srečal

Nemški kancler v Sloveniji
25. 06. 2001 00.00
Nemški kancler Gerhard Schröder, se je na Brdu pri Kranju srečal z gostiteljem Janezom Drnovškom in zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom. To je bil prvi uradni obisk kakega nemškega kanclerja v samostojni Sloveniji.

Ranjeni štirje Izraelci
25. 06. 2001 00.00
V Hebronu so bili danes ranjeni štirje Izraelci, dva naseljenca in dva izraelska vojaka, ki so jih zadeli streli iz palestinskih četrti Hebrona, so sporočili izraelski viri. V ZDA pa je prispel izraelski premier Ariel Šaron, ki bo imel vrsto srečanj z ameriškimi predstavniki o krizi na Bližnjem vzhodu. Šaron se bo srečal tudi z ameriškim predsednikom Georgeom Bushem. To je drugi Šaronov obisk v ZDA, odkar je marca postal premier.

Ubit aktivist Fataha
24. 06. 2001 00.00
V eksploziji, ki je danes odjeknila v palestinskem mestu Nablus, je bil ubit eden vodilnih predstavnikov gibanja Fatah Jaserja Arafata. Po navedbah Palestincev naj bi šlo za 29-letnega Usamo Džavabro, ki je skušal telefonirati, pri tem pa je aparat razneslo. V eksploziji sta bila ranjena tudi dva otroka, Palestinci pa so za napad že obtožili Izrael. Od septembra lani naj bi Izraelci umorili okoli 30 predstavnikov gibanja Fatah.

Nova žrtev v Gazi
23. 06. 2001 00.00
V streljanju izraelskih vojakov blizu begunskega centra Maghazi na območju Gaze je bil danes ubit nek Palestinec, še dva Palestinca pa sta bila ranjena, se je izvedelo pri palestinskih varnostnih virih. S tem naj bi se število žrtev spopadov na Bližnjem vzhodu od lani jeseni povzpelo na 623.

Več žrtev spopadov v Kašmiru
23. 06. 2001 00.00
Indijski policist in šest oboroženih separtistov je bilo ubitih v najnovejših spopadih med indijskimi oblastmi in kašmirskimi separatisti. Iz Indije poročajo, da je bilo od 23. maja, ko je Indija prekinila s šetmesečnim premirjem, ubitih prek 300 ljudi, predvsem separatistov.

Zaostrene razmere na Zahodnem bregu
22. 06. 2001 00.00
Eden od dveh izraelskih vojakov, ki sta bila v četrtek ranjena v eksploziji bombe, podtaknjene ob cesti v bližini judovske naselbine Dugit, je danes podlegel poškodbam, so sporočili izraelski vojaški viri. Palestinski varnostni viri v Gazi pa so sporočili, da je izraelska vojska z granatami obstreljevala na palestinsko naselje Beit Lahia, pri čemer so bili trije Palestinci težje ranjeni.

Italija za vstop Slovenije v EU
22. 06. 2001 00.00
Italijanska vlada namerava podpreti vstop držav Srednje Evrope v EU, Slovenija pa je v prvi skupini držav kandidatk za članstvo, je med obiskom v Trstu napovedal podpredsednik italijanske vlade Gianfranco Fini.

Nadaljevanje dialoga v Makedoniji
21. 06. 2001 00.00
Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, ki se je v četrtek mudil v Skopju, da bi makedonske in albanske politične predstavnike prepričal v nadaljevanje dialoga o rešitvi krize v državi, je po pogovorih izrazil optimizem. "Imam veliko razlogov za optimizem, mislim, da bi se dialog moral nadaljevati," je dejal Solana, ki je izrazil prepričanje, da bodo našli rešitev. Visoki predstavnik EU se je v Skopju srečal s predsednikoma makedonske države in vlade, Borisom Trajkovskim in Ljubčom Georgievskim, ter voditelji glavnih političnih strank obeh etničnih skupnosti.

Brez dogovora o odkupni ceni pšenice
20. 06. 2001 00.00
Tudi po sredinih pogajanjih med predstavniki kmetov in žitnopredelovalnih podjetij še vedno ni določena letošnja odkupna cene pšenice. Vsaka stran vztraja pri svojem, pridelovalci pri 27,50 tolarja za kilogram pšenice, prevzete na poljih, predelovalci pa pri 25,50 tolarja za kilogram na odkupnih mestih. Po besedah vodij pogajalcev predsednika Kmetijsko-gozdarske zbornice Petra Vriska in direktorja Žitne skupnosti Janeza Železnikarja vrata za pogovore še niso zaprta, vendar pa je zdaj na vrsti država, saj pri tem ne more "dvigniti rok in se sprenevedati", da je vse uredila s tržnim redom. Oboji zato še ta teden zahtevajo sprejem pri kmetijskem ministru in predsedniku vlade ter odgovor v najkrajšem možnem času.

