sredstva EU

Zmaga desnice: Kam bo šla Italija pod vodstvom Melonijeve?

26. 09. 2022 06.09

V Italiji se zmaga na nedeljskih volitvah tudi glede na projekcije na podlagi delnih izidov obeta desnici na čelu s postfašistično stranko Bratje Italije. Njena voditeljica Giorgia Meloni je že napovedala, da bodo vladali za vse Italijane. Melonijeva, ki je kandidirala z geslom Bog, domovina, družina, sicer pravi, da je za njeno stranko fašizem preteklost in se predstavlja kot konservativka, a temu številni ne verjamejo.

Ali bi se kot predsednik države udeležili Parade ponosa? Če bi bil povabljen, bi se verjetno moral

25. 09. 2022 07.00

"Po nagovorih sopotnikov se dajem na razpolago kot kandidat za predsednika države," pravi Janez Cigler Kralj, nekdanji minister za delo v vladi Janeza Janše, v novem mandatu pa vodja poslanske skupine Nove Slovenije. Po dolgem razmišljanju Ljudmile Novak, ki je Novo Slovenijo v preteklosti odmikala iz sence SDS-a, je stranka zdaj v boj poslala kandidata, ki ga ni sram, da je sodeloval v prejšnji vladi. Predsednik stranke Matej Tonin je ob potrditvi kandidature tudi odkrito priznal, da ciljajo na tiste volivce, ki po odmikanju Anžeta Logarja proti levi oziroma sredini nimajo tradicionalnega desnosredinskega kandidata. Cigler Kralj je prvi sogovornik v nizu intervjujev, ki jih bomo pred volitvami pripravili ekipi 24ur in 24ur.com.

'Rebalans potreben, ker je prejšnja vlada delila bonbonjere'

24. 09. 2022 12.48

Odbor DZ za finance obravnava predlog rebalansa državnega proračuna, s katerim se poraba povečuje za približno 600 milijonov evrov. Prejšnja vlada je po potrditvi proračuna sprejela še vrsto dodatnih obveznosti, je pojasnil finančni minister Klemen Boštjančič. "Vlada je pred volitvami delila vrsto volilnih bonbonjer," je dodal.

Na ukaz o delni mobilizaciji se je odzvalo 10.000 'prostovoljcev'

22. 09. 2022 06.56

Na protestih po vsej Rusiji, ki so izbruhnili po tem, ko je Putin odredil delno vojaško mobilizacijo civilistov za bojevanje v Ukrajini, je bilo pridržanih več kot 1300 ljudi, največ v Moskvi in Sankt Peterburgu. Nekatere od njih so vpoklicali kar na policijskih postajah, čečenski mobilizanti pa se sami javljajo na poziv. Iz oddelka za mobilizacijo pri ruskih oboroženih silah so sporočili, da se je prvi dan javilo okrog 10.000 ljudi. Po njihovih navedbah gre za prostovoljce.

Guterres: Prihaja zima globalnega nezadovoljstva

20. 09. 2022 17.25

Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je ob otvoritvi splošne razprave svetovnih voditeljev na 77. zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov v New Yorku opozoril, da se zaradi naraščanja cen, podnebnih sprememb in spopadov na obzorju kaže "zima globalnega nezadovoljstva". Po Guterresovem mnenju je edina rešitev za prihajajoče izzive sodelovanje.

Svet EU uradno potrdil finančno pomoč Ukrajini v višini pet milijard evrov

20. 09. 2022 16.33

Svet EU je uradno potrdil dodatno finančno pomoč Ukrajini v višini pet milijard evrov, o kateri so se finančni ministri in guvernerji centralnih bank držav članic EU skupaj s predstavniki Evropske komisije in Evropske centralne banke (ECB) dogovorili na neformalnem zasedanju Sveta Ecofin 9. septembra v Pragi.

