sredstva EU

Nemčija bi prepolovila proračun za vojaško pomoč Ukrajini
18. 07. 2024 17.11
Proračun za nemško vojaško pomoč Ukrajini naj bi se skoraj prepolovil – na okoli štiri milijarde evrov. To predvideva proračun za leto 2025. Namesto tega se nemška zvezna vlada zanaša na obresti ruskega premoženja za pomoč državi, ki jo je razdejala vojna.

Za nadaljnjo podporo Ukrajini glasovali vsi slovenski evroposlanci razen Grimsa
17. 07. 2024 16.51
Evropski parlament je v Strasbourgu podprl resolucijo o Ukrajini, v kateri je ob začetku novega mandata potrdil podporo Ukrajini in pozval članice EU k povečanju vojaške pomoči, obenem pa obsodil nedavni obisk madžarskega premierja Viktorja Orbana v Moskvi. Za je glasovalo 495, proti 137, vzdržalo pa se je 47 evropskih poslancev. Medtem je tudi Evropska komisija podala pozitivno oceno ukrajinskega zahtevka za prvo redno izplačilo iz 50 milijard evrov vrednega svežnja makrofinančne pomoči. Ko bo izplačilo potrdil še Svet EU, bo lahko Kijevu izplačala skoraj 4,2 milijarde evrov. Skupaj bo tako iz finančnega instrumenta za Ukrajino izplačala 12 milijard.

EU bo prvič doslej zagotovila sredstva albanskim oboroženim silam
15. 07. 2024 14.28
Države članice EU so sprejele ukrep, s katerim bo unija v okviru evropskega mirovnega instrumenta (EPF) prvič doslej zagotovila sredstva za krepitev operativne učinkovitosti albanskih oboroženih sil v višini 13 milijonov evrov, so sporočili iz Bruslja.

Svet se združuje v obsodbah streljanja na Trumpa, Rusija s svojim sporočilom
14. 07. 2024 07.30
Svetovni voditelji obsojajo poskus atentata na Donalda Trumpa, nekdanjega predsednika ZDA, ki želi znova zasesti ta položaj. Pravijo, da v demokraciji ni prostora za nasilje. Oglasili so se tako v Bruslju kot v Pekingu, argentinski predsednik Javier Milei pa je za atentat obtožil mednarodno levico. FBI je medtem potrdil, da je streljal 20-letnik. Rusija je napad na Trumpa medtem izkoristila za kritiko ameriške podpore Kijevu in spomnila na atentat na Johna F. Kennedyja, za katerega številni teoretiki zarote še danes verjamejo, da je bil naročen iz državnega aparata ZDA.

Psihoterapija: 'S trenutnim predlogom zakona bodo prikrajšanji najranljivejši'
10. 07. 2024 12.03
Več psihoterapevtskih združenj in drugih organizacij opozarja na škodljivosti predloga zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti. Na novinarski konferenci so zato predlagali rešitve, ki so po njihovih besedah v prvi vrsti boljše za ljudi, stroko in javni zdravstveni sistem. Predvsem so poudarili, da psihoterapija ne bi smela biti ločena na klinično in neklinično, da bi bilo treba poskrbeti za različne poti izobraževanja in dobro premisliti, kdo in kako bo reguliral delo psihoterapevtov. Odzvali sta se tudi velika slovenska humanitarka Anita Ogulin ter Slovenka leta in strokovnjakinja za socialno varnost Ana Petrič in poudarili, da so potrebe po psihoterapevtih velike. "S trenutnim predlogom zakona bodo za dragoceno pomoč prikrajšanji prav najranljivejši," je poudarila Ogulinova.

EU z julijem zaostrila pravila na trgu kriptosredstev
07. 07. 2024 10.12
Z julijem so se v EU zaostrila pravila na področju kriptosredstev. Na podlagi lani sprejete evropske uredbe o trgih kriptosredstev (Mica) se med drugim uvaja večji nadzor nad trgovanjem s temi sredstvi. Gre za prvo celovito zakonodajo za urejanje področja kriptovalut. Po mnenju stroke uredba prinaša večjo jasnost in varnost na trgu kriptosredstev.

