srečal

Del Pontejeva z novimi obtožnicami
26. 03. 2001 00.00
Glavna tožilka haaškega mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte, je danes v Sarajevu napovedala izročitev novih obtožnic za vojne zločine proti Srbom, pa tudi Muslimanom in drugim domnevnim zločincem. Del Pontejeva je po srečanju s predsednikom Federacije BiH Karlom Filipovićem dejala, da je prvič doživela tako odprto podporo haaškemu sodišču. "Zdaj čakam na konkretne rezultate in prepričana sem, da bodo prišli," je dejala.

Civilne žrtve spopadov v Makedoniji
23. 03. 2001 00.00
Boji na območju Tetova so se tudi davi nadaljevali, čeprav v manjšem obsegu, poroča makedonska tiskovna agencija MIA. Albanski skrajneži še naprej obstreljujejo makedonske položaje, makedonske varnostne sile pa na napade odgovarjajo. Največkrat se sliši streljanje s hribov nad Tetovom, najpogosteje iz trdnjave Kale na vzpetini Baltepe ter nad vasmi Koltuk, Dva Bresta in Potok. Makedonske varnostne sile so uspešno pregnale albanske skrajneže z njihovih glavnih položajev na Šar planino ter pri tem uničile več ostrostrelskih gnezd, je še poročala MIA.

Rupel v Beogradu
23. 03. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v okviru prvega uradnega obiska v Beogradu davi najprej srečal s predsednikom jugoslovanske vlade Zoranom Žižićem. Kot je povedal Rupel, sta z jugoslovanskim premierom govorila o dvostranskih odnosih med državama, med drugim o za junij letos predvidenem podpisu sporazuma o letalskem prometu, in o mednarodnih vprašanjih, še posebej o sedanjem položaju v Makedoniji.

Srečanje Kacina in Šamija
21. 03. 2001 00.00
Predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Jelko Kacin, ki se mudi v ZRJ, se je pred vrnitvijo v domovino v Beogradu srečal z jugoslovanskim ministrom za promet Zoranom Šamijem. Sogovornika sta se strinjala, da bi letalski promet med državama lahko zaživel tudi pred sprejetjem sporazuma o letalskem prometu, saj je neposredna letalska povezava v interesu obeh strani. Šami se je zavezal, da bo v kratkem s tem v zvezi naredil potrebne korake.

Minister Rupel v Makedoniji
21. 03. 2001 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel odhaja na obisk v Makedonijo, ki jo zaradi napadov albanskih skrajnežev pretresa najhujša kriza od osamosvojitve in je trenutno v središču pozornosti mednarodne skupnosti. Predvidoma se bo Rupel srečal z vodjo makedonske diplomacije Srđanom Kerimom in predsednikom države Borisom Trajkovskim. Glavni temi pogovorov bosta seznanitev s položajem v Makedoniji in dvostransko sodelovanje, predvsem s proučitvijo možnosti za poglobitev gospodarskega sodelovanja. Prvotno naj bi v četrtek Makedonijo obiskal tudi slovenski premier Janez Drnovšek.

Znova streljanje na jugu Srbije
20. 03. 2001 00.00
Albanski skrajneži so včeraj in davi na več mestih streljali na položaje jugoslovanskih sil na jugu Srbije in s tem kršili prekinitev ognja, ki je stopila v veljavo pred tednom dni, je danes poročal informacijski center v Bujanovcu. Jugoslovanske sile na napade, ki niso terjali žrtev, niso odgovarjale, še poroča center. Posebni odposlanec zveze NATO Peter Feith je sinoči v Bujanovcu začel pogovore s koordinacijskim odborom za jug Srbije, ki ga vodi podpredsednik srbske vlade Nebojša 195134ović, pred tem pa se je v Končulju srečal s predstavniki albanske skupnosti. Glavna tema pogovorov, katerih podrobnosti niso znane, naj bi bil položaj na jugu Srbije in priprave na politični dialog med sprtima stranema.

So policisti v primeru Rogelj storili napako
20. 03. 2001 00.00
Matjaž Rogelj, domnevni svetovni računalniški prvak, ki mu očitajo, da si je nelegalno, s prevaro, prisvojil denar Ministrstva za šolstvo, se bo danes srečal s slovenskimi kriminalisti. Kot je povedal njegov odvetnik Peter Čeferin, so Roglju zagrozili, da ga bodo na zaslišanje privedli prisilno, če se informativnega razgovora ne bo udeležil prostovoljno.

Obisk iz Sveta Evrope
20. 03. 2001 00.00
V Slovenijo bo prispel poročevalec odbora za pravne zadeve in človekove pravice v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope Erik Jurgens.

