spolovil

Bo Švedska prva država na svetu, ki bo izkoreninila raka materničnega vratu?

15. 12. 2024 15.35

Na Švedskem vsako leto 500 žensk prejme diagnozo raka materničnega vratu, okoli 150 jih zaradi tega tudi umre. A število primerov se v zadnjih 30 letih znatno zmanjšuje, zahvaljujoč presejalnim programom, dobri organizaciji cepljenja dečkov in deklic proti virusu HPV ter t. i. catch up cepljenju žensk, starih od 25 do 30 let. Gre za primer dobre prakse, ki bi državo v treh letih lahko popeljal do cilja – postati prva država na svetu, ki je izkoreninila raka materničnega vratu.

Cepljenje proti HPV odslej brezplačno za vse do 26. leta

06. 09. 2024 15.23

Zaradi okužbe s HPV pri nas letno za rakom zboli več kot 150 žensk in 40 moških, približno 1600 žensk pa se zdravi zaradi predrakavih sprememb materničnega vratu. Nekatere vrste raka pa lahko varno in učinkovito preprečimo s cepljenjem proti HPV, ki je po novem brezplačno za vse mlade do 26. leta. Na Onkološkem inštitutu upajo, da se bo za cepljenje posledično odločilo več mladih. Doslej se je kljub koristim proti HPV cepila manj kot polovica deklet in slaba četrtina fantov.

Ste si pred dopustom pripravili potovalno lekarno?

30. 06. 2024 07.55

V Lekarniški zbornici Slovenije pred poletnimi dopusti svetujejo pripravo potovalne lekarne. Ta zagotavlja vsaj osnovno prvo pomoč tudi tam, kjer ni vseprisotnih lekarn in bolnišnic. Zbornica dopustnikom priporoča, naj poleg prve pomoči s seboj vzamejo zdravila proti prehladu, povišani telesni temperaturi, bolečinam, prebavnim težavam in alergijam.

Pohabljanju spolovil podvrženih vse več deklic še pred petim letom

10. 03. 2024 16.37

Novi podatki o pohabljanju žensk in deklic razkrivajo velik porast, v zadnjih osmih letih so se tovrstne prakse povečale za kar 15 odstotkov. Podatki, ki jih je objavila agencija ZN za otroke Unicef, kažejo, da je bilo pohabljanju podvrženih več kot 230 milijonov deklic in žensk.

Med obredom 'pohabljanja ženskih spolovil' umrla tri dekleta

02. 02. 2024 14.22

Grozljive novice prihajajo iz Sierre Leone, obmorske države v Južni Afriki, kjer je še vedno dovoljeno pohabljanje ženskih spolovil. Med tako imenovanim "obredom iniciacije" so umrla tri dekleta, stara med 12 in 17 let. Tako starši kot tisti, ki so jih "rezali", so v priporu.

'Žrtev res ne stoji pred tabo, a tudi za sliko je bil nekje zlorabljen otrok'

10. 12. 2023 15.45

Ne le posilstvo, zalezovanje, spolni napad ... tu so tudi druga kazniva dejanja zoper spolno nedotakljivost, ki pa ne dobijo toliko pozornosti in se jih pogosto celo podcenjuje. Primer tega so zlorabe prek spleta in posedovanje pornografskega gradiva. "Da lahko nekdo kupi določeno fotografijo ali video, je nekje nek otrok zlorabljen. A širših posledic pogosto ne vidimo. Pred nami namreč ni neposredne žrtve, ni konkretnega otroka. Namesto tega so na slikah morda otroci z drugega konca sveta," opozarja državna sekretarka na notranjem ministrstvu Helga Dobrin, ki dodaja, da dodatno komponento igra tudi razvoj digitalnih omrežij. "Mladi so tu brez zavor, a za to smo odgovorne tudi starejše generacije. Me smo odprle to Pandorino skrinjico, otroci pa čutijo posledice."