Slovenija ruskemu poslovnežu zamrznila vilo s pogledom na Piranski zaliv
04. 07. 2024 14.50
V začetku leta je državno odvetništvo zamrznilo vilo, ki je v lasti ruskega poslovneža. Andrej Hohlun se je namreč decembra lani zaradi poslovnih povezav z rusko vojaško industrijo znašel na seznamu sankcij. Država pa mu je zdaj z vpisom plombe na nepremičnino nad Portorožem prepovedala, da bi vilo prodal ali pa jo zastavil za posojilo.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00
Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Srečanje 'nasprotnikov': Zelenski in Orban v Kijevu
02. 07. 2024 11.18
Madžarski predsednik vlade je nepričakovano obiskal Kijev in se sestal z Volodimirjem Zelenskim. Gre za prvi obisk najbolj prorusko usmerjenega evropskega voditelja v ukrajinski prestolnici po začetku ruske invazije pred 28 meseci.

'Proračuna zagotavljata sredstva za reforme in glavne koalicijske zaveze'
01. 07. 2024 15.14
Nastajajoča proračunska predloga za 2025 in 2026 zagotavljata potrebna sredstva za realizacijo najpomembnejših koalicijskih zavez in izvedbo vseh bistvenih obljubljenih reformnih dejavnosti, je po proračunski seji vlade dejal podpredsednik vlade Matej Arčon. Predloge proračunskih dokumentov bo vlada potrjevala septembra.

Po mnenju Madžarske EU z dodelitvijo ruskega premoženja Kijevu prestopa rdečo črto
24. 06. 2024 09.32
Prva sredstva, pridobljena z upravljanjem zamrznjenega ruskega premoženja, bodo kmalu na voljo za vojaško podporo Ukrajini, je ob robu zasedanja zunanjih ministrov EU povedal visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. Po zasedanju je sporočil, da gre za 1,4 milijarde evrov. Po mnenju Madžarske EU z dodelitvijo več kot milijarde evrov "prestopa rdeče črte". Kot je sporočil tiskovni predstavnik vlade v Budimpešti Zoltan Kovacs, je bila odločitev o tem sprejeta brez soglasja Madžarske.

Komisija predlaga 199,7 milijarde evrov težak proračun
19. 06. 2024 15.08
Evropska komisija je predstavila predlog proračuna za prihodnje leto, vreden 199,7 milijarde evrov. Dodatnih 72 milijard evrov bodo predstavljala izplačila v okviru začasnega instrumenta za okrevanje NextGenerationEU. Kot so poudarili v Bruslju, bodo ta znatna sredstva podprla EU pri izpolnjevanju njenih prednostnih nalog.

Orban podprl Rutteja, a šele po pisnem opravičilu
19. 06. 2024 09.02
Nato bo prav kmalu dobil novega generalnega sekretarja. Po skoraj desetletju bo namreč odstopil Jens Stoltenberg, stolček pa predal Marku Rutteju, odhajajočemu nizozemskemu premierju. A Ruttejeva pot do položaja ni bila preprosta, najprej se je moral namreč opravičiti madžarskemu premierju Viktorju Orbanu in mu dati določena zagotovila.

Omemba pravice do splava v izjavi G7 kamen spotike med Macronom in Melonijevo
14. 06. 2024 06.24
Voditelji skupine sedmih najbolj razvitih gospodarstev sveta (G7) so v južni Italiji na drugi dan med drugim razpravljali o vojni v Gazi, migracijah in napetostih v indijsko-pacifiški regiji. Na pogovorih o umetni inteligenci se je voditeljem prvič pridružil tudi papež Frančišek. Odmevala pa je tudi četrtkova burna razprava glede omembe pravice do splava v sklepni izjavi. Skupina G7 je v sklepni izjavi vrha v Italiji potrdila zavezanost podpori Ukrajini in pozvala k sprejetju premirja v Gazi. Na področju trgovine so voditelji bili kritični do Kitajske, ki so ji zagrozili z ukrepanjem proti nepoštenim praksam. Po burni razpravi o omembi pravice do splava pa ta v končno verzijo izjave ni bila vključena.

Hrvaška policija pri novem lastniku Celjskih mesnin
14. 06. 2024 10.58
Hrvaška policija je po nalogu urada evropskega javnega tožilca (EPPO) zaradi suma več milijonov evrov vredne subvencijske prevare poleg poslovnih prostorov Mesne industrije Vajda začela preiskovati tudi prostore podjetja Braća Pivac, ki prevzema Celjske mesnine. Obe podjetji sta del največje hrvaške živilske družbe, skupine Pivac.

