svetovna ekonomija

Finančni POPkast: Iz obrobnega v razviti trg

15. 02. 2024 07.00

Vodilna ideja državnih obveznic je spodbuditi ljudi, da odprejo trgovalni račun in z začetno varno naložbo postopno odkrijejo, kaj vse ponuja slovenski kapitalski trg. Cilj je postati razviti trg, ki zna privabiti tuji kapital.

Finančni komentar: Ne čakaj na maj

06. 02. 2024 07.02

Konec romantike ali kako ameriška centralna banka (Fed) veselo čaka na maj, ko bi glede na trenutno 62-odstotno verjetnost prvič znižali obrestno mero za 25 bazičnih točk. Predolgo čakanje ima lahko hude posledice tako za gospodarstvo kot za finančne trge.

Huawei Sloveniji s pomočjo domačih lobistov 'vljudno predlaga' plačilo 170 milijonov

05. 12. 2023 16.02

Kitajski kolektiv Huawei je pred dvema tednoma Vladi republike Slovenije in v vednost petim ministrom poslal dopis. V njem zastopnik Zhang Zhenhua trdi, da bo odločitev Vlade in splošnega sklepa AKOSA o varnosti omrežja 5G Sloveniji povzročila škodo več milijard evrov, Huawei pa že terja neposredno povračilo v višini 170 milijonov evrov. Ponudili so tudi izračun škode, priložili pa mnenji ekonomista Jožeta P. Damjana in ustavnega pravnika Sama Bardutzkyja.

Korak k normalizaciji: po treh letih se Kitajska odpira svetu

14. 03. 2023 10.55

Kitajska odpira meje za tuje turiste prvič od izbruha epidemije covida-19. Odstranitev še zadnjih omejitev je velik korak k normalizaciji življenja v postcovidni Kitajski. Vse spremembe stopijo v veljavo 15. marca.

V Evropi stopnja samooskrbe najvišja na svetu: 'Hrane bo dovolj, a cene bodo rasle'

11. 03. 2022 06.00

Hrana se je začela dražiti že veliko pred vojno v Ukrajini, zdaj je višanje cen dobilo nov pospešek. Ne le pri hrani, temveč tudi pri naftnih derivatih, plinu. Države vsaka zase zdaj iščejo najboljše rešitve za svoje državljane, kako bi ukrotile divjanje cen, da ne bi ohromilo potrošnje in dostopnosti. Kako uspešno bo med borznimi šoki krmarila Slovenija?

'Treba je storiti vse, da bo gospodarstvo delalo naprej'

06. 01. 2022 17.44

Predsednik vlade Janez Janša se je z ministri udeležil delovnega posveta s predstavniki gospodarstva na Brdu pri Kranju. Udeleženci so govorili o epidemioloških razmerah v državi in morebitnih dodatnih ukrepih za zajezitev epidemije covida-19. Vsi so se zavzeli za dosledno upoštevanje trenutno veljavnih ukrepov, da ne bi bilo potrebno zaprtje, ki bi gospodarstvo hudo prizadelo.

Vodenje svobodnega sveta, kot ga vidita Trump in Biden

24. 10. 2020 09.22

Volitve za ameriškega predsednika postajajo vse bolj ostre s polno pričakovanj tako za demokrate kot republikance. A svet se zdaj sprašuje, kaj bi potencialna zamenjava predsednika ali pa še en Trumpov mandat pomenila za vlogo ZDA v svetu. V kratkem, ne veliko, saj je zunanja politika vojaško najmočnejše države na svetu bolj podrejena sistemu kot pa predsedniku. A to ne pomeni, da je ne more oseba, ki vodi državo iz Bele hiše, premikati v drugačno smer. Okolje, trgovina in ekonomija so tiste točke, na katere predsednik lahko precej vpliva.

