za zaposlitev na rekordno nizki ravni

11. 12. 2024 08.42

Zanimanje iskalcev zaposlitve za delo v domovih za starejše in posebnih zavodih za odrasle je v letošnjem letu strmoglavilo na rekordno nizko raven, je pokazala nova anketa Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, v kateri je sodelovalo 79 socialnovarstvenih zavodov. Domovi za starejše in posebni zavodi za odrasle so letos uspešno zaključili le 27 odstotkov razpisov za zapolnitev prostih delovnih mest, medtem ko je lani ta delež dosegel 30 odstotkov, leta 2020 pa več kot 50 odstotkov.

Beleženje delovnega časa: po enem letu se obetajo spremembe

02. 12. 2024 17.52

Dobro leto dni mineva od začetka veljave zakona o tako imenovanem štempljanju: strožja pravila naj bi zaščitila delavce pred izkoriščanjem, a prinesla so predvsem dodatno birokracijo, opozarjajo delodajalci. In leto dni kasneje so na mizi že prve spremembe zakona. Med drugim bi črtali dnevno beleženje odmora za malico, delodajalci pa bi po novem tedensko in ne več dnevno popisovali, ali delavci opravljajo izmensko ali nočno delo.

Delavci na nogah: 'To je le napoved, kaj se bo dogajalo od decembra'

21. 11. 2024 16.07

Pred sedežem nemškega avtomobilskega velikana Volkswagen v Wolfsburgu se je zbralo na tisoče jeznih zaposlenih iz vse države, ki protestirajo proti napovedani možnosti množičnih odpuščanj.

Delavci so za zaprtje poslovalnic M Tehnike izvedeli pol ure pred uradno objavo

19. 11. 2024 19.05

"Zapiramo vse preostale poslovalnice M Tehnike in dva Cash&Carryja," je najavila lastnica Mercatorja Fortenova. Sindikalisti so na nogah, pa ne, ker bi bili ogroženi zaposleni – za te se bo namreč našlo novo delovno mesto znotraj Mercatorja, ampak ker je Fortenova novico sporočila tik pred javno najavo in brez predhodne uskladitve s svetom delavcev, kot to navaja zakon. Se bo končalo le pri teh poslovalnicah ali bi lahko Mercator v kratkem videli v drugih rokah, kot po odpovedanem nakupu Tuša, morebiti prav zaradi finančnih težav Fortenove, špekulira ekonomist Matej Lahovnik?

Nič več ujetniki svojih domov: kako je slovenskemu bloku uspelo do novega dvigala

16. 11. 2024 07.23

Danilo Mašera je eden izmed starejših prebivalcev bloka na Cankarjevi ulici v Novi Gorici. Z navdušenjem pripoveduje, da mu je dneve v jeseni življenja polepšala nova pridobitev v bloku. Za številne samoumevno, za druge pa nepogrešljivo dvigalo. Zdaj bo, kot mi zadovoljno pove, še bolj užival v stanovanju, ki si ga je prigaral skozi življenje, saj ga ne bo skrbelo, da bi, če bi onemogla, z ženo postala ujetnika svojega stanovanja. Po nekaterih ocenah je v Sloveniji več kot 11 tisoč štiri- in večetažnih stanovanjskih stavb brez dvigal. "Država naj se postavi v čevlje starejših, ki letno prehodijo več tisoč stopnic," pozivajo ostareli stanovalci blokov brez dvigal, ki se bojijo, kaj bo prinesla starost. Na Ministrstvu za solidarno prihodnost za reševanje te problematike trenutno ni predvidenih finančnih sredstev, stanje pa pripisujejo šibkemu zavedanju, da lastnina poleg pravic nosi tudi odgovornosti.

Spremembe v smeri administrativne razbremenitve podjetij

29. 10. 2024 13.52

Socialni partnerji bodo v začetku novembra v okviru ESS zasedali na temo sprememb zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, do katerega so kritični predstavniki gospodarstva. Kot je pojasnil minister za delo Luka Mesec, je cilj obdržati pozitivne lastnosti novele, hkrati pa administrativno razbremeniti podjetja.

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?

10. 10. 2024 06.00

Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

V ZD Ljubljana odprli nove prostore centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov

08. 10. 2024 16.59

V Zdravstvenem domu Ljubljana so odprli nove prostore centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov. Otrokom, mladostnikom in njihovim staršem bodo odslej na enem mestu nudili storitve, ki so jih doslej izvajali v različnih enotah zdravstvenega doma.

