srečal

Kučan končal obisk v Italiji
15. 07. 2000 19.48
Slovenski predsednik Milan Kučan se je med včerajšnjim obiskom v Rimu sestal z italijanskim predsednikom Carlom Azeglijem Ciampijem. Govorila sta o širitvi in reformah Evropske unije in zaščitnem zakonu za slovensko manjšino, ki ga je v sredo sprejela italijanska poslanska zbornica. Predsednika sta se najprej pogovarjala na samem, nato pa so se jima pridružili še italijanski zunanji minister Lamberto Dini, slovenski zunanji minister Lojze Peterle, državni sekretar za Slovence v zamejstvu in po svetu Zorko Pelikan in predstavnik italijanske narodne skupnosti v DZ Roberto Battelli.

Notranja ministra o delovanju policij
14. 07. 2000 19.42
Minister za notranje zadeve Peter Jambrek se je danes v Opatiji prvič srečal s hrvaškim kolegom Šimetom Lučinom in njegovimi sodelavci. Delegaciji - v spremstvu slovenskega ministra sta bila tudi generalni direktor policije Marko Pogorevc in državni sekretar na MNZ Vinko Gorenak - sta se pogovarjali o dosedanjem sodelovanju in delovanju obeh policij v času turistične sezone. Srečanje je bilo tudi priložnost za pogovor o sodelovanju pri preprečevanju ilegalnih migracij in varovanju državne meje.

Verheugen končno v Slovenijo
13. 07. 2000 17.00
Na povabilo slovenskega zunanjega ministra Lojzeta Peterleta bo v ponedeljek in torek, 17. in 18. julija, na prvem uradnem obisku v Sloveniji evropski komisar za širitev Günter Verheugen. Med drugim se bo sestal s predsednikom države Milanom Kučanom in premierom Andrejem Bajukom, so danes sporočili z zunanjega ministrstva in iz vladnega urada za informiranje. Komisar Verheugen bo spregovoril tudi v slovenskem parlamentu in se srečal z njegovim predsednikom Janezom Podobnikom, pa tudi z vodjo pogajalske ekipe z EU Janezom Potočnikom. Srečal se bo še s predstavniki slovenskega gospodarstva ter obiskal Štanjel in Ajdovščino, kjer si bo ogledal projekte, ki jih je sofinancirala Evropska unija. Poleg tega se bo v Centru Evropa sestal s ponudniki informacij o EU v Sloveniji.

Solana ne bo šel v Manilo
12. 07. 2000 19.21
Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana v nasprotju s prvotnimi napovedmi jutri ne bo odpotoval na pogajanja na Filipine, kjer naj bi spremljal nemškega in francoskega zunanjega ministra Joschko Fischerja in Huberta Vedrina, je danes ob robu ministrskega srečanja G-8 v Mijazakiju sporočilo nemško zunanje ministrstvo.

Drnovšek nadaljuje obisk v Španiji
12. 07. 2000 18.00
Predsednik Liberalne demokracije Slovenije (LDS) Janez Drnovšek se je v nadaljevanju obiska v Španiji danes v Madridu srečal z visokimi predstavniki španske vlade, opozicijske Socialistične stranke (PSO) in pomembnimi osebnostmi španskega kulturnega in znanstvenega področja.

Hatami odpotoval v Weimar
12. 07. 2000 16.01
Iranski predsednik Mohamed Hatami je ob koncu tridnevnega obiska v Nemčiji iz Berlina odpotoval v Weimar, kjer bo obiskal hišo nemškega pesnika Johanna Wolfganga Goetheja in odkril spomenik perzijskemu nacionalnemu pesniku Hafisu. Kot so davi še potrdili v tiskovnem uradu nemškega predsednika, se bo Hatami kasneje s predsednikom Johannesom Rauom na weimarskem gradu pogovarjal na temo Dialog civilizacij o sožitju kultur in religij.

