stari grki

BLOG: Zdravilni učinki artičok

30. 03. 2025 14.39

Artičoke so že od nekdaj cenjene zaradi svojih zdravilnih lastnosti in bogate prehranske vrednosti. Njihova uporaba sega v antične čase, ko so jih ljudje uživali za boljšo prebavo, lajšanje težav z jetri in splošno krepitev telesa. Stari Grki in Rimljani so jih imeli za prestižno hrano, ki je bila namenjena predvsem plemičem in bogatejšemu sloju. V srednjem veku so bile artičoke celo simbol vitalnosti in dolgega življenja. Zaradi svoje bogate vsebnosti antioksidantov, vitaminov in vlaknin pomagajo ohranjati zdravje prebavil, jeter, srca in ožilja. Njihova vsestranskost v kuhinji in številne koristi za zdravje jih postavljajo med nepogrešljiva živila za tiste, ki želijo okrepiti svoje telo in izboljšati splošno počutje.

Terapija s konji: kako deluje in komu lahko pomaga?

27. 11. 2024 17.21

Ste šli kdaj mimo travnika s konji in se niste mogli upreti skušnjavi, da bi jih zvabili k ograji? Konji so človeka privlačili že od nekdaj. Očitno z razlogom. In to potrjuje tudi znanost. Stari Grki so konjem pripisovali nadnaravno moč, danes pa znanost dokazuje, da ima konj resnično lahko čudežen vpliv na človeka, predvsem na zdravstvenem področju. Iz tega se je razvilo terapevtsko jahanje, ki pomaga ljudem z gibalnimi primanjkljaji, pa tudi drugimi telesnimi ali psihološkimi bolečinami.

Velikemu ogorčenju je sledilo opravičilo: 'Nikogar nismo želeli užaliti'

28. 07. 2024 18.36

Prizor s slovesnega odprtja olimpijskih iger, ki je spominjal na znamenito sliko Leonarda da Vincija Zadnja večerja, je v Franciji in tudi širše sprožil kritike, ker naj bi žalil verska čustva. Prireditelji so se danes prizadetim opravičili, režiser pa je pojasnil, da ni šlo za krščanski prizor.

Kakšno zgodbo bi zapisali v knjigo, če bi videli le njeno platnico?

21. 06. 2024 19.26

In kako kreativno bi bilo vaše pokrivalo, če bi ga morali za glasbeni festival izdelati sami? V mednarodni raziskavi so ocenjevali raven ustvarjalnega mišljenja pri 15-letnikih. In rezultati? Naši mladostniki niso dosegli povprečja, temeljne ravni ne dosega dobra četrtina dijakov. Na vrhu lestvice slavi Singapur, med evropskimi državami pa Estonija, Finska in Danska. Pa je v našem učnem načrtu sploh prostor za pristop, ki spodbuja kreativno mišljenje? Seveda, pravita dva nagrajena učitelja – Nermin Bajramović s hrastniške osnovne šole in Uroš Ocepek, profesor na trboveljski srednji šoli. Drugačen pristop zahteva dodaten čas, a prižiga iskrice v očeh otrok, se strinjata pedagoga.

Ulična hrana je 'in', slaba hrana je 'out'

15. 06. 2024 10.54

Ulična hrana je v Ljubljani doživela pravo revolucijo. Če smo si še pred 15 leti lahko privoščili zgolj burek, kebab ali pico ter presenečeno zrli v ponudbo v drugih evropskih prestolnicah, je zdaj povsem drugače. Ljubljana se lahko povsem enakovredno kosa s ponudbo v drugih primerljivih mestih. Priprava ulične hrane pa je postala tudi bolj okoljsko odgovorna. Bolj zdrava, ampak tudi dražja.

Kulturni in družbeni izzivi konoplje

31. 12. 2023 10.00

Konoplja je nedvomno ena izmed najbolj prepoznavnih, a žal, tudi najbolj kontroverznih rastlin na svetu. Prve omembe o uporabi konoplje segajo približno 12 tisoč let nazaj, v Srednjo Azijo. Skozi zgodovino je bila znana kot pomembna in vsestranska rastlina, saj so iz nje izdelovali vrvi, papir in številne druge izdelke ter jo uporabljali v prehranske in medicinske namene.

