strukturni

V veljavi prenovljena fiskalna pravila
09. 04. 2025 06.39
Z uveljavitvijo prenovljenega zakona o fiskalnem pravilu se na novo določa način izvajanja srednjeročne uravnoteženosti proračunov države. Po novem je fiskalno pravilo določeno z omejitvijo rasti očiščenih izdatkov, vlada pa bo srednjeročni fiskalni načrt pripravljala za štiri leta. Hkrati se ohranja vloga fiskalnega sveta.

Musk, ki izgublja milijarde, Trumpa prosil, naj umakne carine
08. 04. 2025 11.05
Carine, ki jih je uvedel ameriški predsednik Donald Trump, vse bolj skrbijo tudi bogataše, ki v teh dneh izgubljajo milijarde. Elon Musk, sicer eden največjih Trumpovih zaveznikov, je po poročanju Washington Posta minuli konec tedna osebno zaprosil predsednika, naj umakne carine, a njegovo prizadevanje ni prineslo uspeha.

Vlada v Bruselj pošilja proračunske načrte do leta 2028
10. 10. 2024 20.17
Vlada je potrdila srednjeročni fiskalno-strukturni načrt za obdobje 2025–2028, ki ga mora Slovenija tako kot vse članice EU letos prvič poslati v Bruselj. V njem zapisani ukrepi bodo srednjeročno zagotovili ohranjanje javnofinančnega primanjkljaja pod tremi odstotki BDP ter zmanjševanje dolga proti referenčni meji 60 odstotkov BDP.

Nahtigal: Von der Leynova je načeloma precej naklonjena Sloveniji
14. 09. 2024 07.00
Komisarska saga se nadaljuje, merjenja moči med koalicijo, ki je zadnji hip zamenjala kandidata za evropskega komisarja, in opozicijo, ki noče sklicati seje pristojnega parlamentarnega odbora in tako blokira imenovanje Marte Kos, še ni konec. Ursula von der Leyen medtem ostaja pri svojem načrtu, da v torek predstavi kandidate za novo komisarsko ekipo, ne glede na zamudo Slovenije. Zamudo, ki jo je sama sprožila z zavrnitvijo Tomaža Vesela. Dogajanje je za oddajo 24UR ZVEČER komentiral predstojnik Katedre za mednarodne odnose Fakultete za družbene vede Matjaž Nahtigal.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00
Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Banka Slovenije zvišala napoved gospodarske rasti
11. 06. 2024 12.11
Banka Slovenije je napoved letošnje gospodarske rasti zvišala na 2,5 odstotka, potem ko je decembra lani napovedala 2,2-odstotno rast. Napoved za prihodnje leto je prav tako zvišala za 0,3 odstotne točke na 2,6 odstotka. Inflacija se bo umirila bolj od prejšnje napovedi; letos naj bi dosegla 2,4 odstotka, nato naj bi se zvišala na tri odstotke.

Kar 85 % ljudem primanjkuje kolagena - ste tudi vi med njimi?
22. 05. 2024 00.15
VSE, KAR POTREBUJE VAŠE TELO ZA NAJBOLJŠE DELOVANJE JE V ENI KAPSULI PROCOLLAGENA.

Ekonomski inštituti občutno zmanjšali napoved nemške gospodarske rasti
27. 03. 2024 11.47
Nemški bruto domači proizvod (BDP) se bo letos okrepil le za 0,1 odstotka, v najnovejši napovedi ocenjujejo vodilni nemški ekonomski inštituti. Jeseni so še pričakovali, da se bo BDP okrepil za 1,3 odstotka. Kot ugotavljajo inštituti, nemško gospodarstvo kaže znake ciklične in strukturne šibkosti.

Kako so presadili drevesa v prestolnici? Bodo preživela na novem kraju?
25. 02. 2024 09.43
Mimoidoči so lahko prejšnji teden v Ljubljani opazovali prevoz večmetrskih dreves. Zaradi prenove Linhartove ceste so namreč začeli presajanje drevoreda turških lesk, ki so jih prepeljali do Šmartinskega parka, kjer bodo drevesa pognala nove korenine. Kako lahko takšna drevesa kljubujejo slabemu vremenu in kakšna je verjetnost, da bodo na novem kraju preživela? Zakaj je padel kostanj pred Dramo, zakaj pa je presaditev teh turških lesk smiselna?