'Poškodbe rodil, podplutbe, pohabljanje ženskih spolovil, trpi tudi psiha'

06. 12. 2023 10.00

Nasilje nad ženskami pušča hude posledice tudi na njihovem zdravju, težave pa na žalost marsikdaj zaznajo in naslovijo prepozno. "Žrtve nasilja bodo namreč najprej poskrbele za svojo varnost, šele nato pa bodo začele iskati rešitve za svoje zdravstvene situacije," poudarja Katja Zabukovec Kerin. In kakšna so vsa zdravstvena stanja, ki so posledica trpinčenja, zlorabe in vseh drugih oblik nasilja? Psihične so seveda najbolj skrite in sofisticirane, a tovrstno nasilje se pozna tudi na fizičnem zdravju. "Tu so poškodbe rodil, podplutbe in druge fizične poškodbe, pohabljanje ženskih spolovil, spolno prenosljive okužbe," le nekatere našteje Tinkara Srnovršnik, ginekologinja v ZD Ljubljana.

Cepljenje najučinkovitejše za preprečevanje okužb s HPV, ki povzročajo nekatere rake

18. 01. 2022 12.52

Okužbe s humanimi papilomavirusi so najpogostejše spolno prenosljive okužbe. Več kot polovica spolno aktivnih oseb se vsaj enkrat v življenju okuži z njimi. Kljub temu da največkrat ne delajo težav, pa lahko te okužbe povzročajo različne vrste rakov. Strokovnjaki ocenjujejo, da iz njih izvira blizu 100 odstotkov raka materničnega vratu, povzročajo lahko tudi raka zadnjika, spolovil in ustnega dela žrela, tudi genitalne bradavice. Najučinkovitejši način za preprečevanje okužb s temi virusi in bolezni, povezanih z njimi, je cepljenje, so opomnili na NIJZ.

Projekcije novemu albumu soularke Summer Walker kažejo eldorado

13. 11. 2021 11.00

S pridelovanjem upočasnjenega soula se dandanes kar daleč pride.

Vpliv epidemije: 19 odstotkov manj odkritih predrakavih sprememb

18. 01. 2021 10.38

Epidemija je zaskrbljujoče vplivala na delovanje programa za preprečevanje raka materničnega vratu. Ustavitev presejanja v času spomladanske epidemije je povzročila, da se je prvič v 15 letih triletna pregledanost zmanjšala pod ciljno vrednost 70 odstotkov. Posledično so zaradi okrnjenega delovanja programa ZORA do konca septembra 2020, v primerjavi s triletnim povprečjem, odkrili 19 odstotkov manj predrakavih sprememb visoke stopnje pri ženskah, starih od 30 do 39 let.

Kaj je vladavina prava in zakaj glede tega ne moremo pristajati na kompromise?

22. 11. 2020 08.00

Potrditev svežnja za spoprijemanje Evrope z gospodarskimi in socialnimi posledicami pandemije se je zavlekla, ker sta Madžarska in Poljska blokirali njegova bistvena dela. Razlog? Pogojevanje sredstev s spoštovanjem vladavine prava, ki je ena izmed temeljnih vrednot EU. Rešitve še ni, išče jo Merklova, slovenski premier Janez Janša pa po odmevnem pismu predsedniku Evropskega sveta in predsednici Evropske komisije poziva h kompromisu. Kompromisu glede, kot že rečeno, spoštovanja temeljne vrednote EU.

Nikoli ni konec: 'Zame je pregled, ko se išče posledice, zelo težko obdobje, saj lahko kaj najdejo'

15. 09. 2020 13.50

Uspešno zdravljenje raka je novo rojstvo, priložnost za novo življenje. Ne pomeni pa, da agresivno zdravljenje s kemoterapijo in obsevanjem nima posledic. Te se lahko kažejo v obliki okvar organov, sekundarnih rakov, psihičnih težav. Zato je treba tem bolnikom slediti, opozarjajo strokovnjaki, posledice pa odkrivati in zdraviti, da se podaljša tako življenje kot njegova kakovost. Zagotavljanje slednje namreč pri nas prav tako še šepa. Tudi tako, da imajo ozdravljeni bolniki velike težave pri vračanju v družbo in na trg dela.

Poljska Slovenijo vabi k odstopu od istanbulske konvencije

02. 09. 2020 13.51

Poljski pravosodni minister Zbigniew Ziobro je Sloveniji poslal pismo, v katerem preverja, ali bi se pridružila Poljski pri odstopu od istanbulske konvencije. Poljska Sloveniji predlaga, da bi pripravili besedilo nove konvencije, ki bi jo posredovali v podpis in ratifikacijo skupini naslovnikov na mednarodnem parketu. Za SMC bi bil odstop od istanbulske konvencije nesprejemljiv.