Ozemlje v zameno za mir
20. 03. 2001 00.00
Izraelski premier Ariel Šaron se je v ponedeljek v Washingtonu srečal z ameriškim državnim sekretarjem Colinom Powellom, obrambnim ministrom Donaldom Rumsfeldom, svetovalko za nacionalno varnost Condoleezzo Rice in direktorjem CIA Georgem Tenetom, v torek pa ga bo sprejel predsednik George Bush. Šaron bo v sredo obiskal še New York, kjer se bo pogovarjal z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom in predstavniki judovskih organizacij v mestu. Glavni namen Šaronovega obiska v ZDA je pridobivanje ameriške podpore za njegov pristop k reševanju izraelsko-palestinskega spora in prepričevanje ameriške administracije, da bi pritisnila na Palestince, naj ustavijo nasilje.

Kacin odpotoval v ZRJ
19. 03. 2001 00.00
Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko Jelko Kacin je danes odpotoval na tridnevni delovni obisk v ZRJ, kjer bodo od 20. do 24. marca v Novem Sadu dnevi slovenskega gospodarstva. Kacin naj bi se danes v Beogradu srečal s predsednikom spodnjega doma jugoslovanskega parlamenta (zbora državljanov) Dragoljubom Mičunovićem (DOS). Skupaj s slovenskimi poslovneži se bo Kacin med obiskom v Beogradu in Novem Sadu seznanil z vsemi odprtimi vprašanji, ki jih bo treba v prihodnje urediti, da bi Slovenija in ZRJ lahko uspešno sodelovali, so sporočili iz DZ.

Obisk Kacina v Beogradu
19. 03. 2001 00.00
Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko (OZP) Jelko Kacin se je v Beogradu s predsednikom spodnjega doma jugoslovanskega parlamenta Dragoljubom Mičunovićem (DOS) pogovarjal o normalizaciji odnosov med državama in sodelovanju med parlamentoma. Kacin jih je obvestil o pozivu, ki ga je OZP že naslovil na slovensko vlado, naj čimprej v obravnavo posreduje pobudo za podpis tega sporazuma. Na srečanju se Kacin in Mičunović nista mogla izogniti niti napetosti v Makedoniji in na jugu Srbije. Kacin je izrazil željo Slovenije, da bi se razmere na območju čimprej uredile. Kacin se je z Mičunovićem pogovarjal tudi o načinih za hitrejše razvijanje trgovine in gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in ZRJ.

Kwasniewski v Planici
19. 03. 2001 00.00
Poljski predsednik Aleksander Kwasniewski je sklepni dan delovnega obiska v Sloveniji skupaj s predsednikom države Milanom Kučanom obiskal Planico, kjer sta si ogledala svetovni pokal v smučarskih poletih.

Nova žarišča parkljevke in slinavke
19. 03. 2001 00.00
Na Otoku so od nedelje odkrili 28 novih žarišč bolezni, njihovo skupno število se je povzpelo na 326. Za preprečitev širjenja bolezni ki je v Veliki Britaniji izbruhnila pred mesecem dni, so doslej uničili že 280.000 živali. Predstavniki britanske vlade si medtem prizadevajo prepričati rejce živine na območju Cumbrie na severu države v nujnost preventivnega zakola zdravih živali, s čimer bi poskušali preprečiti nadaljnje širjenje bolezni.

Ivanov v Beogradu
19. 03. 2001 00.00
Mednarodna skupnost mora ustaviti terorizem na jugu Srbije in v Makedoniji, če se želi izogniti novi eksploziji na Balkanu, je po srečanju z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico danes v Beogradu povedal ruski zunanji minister Igor Ivanov. Kot je izjavil Koštunica, je po napadu zveze NATO leta 1999 in prihodu mednarodnih mirovnih enot KFOR Kosovo postalo "leglo terorizma". Ivanov je Koštunici predal tudi pismo ruskega predsednika Vladimirja Putina, v katerem ta ni izključil možnosti mednarodnega posredovanja za ustavitev albanskih upornikov v Makedoniji.

Kwasniewski v Planici
18. 03. 2001 00.00
Poljski predsednik Aleksander Kwasniewski je sklepni dan delovnega obiska v Sloveniji skupaj s predsednikom države Milanom Kučanom obiskal Planico, kjer sta si ogledala svetovni pokal v smučarskih poletih.

Ivanov pripotoval v Beograd
18. 03. 2001 00.00
Ruski zunanji minister Igor Ivanov je pripotoval v Beograd, kjer začenja tridnevno turnejo po Balkanu. Ob prihodu na beograjsko letališče je izrazil globoko zaskrbljenost Rusije nad krizo v Makedoniji in "mednarodni terorizem" obtožil, da ne ogroža le Makedonije, marveč celotno območje. Ivanov naj bi se jutri srečal z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico in srbskim vodstvom, je poročala beograjska televizija BK. V torek bo Ivanov odpotoval na Kosovo, nato pa še v Makedonijo in Albanijo.