Fiskalni svet z močno zaušnico finančnemu ministrstvu
16. 10. 2023 18.30
Javnofinančna politika bo tudi v naslednjih dveh letih ostala ekspanzivna in prociklična, kar je neustrezno, ne zagotavlja spoštovanja fiskalnih pravil in je v luči boja proti inflaciji v nasprotju z zaostreno denarno politiko Evropske centralne banke, v oceni proračunskih dokumentov za 2024 in 2025 ugotavlja fiskalni svet.

Globalni razvoj se res spreminja, a še zdaleč ne doživlja 'dolge, počasne smrti'
09. 09. 2023 17.11
Ameriška študenta David Oks in Henry Williams sta za revijo American Affairs lani spisala razvpito kritiko obstoječega "modela" globalnega ekonomskega razvoja z naslovom "The Long, Slow Death of Global Development". Pred kratkim je članek viralno in s pričakovano politično nagnjenostjo zakrožil po socialnih omrežjih. Oks in Williams mestoma naredita zanimive poante glede prezgodnje deindustrializacije, zato je članek vredno prebrati. A ker zakrivita kopico napačnih implikacij in trditev, je vredno članek kritično umestiti v širši kontekst.

V 53. letu je umrl ugledni znanstvenik s Kemijskega inštituta Gregor Mali
30. 08. 2023 11.36
V 53. letu starosti je umrl ugledni raziskovalec s Kemijskega inštituta v Ljubljani Gregor Mali. Deloval je na Odseku za anorgansko kemijo in tehnologijo in bil eden najbolj prepoznavnih znanstvenikov na področju NMR raziskav poroznih materialov na svetu. Za svoje raziskovalno delo je leta 2017 prejel Preglovo nagrado in Zoisovo priznanje.

Minister po odstopu: 'Ni reforme zdravstva brez reforme države'
07. 07. 2023 17.07
Po več tednih ugibanj se je Danijel Bešič Loredan poslovil z ministrske funkcije. V svojem prvem odzivu je poudaril, da reforma zdravstva ni mogoča brez reforme države. Dodal je, da je želel kot minister izboljšati slovenski zdravstveni sistem in ga približati tistim, ki si to zaslužijo – Slovenkam in Slovencem. "Ampak če tega na svoji poziciji trenutno ne morem storiti, nisem več pripravljen opravljati te funkcije," je zapisal.

'Loredan je kukavičje jajce tistih, ki si želijo privatizacijo zdravstva'
06. 06. 2023 09.05
"Potrebujemo ministra za paciente in pacientke, ne pa ministra za interese zdravnikov, lobijev in zaslužkarjev," so jasni v civilni iniciativi Glas ljudstva. Ker so po letu njegovega delovanja prepričani, da zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan ne zastopa pacientov oz. prebivalcev, ki naj bi jim bil namenjen sistem javnega zdravstva, terjajo njegov "odstop oz. odpoklic". Na njihove pozive pa se je z besedami, da ne namerava odstopiti ter da lahko ekipo na ministrstvu le pohvali, že odzval minister.

Najnižja brezposelnost od osamosvojitve in največje zaposlovanje tujcev
27. 04. 2023 06.58
Slovenija se lahko pohvali z zgodovinsko najnižjo brezposelnostjo od osamosvojitve dalje. Konec marca je bilo brezposelnih samo 50.000 oseb. Zgodovinski pa so tudi premiki v strukturi zaposlovanja. Zaradi šibke demografske slike se pri zaposlovanju krepi pomen tujcev. Zvišala se je tudi povprečna plača, kar ekonomist Matej Lahovnik po eni strani ocenjuje kot dobro, po drugi pa pravi, da imajo nekatere dejavnosti tudi težave. "Ključno je, da se delavci prekvalificirajo v poklice, po katerih je največje povpraševanje," pravi in dodaja, da je vzpodbudno, da se tudi mladi odločajo za študij v takšnih poklicih.

Za dopolnilno zdravstveno zavarovanje bomo odšteli več
05. 04. 2023 10.58
V zadnjem času smo priča precej turbulentnemu dogajanju v zdravstvu, zdaj pa je še odjeknila novica, da se draži dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Zaenkrat so se za ta korak odločili v zavarovalnici Generali. Če ste njihov zavarovanec, boste s 1. majem odšteli dobrih 10 evrov več. Kaj pa ostale zavarovalnice?