Vlada na pomoč ribičem z nadomestilom za izpad dohodka in pravno pomočjo
13. 06. 2024 13.53
Vlada je na seji sprejela predlog novele zakona o ureditvi določenih vprašanj zaradi končne razsodbe arbitražnega sodišča na podlagi arbitražnega sporazuma med Slovenijo in Hrvaško, je povedala generalna direktorica direktorata za hrano in ribištvo Ana Le Marechal Kolar. Pojasnila je, da je vlada sprejela dva člena – prvi ribičem omogoča nadomestilo za izpad dohodka, drugi pa jim omogoča pravno pomoč. Ob tem je ponovila, da je za Slovenijo meja jasna in da slovenski ribiči lahko ribarijo v slovenskem morju.

Bruselj zadovoljen s pojasnili, Sloveniji se obeta 428 milijonov
13. 06. 2024 14.45
Slovenske oblasti so podale ustrezna pojasnila glede prošnje za sredstva iz solidarnostnega sklada EU po lanskih poplavah, so potrdili na Evropski komisiji. Napovedali so, da bodo kmalu podali predlog o končnem znesku podpore. Na ministrstvu za kohezijo so v sredo pojasnili, da bo znesek znašal 428 milijonov evrov.

G7 proti Rusiji in Kitajski: kam se premika težišče?
13. 06. 2024 13.18
Minilo je desetletje, odkar je skupina sedmih izločila Rusijo. V tem času se je klub pod vodstvom ZDA, ki predstavlja 44 odstotkov svetovnega gospodarstva, prilagodil razmeram. Kot sta se tudi Rusija in Kitajska.

Ministrstvo po očitkih: Vloga je bila ustrezna, znesek sredstev bo celo višji
12. 06. 2024 11.30
Po očitkih, da je Evropska komisija na prošnjo za finančno pomoč iz solidarnostnega sklada EU, ki jo je Slovenija vložila po lanskih avgustovskih poplavah podala vrsto pripomb ter opozorila na nezadostne podatke o obsegu poplav in uporabo nezanesljive metodologije, se je odzvalo ministrstvo za kohezijo. Državni sekretar na ministrstvu Srečko Đurov je zagotovil, da je Slovenija v Bruselj poslala ustrezno vlogo za sredstva iz solidarnostnega sklada EU. Komisija bo Svetu EU in Evropskemu parlamentu predlagala izplačilo Sloveniji v višini 428 milijonov, dokončno odločitev pa pričakujejo do jeseni.

Tigrasti komar je v Evropi že domačin, zdaj se širi še ščitar
12. 06. 2024 10.11
V Evropi se ob podnebnih spremembah in toplejših temperaturah veča število primerov denge in drugih bolezni, ki jih širijo komarji, je posvaril Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). Invazivna vrsta tigrastega komarja, ki širi več virusov, se je medtem udomačila že v mnogih državah EU, tudi v Sloveniji.

Povišani toni velikega soočenja: burno o Palestini in splavu
03. 06. 2024 15.19
Na naši televiziji je potekalo veliko soočenje pred nedeljskimi evropskimi volitvami. Dvourno oddajo je vodila Petra Kerčmar, o različnih temah so se soočali nosilci list devetih strank. Začeli so s trenutno najbolj vročo politično temo: priznanje Palestine. Svoja stališča so soočili tudi glede plač evroposlancev, pravici do splava, pa tudi o referendumih.

Dejstva: 'Ali Golobova vlada starejšim ponuja smrt, mladim pa, da se zadevajo'?
03. 06. 2024 19.23
Osrednje soočenje pred nedeljskimi evropskimi volitvami na POP TV smo podrobno analizirali tudi v Dejstvih. Verodostojnost izjav devetih kandidatov za evropske poslance, ki jih je soočila voditeljica Petra Kerčmar, sta z nami v živo preverjala strokovna sodelavca - docent na Fakulteti za družbene vede doc. dr. Jure Požgan in magistrica razvojnih študij Lara Bandi. Oba pravita, da morajo biti izjave kandidatov za evroposlance točne in preverljive. Preverite, ali so kandidati za evropske poslance, govorili resnico in ali so operirali s pravimi podatki.

Interventni zakon: zaposlene bi razbremenili tudi s prostovoljci
30. 05. 2024 21.33
Vlada je pripravila predlog interventnega zakona o nujnih ukrepih za izboljšanje kadrovskih in delovnih pogojev ter zmogljivosti pri izvajalcih socialnovarstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe. S predlogom želi spodbuditi in podpreti zaposlovalce, zaposlene in tiste, ki se odločajo za zaposlitev v socialnem varstvu.