Kwasniewski v Sloveniji
17. 03. 2001 00.00
Poljski predsednik Aleksander Kwasniewski, ki je že včeraj prispel na tridnevni delovni obisk v Slovenijo, se bo danes v Bohinju srečal s premierjem Janezom Drnovškom.

Srečanje Kwasniewskega in Drnovška
17. 03. 2001 00.00
Poljski predsednik Aleksander Kwasniewski je drugi dan delovnega obiska v Sloveniji s predsednikom Milanom Kučanom obiskal Škocjanske jame in kobilarno Lipica. Obisk je nadaljeval v Bohinju, kjer se je neformalno srečal s premierom Janezom Drnovškom. V prisrčnem, prijateljskem in sproščenem vzdušju sta se sogovornika posvetila tudi nekaterim zunanjepolitičnim temam, med drugim EU in dilemam, povezanih s širitvijo EU na Vzhod.

Kwasniewski v Sloveniji
16. 03. 2001 00.00
Na povabilo predsednika republike Milana Kučana je na tridnevni delovni obisk v Slovenijo prispel poljski predsednik Aleksander Kwasniewski. Poljski predsednik je po pogovorih s slovenskim kolegom izrazil prepričanje, da je leto 2004 realen datum za nov krog širitve Evropske unije in da bosta Slovenija in Poljska takrat skupaj postali njeni članici. Kwasniewski je izrazil tudi podporo prizadevanjem Slovenije za članstvo v zvezi Nato.

Francija za hitrejšo širitev EU
16. 03. 2001 00.00
Francija se zavzema, da bi pogajanja za vstop kandidatk v Evropsko unijo napredovala čim hitreje. "Francija želi, da bi čimprej rešili vse probleme. Spodbujamo švedsko predsedstvo EU, naj deluje v tej smeri," je povedal francoski zunanji minister Hubert Vedrine po srečanju s poljskim kolegom Wladyslawom Bartoszewskim danes v Varšavi.

Drnovšek na Dunaju
16. 03. 2001 00.00
Slovenija in Avstrija sta dosegli napredek na večih področjih, nedavno sklenjen dogovor glede kulturnega sporazuma pa kaže na željo obeh strani, da uredita odprta vprašanje, je skupaj z avstrijskim kanclerjem Wolfgangom Schüsslom na Dunaju poudaril predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek. Schüssel je ponovno zagotovil avstrijsko podporo Sloveniji pri njenem vključevanju v EU, saj je po njegovih besedah v interesu Avstrije, da Slovenija čimprej postane članica Unije.

Malteški predsednik v Sloveniji
15. 03. 2001 00.00
Na dvodnevni uradni obisk v Slovenijo je danes prispel malteški predsednik Guido de Marco. Danes se je sestal z gostiteljem, slovenskim predsednikom Milanom Kučanom, s katerim nameravata največ pozornosti nameniti institucionalnim reformam Evropske unije in procesu širitve povezave. Govorila bosta še o aktualnih varnostno-političnih vprašanjih v Evropi, o položaju v JV Evropi ter sodelovanju mediteranskih držav. V četrtek se bo malteški gost srečal tudi s premierom Janezom Drnovškom in predsednikom državnega sveta Tonetom Hrovatom, v petek pa se bo pogovarjal še s predsednikom državnega zbora Borutom Pahorjem. Sporazum o vzpostavitvi diplomatskih odnosov med Slovenijo in Malto je v veljavi od 29. junija 1992

Pahor na Dunaju
15. 03. 2001 00.00
Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) in predsednik DZ Borut Pahor se je na povabilo predsednika Socialdemokratske stranke Avstrije (SPOe) Alfreda Gusenbauerja danes na Dunaju udeležil četrte konference SPOe, so sporočili iz ZLSD.

Rogelj molči
15. 03. 2001 00.00
Direktor policije Marko Pogorevc je o aretaciji Matjaža Roglja dejal, da bodo z notranjim nadzorom preverili, ali je pri tem prišlo do kršitev.

Minister Grizold 
14. 03. 2001 00.00
Slovenski minister za obrambo Anton Grizold je zaključil uradni obisk v Grčiji, kjer ga je viceadmiral Tomas Katopodis seznanil z grško mornarico in njenimi nalogami v okviru mornariških struktur zveze Nato.

Matjaž Rogelj na prostosti
13. 03. 2001 00.00
Zgodba domnevnega svetovnega računalniškega prvaka Matjaža Roglja, ki se je končno vrnil v Slovenijo, se zaenkrat še ni začela razpletati. Rogelj izjav ne daje, molčijo pa tudi na šolskem ministrstvu, kjer so mu dali več kot 13 milijonov tolarjev. Kriminalisti so aretirali Roglja takoj po pristanku letala na Brniku in ga po treh urah tako imenovanega informativnega pogovora spustili na prostost.