Sprejeta izjava o razmerah v Črni gori
12. 07. 2000 09.06
Slovenski, hrvaški in češki predsednik - Milan Kučan, Stipe Mesić in Vaclav Havel - so včeraj v Dubrovniku po srečanju s črnogorskim predsednikom Milom Đukanovićem sprejeli skupno izjavo, v kateri so izrazili zaskrbljenost zaradi zadnjih dogodkov v ZRJ, predvsem zaradi ustavnih sprememb, ki jih je nedavno sprejel jugoslovanski parlament. Po mnenju treh predsednikov te spremembe ogrožajo demokracijo, rušijo enakopravnost subjektov federacije ter predstavljajo arogantno zanikanje mednarodno uveljavljenih načel.

Kitajska delegacija v Bruslju
11. 07. 2000 07.28
Kitajski premier Zhu Rongji in zunanji minister Tang Jiaxuan sta včeraj s številčno delegacijo prispela na štiridnevni obisk v Bruselj, med katerim se bosta srečala z visokimi predstavniki Evropske unije in Belgije. Zhu se je srečal z visokim predstavnikom EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierjem Solano, s katerim sta govorila predvsem o vprašanju spoštovanja človekovih pravic. Zunanji minister Tang pa se je srečal z evropskim komisarjem za zunanje odnose Chrisom Pattenom, kateremu je napovedal, da bo Kitajska še letos ratificirala več pogodb ZN o človekovih pravicah. Zhu se bo jutri srečal s predsednikom Evropske komisije Romanom Prodijem.

Putin in Kwasniewski za otoplitev odnosov
10. 07. 2000 20.53
Ruski in poljski predsednik Vladimir Putin in Aleksander Kwasniewski sta se na današnjem srečanju v Moskvi strinjala, da je potrebno poglobiti odnose med državama. Ti so se januarja letos ohladili, ko so zaradi sumov vohunjenja iz Varšave izgnali devet ruskih diplomatov. Pred tem je sekretar ruskega sveta za nacionalno varnost Sergej Ivanov Poljsko, članico zveze NATO, označil za najpomembnejšo evropsko partnerico Rusije, otoplitev odnosov med državama pa označil za nacionalni interes obeh držav. Zavzel se je tudi za pragmatično rešitev nesoglasij, ki so se pojavila med državama. Poljski predsednik Kwasniewski, ki ga spremlja tudi delegacija poslovnežev, se je prvič srečal s Putinom, saj sta se predsednika doslej pogovarjala samo po telefonu. Odnosi med nekdanjima zaveznicama so se ohladili zlasti po januarski vohunski aferi in zaradi demonstracij pred ruskim konzulatom v poljskem Poznanu v podporo neodvisni Čečeniji. Odnosi med državama so postali napeti tudi po vstopu Poljske v zvezo NATO marca lani.

Predsednik avstrijskega ustavnega sodišča v Sloveniji
10. 07. 2000 18.41
Na povabilo predsednika državnega sveta Toneta Hrovata je sinoči na dvodnevni obisk v Slovenijo prispel predsednik avstrijskega ustavnega sodišča Ludwig Adamovich. Gost se je danes najprej srečal s predsednikom državnega zbora Janezom Podobnikom, nato pa je imel predavanje na temo Razmerje med parlamentom in ustavnim sodiščem. Za Adamowicha je ključno vprašanje, do kje segajo pravice ustavnega sodišča, predvsem z vidika interpretacij določenih ustavnih določil, saj so ustave pisane praviloma na splošno in kratko, kar pa ponuja številne različne razlage. Ravno na tej točki po predavateljevem mnenju prihaja do omenjene napetosti med parlamentom in ustavnim sodiščem. Meja med političnimi principi parlamenta, ki simbolizira načelo demokracije, in principi pravne države, ki jih zastopa ustavno sodišče, ni jasna. Njena transparentnost pa je odvisna tudi od urejenosti delitve oblasti in stopnje demokratične kulture v neki državi. Razvoj ustavnih sodišč po svetu (ta so se pospešeno oblikovala predvsem po drugi svetovni vojni) je vzpodbudilo predvsem notorično kršenje človekovih pravic in avtoritarnost oblasti, je dejal Adamovich. V sodobni pluralistični demokraciji smo zato na ustavnih sodiščih priča vedno znova ponavljajočim se konfliktom med splošnim interesom in interesom posameznika.