Janša: Koalicija v dveh letih uresničila slabih 14 odstotkov napovedanega
30. 05. 2024 14.46
Koalicija je v prvi polovici mandata po vsebini uresničila slabih 14 odstotkov tega, kar si je sama zadala, je na odboru DZ ugotavljal prvak SDS Janez Janša. Kritike na vlado je usmeril tako na področju zdravstva, obvladovanja migracij kot na plačni sistem v javnem sektorju. Poslanec NSi Jožef Horvat je dve leti vlade Roberta Goloba danes pospremil z besedami, da smo spremljali dve leti počasnega učenja. Gledamo že četrto ponovitev vlad novih obrazov, rezultati pa so podobno neučinkoviti kot v prejšnjih predstavah, je dodal.

V 20 letih Slovenija prejela 11 milijard kohezijskega evropskega denarja
30. 05. 2024 06.00
Slovenija je od leta 2004 prejela približno 11 milijard evropskih kohezijskih sredstev. Evropski denar je izkoristila v celoti. Za programsko obdobje 2014–2020 je Slovenija na drugem mestu med državami EU po uspešnosti črpanja. Z evropskim denarjem smo sofinancirali nadgradnjo obstoječega tira Maribor–Šentilj, del drugega tira Divača–Koper, negovalni oddelek SB Murska Sobota ... Koliko denarja nam je na voljo do 2029? Bi Slovenija lahko postala neto plačnica? Slovenija je do leta 2023 iz proračuna EU prejela 13,4 milijarde evrov, v proračun pa je vplačala 8,7 milijarde evrov.

Slovenija (ne)uspešna pri lobiranju v Bruslju?
29. 05. 2024 06.00
V Bruslju je trenutno več kot 12.600 registriranih lobistov. Neuradno pa naj bi bilo še enkrat več – približno 30.000. V registru je 53 slovenskih organizacij, ki želijo vplivati na zakonodajo EU. A Slovenija v primerjavi z drugimi državami, tudi sosedi Hrvati in Italijani, pri lobiranju zaostaja, izpostavljata Mihael Cigler in dr. Draško Veselinovič, ki v Bruslju delujeta že 20 let. Zakaj Slovenija ne izkoristi koristi lobiranja v Bruslju? Ni dovolj učnih ur?

Macron: Ukrajini moramo dovoliti napade na ruska oporišča
28. 05. 2024 16.18
Slovenija Ukrajini ni nikoli postavljala pogojev glede uporabe orožja, ki ji ga je dobavila za njen boj proti ruski agresiji, je v luči razprav o omejitvah pri uporabi zahodnega orožja za ukrajinske napade na rusko ozemlje v Bruslju povedal obrambni minister Marjan Šarec. Obrambni ministri članic EU sicer niso dosegli preboja v pogovorih o finančnih sredstvih v višini več milijard evrov za sofinanciranje dobav orožja Ukrajini. Macron pa meni, da je treba Ukrajini dovoliti napade na ruska oporišča.

'Obdavčitev najpremožnejših bi pomagala pri zmanjšanju neenakosti'
27. 05. 2024 18.20
Stranki SD in Vesna podpirata vseevropsko pobudo "Tax The Rich". Ki opredeljuje, obdavčitev najpremožnejših, po mnenju strank bi s pobudo lahko omogočili pravičnejšo obdavčitev in zmanjšali neenakosti.

V letu 2024 50 milijonov za obnovo stanovanj in 70 za nadomestne gradnje
24. 05. 2024 14.26
Vlada je na zadnjih dveh sejah sprejela dva programa za odpravo posledic škode po poplavah iz avgusta lani, v pripravi je tudi program ukrepov razvojnih spodbud. Že decembra 2023 pa je Slovenija, na podlagi uspešno pripravljene in oddane vloge, prejela najvišje možno predplačilo iz Solidarnostnega sklada EU v višini 100 milijonov evrov.

Golob napovedal večje spremembe na področju samostojnega podjetništva
24. 05. 2024 13.36
Vlada sliši pozive k izboljšanju poslovnega okolja in bo nadaljevala prizadevanja za uveljavitev ustreznih ukrepov, je predstavnikom obrti in podjetništva na forumu v Ljubljani zagotovil predsednik vlade Robert Golob. Vlada v koalicijsko usklajevanje pošilja izhodišča davčnih sprememb, usmerjenih tudi v zviševanje dodane vrednosti. "Denar je treba ciljno usmerjati tja, kjer da največji učinek. Najprej je treba zato razbremeniti plače tistih, ki ustvarjajo najvišjo dodano vrednost," je poudaril.