Predstavitve strukturne prenove ZZZS ne bo, minister zaseden
30. 03. 2023 10.53
Na ministrstvu za zdravje bi morali jutri predstaviti predloga Zakona o zdravstvenem informacijskem sistemu in Zakona za strukturno prenovo ZZZS, ki sta prva koraka prenove zdravstvenega sistema. A tekom dneva so sporočili, da je novinarska konferenca odpovedana, in sicer zaradi neodložljivih obveznosti ministra.

Sta Bešič Loredan in Brecelj vsak na svojem bregu?
29. 03. 2023 19.23
Se bo zalomilo tudi pri zdravstveni reformi? Le dan po tem, ko ju je predsednik vlade javno pohvalil, se zdi, da sta minister za zdravje Danijel Bešič Loredan in predsednik Strateškega sveta za zdravstvo Erik Brecelj vsak na svojem bregu. "Če bomo imeli ob koncu leta takšno zdravstvo kot na začetku leta, bomo lahko veseli," pravi Brecelj, ki je prepričan, da bi se morala zdravstvena reforma hitreje odvijati. Ministra Danijela Bešiča Loredana, ki je zanikal, da je prek sekretarjev na strateškem svetu zagrozil z odstopom, je celo postavil na laž. "Seveda je to rekel," pravi Brecelj.

Koalicijski partnerji presenečeni in nezadovoljni z Golobovimi izjavami
29. 03. 2023 16.33
Izjave premierja Roberta Goloba glede usode davčne in drugih reform, ki jih za letos napoveduje vlada, so koalicijske partnerje presenetile, pa tudi nekoliko vznemirile. V SD so njegove besede po neuradnih informacijah povzročile precejšnje nezadovoljstvo, v Levici menijo, da je treba vztrajati pri predstavljenih izhodiščih davčne reforme.

Poslabšanje salda: ciklični dogodek ali strukturna gibanja?
28. 03. 2023 13.00
Na Banki Slovenije je potekala razprava o plačilnobilančnih gibanjih in izzivih. Ob izrazitejšem poslabšanju salda tekočega računa plačilne bilance v 2022 za zdaj prevladuje ocena, da je bilo to ciklične narave. Gibanja v 2023 pa bodo pokazala, ali je za poslabšanjem tudi kak strukturni dejavnik, kar bo terjalo odziv ekonomskih politik.

ESS ni začel razprave o predlogih za digitalizacijo v zdravstvu in prenovo ZZZS
24. 03. 2023 07.02
Socialni partnerji na seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) niso začeli razprave o predlogu zakona s področja digitalizacije v zdravstvu in izhodiščih za strukturno prenovo ZZZS. Zapletlo se je že ob začetku, ko ni bilo možno doseči dogovora o dnevnem redu.

Afera Bošnjak: očitno ne gre za osamljen primer
13. 03. 2023 20.04
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan se je odzval na afero o sumu korupcije v UKC Ljubljana in o posledičnem odstopu nevrokirurga Romana Bošnjaka. Dejal je, da gre za nedopustno ravnanje, in obljubil, da bodo na ministrstvu zadevi prišli do dna. Med drugim bodo preverili, ali gre za osamljen primer ali sistemski način dela, ki se izvaja tudi v drugih zdravstvenih ustanovah. "V tem trenutku, kar vam lahko rečem, je, da prihaja vsebina, ki jo je treba preveriti. Gre pa ne za istega kirurga, gre za različne zdravnike v različnih institucijah," je povedal.

Fiskalni svet: Primanjkljaj bo visok tudi letos
06. 02. 2023 12.16
Javnofinančna slika Slovenije se je lani predvsem zaradi manjšega obsega pomoči zaradi covida-19 izboljšala, a sta bila tako raven primanjkljaja kot njegovo poslabšanje glede na leto 2019 med večjimi v EU, ugotavlja fiskalni svet. Primanjkljaj bo visok tudi letos, zato svetuje izogibanje ukrepom, ki bi dodatno trajno slabšali stanje javnih financ.

Notranja ministrica razkrila vsebino pisma Golobu
07. 12. 2022 19.17
Ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar je razkrila vsebino pisma o političnih pritiskih v Policiji, ki ga je posredovala premierju Robertu Golobu. V njem je izpostavila, da ne more opravljati svojega dela, če si ne more ekipe, ki ji zaupa in ki je strokovna, sestaviti sama. "Očitno mi jo želi sestaviti nekdo drug," je dejala ter premierju očitala, da demokratizacija in depolitizacija Policije ni stvar zamenjave posameznih obrazov v Policiji. Navedbe o političnih pritiskih bo naznanila tudi tožilstvu RS.