Izmikanje odgovorom, hvalospevi 'šefom' in zvezda – muha

08. 10. 2020 02.49

Drugo soočenje pred ameriškimi predsedniškimi volitvami je prineslo soočenje podpredsedniških kandidatov Mika Pencea in Kamale Harris. Soočenje, ki bi mu domača in svetovna javnost običajno posvečali manj pozornosti, je tokrat odmevalo že pred dogodkom – tudi zaradi vloge, ki bi jo lahko odigral prihodnji podpredsednik, saj sta oba predsedniška kandidata že v precej visoki starosti. Oba kandidata sta se sicer izogibala odgovorom na najbolj pereča vprašanja, nekaj bolj šaljivih gledalcev pa je za zmagovalko debate razglasilo muho.

Devet mislecev o prihodnosti: službe, dobavna veriga in (kitajski) novi svet

21. 04. 2020 12.24

"Radikalna negotovost". Nekako tako številni strokovnjaki opisujejo situacijo, ki smo ji priča zaradi novega koronavirusa. Koliko delovnih mest bo izgubljenih, kdaj se bodo pognali sektorji, kot je turizem, bodo paketi, namenjeni reševanju gospodarstva, dovolj, da svet rešijo pred hudo gospodarsko krizo? To je nekaj vprašanj, ki si jih te dni zastavlja svet.

Trump krivdo za pandemijo naprtil WHO in jo prenehal financirati

15. 04. 2020 07.07

Ameriški predsednik Donald Trump je krivdo za širitev novega koronavirusa po ZDA naprtil Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) in naznanil, da je svoji vladi naročil, naj ustavi nadaljnje financiranje te organizacije, dokler ne opravi pregleda njenega odziva na pandemijo. Generalni direktor organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus se je na Trumpovo odločitev odzal z izjavo, da se WHO samo osredotoča na reševanje življenj in ustavitev pandemije novega koronavirusa.

'Koronalekcije' in znanstvenik, ki pravi, da je koronavirus rešil več življenj, kot jih je vzel

25. 03. 2020 13.58

Zapuščene ulice, prazne plaže in priljubljene turistične točke, ustavljena podjetja, javni promet, prizemljena letala, ladje v pristaniščih, še avtomobili so večinoma v garažah. Novi koronavirus je ustavil svet in v tej situaciji je precej težko najti zmagovalce. A so. Vsaj trenutno je med njimi okolje, a številni svarijo - na dolgi rok se lahko zgodi, da bo ena največjih žrtev novega koronavirusa prav naš planet.

Kaj imajo skupnega parni stroj, penicilin, atomska bomba in digitalizacija?

24. 01. 2020 06.00

V moderni človeški zgodovini in napredovanju civilizacije bi težko opredelili najbolj prelomne točke, ki so spremenile mednarodno okolje in zavedanje ljudi, a strokovnjaki pravijo, da so parni stroj, penicilin, atomska bomba in digitalizacija štirje jezdeci, ki označujejo večje družbene spremembe, in v zadnji smo danes.

Ali še lahko verjamemo svojim očem?

23. 01. 2020 06.00

Umetna inteligenca, ki velja za gonilno silo četrte industrijske revolucije, velja za enega ključnih dejavnikov, ki bodo zaznamovali naslednje desetletje, zaradi česar se je znašla v središču pogovorov tudi na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu. In če je AI v marsičem izboljšala naša življenja, strokovnjaki v zadnjih letih svarijo tudi pred posledicami in nevarnostmi, ki jih vse hitrejši razvoj na tem področju prinaša s seboj.

Mož, ki je ustrelil diktatorja: 'Takrat so vsi želeli biti na mojem mestu. Danes – nihče'

25. 12. 2019 08.03

"Vsaka revolucija je krvava, zahteva žrtve, revolucija tudi "požre svoje heroje" – ne pozabite tega," pravi mož, ki je po bliskovitem sojenju na božični dan pred tremi desetletji ustrelil romunskega diktatorja in njegovo soprogo. Čeprav so te dni v Romuniji obletnico večinoma obeležili kot obletnico rojstva demokratične države, odnos Romunov s preteklostjo ostaja zapleten, izzivov pa državi, ki je v zadnjih desetletjih zaradi težkih razmer izgubila skoraj štiri milijone prebivalcev – ne manjka.