Nazaj v prihodnost ali Indiana Jones – petič!

03. 07. 2023 09.05

Na peti film Indiana Jones in artefakt usode smo morali čakati kar petnajst let, hkrati pa drži, da je celotna filmska serija prisotna že vse od leta 1981, ko je Steven Spielberg ponudil prvi film. Režijo petega je Spielberg prepustil Jamesu Mangoldu, debeli dve uri in pol filma pa ponudita več kot dovolj razlogov, da Indyjevi oboževalci ne bodo razočarani.

Olympiacos in Real za evropsko košarkarsko krono

19. 05. 2023 21.54

Košarkarji grškega Olympiacosa iz Pireja so se uvrstili v veliki finale zaključnega turnirja Evrolige v Kaunasu, po tem, ko so na prvi polfinalni tekmi premagali Monaco s 76:62. V nedeljskem finalu se bodo pomerili z zmagovalcem španskega obračuna med madridskim Realom in Barcelono. To so košarkarji iz španske prestolnice, ki so Katalonce ugnali z 78:66.

Kljub mešanemu uspehu gre MMA-ju v Sloveniji bolje kot kadar koli prej

25. 04. 2023 17.30

Mešane borilne veščine ali MMA, kot jim tudi rečemo, so relativno mlad šport, ki pa velja za enega najhitreje rastočih na svetu. Organizirano udejstvovanje v tem športu se je začelo v 90. letih prejšnjega stoletja z nastankom specializiranih organizacij, ki so se do danes uveljavile po vsem svetu. V Sloveniji pa se je vse skupaj začelo približno 20 let nazaj, ko so mladi nadobudneži v kleteh in garažah po vzoru tujih borcev začeli kombinirati borilne veščine in se pripravljati na prve borbe tudi v Sloveniji. Eden takšnih je bil tudi Marko Drmonjič, ki je na WFC 25 zaključil profesionalno kariero.

Nižje cene počitnic v Turčiji za avgust in september zaradi izpada ruskih in ukrajinskih turistov

25. 07. 2022 06.00

Turčija je zagotovo destinacija, ki ponuja najboljšo all inclusive storitev na Mediteranu. Vendar so turški hoteli letošnje poletje prisiljeni znižati cene za odhode v avgustu in septembru, zaradi izpada ruskih in ukrajinskih turistov. Medtem, ko destinacije Hrvaška in Grčija pokajo po šivih, je v Turčiji še vedno dovolj prostih mest v hotelih in na odhodih letal v avgustu in septembru iz Ljubljane, Graza in Dunaja.

Na Kanarske otoke jeseni in pozimi do 30 % ceneje za rezervacije do 1.9.

20. 01. 1970 06.00

Kanarski otoki so priljubljeni skozi vse leto, saj so znani po večni pomladi in pestri ponudbi aktivnosti za vse generacije – to jesen in zimo po izjemno ugodnih cenah!

Na počitnice v Turčijo brez Covid testa ali potrdila o cepljenju

21. 06. 2022 00.15

1.6. je Turčija ukinila vse Covid vstopne pogoje za vstop v Turčijo, kar pomeni, da lahko potujete v Turčijo in nazaj brez omejitev. Z letalom iz Ljubljane, Graza, Dunaja ali Munchna lahko poletite skoraj vsak dan v Antalyo, kjer vam več kot 450 hotelov ponuja počitek, sprostitev in all incluisve ponudbo hrane in pijače.

V Turčijo brez omejitev in brez potrdil o cepljenju od 1.6.

06. 06. 2022 08.59

Počitek, sprostitev, neomejene količine hrane in pijače, luksuzna namestitev – popoln dopust, kajne? In ne, ta ni rezerviran le za petičneže, privoščite si ga lahko tudi vi!

5 razlogov, zakaj je vino še vedno najboljše darilo

01. 12. 2021 00.15

Letos svojim najdražjim poklonite zgodbo, ki se skriva v steklenici skrbno izbranega vina.