Za izboljšano odkrivanje raka več vključevanja v presejalne programe

20. 09. 2022 15.00

Evropska komisija je predstavila nov pristop EU za izboljšanje odkrivanja raka. Cilj objavljenih priporočil je, da bi bili do leta 2025 presejalni programi za raka dojk, debelega črevesa ter materničnega vratu na voljo 90 odstotkom ljudi, ki izpolnjujejo pogoje zanje. Za to bo na voljo okoli 100 milijonov evrov evropskih sredstev. Priporočila za izboljšanje presejalnih programov se sicer niso spremenila že skoraj 20 let.

Dopolnilno zavarovanje že leta kamen spotike politike

20. 09. 2022 06.00

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je kamen spotike politike vse od njegove uvedbe. Več ministrov za zdravje - Keber, Marušič, Gantar in ministrica Trop Skaza - ga je poskušalo ukiniti, a neuspešno. Zakaj? Nekdanji zdravstveni minister Dušan Keber in prvi, ki ga je skušal ukiniti, pravi, da gre za vpliv lobijev na politiko. Ga bo ukinila sedanja vlada, kot je napovedala v koalicijski pogodbi? Je dopolnilno res nepravično?

Evropska komisija predlaga zamrznitev 7,5 milijarde sredstev Madžarski

18. 09. 2022 10.45

Evropska komisija državam članicam EU predlaga, da se Madžarski zamrzne evropska sredstva v višini okoli 7,5 milijarde evrov, je danes sporočil evropski komisar za proračun Johannes Hahn. Komisija se je zato odločila zaradi pomanjkljivosti na področjih javnega naročanja in boja proti korupciji, ki predstavljajo tveganje za proračun EU.

Kumer napovedal podpis sporazuma s Hrvaško za oskrbo s plinom

14. 09. 2022 23.30

Minister za infrastrukturo Bojan Kumer je napovedal, da bo "v tednu, dveh" s hrvaškim kolegom sklenil meddržavni solidarnostni sporazum za oskrbo s plinom. Pozdravil je tudi ukrepe za soočanje z visokimi cenami elektrike, ki jih je danes v Strasbourgu predstavila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Evropske milijarde za 'neposlušno' Madžarsko pod vprašajem

14. 09. 2022 16.52

Evropska unija bo zamrznila financiranje državam članicam, ki si ne prizadevajo za demokratične izboljšave, so v sredo sporočili iz vrha EU. Pod vprašajem so tako predvsem evropske milijarde, namenjene Madžarski. Po podatkih EU je imela naša vzhodna soseda med vsemi članicami v obdobju 2015–2019 daleč največji delež nepravilnosti pri porabi evropskih sredstev. Bruselj jo je zato pozval k preglednosti in odgovornosti pri javnih naročilih. Usoda finančnih tokov iz Bruslja v Budimpešto bo sicer znana čez nekaj mesecev.

'Z omejitvijo prihodkov proizvajalcev elektrike bi lahko pridobili 120 milijard evrov'

14. 09. 2022 09.58

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se je zavzela za zmanjšanje porabe elektrike. Napovedala je omejitev prihodkov podjetij, ki za proizvodnjo elektrike uporabljajo cenejše tehnologije. S tem ukrepom bo na voljo okoli 117 milijard evrov za pomoč odjemalcem, še 25 milijard pa iz solidarnostnega prispevka fosilnega sektorja. O energetski problematiki so razpravljali tudi evropski poslanci, ki so podprli predlog o spodbujanju uporabe obnovljivih virov energije. V skladu s predlogom naj bi se delež energije iz obnovljivih virov do leta 2030 povečal na 45 odstotkov. Parlament podpira tudi višje cilje glede varčevanja z energijo.

Ministri EU za energetiko ponovno o visokih cenah elektrike

13. 09. 2022 13.33

Češko predsedstvo Sveta EU je za 30. september sklicalo novo izredno zasedanje ministrov držav članic, pristojnih za energetiko, na katerem bodo govorili o predlogih za soočanje z visokimi cenami elektrike, ki jih obravnava Evropska komisija.

