sredstva EU

Slovenija opušča premog za proizvodnjo elektrike

13. 01. 2022 15.57

Vlada je na seji sprejela nacionalno strategijo za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij v skladu z načeli pravičnega prehoda. Ta določa, da bo Slovenija najpozneje leta 2033 prenehala z rabo premoga za proizvodnjo električne energije, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje. Zelena transformacija pred Termoelektrarno Šoštanj in Premogovnik Velenje postavlja zahtevno in odgovorno nalogo, pa so se odzvali v obeh družbah. V podjetjih pravijo, da že pripravljajo strokovna izhodišča in sodelujejo z relevantnimi deležniki.

Vrtovec: Predlog za energetski vavčer pripravljen, o višini še usklajevanja

07. 01. 2022 11.14

Pravna podlaga za energetski vavčer, ki bi služil kot pomoč gospodinjstvom ob rastočih cenah energije in toplote, je pripravljena, je povedal infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Višina vavčerja in čas njegove uveljavitve pa sta še predmet usklajevanja. Obenem je Vrtovec agencijo za energijo pozval k vnovičnemu premisleku o dvigu omrežnine.

'Treba je storiti vse, da bo gospodarstvo delalo naprej'

06. 01. 2022 17.44

Predsednik vlade Janez Janša se je z ministri udeležil delovnega posveta s predstavniki gospodarstva na Brdu pri Kranju. Udeleženci so govorili o epidemioloških razmerah v državi in morebitnih dodatnih ukrepih za zajezitev epidemije covida-19. Vsi so se zavzeli za dosledno upoštevanje trenutno veljavnih ukrepov, da ne bi bilo potrebno zaprtje, ki bi gospodarstvo hudo prizadelo.

Ljubljana v novo leto z ekološkim ognjemetom: kaj to pomeni?

31. 12. 2021 16.38

Pri eksploziji pirotehničnega izdelka se v ozračje med drugim sproščajo ultrafini delci, ki lahko predstavljajo zdravstveno tveganje. V številnih slovenskih mestih so se ognjemetom že pred nekaj leti odpovedali, v prestolnici pa pri tradiciji vztrajajo, saj ta razveseljuje Ljubljančane in Ljubljančanke, pravi župan Janković. Bo pa ognjemet ekološki. Kaj to sploh pomeni?

Premier se je ozrl na 'leto številnih preizkušenj in težkih odločitev'

30. 12. 2021 20.48

Zaključuje se še eno leto številnih preizkušenj in težkih odločitev, je v novoletni poslanici poudaril premier Janez Janša. A smo po njegovih besedah ne glede na to, da nas je zdravstvena kriza prignala do roba zmogljivosti, dosegli tudi številne pomembne zmage, ki bodo Slovenijo pospremile na pot največjega investicijskega cikla v zgodovini.

Revizija: Ministrstvo za infrastrukturo neučinkovito pri vodenju projekta 3. razvojne osi

28. 12. 2021 09.58

Računsko sodišče je izvedlo revizijo učinkovitosti ministrstva za infrastrukturo ter ministrstva za okolje in prostor pri vodenju in prostorskem načrtovanju projekta 3. razvojne osi. Ugotovili so, da je bil MZI pri vodenju projekta neučinkovit, medtem ko je bil MOP delno učinkovit. Ocenjeni stroški celotnega projekta znašajo 4,2 milijarde evrov, sodišče pa je ugotovilo, da je gradnja posameznih odsekov finančno neupravičena, nekatere investicije pa so upravičene šele ob upoštevanju posrednih družbenih koristi.

5,1 milijona evrov za prenovo prostorov UKC Ljubljana

27. 12. 2021 10.47

Služba vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko je odobrila 5,1 milijona evrov evropskih sredstev, s katerimi bo ministrstvo za zdravje prenovilo in ustrezno opremilo obstoječo stavbo nekdanjega zavoda za varstvo pri delu v UKC Ljubljana. Namen prenove je zmanjšanje tveganja za zdravstvene zaplete in slabše izide zdravljenj v bolnišnici.

Cepljenje proti gripi brezplačno tudi v prihodnjem letu

23. 12. 2021 20.02

Vlada je na seji sprejela sklep o podaljšanju več ukrepov iz zakona o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic epidemije, med drugim ostaja cepljenje proti gripi brezplačno tudi v sezoni 2021/2022. Zakonske določbe so veljavnost ukrepov namreč omejile do konca letošnjega leta, vlada pa jih lahko s sklepom podaljša še za pol leta.