Britanski komik znan kot odpuščeni telebajsek: Slovenci so inteligentno občinstvo

20. 08. 2020 07.00

Dave Thompson je britanski stand up komik, ki se je preizkusil tudi kot igralec. Sodeloval je tako pri manjših kot večjih, hollywoodskih, produkcijah. Napisal je knjigo. Čeprav je komedija njegovo življenjsko vodilo in se s tem tudi neprekinjeno ukvarja, je zaslovel v eni najbolj priljubljenih otroških oddaj. Dave je znan kot izvirni vijoličasti telebajsek – Tinki Binki. A Dave je znan tudi kot odpuščeni telebajsek.

Ujeli enega najbolj iskanih zločincev: financiral genocid, ki je terjal 800.000 življenj

16. 05. 2020 17.46

V rokah oblasti je končal Félicien Kabuga, ki ga je roka pravice iskala dolga leta. Danes 84-letni Kabuga naj bi igral ključno vlogo v genocidu, ki je leta 1994 pretresel Ruando in vzel 800.000 življenj, s pomočjo otrok pa se je skrival v predmestju Pariza. Francija je bila sicer zadnja leta večkrat obtožena, da ščiti tiste, ki so organizirali pokol in sodelovali v ubijanju.

Bo Slovenija prva v Evropi, ki bo eliminirala rak materničnega vratu?

20. 01. 2020 08.35

Prav lahko se zgodi, da bo Slovenija med prvimi v Evropi, ki bo uspela eliminirati rak materničnega vratu. Namreč, državni program ZORA še naprej učinkovito zmanjšuje incidenco tega raka, v preteklem letu pa se je pomembno povečala tudi precepljenost deklic proti HPV. A ni še čas za praznovanje, svarijo strokovnjaki. Še vedno se namreč določen delež žensk ne odzove vabilom na presejalne teste, prav tako je potrebno dvigniti delež precepljenosti.

Po 25 letih iz zapora: Kako živiš s človekom, ki je pokončal tvojo družino?

01. 12. 2019 11.41

Že mogoče, da je od genocida v Ruandi letos minilo 25 let. A zgodba še zdaleč ni končana, pravzaprav je obletnica odprla novo boleče poglavje. "Iz zapora se vračajo ljudje, ki so bili obsojeni zaradi genocida, vračajo se v stare skupnosti," pravi sogovornica Betty. V skupnosti, kjer se bodo morali žrtve in krvniki spet učiti, kako sobivati.

Blondie ubežala serijskemu morilcu Tedu Bundyju

02. 10. 2019 08.30

Ameriška glasbenica Debbie Harry in nekdanja članica skupine Blondie, ki je pred kratkim izdala knjigo spominov z naslovom Face It, je v svojem delu spregovorila o zlorabi drog, posilstvu in času, ko se je družila z glasbenikom Davidom Bowiejem. Napisala je, da ji je Bowie po zaužitem kokainu vsakič pokazal svoj spolni ud.

V Evropi porast okužb s sifilisom, izstopa Islandija

12. 07. 2019 15.23

Iz poročila Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni je razvidno, da se je v Evropi v minulih letih močno povečalo število novih potrjenih primerov sifilisa. V letu 2017 so zabeležili več kot 33.000 potrjenih primerov sifilisa, kar pomeni, da je bilo teh več kot primerov okužbe s hivom. Spolno prenosljivih bolezni sicer pogosto ne prepoznamo pravočasno.

Skoraj 6000 prijav spolnih zlorab otrok v migrantskih centrih v ZDA

03. 03. 2019 10.58

Ameriško ministrstvo za zdravje in socialo je med letoma 2014 in 2018 prejelo več kot 4500 prijav spolnih zlorab otrok v migrantskih centrih, pravosodno ministrstvo pa je v istem obdobju prejelo še dodatnih 1300 prijav. Trumpova administracija zagotavlja, da je večina prijav neutemeljenih.

Bodo proti okužbi z virusom HPV po novem cepljeni tudi dečki?

23. 01. 2019 17.47

Na ljubljanski Ginekološki kliniki so odprli cepilno mesto za cepljenje proti okužbi z virusi HPV, s katerim lahko preprečimo nastanek raka materničnega vratu. Okužba s HPV je sicer najpogostejša virusna spolno prenosljiva okužba. Mladi se s temi virusi lahko okužijo že kmalu po začetku spolnih aktivnosti.