Kwasniewski prispel v Moskvo
10. 07. 2000 11.36
Poljski predsednik Aleksander Kwasniewski je danes prispel na delovni obisk v Moskvo, kjer se bo sestal z ruskim kolegom Vladimirjem Putinom. Glavni namen obiska Kwasniewskega, ki ga spremlja tudi delegacija poslovnežev, je otoplitev odnosov z Rusijo.

Češki predsednik na Hrvaškem
09. 07. 2000 20.47
Češki predsednik Vaclav Havel je skupaj s številno državno delegacijo danes prispel na tridnevni uradni obisk na Hrvaško, kjer se je v Zagrebu srečal s hrvaškim kolegom Stipetom Mesićem. Sogovornika sta se pogovarjala o sodelovanju med državama, dotaknila pa sta se tudi trenutnih razmer v ZRJ in položaju Črne gore.

Srečanje Arafata in Mubaraka
09. 07. 2000 17.19
Palestinski voditelj Jaser Arafat se je pred nadaljevanjem mirovnih pogovorov za zaprtimi vrati sestal z egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubarakom. Voditelja sta se sestala na letališču Borg el-Arab severno od egiptovskega mesta Alexandria. Arafat je po srečanju ž odpotoval v ZDA, kjer se bo v torek srečal z izraelskim premierom Ehudom Barakom in ameriškim predsednikom Billom Clintonom.

Kitajska in ZDA o nadzoru oboroževanja
08. 07. 2000 18.02
Kitajska in ZDA sta danes v Pekingu sklenili dvodnevna pogajanja o nadzoru in neširjenju oboroževanja. Gre za prve pogovore med predstavniki obeh držav po lanskem napadu zveze NATO na kitajsko veleposlaništvo v Beogradu. Predstavnik ameriške delegacije, namestnik obrambnega ministra John Holum je pogovore označil kot konstruktivne. Na srečanju so se dotaknili tudi nekaterih občutljivih tem, med njimi vprašanje kitajske pomoči pakistanskemu raketnemu programu in ameriškega načrta protiraketne obrambe, je na novinarski konferenci po srečanju med drugim povedal Holum. Holum se je med obiskom v Pekingu srečal z namestnikom kitajskega zunanjega ministra Yangom Jiechijem, namestnikom poveljnika generalštaba kitajske vojske, generalom Xiongom in predstavnikom kitajske komunistične stranke za zunanje zadeve Liujem Huaqiujem. Holumov obisk in obisk ameriškega obrambnega ministra Williama Cohena prihodnji teden v Pekingu kažeta, da so ZDA in Kitajska pripravljene pogovore o nadzoru oboroževanja nadaljevati na visoki državni ravni.

Barak se bo srečal z maroškim kraljem
07. 07. 2000 18.59
Izraelski premier Ehud Barak se bo pred torkovim vrhunskim srečanjem v Camp Davidu ločeno sestal z jordanskim kraljem Abdulahom II. in egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubarakom, so sporočili iz izraelske vlade.

Srečanje Šturma z Van der Lindnom
07. 07. 2000 17.54
Minister za šolstvo in šport Lovro Šturm se je danes srečal z novim vodjo delegacije Evropske komisije v Sloveniji Ericom van der Lindnom. Sogovornika sta med drugim ocenila, da je sodelovanje Slovenije z Evropsko komisijo uspešno že od leta 1994, ko je Slovenija vstopila v program Phare. Ta je bil usmerjen predvsem v reformo poklicnega izobraževanja in v program Tempus, ki je podpiral reformo visokega šolstva, so sporočili z ministrstva za šolstvo in šport.