Kaj uskladitev pomeni za prejemnike minimalne, povprečne in višje plače?

02. 10. 2024 19.57

Zadovoljstvo na vseh straneh po srečanju Ekonomsko-socialnega sveta je izjemno redko, zato je podpora uskladitvi dohodninske lestvice, ki prihodnje leto vsem zaposlenim prinaša nekoliko višje neto plače, primer zmage socialnega dialoga, so po seji poudarili socialni partnerji. Za en teden pa so denimo zamaknili obravnavo proračunskih dokumentov, kjer se bo njihova enotnost najbrž lomila. Kako pa kaže razbremenitvi plač, ki bi delavcem prinesla konkretnejši popravek prilivov?

S prihodnjim letom za odtenek višje neto plače

23. 09. 2024 19.52

Prihodnje leto se nam obetajo nekoliko višje neto plače. Socialni partnerji so soglasno podprli dogovor, po katerem se bodo olajšave in lestvica za odmero dohodnine za prihodnje leto uskladile z rastjo povprečnih plač, kar naj bi po vladnih napovedih zaposlenim prineslo višje neto prihodke.

Golob o zaupanju v Boštjančiča, koalicijski pogodbi in razbremenitvi plač

13. 09. 2024 06.00

Sporočilo četrtkovega vrha koalicije je bilo, da je vlada doslej uresničila 25 odstotkov sprejete koalicijske pogodbe. Premier Robert Golob je sicer za oddajo 24UR ZVEČER odgovoril še na številna vprašanja glede dela vlade. Med drugim tudi o tem, kako trdni so odnosi med koalicijskimi partnerji, ali minister Klemen Boštjančič in ministrica Emilija Stojmenova Duh še uživata podporo premierja in o tem, kdaj lahko v gospodarstvu pričakujejo razbremenitev plač.

Kritike na prvi del davčne reforme: 'Pričakovanja niso bila izpolnjena'

29. 08. 2024 06.00

Dobili smo davčno reformo oziroma njen prvi del. Razbremenitve plač, za katero je predsednik vlade Robert Golob zatrdil, da je prvi imperativ, ni. Kot kaže, so namesto tega prvi imperativ postali samostojni podjetniki, zdajšnji predlagani davčni sveženj namreč najbolj številčno vpliva na normirance. Finančni minister Klemen Boštjančič je sicer predstavil olajšanje pogoja za soudeležbo zaposlenih v lastništvu podjetij in davčne pobude za zagonska podjetja, so pa davčno ugodnejši pogoji za tujce do 40 let tisti, ki so na noge dvignili podjetnike in obrtnike. Ni gospodarskega združenja, ki bi v teh ukrepih našlo kar bi spodbujalo gospodarsko rast, se je ostro odzvalo gospodarstvo, minister Boštjančič pa ocenjuje, da gre za politikantsko vpitje.

Odpuščanja v poljčanskem Eurelu: na sindikalnem protestu le peščica

19. 08. 2024 13.41

Predsednik Sindikata Podravja Milan Mesarič je opozoril na razmere v družbi Eurel iz Poljčan, ki se ukvarja s proizvodnjo malih gospodinjskih aparatov in delov zanje. Omenil je domnevne sporne postopke odpuščanj, pa tudi siceršnje slabe razmere v družbi. Direktor Matjaž Delopst odgovarja, da pristojni kršitev niso ugotovili.

Na Švedskem prvi primer okužbe z novo različico opičjih koz zunaj Afrike

15. 08. 2024 19.47

Svetovna zdravstvena organizacija je zaradi izbruha nove različice opičjih koz v Afriki razglasila javnozdravstveno krizo globalnih razsežnosti. Gre za najvišjo stopnjo opozorila, s katero pozivajo k pripravi na morebitne izbruhe. Afriški center za nadzor bolezni je letos v primerjavi z enakim obdobjem lani zabeležil 160-odstotno povečanje števila primerov. Na slovenskem inštitutu za javno zdravje pravijo, da razloga za paniko za zdaj ni, da razvoj izbruha pozorno spremljajo in da je tveganje za okužbo z virusom opičjih koz zaenkrat nizko. Na Švedskem so medtem potrdili prvi primer okužbe z novo različico zunaj Afrike.