Boris Kobal: Samo en recept je, ali živiš ali vzameš štrik

11. 04. 2021 08.00

65-letni satirik Boris Kobal se je po aferi s plagiatom leta 2019 umaknil, zdaj pa je s kolegom Borisom Devetakom napovedal enkratni spletni dogodek, ki bo nekakšna njegova spoved. Sam pravi, da se je opravičil, razčistil svoje prioritete v življenju in se ne počuti dolžnega nikomur. Več nam je razložil v intervjuju.

Močno deževje razkrilo več kot 2500 let star bronast kipec

21. 03. 2021 14.51

Grške arheologe je razveselila najdba majhnega bronastega kipca bika na arheološkem najdišču v Olimpiji. Miniaturni artefakt je po več kot 2500 letih pokukal iz blata po močnem deževju.

Znanstveniki razvozlali 2000 let staro skrivnost

13. 03. 2021 07.00

Mednarodna ekipa znanstvenikov je končno razvozlala 2000 let staro skrivnost. Bronasta naprava iz časa starih Grkov, ki so jo pred natančno 120 leti našli na dnu morja, je najstarejši, morda celo prvi računalnik v zgodovini človeštva. Novodobna tehnologija je omogočila, da so napravo, ki je po dveh tisočletjih razpadla na kar 80 koščkov, znova sestavili in napravili repliko. In za kaj so prvi računalnik uporabljali? Naprava je osupljivo natančno prikazovala gibanje planetov, do dneva natančno je lahko napovedala sončeve in lunine mrke. Gre za eno najpomembnejših zgodovinskih odkritij, ki priča, da so bile te stare civilizacije veliko bolj napredne, kot smo si sprva predstavljali.

Po novoletno zaobljubo kar v tretjo največjo trgovino z aplikacijami na svetu: AppGallery

30. 12. 2020 00.15

Novoletna zaobljuba je tradicija, najbolj pogosta na zahodni polobli. Zaobljuba povedana na glas ali napisana na list papirja pa verjetnost njene izvedbe poveča kar za dvakrat. Med najpogostejše zaobljube spadajo več športa, opustitev slabih razvad, hujšanje ali oblikovanje postave ter učenje novih stvari. Ste vedeli, da skoraj 20% Slovencev telovadi s pomočjo mobilne naprave?

Dunking Devils na 21 metrih z največjo matico na svetu

04. 06. 2020 14.31

Kaj imajo skupnega raziskovanje vesolja ter arhitekturni dosežki kot legendarni most Golden Gate in najvišja zgradba Burj Khalifa? Skupaj jih držijo majhni, preprosti kovinski delci šestkotne oblike - matice. Iznajdba, ki so jo poznali že stari Grki, je eden ključnih delov, brez katere ne bi bili mogoči mnogi največji dosežki človeštva. Akrobatska skupina Dunking Devils se je poklonila matici.

'Prepričan sem, da bomo našli življenje zunaj našega Osončja'

08. 09. 2018 14.45

Kaj imajo skupnega Maji, stari Egipčani in mi? Vsi z zanimanjem zremo v nebo, pravi španski astrofizik in eden od vodilnih svetovnih arheoastronomov. Med njegovim obiskom v Ljubljani smo se z njim pogovarjali o starodavnih civilizacijah, zgodovini, prihodnosti in življenju zunaj Zemlje.

VIDEO: Srbija brez težav odpravila Italijo za polfinale z Rusijo

13. 09. 2017 12.09

Srbski košarkarji so brez težav ugnali Italijo in se posledično prebili v polfinale evropskega prvenstva v Carigradu (83:67). Po rahli pobudi Azzurov na uvodu so vajeti igre v svoje roke v nadaljevanju vzeli varovanci Aleksandra Đorđevića, ki so prek razpoloženih Bogdanovića, Lučića in Marjanovića nadigrali tokratnega tekmeca. V polfinalu se bodo Srbi znova udarili z Rusi, ki so v precej bolj izenačeni bitki strli odpor Grkov (74:69).

VIDEO: Grški košarkarji po slabšem začetku EP popravili vtis v obračunu proti Litvi, slovo Fincev po porazu z Italijani

09. 09. 2017 18.34

V Carigradu sta se v zadnjem večernem dvoboju pomerili zmagovalka skupine B, Litva in Grčija, ki sicer v skupinskem delu s predstavami ni navdušila. Tokrat pa so Grki na parketu zablesteli in si zagotovili vstopnico za četrtfinale (77:64).