Od vizije do egoizma, hedonizma: 'Varujte tisto, za kar je moja generacija umrla'

17. 09. 2019 06.00

Očetje EU so se zavedali, da je nevarnost levega ali desnega populizma v privlačni ideologiji, ki je mnogo manj sterilna od osnovnega koncepta demokracije. Zato mora imeti demokracija vedno dodano komponento svetovnega nazora, ki je vezan na vrednostni sistem, da lahko uspešno tekmuje s populistično konkurenco, ko razlaga človekove, družbene in globalne izzive. Menili so tudi, da brez jasnega svetovnega nazora, sistem razpade v egoistični – hedonistični materializem in ksenofobni nacionalizem. A po več kot 60 letih od podpisa Rimske pogodbe je zmerna evropska politika spet pred vprašanji, s katerimi so se srečali že očetje povezave.

Trumpova močna, a draga klofuta Kitajski. Zmagovalci, poraženci, (nedorečen) nauk zgodbe

13. 01. 2019 07.00

Trgovinska vojna med ZDA in Kitajsko je trenutno v stanju premirja. "Sprti strani" zagotavljata, da bosta s pogovori skušali najti dokončno rešitev. Tako v Pekingu kot v Washingtonu ob znakih gospodarskega ohlajanja namreč ugotavljajo, da izrazitih zmagovalcev v tem boju ni. Ob merjenju moči ameriških in kitajskih mišic pa glavno vprašanje ostaja - kaj bo storila EU?

Manj denarja, otrok: Kaj je danes drugače, kot je bilo 15. septembra 2008

15. 09. 2018 07.00

Se spomnite, kje ste bili 15. septembra 2008? Kjer koli že - precej verjetno je, da ste popotresne sunke "velikega finančnega potresa" tistega dne čutili šele nekoliko kasneje, povsem izognili pa so se jim le redki. 15. septembra leta 2008 je namreč padla banka Lehman Brothers, bomba, imenovana globalna finančna in gospodarska kriza, je odjeknila.

'Kupujejo svoje avtomobile, pred naše kmetijske proizvode so postavili zid'

31. 08. 2018 06.59

Ameriški predsednik Donald Trump je napovedal, da se bodo ZDA umaknile iz Svetovne trgovinske organizacije (WTO), če se ta "ne poboljša". Trump je prepričan, da organizacija deluje proti interesom ZDA. Ameriški predsednik že nekaj časa neti trgovinske vojne, bi pa izstop ZDA iz WTO svetovno trgovino zatresel veliko bolj kot Trumpova trgovinska vojna s Kitajsko.

Od 'made in China' do svetovne dominacije: Kitajci na nakupovalnem pohodu

25. 03. 2018 08.58

Kitajski gospodarski vzpon je že zdavnaj presegel ekonomske okvirje. Gospodarski razvoj je postal geopolitična strategija in danes država s trgovino in investicijami agresivno širi vpliv po svetu.

Leto Donalda Trumpa: politično nekorektna Twitter politika in prva dama v senci. Šok v političnih strankah pa še kar traja

19. 01. 2018 10.15

Prvo leto Donalda Trumpa so zaznamovale njegove večje ali manjše besedne vojne z domačo in tujo javnostjo. A medtem ko predsednik cilja že na nov mandat, si ameriška politika še ni opomogla od šoka po njegovi zmagi. In nič ne kaže, da bi bila na poti k resni analizi in gradnji nove vizije.

'Kitajska bo vodilna globalna sila, tistemu, ki bi si drznil ločiti kakšen kos zemlje od Kitajske, pa bo žal'

24. 10. 2017 08.24

Kongres kitajske komunistične partije presenečenj ni prinesel, je pa močno zasidral oblast voditelja Ši Džinpinga. Ta je v dolgem govoru tudi orisal prihodnjo vlogo Kitajske na svetovnem odru.

Svetovna politična kriza ustvarja odlične priložnoti za trgovanje!