Novi spopadi v Makedoniji
19. 06. 2001 00.00
Albanski skrajneži v Makedoniji so napovedali, da bodo začeli z novimi napadi, če bodo pogovori makedonskih strank o mirovni rešitvi neuspešni. "Če naše zahteve ne bodo izpolnjene, bomo 27. junija znova začeli z bojem," je izjavil predstavnik Osvobodilne narodne vojske (ONK) Nazim Beqiri.

Mesić v Teheranu
19. 06. 2001 00.00
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je prvi dan uradnega obiska v Teheranu zatrdil, da si Hrvaška želi zbližanja z islamskimi državami. "Ob izboljšanju odnosov s sosedami in hitri vključitvi v Evropsko unijo, je naša prioriteta tudi zbližanje z neevropskimi državami, najprej z islamskimi," je dejal Mesić po srečanju z iranskim predsednikom Mohamedom Hatamijem. Iran je označil kot prijateljsko državo, Hatamija pa povabil na obisk v Zagreb.

Putin obiskal Kosovo
18. 06. 2001 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin je po pogovorih s predsednikom ZRJ in premierom Srbije, Vojislavom Koštunico in Zoranom 195144inđićem, v Beogradu popoldne obiskal Prištino. Po sprejemu na prištinskem letališču Slatina, kjer ga je skupaj z zunanjim ministrom Igorjem Ivanovom pozdravila ruska častna garda sil KFOR, je Putin s sodelavci odšel v vas Vrelo, kjer je sedež ruskega kontingenta v okviru sil KFOR. Med nekaj urnim obiskom na Kosovu se je Putin srečal s poveljnikom sil KFOR, generalom Thorsteinom Skiakerjem, pa tudi vodjo misije UNMIK Hansom Haekkerupom ter s 15-člansko delegacijo Varnostnega sveta ZN, ki je od sobote na obisku na Kosovu.

Powell in Riceova o vrhu v Sloveniji
17. 06. 2001 00.00
Ameriški državni sekretar Colin Powell in svetovalka za nacionalno varnost Condoleezza Rice sta tik pred odhodom letala Air Force One iz Slovenije menila, da je bilo sobotno vrhunsko srečanje predsednikov ZDA in Rusije, Georgea Busha in Vladimirja Putina, na Brdu pri Kranju ustrezen sklep Busheve enotedenske turneje po Evropi. "Mislim, da je bil odličen teden, in vesel sem, da se je končal na tako lep način tu, v Sloveniji. Pri tem se želim zahvaliti tudi slovenskemu vodstvu za njihovo gostoljubnost," je med drugim dejal Powell.

Spopadi kljub premirju
17. 06. 2001 00.00
Generalni sekretar ZN Kofi Annan je danes v Jeruzalemu dejal, da premirje med Izraelci in Palestinci ni namenjeno samo sebi, temveč je dobro začetno izhodišče in pomemben element v mirovnem procesu. Poudaril je, da je nujno treba določiti datum za začetek uresničevanja Mitchellovega poročila.

Putin prispel v Beograd
17. 06. 2001 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin je iz Slovenije, kjer se je srečal z ameriškim kolegom Georgom Bushem, pripotoval v Beograd. Med svojim prvim obiskom v ZR Jugoslaviji se je Putin še v soboto srečal z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico, v nedeljo pa bosta pogovore nadaljevala. Glavna tema pogovorov bodo razmere na Balkanu, dotaknila pa naj bi se tudi vprašanja dolgov med državama. Putin se bo srečal tudi s srbskim premierom Zoranom 195144inđićem.

Putin v Jugoslaviji
17. 06. 2001 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin je po prvem srečanju z ameriškim predsednikom Georgeom Bushem v Sloveniji dopotoval na prvi obisk v Beograd in se sestal z jugoslovanskim kolegom Vojislavom Koštunico, v nadaljevanju pa tudi z zunanjim ministrom Goranom Svilanovićem in srbskim premierom Zoranom 195144inđićem. Osrednja tema pogovorov je bila kriza na Kosovu in Makedoniji, za katero naj bi Moskva po podatkih Beograda predložila nov mirovni načrt. Sogovorniki naj bi razpravljali tudi o vprašanju visokih dolgov obeh držav.

