svinca

Zadnja postaja papeža Frančiška: bazilika Marije Snežne
25. 04. 2025 06.00
V Vatikanu bodo v soboto pogrebne slovesnosti za papeža Frančiška, ki je v starosti 88 let umrl na velikonočni ponedeljek. Na njih pričakujejo okoli 200.000 ljudi in več kot sto državnikov, med njimi bosta predsednica republike Nataša Pirc Musar in premier Robert Golob. Papeža bodo zatem na njegovo željo pokopali v rimski baziliki Marije Snežne.

Tri krste, prstan, kovanci in bela svila: obredi, ki spremljajo papeški pogreb
23. 04. 2025 06.05
Papež Frančišek bo prvi papež po približno 150 letih, ki ne bo pokopan v baziliki svetega Petra, saj je izrazil željo, da ga pokopljejo v baziliki Marije Snežne. Papeške pogrebe spremljajo številni obredi, nekateri od teh segajo 2000 let v zgodovino. Katere bodo pri Frančišku opustili?

Kakšen bo pogreb papeža Frančiška? Z manj blišča, v preprosti leseni krsti
21. 04. 2025 16.16
Pogreb papeža Frančiška, ki je umrl star 88 let, bo v devetih dneh, konklave za izvolitev njegovega naslednika pa v enem mesecu, so sporočili iz Vatikana. Med verniki, ki so se začeli zgrinjati na Trg sv. Petra v Rimu, kjer so še na velikonočno nedeljo videli in pozdravili papeža, vladata pretresenost, nejevera in žalost.

Spodaj Wera Bestrd spodi vse
23. 02. 2025 11.00
Iskreni rockerici in nepredvidljiva raperka.

Kako v alpsko dolino brez cest spraviti 500 ton materiala na dan
09. 02. 2025 09.30
Kolosalni napori vojaškega transporta med soškimi bitkami prve svetovne vojne so na eni strani dokaz trdoživosti neke generacije, na drugi pa posledica ambicioznih planov vojaških načrtovalcev, ki so iskali inovativne rešitve za oskrbovanje hrane, streliva in ostale opreme lačnih armad. In medtem ko je večina drugih vojska v Veliki vojni bojevala bitke na bolj dostopnih območjih, sta avstro-ogrska in italijanska vojska krvavo bitko bili v slovenskem visokogorju, kjer je bilo oskrbovanje prava nočna mora. Veliki izzivi pa vedno privedejo do genialnih rešitev. In ena od teh tiči v Rabeljskem rudniku pod Mangartom.

Rudnik 'belega zlata' tik ob slovenski meji: lahko onesnaži Dravo in pitno vodo?
02. 02. 2025 15.54
Zlato 21. stoletja: litij. Strateško dragocena kovina, brez katere si ne znamo predstavljati zelenega prehoda. A to belo 'zlato' ima tudi črno plat. Rudniki litija po svetu so za seboj pustili okoljsko opustošenje, zato novi projekti običajno sprožijo val nasprotovanj lokalnega prebivalstva. Zdaj je na obzorju nov projekt izkopavanja le streljaj od slovenske meje v okolici Volšpreka. Ker gre za rudarsko območje, manjše od 10 hektarjev, v Avstriji ni potrebna presoja vplivov na okolje, kar vključuje tudi čezmejno presojo vplivov na okolje. Projekt lahko onesnaži reko Dravo, vpliva na pitno vodo in dragoceni ekosistem, opozarjajo okoljevarstveniki. Kaj pravi ministrstvo?

Đoković: Prvič povem javno. V Melbournu 2022 so me zastrupili
10. 01. 2025 07.57
Novak Đoković trdi, da so ga leta 2022 v Avstraliji, ko je zaradi koronskih določil prišlo do zapletov z vizo, nastopom in kasnejšo deportacijo, tudi zastrupili. Kot je povedal srbski teniški zvezdnik, so ga med kratkim bivanjem v Avstraliji preko hrane zastrupili s svincem in živim srebrom.

Stoječe ovacije za gasilce, ki so reševali slavno katedralo
07. 12. 2024 07.42
Pariški nadškof Laurent Ulrich je po več kot petletni obnovi, vredni več kot 700 milijonov evrov, ponovno odprl znamenito pariško katedralo Notre-Dame. To je storil tako, da je simbolično trikrat potrkal na njena vrata in vstopil v znamenitost iz 12. stoletja, ki jo je leta 2019 opustošil požar. Vzrok še danes ni pojasnjen, so pa gasilci na ponovni otvoritvi 850 let stare gotske mojstrovine dobili stoječe ovacije.

Papež Frančišek spreminja pravila: želi si pogreba brez pompa in lesene krste
20. 11. 2024 17.24
Papež Frančišek, ki je v zadnjih letih že opustil velik del privilegijev, ki mu pripadajo kot vrhovnemu poglavarju katoliške cerkve, se je odločil, da bo pokopan v preprosti leseni krsti, pogreb pa bo potekal brez velikega pompa.