Podgoršek: Strateški načrt skupne kmetijske politike vliva optimizem

23. 12. 2021 17.19

Vlada je potrdila okoli 750 strani dolg strateški načrt skupne kmetijske politike 2023-2027 in Slovenija ga pošilja Evropski komisiji. Kmetijski minister Jože Podgoršek je ob predstavitvi načrta izrazil zadovoljstvo s procesom priprave načrta, glede na vsa usklajevanja je zadovoljen tudi z vsebino. Načrt vliva optimizem, je dejal.

Članice EU dosegle dogovor o skupnih ukrepih v zdravstvenih krizah

20. 12. 2021 16.07

Države članice EU so sklenile politični dogovor o nujnem okviru za izredne zdravstvene ukrepe, ki bo med drugim olajšal nakup zdravil, cepiv in aktiviral izredno financiranje v primeru novih zdravstvenih kriz. Gre za še en pomemben korak v pripravljenosti EU na morebitne izredne zdravstvene razmere, kot je pandemija covida-19.

Ob svetovnem dnevu migrantov: usodni brodolomi, spolno nasilje in suženjstvo

18. 12. 2021 14.21

Slovenska karitas je ob mednarodnem dnevu migrantov, ki ga obeležujemo danes, pozvala oblikovalce politik, naj olajšajo mobilnost ljudi, saj iščejo le varnost in boljše pogoje za življenje. Kot so zapisali, so ljudje na poti človeška bitja, vsak s svojo zgodbo. Svoj dom zapuščajo in prečkajo meje iz različnih razlogov. Med drugim zaradi iskanja zaščite pred vojnami, konflikti in preganjanjem, zaradi lakote in drugih posledic podnebnih sprememb, iskanja dela za preživetje in dostojnejše življenje, študija ali združitve z družinskimi člani.

Vlada podaljšala izplačevanje dodatka za neposredno delo s covidnimi pacienti

17. 12. 2021 19.21

Vlada je podaljšala obdobje izplačevanja dodatka za neposredno delo s pacienti oz. uporabniki s covidom-19. Veljavnost tega ukrepa, ki bi se sicer iztekla z 31. decembrom, podaljšuje do 30. junija prihodnje leto. Za enako obdobje je vlada podaljšala tudi veljavnost določenih ukrepov iz zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstva.

Javna tribuna: v kakšni državi želimo živeti?

16. 12. 2021 16.49

Slika stanja, v kakršnem je Slovenija, je žalostna – opustošenje državnih inštitucij, plenjenje vsega, kar se da, ni morale, ni zakonov, ni Ustave … Slovenija je bila do nedavnega zgled drugim državam, danes ni več zgled nikomur. A še je čas in upanje, da vrnemo stvari v normalo, so bili prepričani sogovorniki Golobove javne tribune. Priložnost za to bo na volitvah 24. aprila prihodnje leto – k udeležbi so pozvali vsi. Iz tihe večine moramo postati glasna in prepoznavna večina.

Obeta se pomemben korak pri odkrivanju redkih bolezni pri novorojenčkih

14. 12. 2021 08.27

Že v prihodnjem letu bi lahko – če bo država za to zagotovila sredstva – razširili presejalni program novorojenčkov. S tem bi lahko pravočasno odkrili nekatere sicer zelo redke bolezni, kot je spinalna mišična atrofija, pri katerih pa je ključnega pomena, da se jih začne zdraviti, še preden pri otroku že povzroči škodo.

Zakon o dolgotrajni oskrbi sprejet, Poklukar: To je zgodovinski trenutek

09. 12. 2021 13.33

DZ je s 44 glasovi za in 42 proti sprejel zakon o dolgotrajni oskrbi, s katerim se po približno 20 letih prizadevanj to področje sistemsko ureja. Določa niz ukrepov, namenjenih polnoletnim osebam, ki so trajno odvisne od pomoči drugega in potrebujejo pomoč pri osnovnih in podpornih vsakodnevnih opravilih. Sistem zajema institucionalno oskrbo, oskrbo na domu, oskrbovalca družinskega člana in denarni prejemek. V vse oblike oskrbe, razen institucionalne, je vključena pravica do storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti ter e-oskrba.

Italija Amazonu naložila 1,1 milijarde evrov kazni

09. 12. 2021 18.16

Italijanski regulatorji so ameriškemu spletnemu trgovcu Amazon naložili 1,1 milijarde evrov kazni, ker je po njihovem mnenju zlorabil prevladujoč položaj na trgu. Gre za nov ukrep proti ameriškemu tehnološkemu velikanu v EU zaradi njegovih poslovnih praks. V Amazonu menijo, da je kazen nesorazmerna in napovedujejo pritožbo.