Za več okusa izberite avtohtone slovenske sorte čebul

04. 09. 2017 06.30

Čebula je pomemben del človeške prehrane že tisočletja. Cenili so jo stari Egipčani, Etruščani, častili so jo stari Grki in Rimljani, v naše kraje pa naj bi jo po starih legendah prinesli Turki.

FOTO in VIDEO: Španski mediji: Domnevni voznik kombija v terorističnem napadu v Barceloni je mrtev

18. 08. 2017 06.34

Glavni storilec terorističnega napada v Barceloni naj bi bil po poročanju španskih medijev mrtev. Voznik kombija, ki je v četrtek zapeljal v množico v središču katalonske prestolnice, naj bi bil ubit v strelskem obračunu peterice teroristov s policijo po napadu v Cambrilsu. Španske oblasti so v povezavi s terorističnim napadom v Barceloni doslej prijele štiri osumljene.

VIDEO: Obradović s Fenerjem brez milosti za Panathinaikos, Turki na zaključni turnir na 'metli' skupaj s CSKA

25. 04. 2017 20.03

Fenerbahče je brez izgubljenega dvoboja napredoval na zaključni turnir Evrolige, potem ko so Istanbulčani dobili tudi tretjo tekmo s Panathinaikosom (79:61). Fener je prva ekipa, ki se je uspela kljub temu, da ni imela prednosti domačega igrišča, brez poraza prebiti v nadaljnje tekmovanje. To je uspelo tudi CSKA Moskvi proti Baskonii (90:88).

Predniki: neimenovano ljudstvo

12. 04. 2017 06.30

Družba, ki je živela na območje današnje Dolenjske nekaj stoletij pred našim štetjem v železni dobi, je živela razkošno in bogato življenje. O tej zgodbi pričajo zanimive najdbe. V teh koncih je bilo železove rude vedno veliko, vidna je že na površju zemlje in takratni prebivalci so jo lahko nabirali brez dragih in tehnično zahtevnih postopkov izkopavanj.

FOTO: Ne gre za faraona Ramzesa. Koga predstavlja skrivnostni kip?

17. 03. 2017 06.30

Okoli devet metrov visok egiptovski kip je presenetil, ko so ga odkrili, saj se ga arheologi niso nadejali niti v sanjah. Domnevali so, da gre za faraona Razmseza II., a po pregledu torza so ugotovili, da temu ni tako. Šlo naj bi za močnega kralja iz obdobja, ko je stari Egipt doživel še zadnji razcvet.

Valentinovo: romantična tradicija ali predvsem raj za trgovce?

14. 02. 2017 08.49

Nekateri ne najdejo prijazne besede za valentinovo, 14. februar, ki mu očitajo materializem in plehkost. A arheologi opozarjajo, da je bilo denimo v antiki izražanje ljubezni z darili pogosto. Podarjali so od sadja do nakita, stari Grki tudi živali. Značilen dar fanta dekletu na Kranjskem v preteklosti pa je bilo srce iz lecta.

Bo dan na Zemlji imel 25 ur?

07. 12. 2016 12.13

Strokovnjaki so v posebni študiji proučevali dogajanje na nebu med letoma 720 pr. n. št. in 2015, da bi ugotovili, kdaj bo imel dan 25 ur. Ne veselite se prezgodaj - več kot 6 milijonov let bo trajalo, da se bo dan podaljšal za eno minuto, in kar 200 milijonov let, da bo dan dolg 25 ur.

Francoski zvezdnik Pogba pred finalom na pragu Man. Uniteda, Ronaldo predaja vlogo favorita domačinom

09. 07. 2016 11.55

V boju med Real Madridom in Manchester Unitedom je daljši konec očitno spet potegnil novi trener Uniteda in stari madridski znanec Jose Mourinho, ki naj bi zmagal v lovu na zaželenega Paula Pogbaja. Pred finalom evropskega prvenstva s Pogbajevo Francijo je Cristiano Ronaldo predal vlogo favoritov domačinom.