V Pompejih odkrili fresko Lede z labodom

20. 11. 2018 10.07

Arheologi so na arheološkem najdišču Pompeji na jugu Italije odkrili fresko Lede z labodom. Gre za mitološki motiv, ki je odzvanjal tudi v delih mnogih umetnikov v antiki. Strokovnjaki menijo, da je poslikava krasila spalnico v premožnejši hiši, ki je stala v bližini mestnega središča.

Obrezovanja deklic v Afriki vse manj, a še vedno preveč

07. 11. 2018 13.31

Pojavnost pohabljanja ženskih spolovil pri deklicah na vzhodu Afrike je upadla z 71,4 odstotka v letu 1995 na osem odstotkov v letu 2016. A pri organizacijah, ki se bojujejo proti tej kruti praksi, poudarjajajo, da je takšno genitalno pohabljanje še vedno velik problem. Tudi na Bližnjem vzhodu, kjer je tega celo čedalje več.

Dvoličnost družbe? Spletno goloto všečkamo, nad nudistom za mizo se zgražamo

22. 08. 2018 07.00

Medtem ko v Franciji, Nemčiji in Skandinaviji naturizem znova postaja priljubljen, se pri nas o njem kot obliki turizma bolj sramežljivo pogovarjamo. Očitno naša družba vendarle še ni tako zrela, da bi dovolila odkrite razprave o naturizmu, njegovi družbeni sprejemljivosti in prednostih, ki jih ta lahko prinese zeleni shemi slovenskega turizma.

Sifilis, gonoreja, klamidija ... spolno prenosljive okužbe, ki se širijo tudi v slovenskih posteljah

30. 01. 2018 07.18

Morda bi za sifilis in gonorejo menili, da spadata prej v zgodovinske učbenike kot pa v današnji čas, a žal so spolno prenosljive okužbe realnost našega sveta in ne izginjajo. Na svetu se vsako leto na novo okuži kar 125 milijonov ljudi. Čeprav se največ govori o virusu HIV in hepatitisu, je najbolj razširjena okužba s klamidijo, ki lahko povzroča neplodnost in spontani splav.

'Spolno nadlegovanje tudi nima stalnega bivališča zgolj v hollywoodski industriji'

25. 11. 2017 06.30

Letošnji mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami nosi gelo Ne pustimo nikogar za seboj – Končajmo nasilje nad ženskami. Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je z oranžno barvo, ki je barva kampanje, pozval k zagotovitvi življenja brez kakršnega koli nasilja. Anja Kopač Mrak pa je opozorila na nesprejemljivost nadlegovanja na delovnem mestu.

Bakterije gonoreje že povsem odporne na antibiotike 

07. 07. 2017 07.25

Pri Svetovni zdravstveni organizaciji opozarjajo na širjenje bakterije gonoreje, ki je povsem odporna na antibiotike in tako proti njej ni ustreznega zdravila. Strokovnjaki priporočajo varno spolno vedenje, predvsem pa uporabo kondomov. 

Več kot 200 milijonov žensk žrtev pohabljanja spolovil, od tega pol milijona v Evropi

06. 02. 2017 16.29

Ob mednarodnem dnevu ničelne tolerance do obrezovanja žensk se po svetu vrstijo pozivi k popolni prepovedi tega brutalnega rituala, ki živi še v najmanj 27 afriških državah, pa tudi ponekod v Aziji in na Bližnjem Vzhodu. Na svetu je več kot 200 milijonov deklic in žensk, ki so žrtve pohabljanja spolovil, od tega pol milijona v Evropi.

New York Times javno obračunava s Trumpom: Grozite s tožbo? V veselje nam bo, pojdimo na sodišče

14. 10. 2016 10.23

Donald Trump zaradi objavljenih pričevanj žensk o njegovem spolnem nasilju še naprej kaže zobe. New York Timesu je zagrozil s tožbo, doživel pa hladno prho. Če si tako predstavljate demokracijo, nam bo obračun na sodišču v veliko veselje, mu je zelo prijazno pojasnil njihov odvetnik.

Položaj Egipčank najslabši v arabskem svetu

12. 11. 2013 14.49

Najslabša država v arabskem svetu, ko gre za pravice žensk, je Egipt. K slabi oceni je prispevalo predvsem spolno nadlegovanje, pohabljanje ženskih spolovil in porast konservativnih islamskih skupin v tej državi.