Bobnarjeva: Če politika že potrka na vrata generalnega direktorja Policije, potem mora tam tudi ostati

08. 12. 2021 07.45

Aktualni generalni direktor Policije Anton Olaj je stopil pred preiskovalno komisijo DZ, ki ugotavlja morebitno politično odgovornost nosilcev javnih funkcij, zaradi suma nedopustnega političnega vmešavanja v delo Policije in političnega vplivanja na potek oziroma izid predkazenskih in drugih postopkov. Olaj je moral odgovarjati predvsem na vprašanja o kadovskih menjavah, pa tudi na vprašanja o ravnanju Policije na protestih 25. junija, ko je policija ob Prešernovem spomeniku posredovala proti t. i. rumenim jopičem. Člane komisije je zanimala tudi uporaba solzivca na protestih 5. oktobra. Za Olajem so začeli zaslišanje še njegove predhodnice Tatjano Bobnar, vendar ga na tokratni seji še niso zaključili.

Gospodarstvo želi državno pomoč zaradi višjih cen energentov

06. 12. 2021 15.39

Gospodarstvo je talec višjih stroškov energentov, žrtev pa so sredstva za razvoj in investicije, opozarjajo na Gospodarski zbornici Slovenije, kjer so pripravili predlog sheme za državno pomoč podjetjem, zlati energetsko intenzivnim. Pričakujejo čim hitrejši odziv države, da bi podjetja lahko premostila trenutne razmere.

Potrdili predlog novele Zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah

02. 12. 2021 17.38

Odbor DZ za kulturo je na seji potrdil predlog novele Zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah, ki so ga v DZ vložili nepovezani poslanci. Z njim se v slovenski pravni red vnaša evropska direktiva s tega področja. S predlagano rešitvijo se strinja tudi vlada.

Sodišče EU za zavrnitev tožb Madžarske in Poljske proti pogojevanju z vladavino prava

02. 12. 2021 10.10

Generalni pravobranilec Sodišča EU Manuel Campos Sanchez-Bordona predlaga zavrnitev tožb Madžarske in Poljske proti ureditvi pogojevanja evropskega denarja s spoštovanjem vladavine prava. Ta ureditev je namreč po njegovi oceni sprejeta na ustrezni pravni podlagi in spoštuje načelo pravne varnosti, so sporočili na sodišču.

Vinjete niso cenejše, ker Dars potrebuje denar. Kaj pa podražitve?

02. 12. 2021 06.00

Podražitve so žal tu – hrana, gorivo, ogrevanje – zdaj tudi elektrika. Kar do 30-odstotkov višje položnice za elektriko so postale realnost. Ob tem pa tudi 20-odstotkov dražje ogrevanje – za toliko bo dražje ogrevanje iz ljubljanske toplarne. Najdražje je daljinsko ogrevanje z naskokom v Mariboru. Elektriko in zemeljski plin draži tudi Petrol. Telekom pa 13.000 gospodinjstev poziva, naj si do konca leta najdejo novega dobavitelja, saj se umika iz tega posla. Kaj nas torej čaka, kako bo vlada odgovorila na vse te podražitve? Bo pomagala tistim, ki ne bodo več zmogli poravnavati visokih cen oskrbe s toploto in elektriko? O tem je spregovoril infrastrukturni minister Jernej Vrtovec.

'V industriji sejmov in srečanj smo bili več kot 14 mesecev brez prihodkov'

01. 12. 2021 10.06

V Zbornici industrije sejmov in srečanj pri GZS opozarjajo, da so podjetja iz njihove panoge med najbolj prizadetimi v tej pandemiji. Da od sredine marca 2020 do maja 2021 sploh niso smeli poslovati, tudi po koncu uradne prepovedi pa je njihovo delo še vedno zelo omejeno, izpostavljajo. Obljubljene državne pomoči pa ni od nikoder, so ogorčeni. Kot je na novinarski konferenci dejal predstavnik koncertnih organizatorjev Mitja Prezelj, je bilo zaradi epidemije odpovedanih že okoli 1250 glasbenih dogodkov, kar pomeni gospodarsko škodo v višini 110 milijonov evrov.

Slovenska policija v skupni mednarodni operaciji identificirala 156 denarnih mul

01. 12. 2021 14.42

Slovenska policija je sodelovala v mednarodni operaciji proti nezakonitemu ustvarjanju dobička in identificirala 156 denarnih mul. Kot so sporočili z Generalne policijske uprave (GPU), jim je uspelo preprečiti oškodovanje slovenskih in tujih fizičnih in pravnih oseb za nekaj več kot 1,4 milijona evrov.

