srm

Zatemnitev sonca in umetni led: rekordna vsota denarja za kontroverzne poskuse
25. 05. 2025 07.00
Nam lahko tehnologija pomaga ohladiti Zemljo in rešiti podnebno krizo? Velika Britanija je za iskanje praktičnega odgovora na to vprašanje napovedala največje financiranje kontroverznih poskusov spreminjanja vremena doslej. Agencija za napredne raziskave in inovacije (ARIA) bo denimo za 'zatemnitev' sonca in 'umetno debeljenje ledu' namenila skoraj 60 milijonov funtov (71 milijonov evrov), kar bo omogočilo poskuse tudi v resničnem svetu. Znanstvenik Blaž Gasparini pojasnjuje, kako bodo projekti potekali in kako je poskrbljeno za nadzor. Kot pa poudarja, bi bil sončni geoinženiring smiseln le ob hkratnem zmanjšanju izpustov. Predvsem pa je tukaj še ogromno neznank in dosti bolj smiselno se je osredotočiti na zmanjšanje izpustov, razmišlja.

Naftni madeži v izolski marini: posledica izteka kurilnega olja iz hotela Delfin
18. 05. 2023 12.30
Na morju v marini Izola so se pojavili naftni madeži. Kot ugotavlja inšpektorat, gre za posledico večjega izliva kurilnega olja iz hotela Delfin decembra lani. Časnika Delo in Primorske novice navajata ocene, da naj bi šlo za 30.000 litrov. Čeprav je hotel Delfin upošteval navodila inšpektorjev, se zdaj, kot predvidevajo, količina olja še vedno nahaja v zemljini in se predvsem v času padavin izpira v morje. V morju so postavili lovilno pregrado in več pivnikov.

Spreminjanje vremena: rešitev ali 'morfij' za podnebno krizo?
19. 03. 2023 09.08
Ideja o tem, da bi človek lahko spreminjal vreme, že dolgo ni več znanstvena fantastika. V zadnjem času pa se vedno bolj krepi upanje, da bi lahko z geoinženiringom, metodami, s katerimi bi človek načrtno spremenil podnebje na globalni ravni, preprečili del škode zaradi podnebnih sprememb. Atmosferski fizik in strokovnjak za oblake dr. Blaž Gasparini, podoktorski raziskovalec na Oddelku za meteorologijo in geofiziko Univerze na Dunaju, poudarja, da je geoinženiring kot protibolečinsko sredstvo, ki preprečuje hujšo podnebno škodo, ne more pa rešiti vzroka podnebnih sprememb.

Pogačarja kljub jezi na cilju navdušile flandrijske kocke
03. 04. 2022 18.32
Tadej Pogačar je prvič v karieri okusil slast ene najbolj cenjenih preizkušenj na koledarju, dirke po Flandriji. Vse do zadnjega kilometra mu je odlično kazalo v igri za zmago, na koncu pa se je moral zadovoljiti s četrtim mestom, potem ko je ostal ujet med tremi konkurenti. Ob prihodu v cilj je roke jezno dvignil v zrak, kmalu potem pa zatrdil, da je jezen samo nase. Dodal je, da ga je navdušilo vzdušje ob trasi, zaradi katerega se bo v Flandrijo še vrnil.

Našli ukradeno dostavno vozilo Cala Crutchlowa, zdaj Britanec išče še kolo, čelado, ...
13. 04. 2016 17.18
Zgodba o ukradenem dostavnem vozilu Cala Crutchlowa se je razpletla srečno za dirkača LCR Honde. Britanec je ob povratku iz Austina, kjer je sodeloval na dirki v razredu motoGP, prijavil krajo vozila in več drugih predmetov, vsaj enega pa mu je zdaj uspelo dobiti nazaj.

Prepoved kostne moke od jutri dalje
11. 12. 2000 00.00
Vlada tudi danes ni sprejela pričakovane uredbe o prepovedi kostno mesne moke v prehrani živine. Čeprav je minister za kmetijstvo Franci But zagotovil, da bo kostna moka od jutri absolutno prepovedana, je pred tem potrebno še urediti vprašanje o nadzoru izvajanja uredbe. Uredba, ki naj bi jo minister jutri le podpisal za prehodno obdobje šestih mesecev, prepoveduje uporabo krme živalskega izvora za prehrano živine. Od leta 1996 je sicer taka krma prepovedana za hranjenje govedi, od jutri naj bi bila kostno mesna moka prepovedana tudi za prehrano prašičev, piščancev, koz, ovac in tudi rib.