Pandemično krhanje populistov in obeti liberalne demokratične prihodnosti?
13. 11. 2022 17.50
Svet je že več kot desetletje potopljen v demokratično recesijo, kar pomeni stagnacijo in celo delno zmanjševanje tako števila (nekdaj) demokratičnih držav kot kakovosti tistih, ki še stojijo. Delež trdnih demokracij se je po Freedom Housu z zgodovinskega vrha 46,6 odstotkov, ki je bil dosežen v letu 2006 in 2007, zmanjšal na 42 odstotkov do leta 2020. Zadovoljstvo z demokracijo v trdno demokratičnih državah je bilo sodeč po podatkih iz Harvardovega projekta HUMAN v prvem desetletju 21. stoletja relativno visoko, med 50 in 55 odstotkov državljanov je bilo zadovoljnih, nato pa je zdrselo med letoma 2013 in 2018 na skoraj 45 odstotkov. V tem istem obdobju se je po zadnjem letnem poročilu Populists in Power število populističnih vlad v demokratičnih državah povzpelo z okoli šest leta 2000 na kar 19 do leta 2019 – in to ne po naključju.

Na seji ESS podpora uskladitvi minimalne plače: najmanj 804 evre neto
14. 10. 2022 06.05
Člani Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) so se seznanili z najnovejšo višino minimalnih življenjskih stroškov in soglašali, da se mora njihovi rasti prilagoditi tudi znesek minimalne plače. Tega bo minister za delo še določil, znašal pa bo najmanj 804 evrov neto. Toda sindikati in delodajalci niso enotni glede časovnice uskladitve.

V EU so pripravljeni razpravljati o cenovni kapici za plin
05. 10. 2022 11.16
Samo močna in trdna Evropa bo ustavila ruskega predsednika Vladimirja Putina, je danes v Evropskem parlamentu poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Predstavila je načrtovane ukrepe glede cen energije ter dejala, da je EU pripravljena razpravljati o zgornji meji cene plina, ki se uporablja za proizvodnjo električne energije.

Fosilni ujetniki v imenu energetske krize
07. 07. 2022 14.34
Ob podražitvah energije, ki jim ni videti konca, postajamo fosilni ujetniki, opozarjajo nevladne organizacije. Odprava okoljskih dajatev, ki so namenjene zeleni tranziciji in modernizaciji prometa, ni okoljsko vzdržna. Reševanje energetske krize in problema energetske draginje mora zato biti nujno tudi trenutek osvobajanja ljudi od fosilnih goriv in fosilne industrije, opozarjajo. Organizacije so Ministrstvu za infrastrukturo posredovale predloge kratkoročnih in dolgoročnih ukrepov, ki povezujejo reševanje energetske draginje s socialno in podnebno problematiko.

Zakaj smo volivci politično neinformirani? Je nevednost sploh problem?
04. 06. 2022 07.00
Britanska odločitev za izstop iz Evropske unije bo imela hude posledice za gospodarstvo te otoške države. Na srednji in dolgi rok bodo negativne ekonomske učinke čutili ne le podjetniki, marveč tudi navadni ljudje. Manj investicij pomeni manj delovnih mest. Zamejena mednarodna trgovina prinaša zmanjšano realno kupno moč denarnice povprečnega Britanca. Močen upad evropskega priseljevanja v Britanijo ne bo razbremenil državnega proračuna (priseljenci namreč prek davkov vplačajo v državo veliko več, kot dobijo nazaj skozi storitve in transferje), ne bo zmanjšal kriminala in ne bo preprečil domnevno apokaliptičnih kulturnih sprememb.

Kandidat za finančnega ministra prestal zaslišanje pred odborom DZ
30. 05. 2022 14.47
Kandidat za ministra za finance Klemen Boštjančič je uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za finance. Da je bila njegova predstavitev ustrezna, je glasovalo devet poslancev, pet jih je bilo proti. Člane odbora so najbolj zanimali njegovi načrti na področju davčne zakonodaje, kjer zagovarja progresivno obdavčitev, a ne namerava hiteti.