Slovenija z gospodarsko rastjo v tretjem četrtletju že na predkrizni ravni

30. 11. 2021 10.54

Slovenski bruto domači proizvod (BDP) se je v tretjem četrtletju na letni ravni povečal za pet odstotkov, k čemur so po oceni statistikov največ prispevale končna potrošnja gospodinjstev in bruto investicije. V Umarju ob tem izpostavljajo, da je BDP že presegel predkrizno raven, Banka Slovenije pa dodaja, da gospodarske razmere ostajajo ugodne.

Vlada s prerazporeditvami v letošnjem proračunu

29. 11. 2021 20.46

Vlada je na dopisni seji na predlog ministrstva za finance prerazporedila sredstva državnega proračuna. Največ ali 96 milijonov evrov je vrnila ministrstvu delo za financiranje, ki ga je to začasno zagotovilo znotraj svojega finančnega načrta za pokritje interventnega ukrepa začasno čakanje na delo.

Zakaj je MZZ najel bolgarsko poslovno letalo za zadnji mesec predsedovanja Svetu EU?

29. 11. 2021 14.36

Zadnji mesec in pol predsedovanja Slovenije Svetu EU bodo lahko naši državniki na dogodke v tujini leteli z najetim poslovnim letalom bolgarske letalske družbe Heli Air Services, ki ga je zunanje ministrstvo najelo brez javnega naročila, vrednost najema pa je 256.065 evrov. Zakaj šele zadnji mesec predsedovanja? In kaj se dogaja z vladnim falconom, da smo morali najeti drugo letalo? Na letalu bolgarske družbe je med letom v Bruselj svoj rojstni dan praznoval tudi minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek.

Tonin na kongresu NSi: Pripravljeni smo voditi naslednjo vlado

27. 11. 2021 09.50

Na današnjem digitalnem programskem kongresu so delegati NSi sprejeli osnutek programa, s katerim bo stranka nastopila na državnozborskih volitvah. Predstavili so kandidate za volitve v DZ ter opredelili položaj stranke v političnem prostoru in njeno kratkoročno politično vizijo. Najprej so udeležence kongresa nagovorili člani ministrske ekipe iz vrst NSi. "Čas je, da slovenski javnosti sporočimo, da smo pripravljeni voditi naslednjo vlado. Ko bodo volivci na prihodnjih volitvah dovolj odločno podprli Novo Slovenijo, se bomo izognili neučinkovitosti koalicije KUL in ostrini SDS," je dejal predsednik stranke Matej Tonin.

Liter dizla v enem letu dražji za 41 centov, liter bencina za 38 centov

26. 11. 2021 06.00

Cena za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest je lani novembra, nekaj tednov po popolni liberalizaciji, znašala 0,97 evra, cena dizelskega goriva pa 1,03 evra. Če so ob tako nizki ceni bencina vozniki takrat za 50-litrski rezervoar goriva odšteli 48,5 evra, je do danes strošek narasel že na 67,5 evra. Cene goriv so po začetnem šoku zaradi pandemije spomladi 2020, ko je sodček surove nafte padel na neverjetnih 20 dolarjev (17,8 evra), hitro naraščale. Novembra letos se je cena sodčka ustavila pri 82 dolarjih (73 evrov). Ameriška banka pa napoveduje, da bi se lahko v prihodnjem letu nafta še podražila.

Poročilo komisije: prisilna sredstva uporabljena strokovno in zakonito, zaznali tudi nepravilnosti

25. 11. 2021 21.36

Komisija za preveritev okoliščin uporabe prisilnih sredstev, ki jih je Policija uporabila na neprijavljenem množičnem protestu 5. oktobra, je ugotovila, da so policisti prisilna sredstva uporabili strokovno in zakonito. Je pa strokovna komisija v poročilu opozorila tudi na določene nepravilnosti. Ob tem je kot nestrokovno ocenila tudi dogodek, ko so pripadniki posebne policijske enote za izstrelitev napačno izbrali naboje z daljšim dometom, ki so padali na skoraj prazen Prešernov trg, kjer ni bilo zaznati kršenja javnega reda in miru, ter na Celovški cesti pa na območje otroških igral in protestnike, ki so se s kraja oddaljevali.

Bruselj predlaga črni seznam za prevoznike, vpletene v tihotapljenje migrantov

23. 11. 2021 16.48

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je na spletu sporočila, da Evropska komisija predlaga vzpostavitev črnega seznama prevoznikov, ki so vpleteni v trgovino z ljudmi in tihotapljenje migrantov. Evropska unija sankcije v odziv na izkoriščanje migrantov usklajuje z ZDA, Kanado in Veliko Britanijo. Med možnostmi ukrepanja komisija navaja omejitev delovanja prevoznikov, zamrznitev dovoljenj ali pravic do oskrbe z gorivom ali vzdrževanja v EU in prepoved prehoda čez ozemlje unije.