13. 02. 2017 06.30

Pred nami je verjetno največja politična kriza sistema od nastanka Evropske unije. Neznanke glede izstopa UK iz EU kot tudi možnost razpada te države v kolikor Škotska na novem referendumu krene po tej poti, prav tako eventualni prihod desnice na oblast v Franciji in Nemčiji tega leta, z obljubo desnice, da bo Francija izstopla iz evro cone, z že obstoječo vladavino novega ameriškega predsednika, ne vlivajo veliko zaupanja v prihodnost na finančnih trgih.

Milenijci: 'Sedijo pri kosilu in vmes tipkajo ...'

01. 02. 2017 06.56

Milenijci so prva generacija, ki živi v in z digitalnim svetom. Iščejo delo, ki jim bo poleg kariernega omogočilo tudi osebni razvoj. Plača jim je pomembna, a ni na prvem mestu. Želijo si zaposlitve v fleksibilnem okolju, saj jim je pomembno ravnotežje med delom in zasebnim življenjem. Zavedajo se, da se je nenehno treba izobraževati, saj bodo le tako zanimivi za delodajalce.

Lahko z vinom postanemo druga Švica?

14. 10. 2016 06.30

Ko pripravljam prispevke, večinoma intervjuvam osebe, ki so na različnih bregovih in potem njihov pro et contra objektivno in uravnoteženo predstavim javnosti. Pri zgodbi o vinu, ki sem jo ta teden pripravil za osrednjo temo v oddaji Svet na Kanalu A, so bili vsi sogovorniki zelo podobnega, če ne enakega mnenja. Vino je velika priložnost za Slovenijo in z razvojem te branže zamujamo.

Belgija se bo znova postavila na noge, so prepričani ekonomisti

23. 03. 2016 12.31

Tako kot sta se po terorističnih napadih pobrali Španija in Velika Britanija, tako se bo kmalu pobrala tudi Francija in naposled še Belgija. Ekonomisti namreč trdijo, da imajo teroristična dejanja na turizem manjši vpliv kot velike okoljske katastrofe.

IMF znižal napoved svetovne gospodarske rasti. Nizke cene nafte pomagajo državam v evrskem območju

19. 01. 2016 12.06

Slabše gospodarske razmere na nastajajočih trgih, recesija v Braziliji, kriza na Bližnjem vzhodu, nizke cene nafte - vse to so razlogi, da svetovna gospodarska rast ne bo takšna, kot so jo napovedovali še oktobra. Letos naj bi tako po zadnjih napovedih svetovna gospodarska rast znašala 3,4 odstotka.

7 scenarijev uničenja človeštva in Zemlje

08. 12. 2014 10.23

Precej prahu je dvignilo opozorilo priznanega Stephena Hawkinga, da nas lahko umetna inteligenca uniči. Nekateri so prikimavali, drugi opozarjali še na druge možnosti našega konca - od asteroidov do podnebnih sprememb. Preverite morebitne scenarije našega konca.

Stranke v 5 korakih o tem, kako bodo Slovenijo rešile iz krize

11. 07. 2014 07.58

Slovenija je že več let v globoki krizi, katere posledica so prazna državna blagajna in prazne denarnice ljudi. Stranke smo pred volitvami vprašali, kako bodo državo končno izpeljale iz krize. A se ne strinjajo niti o njenih vzrokih.

IMF znižal napovedi o rasti, predvsem zaradi držav v razvoju

08. 10. 2013 16.47

Gospodarska rast po svetu bo letos nekolko nižja, kot so jo analitiki napovedovali spomladi. Znašala naj bi malenkost manj kot tri odstotke, prihodnje leto pa naj bi bila le nekoliko višja. Evroobmočje bo letos še nazadovalo, prihodnje leto pa rastlo.

FOTO: Sirija zasenčila svetovno ekonomijo

05. 09. 2013 17.59

Tokratno srečanje skupine G20 bo zaznamovala kriza v Siriji, čeprav je bilo sprva predvideno, da bo v ospredju iskanje poti do dokončnega okrevanja svetovnega gospodarstva.