Na Koroškem začetek odvzemov krvi otrokom, odziv za zdaj slab
07. 10. 2024 13.11
Nacionalni inštitut za javno zdravje na Koroškem začenja organizirane odvzeme krvi vabljenim triletnikom za preverjanje vsebnosti svinca v krvi. Prvi odvzemi bodo danes popoldne potekali v zdravstveni postaji v Črni na Koroškem, v prihodnjih dneh tudi drugje. Odziv je za zdaj precej slab, starši se za termin še lahko dogovorijo.

V krvi triletnikov iz petih koroških občin bodo preverjali vsebnost svinca
20. 09. 2024 13.30
Nacionalni inštitut za javno zdravje bo v prihodnjih dneh pisno povabil starše triletnikov iz občin Črna na Koroškem, Mežica, Prevalje, Ravne na Koroškem in Dravograd, da svoje otroke pripeljejo na odvzeme krvi za preverjanje vsebnosti svinca. Na odvzeme krvi bodo povabili 600 otrok, odvzemi so načrtovani v oktobru.

Ideja za izlet: skrivna stopnišča, skrivni rovi in celo skrivna knjižnica
23. 08. 2024 16.06
Imate radi skrivnosti? V tokratnem prispevku vam jih bomo razkrili kar nekaj. Obiskali smo nekdanji rudnik svinca in srebra nad Laškim, iz katerega obiskovalci čudežno ne najdejo poti ven, v dolini Gračnice, kjer kraljuje kartuzija, pa smo se splazili v skrivne prehode in knjižnico, kjer se zvedavost lahko plača tudi s smrtjo. Ste vedeli, da se je prav za temi zidovi nekoč pletla tudi romantična zgodba slovenskih Romea in Julije in da je slednja morda prav tu v Jurkloštru našla svoj zadnji počitek?

Korejske oblasti v proizvodih s Sheina in Temuja odkrile strupene snovi
14. 08. 2024 13.14
Seulske oblasti so pri modnih dodatkih, ki jih med drugim prodajata priljubljena spletna trgovca Shein in Temu, odkrile strupene snovi. V nekaterih primerih so tudi za več stokrat presegle dovoljene ravni.

Ponovno rojstvo Notre-Dame: prva maša v katedrali že letos
20. 03. 2024 08.33
Kot kaže, bo obljuba francoskega predsednika Macrona, da bo znamenita Notre-Dame v petih letih obnovljena, izpolnjena. Restavriranje katedrale, ki je bila močno poškodovana v požaru aprila 2019, je v sklepni fazi. Na novo konstruiran znameniti notredamski zvonik že stoji, na njem pa se sveti zlati petelin, ki simbolizira rojstvo feniksa iz pepela.

Poplave niso povzročile višje vrednosti svinca v krvi otrok
12. 01. 2024 13.37
Po analizi novembra lani odvzetih vzorcev krvi otrok z območja vzdolž toka reke Meže NIJZ ni ugotovil, da bi zaradi poplav prišlo do višjih vrednosti svinca v krvi otrok. Je pa zaznal, da so v povprečju v poletnem času v krvi otrok nekoliko višje vrednosti svinca kot v jesenskem, so pojasnili pri NIJZ.

Švedska 'kraljica smeti' obtožena največjega zločina proti okolju
29. 12. 2023 10.23
Nekateri so afero označili za največji okoljski zločin v zadnjih 50 letih. NMT Think Pink – nekoč slavno podjetje za ravnanje z odpadki, znano po svoji blagovni znamki rožnatih vreč za smeti – je obtoženo nezakonitega zakopavanja in odlaganja več 10 tisoč ton odpadkov na 21 lokacijah v 15 občinah. Podjetje vodi Bella Nilsson, ki ji na Švedskem pravijo "kraljica smeti", poleg nje pa se bo na sodišču zagovarjalo še 10 posameznikov.

Odvoz v ujmi naplavljenega mulja s Koroške prestavili na sredo
04. 12. 2023 11.11
Odvoz v ujmi naplavljenega nevarnega mulja s Koroške na remediacijo v Avstrijo se še ne bo začel danes, kot je bilo sprva načrtovano, ampak je začetek odvoza prestavljen na sredo, so pojasnili na ministrstvu za okolje in prostor. Kmalu naj bi bili znani tudi rezultati analiz novembra odvzetih vzorcev krvi otrok iz petih koroških občin.

NIJZ na odvzem krvi povabil triletnike iz petih koroških občin
25. 10. 2023 16.53
Po letošnjih poplavah, ki so po reki Meži s seboj prinesle tudi naplavine, onesnažene s težkimi kovinami, je ravenska območna enota NIJZ staršem triletnikov iz štirih občin Mežiške doline in iz Dravograda ponudila možnost, da v novembru otroke pripeljejo na odvzeme krvi za ugotavljanje morebitne vsebnosti svinca v krvi.