SVRK se želi s hitro potrditvijo programa izogniti izgubi pol milijarde evrov

13. 09. 2022 12.52

Služba vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko (SVRK) hiti s pripravo programa za izvajanje kohezijske politike za obdobje 2021-2027. "Okvirno bo program potrjen do konca oktobra oz. začetka novembra. S tem bi se izognili izgubi pol milijarde evrov prve in druge tranše v novi finančni perspektivi," je povedal minister Aleksander Jevšek.

'Z daljšanjem obdobja tako visokih cen raste uvozna odvisnost'

12. 09. 2022 09.53

Cena električne energije za leto 2023 je v začetku meseca na budimpeški borzi znašala 560 evrov na MWh, na Kitajskem in v ZDA pa je dosegala med 80 in 100 evrov na MWh. "Z daljšanjem obdobja tako visokih cen v Evropi raste uvozna odvisnost Evrope od Kitajske in ZDA," je opozoril glavni ekonomist GZS Bojan Ivanc.

Ukrajina od Rusije zahteva 300 milijard evrov vojne odškodnine

09. 09. 2022 12.40

Ukrajina od Rusije terja 300 milijard ameriških dolarjev vojne odškodnine. Zelenski pa je v nagovoru dejal, da jim je uspelo v okviru protiofenzive "osvoboditi" več kot tisoč kvadratnih kilometrov ozemlja. Ukrajinska protiofenziva v Harkovu je namreč prisilila ruske čete v umik in evakuacijo. Rusija je nato sporočila, da v Harkov pošilja dodatne vojaške enote. V nekaterih evropskih državah se je medtem omajala podpora Ukrajini zaradi vse višjih cen, ki se bodo še okrepile med zimskim časom.

Stališče Slovenije v Bruslju: 'Menimo, da so ukrepi preveč mehki, da niso dovolj'

09. 09. 2022 06.12

Slovenija pozdravlja ukrepe za zamejitev visokih cen elektrike, ki jih je predstavila Evropska komisija, a ti niso dovolj, je ob prihodu na zasedanje energetskih ministrov povedal minister za infrastrukturo Bojan Kumer. Poudaril je predvsem pomen tega, da se hitreje uvede varovalke, s katerimi bi pri dolgoročnem trgovanju ustavili špekulante.

Minister: Razmere so take, da ne morejo preživeti vsi. Podjetniki: Poiskati je treba rešitev

09. 09. 2022 06.07

To, na kar že nekaj časa opozarjajo gospodarstveniki, se je, kot kaže, začelo uresničevati. Enormne cene energentov in prepočasno ukrepanje vlade že terjajo svoj davek v gospodarstvu. Finančni minister pa kljub temu pojasnjuje, da je čas helikopterskega razmetavanja z denarjem mimo.

Golob: Ukrepi, ki jih bomo morali sprejeti, se ocenjujejo na več kot 1,5 milijarde

05. 09. 2022 06.10

Za pomoč gospodarstvu ob energetski draginji bo treba po oceni predsednika vlade Roberta Goloba sprejeti ukrepe v vrednosti več kot 1,5 milijarde evrov. Kakšne bodo dejansko potrebe, pa je odvisno tudi od tega, koliko bomo uspešni pri zagovarjanju nujnosti reforme energetskih trgov v Evropi, je dejal po srečanju na GZS. Dogovorili so se o oblikovanju ekipe, ki bo v naslednjem mesecu sprejela odločitev, kako v naslednjem letu pomagati gospodarstvu. Predstavniki gospodarstva pa sporočajo, da s sestankom niso zadovoljni, predvsem zato, ker vlada ni obljubila kapice na ceno energentov tudi za gospodarstvo.