V Makedoniji dialog in spopadi
15. 06. 2001 00.00
Kmalu zatem, ko je albanska Osvobodilna narodna vojska (ONV) napovedala razglasitev prekinitve ognja do 27. junija, da bi olajšala iskanje politične rešitve konflikta, so njeni pripadniki na območju vasi Opaje blizu Kumanova obstreljevali makedonske položaje. Po besedah tiskovnega predstavnika vojske Blagoje Markovskega je makedonska vojska na napad odgovorila. Nek moški pa je bil ubit, ko je skušal prebiti barikado pred Aračinovim pri Skopju, ki je že teden dni v rokah albanskih skrajnežev.

Bush na Poljskem
15. 06. 2001 00.00
Ameriški predsednik Bush je iz švedskega Goeteburga pripotoval na Poljsko, kjer se je v Varšavi srečal s poljskim predsednikom Kwasniewskim. Bush je v Goeteburgu izrazil zavzemanje za širitev tako Nata, kot Evropske unije, enako stališče je izrazil tudi na Poljskem.

Šanghajska organizacija proti ZDA
15. 06. 2001 00.00
Kitajska, Rusija in štiri srednjeazijske države - Kazahstan, Kirigistan, Tadžikistan in Uzbekistan - so danes v kitajskem Šanghaju podpisale sporazum o sodelovanju v boju proti terorizmu in islamskemu ekstremizmu na območju. Omenjene države so članice včeraj ustanovljene Šanghajske organizacije za sodelovanje, ki je nasledila t.i. šanghajsko skupino. Kitajski in ruski predsednik Jiang Zemin in Vladimir Putin sta predstavila skupni boj proti protiraketnemu ščitu, ki ga predlaga Washington.

Kitajsko-ruski vrh v Šanghaju
14. 06. 2001 00.00
Kitajska zagotavlja polno podporo Rusiji pri ohranjanju strateškega ravnotežja moči v svetu, je glavno sporočilo z današnjega srečanja med kitajskim predsednikom Jiang Zeminom in njegovim ruskim kolegom Vladimirjem Putinom v Šanghaju. Putin je ob tem ponovil odklonilno stališče Rusije do ameriških načrtov za izgradnjo protiraketnega ščita.

Severna Koreja in ZDA začeli pogovore
14. 06. 2001 00.00
Ameriški posebni odposlanec Jack Pritchard se je v New Yorku sestal z veleposlanikom Severne Koreje pri Združenih narodih Ri Hyong Cholom, s čimer sta državi ponovno vzpostavili dialog, prekinjen po prihodu Georga Busha mlajšega v Belo hišo. Podrobnosti srečanja niso znane, po vesteh iz State Departmenta pa naj bi šlo za pomemben prvi korak k začetku pogajanj s Severno Korejo o široki paleti vprašanj. Bush mlajši je po nastopu položaja izjavil, da komunističnim voditeljem Severne Koreje ne gre zaupati, po poročanju ameriških medijev pa naj bi ga nekdanji svetovalci njegovega očeta, nekdanjega ameriškega predsednika Georga Busha vzpodbudili k spremembi mnenja o razorožitvenih pogajanjih s Severno Korejo.

Bavčar v Parizu
13. 06. 2001 00.00
Slovenija na vrhu Evropske unije konec tedna v Goeteborgu pričakuje jasno zavezo za izvedbo širitve v zastavljenih časovnih okvirih, ki bo zagotovila tudi čimprejšen začetek vsebinskih pristopnih pogajanj za najzahtevnejša poglavja pravnega reda, je danes v pogovoru s francoskim kolegom Pierrom Moscovicijem v Parizu poudaril slovenski minister za evropske zadeve Igor Bavčar. EU bo sledila dogovorom, ki jih je glede širitve sprejela na vrhu decembra lani v Franciji, in irski referendumski "ne" pogodbi iz Nice na to ne bo vplival, pa je ministru Bavčarju zatrdil Moscovici.

Busha čakajo protesti
12. 06. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je prispel v Španijo, kjer začenja svoj prvi uradni obisk v Evropi po prihodu na položaj. Busha in njegovo soprogo Lauro je na madridskem letališču pričakal španski zunanji minister Josep Pique, nato pa se je ameriški predsednik odpeljal v palačo Zarzuela v predmestju Madrida, kjer se bo srečal s španskim kraljem Juanom Carlosom in kraljico Sofijo. Po pogovorih s španskim suverenom se bo Bush odpravil na posestvo Quintos de Mora 160 kilometrov južno od španske prestolnice, kjer ga bo na kosilu gostil španski premier Jose Maria Aznar.