Drnovšek na obisku v Španiji
07. 07. 2000 11.59
Predsednik LDS Janez Drnovšek se je včeraj, prvi dan obiska v Španiji, srečal s predsednikom katalonske vlade Jordijem Pujolom ter predstavniki medijev in kulturnega življenja. Drnovšek je Pujola seznanil s potekom pogajanj Slovenije za vstop v EU in ob tem dejal, da je cilj Slovenije, da bi bila pripravljena na polnopravno članstvo v uniji do konca leta 2002, so danes sporočili s slovenskega veleposlaništva v Madridu.

Mesić se je srečal s Ciampijem in papežem
05. 07. 2000 18.25
Hrvaški predsednik Stipe Mesić, ki je na uradnem obisku v Italiji, je včeraj v pogovoru z italijanskim predsednikom Carlom Azegliom Ciampijem italijanske podjetnike povabil k vlaganjem na Hrvaškem, so sporočili iz palače italijanskega predsednika.

Minister Peterle danes v Atenah
05. 07. 2000 12.31
Slovenski zunanji minister Lojze Peterle se danes mudi v Atenah, kjer kot predsedujoči organizaciji State Legislative Leaders Foundation (SLLF) sodeluje na srečanju omenjene organizacije. SLLF je mednarodna organizacija, ki v Evropi in Ameriki povezuje člane parlamentov v posameznih državah in druge politike iz vrst tako pozicijskih kot opozicijskih strank različnih usmeritev in se predvsem zavzema za povezavo politike z akademskimi in gospodarskimi krogi.

Mesić prispel v Italijo
04. 07. 2000 14.11
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je danes prispel na dvodnevni obisk v Vatikan in Italijo. Po sprejemu pri papežu se bo Mesič v predsedniški palači srečal z italijanskim kolegom Carlom Azegliom Ciampijem, popoldne pa bo predaval na Ekonomski in menedžerski univezi v Rimu ter sprejel predstavnike Hrvatov, ki živijo v Italiji.

Annan obiskal Expo 2000 v Hannovru
02. 07. 2000 20.11
Generalni sekretar ZN Kofi Annan, ki je danes prispel na tridnevni obisk v Nemčijo, je obiskal svetovno razstavo Expo 2000 v Hannovru. Ob obisku razstave je dejal, da ta predstavlja upanje za ''boljši svet''.

ZDA cenijo slovenski prispevek
29. 06. 2000 15.00
Slovenski obrambni minister Janez Janša se je včeraj udeležil zasedanja Transatlantskega foruma WEU v Washingtonu ter se pogovarjal z ameriškimi senatorji in načelnikom štaba združenih poveljstev, generalnom Sidneyjem Sheltonom. Bolj kot sama udeležba na transatlantskem forumu je bil Janšev obisk v Washingtonu, ki se bo danes nadaljeval na State Departmentu s pogovorom z državnim podsekretarjem Thomasom Pickeringom, ko bo minister lobiral za slovensko priključitev zvezi NATO.

Slovenska delegacija na zasedanju OIK
28. 06. 2000 18.08
Slovenska delegacija pod vodstvom državnega sekretarja na zunanjem ministrstvu Mitje Drobniča se je včeraj in danes v malezijski prestolnici Kuala Lumpur kot gostja udeležila 27. ministrskega zasedanja Organizacije islamske konference (OIK). Drobnič je ob robu zasedanja imel vrsto dvostranskih srečanj, so danes sporočili iz MZZ.