Državni zbor soglasno sprejel začasno znižanje DDV na energente

23. 08. 2022 06.09

78 glasov za in noben proti. Državni zbor je tako soglasno sprejel zakon o nujnem ukrepu na področju DDV za omilitev dviga cen energentov. Od 1. septembra 2022 do 31. maja 2023 bo tako DDV na dobavo elektrike, zemeljskega plina, lesa za kurjavo ter na daljinsko ogrevanje za vse uporabnike z 22 odstotkov znižan na 9,5 odstotka.

Madžarska odgovorila Bruslju glede vladavine prava

23. 08. 2022 11.23

Madžarska je odgovorila Evropski komisiji v zvezi z mehanizmom pogojevanja evropskih sredstev z vladavino prava, je sporočila madžarska ministrica za pravosodje in pojasnila, da je Budimpešta predložila obsežen sveženj ukrepov, s katerimi odgovarja na vse pomisleke Bruslja. Ob tem je dodala, da ostajajo odprti za konstruktiven dialog.

Država bo podjetjem subvencionirala najmanj 30 odstotkov energetskih stroškov

18. 08. 2022 16.38

Gospodarski minister Matjaž Han je predstavil ukrepe pomoči, ki jih je vlada predvidela za gospodarstvo. Slednja je namreč potrdila besedilo predloga zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen elektrike in plina. Pojasnil je, da štiri petine podjetij pričakuje upad dobička. Do sredine marca 2023 nameravajo izplačati 40 milijonov evrov pomoči, saj bodo subvencionirali del energetskih stroškov. Gospodarska zbornica vladni zakon pozdravlja, a opozarja, da le-ta naslavlja letošnji porast cen energentov, ne pa tudi zelo verjetne zaostritve energetske draginje za poslovne uporabnike v prihodnjem letu. Obrtna zbornica pa meni, da bi bilo treba kriterije za dodelitev pomoči popraviti, da bi bilo do subvencij upravičenih več podjetij, obseg pomoči pa bi moral biti večji.

V Sloveniji 8,2-odstotna gospodarska rast v drugem četrtletju

16. 08. 2022 11.48

Obseg bruto domačega proizvoda Slovenije se je v drugem letošnjem četrtletju na letni ravni povečal za 8,2 odstotka. K rasti sta pripomogla domače in tuje povpraševanje, so navedli v državnem statističnem uradu. Na domačo potrošnjo je najbolj ugodno vplivala potrošnja gospodinjstev, na tujo pa storitvena menjava. V Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj so po objavi podatkov Sursa ocenili, da je rast ostala visoka tudi zaradi nižje lanske osnove. Umirila pa se je rast porabe gospodinjstev, kar je posledica visokih cen, zlasti energentov in hrane, ki zmanjšujejo kupno moč gospodinjstev.

Vojna v Ukrajini razdrla višegrajsko enotnost, Golobov govor redkost

11. 08. 2022 11.20

Foreign Policy je objavil daljšo analizo političnega dogajanja v Evropi. Uvodoma so izpostavili junijski govor Roberta Goloba v Bruslju, kjer je tudi v imenu ostalih držav naslovil energetske probleme Evrope. Opozorili so tudi na oslabljeno Višegrajsko skupino po ruskem napadu na Ukrajino. Ko sta bili Nemčija in Rusija še v dobrih odnosih, se tudi državam vmes, predvsem Poljski in Madžarski, ni bilo treba postavljati v bran kateri izmed velesil. Zdaj, ko so se odnosi med Rusijo in Nemčijo popolnoma izjalovili, se je Poljska nagnila tesneje k Nemčiji, tudi vse ostale države srednje Evrope so se jasno odločile: pripadajo Evropi. Izjema ostaja Madžarska, ki ohranja prijateljske odnose z Rusijo.

Med junaštvom in korupcijo: služabnik ljudstva?