Grizold v Grčiji
12. 03. 2001 00.00
Minister za obrambo Anton Grizold, ki je z delegacijo na dvodnevnem uradnem obisku v Grčiji, se je srečal z grškim predsednikom Konstandinosom Stephanopoulosom, s katerim sta se pogovarjala predvsem o vlogi Slovenije in Grčije pri stabilizaciji razmer v jugovzhodni Evropi. Sogovornika sta pri tem pozornost namenila tudi vlogi zveze Nato pri zagotavljanju varnosti na tem območju, pri čemer sta se pogovarjala tudi o slovenskih ambicijah za članstvo v zvezi Nato.

Talibani uresničili grožnje
12. 03. 2001 00.00
Afganistanski Talibani so tudi v resnici uničili dva velikanska kipa Bude, izklesana v skalo. Predstavniki ZN so te informacije potrdili. Kipi naj bi bili za islam žaljivi. Doslej ni bilo na voljo fotografiranih dokazov, za CNN pa je lokalni fotograf posnel pričujoči posnetek. Muzeji in vlade po vsem svetu so upali, da bodo lahko rešili 53-metrske kipe Bude iz Bamiyana, ki so jih izklesali v tretjem stoletju po našem štetju. Uničenje so ob velikem trudu dokončali šele včeraj, je dejal talibanski minister za informiranje. Po njegovih besedah tako delo ni enostavno, saj dinamit in obstreljevanje z granatami nimata velikega učinka. Delegacija iz 55-članske Organizacije islamske konference je v afganistanskem mestu Kandahar v nedeljo neuspešno prepričevala Talibane, naj prenehajo z uničevanjem spomenikov. Annan se je včeraj v okviru svoje turneje po južni Aziji v Pakistanu srečal z afganistanskim zunanjim ministrom Vakilom Ahmedom Mutavakilom, ki je zavrnil Annanovo zahtevo, naj talibanski režim v Afganistanu ustavi uničenje dveh največjih kipov stoječih Bud na svetu v Bamijanu. Mutavakil je poudaril, da je uničenje predislamskih kipov in spomenikov notranja verska zadeva Afganistana in da od omenjenih kipov tako ali tako ni več ostalo veliko. Kljub uničevanju predislamskih kipov in spomenikov, ki ga v Afganistanu izvaja talibanski režim, je generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan zahteval, da mednarodna skupnost ljudem v Afganistanu ponudi človekoljubno pomoč. V Afganistanu trenutno vlada najhujša suša v zadnjih tridesetih letih. Po mnenju predstavnikov ZN je na robu lakote skoraj 4 milijone ljudi. Annan je sicer dejal, da doslej še nobena država ni zavrnila pripravljenosti pomagati afganistanskemu prebivalstvu, vendar bo zaradi uničenja kipov še težje prepričati mednarodno skupnost za donacije. Annan je obiskal begunska taborišča blizu Peshawarja, v severnem Pakistanu, kjer je okoli 60.000 afganistanskih beguncev. V zadnjih šestih mesecih je v Pakistan prišlo okoli 170.000 novih beguncev. Skupaj jih je že okoli 2 milijona. Pakistan je medtem že zaprl meje med državama.

Rupel napovedal dobre odnose
12. 03. 2001 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel je v pogovoru za včerajšnjo izdajo tržaškega Il Piccola napovedal dobre odnose med Slovenijo in Italijo tudi v primeru zmage desnosredinskih strank pod vodstvom Silvia Berlusconija na majskih parlamentarnih volitvah. Rupel dodaja, da je imela slovenska vlada v zadnjih mesecih več stikov s predstavniki različnih italijanskih političnih strank, tudi tistih z desne sredine, poleg tega pa se je premier Janez Drnovšek nedavno v Rimu neuradno srečal z Berlusconijem. Po Ruplovih besedah je bil njun pogovor "zelo zanimiv in pozitiven".

Simić se je predal haaškemu sodišču
12. 03. 2001 00.00
Nekdanji župan Bosanskega Šamca Blagoje Simić se je davi prostovoljno predal haaškemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji, je sporočil njegov odvetnik. Simić je že prispel v Haag in se srečal z glavno tožilko sodišča Carlo Del Ponte. Haaško sodišče je Simića leta 1995 obtožilo vojnih zločinov, storjenih med vojno v BiH med letoma 1992 in 1995. Pred odhodom je Simić v izjavi za novinarje dejal, da je prepričan v svojo nedolžnost in da želi s predajo haaškemu sodišču zmanjšati breme, ki ga nosijo njegova družina ter jugoslovanski in srbski narod. Zatrdil je še, da je njegova odločitev povsem prostovoljna in da nihče ni vršil pritiska nanj.