Podobnik končuje obisk na Slovaškem
27. 06. 2000 17.05
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik, ki danes končuje dvodnevni uradni obisk na Slovaškem, se je dopoldne v Bratislavi srečal s predsednikoma odborov slovaškega parlamenta za zunanje zadeve in za evropsko integracijo Petrom Weissom in Františkom Šebejem. Sogovorniki so izmenjali poglede na zunanjepolitične usmeritve obeh držav, ki imata skupne cilje, in sicer članstvo v EU, zvezi NATO, pa tudi v OECD. Predsednik DZ z delegacijo, v kateri sodeluje tudi predsednik skupine prijateljstva s Slovaško v DZ Franc Potočnik, se je sešel tudi s predstavniki poslanskih skupin v slovaškem parlamentu.

Solana o Miloševiću
27. 06. 2000 10.29
Visoki predstavnik za skupno zunanjo in varnostno politiko EU Javier Solana je včeraj v Rimu, kjer se je srečal z italijanskim predsednikom Carlom Azegliom Ciampijem, premierom Giulianom Amatom in zunanjim ministrom Lambertom Dinijem, dejal, da je jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević še vedno ''kriminalec'' in da je edina možna rešitev, da mu sodijo pred mednarodnim sodiščem.

Irska podpora Sloveniji
23. 06. 2000 07.28
Vodja ožje pogajalske skupine z Evropsko unijo in v. d. direktorja vladne službe za evropske zadeve Janez Potočnik, ki se v okviru niza obiskov držav članic Evropske unije mudi na dvodnevnem obisku na Irskem, se je včeraj srečal z visokimi irskimi uradniki. Na pogovorih so se osredotočili predvsem na vprašanja in težave iz slovenskih izhodišč za pogajanja s petnajsterico, je povedal Potočnik in poudaril, da Irska ne vidi posebnih težav pri vključevanju Slovenije v EU in ga močno podpira. Slovenska delegacija, Potočnika namreč spremljata namestnik direktorja SVEZ Andrej Engelman in članica pogajalske ekipe Vojka Ravbar, bo obisk v Dublinu končala danes.

Velika Britanija podpira širitev EU
22. 06. 2000 07.34
Vodja slovenske pogajalske skupine z Evropsko unijo, v.d. direktorja vladne službe za evropske zadeve Janez Potočnik, ki se v okviru niza obiskov držav članic Evropske unije mudi na dvodnevnem obisku v Veliki Britaniji, se je včeraj v Londonu srečal s pomembnimi britanskimi uradniki, ki jim je predstavil slovensko vključevanje v unijo. Kot je povedal Potočnik, so vsi sogovorniki izrazili podporo Sloveniji pri vključevanju v EU, Slovenijo pa označili za najbolj napredno kandidatko.

Srečanje Baraka in Annana
21. 06. 2000 21.21
Izraelski premier Ehud Barak je po srečanju z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom danes v Jeruzalemu izrazil prepričanje, da lahko Izrael in Libanon spor o razmejitveni črti med državama rešita v 24 do 36 urah. Tudi Annan je izrazil prepričanje, da je s pomočjo ZN mogoče spor hitro rešiti.

Potočnik v Londonu in Dublinu
20. 06. 2000 10.32
Vodja slovenske pogajalske skupine z EU Janez Potočnik je v okviru niza obiskov držav članic Evropske unije danes odpotoval na dvodnevni obisk v Veliko Britanijo, takoj nato pa bo za dva dni odšel še na Irsko, je STA izvedela pri pogajalski ekipi. Tako v Londonu kot v Parizu bo Potočnik, ki ga spremljata še članica pogajalske ekipe Vojka Ravbar in namestnik direktorja vladne službe za evropske zadeve Andrej Engelman, sogovornikom predstavljal slovensko vključevanje v unijo.

Li Peng na Slovaškem
20. 06. 2000 07.50
Predsednik kitajskega ljudskega kongresa Li Peng je v okviru vzhodnoevropske turneje včeraj dopoldne prispel na tridnevni obisk na Slovaško, kjer se bo danes sestal s slovaškim premierom Mikulašom Dzurindo in predsednikom parlamenta Jozefom Migasom.