09. 08. 2022 09.27

Ob začetku ruske invazije na Ukrajino je Volodimir Zelenski okrog sebe združil celoten narod in postal eden najbolj prepoznavnih in karizmatičnih obrazov Evrope. K njemu so poleg svetovnih politikov romali tudi številni zvezdniki, skupaj z ženo sta pozirala za Vogue in naletela na nezadovoljstvo dela javnosti. Ta je bila aktualnemu predsedniku pred začetkom vojne izrazito nenaklonjena. Razlog pa so sumi o vpletenosti v neskončni krog korupcije, ki Ukrajino pesti še iz časov razkroja sovjetske države in burne tranzicije, ki je rodila nedotakljive oligarhe. Eden od teh je tesno povezan z aktualnim predsednikom.

Bešič Loredan po očitkih: Zdaj bo vsebina, prej je bila prazna vreča

03. 08. 2022 06.00

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan opozarja, da bolnišnice porazno črpajo sredstva za investicije, ki so jim na voljo. S strani urada za nadzor kakovosti in investicij v zdravstvo je bilo še opozorjeno, da milijoni evrov, ki bi lahko prinesli nujne izboljšave za paciente, ki čakajo v nesprejemljivo dolgih čakalnih vrstah, ostajajo neporabljeni. Nasprotno pa so se na ministra usuli očitki skupine zdravnikov, zbranih v skupini Zdravstvo.si, ki trdijo, da so z umikom novele zakona o javnem naročanju stopili v smer korupcije in dogovorne ekonomije v slovenskem državnem zdravstvu. Eden izmed njih, Marko Noč, opozarja tudi na preplačila pri nabavi žilnih opornic.

Bruselj izplačal že več kot 100 milijard, Sloveniji doslej le 231 milijonov

29. 07. 2022 15.49

Evropska komisija je doslej iz instrumenta za okrevanje in odpornost po pandemiji covida-19 izplačala več kot 100 milijard evrov, kaže novo poročilo komisije o izvajanju instrumenta. Slovenija je doslej prejela le predplačilo v višini 231 milijonov evrov.

Evrsko območje v drugem četrtletju po prvi oceni z 0,7-odstotno rastjo

29. 07. 2022 12.28

Območje z evrom je v letošnjem drugem četrtletju v primerjavi s prvim po sezonsko prilagojenih podatkih zabeležilo 0,7-odstotno gospodarsko rast, celotna EU pa 0,6-odstotno, v prvi oceni navaja evropski statistični urad Eurostat. V prvem četrtletju je območje beležilo rast BDP v višini 0,5 odstotka, EU pa 0,6 odstotka.

Na italijanskem Krasu nove evakuacije zaradi požara

28. 07. 2022 06.49

Zaradi ponovnega izbruha požara na Krasu so v več krajih na italijanski strani meje danes pričeli z evakuacijami. Samo iz vasi Vrh južno od Gorice so doslej na varno spravili 400 ljudi. Goriški župan Rodolfo Ziberna je medtem izrazil sum, da so bili nekateri požari namerno podtaknjeni. Pri gašenju požara vse bolj aktivno sodelujejo tudi slovenski gasilci. Trenutno gasijo pri Devetakih, na pomoč italijanskim kolegom pa prihaja še skoraj 50 gasilcev iz okoliških društev. Slovenska vlada je medtem Ministrstvu za obrambo odredila, da pripravi oceno škode požara na Krasu, in mu naložila, naj za finančno pomoč zaprosi Solidarnostni sklad Evropske unije.

S čigavim denarjem zakonca Šuštar gradita novo elitno vilo?

28. 07. 2022 06.00

Zakonca Šuštar, ki se ju slovenska javnost spomni po hudih obtožbah o suženjskih delovnih in neustreznih higienskih razmerah, kot so jih opisovali nekdanji zaposleni v podjetju Marinblu, gradita elitno vilo na elitni lokaciji. Sume, da sta za gradnjo porabila del evropskih sredstev, ki so bila namenjena izgradnji nove pakirnice, pa je Rosana Šuštar zavrnila.