Začenja se referendumsko odštevanje
11. 06. 2001 00.00
Volivci in volivke, ki se nedeljskega potrditvenega referenduma o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo ne bodo mogli udeležiti, bodo svoj glas lahko oddali v naslednjih treh dneh v okviru t.i. predčasnega glasovanja na sedežih okrajnih volilnih komisij. Volišča za referendumsko izjasnjevanje, ki so v večini primerov na sedežih upravnih enot, bodo odprta v torek, sredo in četrtek od 9. do 17. ure.

Diplomatski napori se nadaljujejo
11. 06. 2001 00.00
Na meji med Izraelom in palestinskimi ozemlji na Zahodnem bregu je ponoči spet eksplodirala bomba, ki pa ni terjala žrtev ali povzročila gmotne škode. Kljub nadaljevanju nasilja se napori za diplomatsko reševanje krize nadaljujejo.

Evropska delegacija na Bližnjem vzhodu
10. 06. 2001 00.00
Palestinski vodja Jaser Arafat se je danes v Ramali srečal s švedskim premierom Göranom Perssonom, katerega država trenutno predseduje Evropski uniji, in z visokim predstavnikom EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierjem Solano. Oba predstavnika EU naj bi se danes srečala še z izraelskim premierom Arielom Šaronom in z zunanjim ministrom Šimonom Peresom. Namen srečanj je predvsem pomagati pri krepitvi krhkega premirja med sprtima stranema, ki je nastopilo po več kot osmih mesecih krvavega nasilja.

Solana o mirovnem načrtu
09. 06. 2001 00.00
Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je v Skopju, kjer bo makedonske politične voditelje skušal prepričati, naj podprejo mirovni načrt predsednika Trajkovskega. Načrt predvideva modernizacijo makedonskih varnostnih sil, ukrepe za razorožitev upornikov in pospešitev političnih reform, s katerimi bi se približali zahtevam Albancev. Solana se je na letališču srečal z veleposlaniki evropskih držav v Makedoniji, nato pa se je sestal s Trajkovskim.

Ameriško posredovanje nezaželeno
08. 06. 2001 00.00
Direktor ameriške osrednje obveščevalne agencije (CIA) George Tenet se je v Ramali na Zahodnem bregu sestal z izraelskimi in palestinskimi strokovnjaki za varnost, ki bodo poskušali utrditi krhko premirje na Bližnjem vzhodu in vzpostaviti pogoje za nadaljevanje mirovnih pogajanj. Tenet se je že včeraj ločeno sestal s palestinskimi in izraelskimi voditelji ter strokovnjaki za varnost.

Verheugen pri Ruplu in Bavčarju
08. 06. 2001 00.00
V Sloveniji sta na prvem uradnem obisku predsednik Evropske komisije Romano Prodi in komisar za širitev Günther Verheugen. Verheugen, se je zjutraj sestal s predstavniki sindikatov. Vstop v Evropsko unijo namreč ne sme biti le cilj, temveč predvsem sredstvo, da bi vsi bolje živeli, meni predsednik zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič in za 24 ur še dodal, da je "stališče Evropske unije, da je Slovenija pripravljena za vstop v EU, največ omejitev je le na področju prostega pretoka ljudi, delavcev, saj nočejo diskriminirati ostale države, ki kandidirajo. Mi smo temu nasprotovali, ker je to krivično in ni nikakršnega razloga, da bi se Evropa bala 800 tisoč delavcev, ki dela trenutno v Sloveniji."

Guterres zaključil obisk
07. 06. 2001 00.00
Zadnji dan dvodnevnega uradnega obiska v Sloveniji se je portugalski premier Antonio Guterres danes v Ljubljani srečal s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom in predsednikom državnega zbora Borutom Pahorjem. Kot so sporočili iz urada predsednika republike, so bila izhodišča pogovora Guterresa in Kučana o evroatlantskih integracijskih procesih notranje institucionalne reforme unije, njena regionalna politika, prost pretok delovne sile ter unijina kmetijska politika. Predsednika sta soglašala, da imata obe državi ob številnih vprašanjih enake ali zelo podobne poglede ter skupne interese. Predvsem jima je skupno stališče, da širitev EU, torej tudi širitev in krepitev njenega sistema vrednot, ki vsem zagotavljajo razvoj, varnost in stabilnost, lajša reševanje povsem pragmatičnih vprašanj.