Vrednosti svinca v krvi otrok iz Zgornje Mežiške doline najnižje doslej
10. 10. 2023 11.05
Prevalenčna študija, ki so jo opravili na podlagi spomladi letos odvzetih vzorcev krvi otrok iz Mežiške doline, je pokazala, da so bile letošnje povprečne vrednosti svinca v krvi otrok iz Zgornje Mežiške doline najnižje od začetka meritev. Primerjalno pa so slabši rezultati pri triletnikih. NIJZ medtem preverja možnost novih odvzem novih krvi še letos.

Nova analiza mulja: nevarne snovi odkrili na Prevaljah in v Mežici
03. 10. 2023 10.45
Avgustovske poplave niso le odnesle domov, avtomobilov in drugih predmetov, pač pa prinesle tudi ogromno mulja. Najnovejše rezultate analize je predstavila generalna direktorica Direktorata za okolje Tanja Bolte. Povedala je, da se je na območju nabralo precej snovi, okoli 25.000 kubičnih metrov naj bi bilo nevarnih odpadkov. Te so odkrili na Prevaljah in v Mežici. "Lokacije za odlaganje odpadkov smo iskali v dolini, ne drugod po Sloveniji." Koroški župani medtem izpostavljajo vrsto še odprtih vprašanj. Med drugim jih v Dravogradu bega, da je prvotno analizirani mulj s preseženimi vrednostmi težkih kovin zdaj opredeljen kot nenevaren odpadek.

Glede onesnaženosti najbolj problematični porečji Meže in Drave
14. 09. 2023 14.19
Po avgustovskih poplavah je z vidika onesnaženosti najbolj problematično porečje Meže, kjer so ponekod tako v mulju kot v prvotnih tleh dosežene ali bistveno presežene kritične vrednosti svinca, kadmija in cinka, je pokazala analiza, ki jo je izvedel Arso. Pristojni že pripravljajo ukrepe za prizadete občine, zajeti bodo v zakonu o obnovi.

Sanacija celotne Mežiške in dela Dravske doline bo dolgotrajna
08. 09. 2023 11.52
Po ujmi, ki je s težkimi kovinami onesnažen mulj nanosila po celotni Mežiški dolini in tudi v Dravsko dolino, na ministrstvu za okolje skupaj z NIJZ pripravljajo "nabor ukrepov za sanacijo celotne Mežiške doline in verjetno, glede na rezultate, tudi del Dravske doline", so pojasnili na ministrstvu. Takšno sanacijo pričakujejo tudi župani.

Več let zastrupljena zemlja, ki je Mežico spremenila v 'dolino smrti'
03. 09. 2023 16.31
Strah prebivalcev Mežiške doline po silovitih poplavah, ki so v začetku avgusta pustošile po Sloveniji, je seveda na mestu. Domačini se namreč še predobro zavedajo, da živijo v t. i. dolini smrti. V dolini, kjer zemlja zaradi preteklega večstoletnega rudarjenja v sebi še vedno nosi strupene težke kovine, kjer so imeli otroci tudi desetletje po opozarjanju pristojnih v krvi povečano vsebnost svinca, 15-letni program za reševanje območja pa je z namenom sanacije območja izvedel vrsto ukrepov. So stoletne poplave odplaknile tudi vsa ta leta truda in Mežiško dolino vrnila desetletja nazaj v nevarno preteklost?

Strupeno zelena Slovenija: kaj se skriva pod idilično površino?
02. 09. 2023 07.00
So kraji, ki so zaznamovani, žalostni kraji, kjer je bolezen, prezgodnja smrt potrkala skoraj na vsaka vrata skoraj vsake hiše.

'Ne sadite zelenjave, kjer je bil mulj, pred prašnimi delci se zaščitite z masko'
31. 08. 2023 19.44
Ne moremo si privoščiti dolgotrajnih študij, ukrepe za okoljsko sanacijo potrebujemo takoj. Tako koroški župani, ki jim je vremenska katastrofa v začetku avgusta prinesla še ekološko. Močno presežene mejne vrednosti težkih kovin tudi na Prevaljah, Ravnah na Koroškem in tudi v Dravogradu odpirajo številna nova vprašanja. Onesnažen mulj in ostale naplavine jih skrbijo zaradi zdravja. Ne vedo niti, ali je prav, da na pomoč sploh še kličejo prostovoljce, čeprav jih še vedno potrebujejo.

'Da bi ljudje prišli do nadomestne gradnje v letu dni, je nerealno pričakovati'
31. 08. 2023 06.00
Strah pred ekološko katastrofo ne le v Mežiški dolini, ampak tudi v Dravogradu, kjer so, kot pravi župan, dobili bogato darilo reke Meže. Močno onesnaženje s težkimi kovinami so razkrili tako analiza tal, ki jo je naročil domačin iz Prevalj, kot tudi rezultati agencije za okolje, kjer so potrdili podobne visoke vrednosti svinca, kadmija in cinka. Številne, ki so jim poplave uničile domove, pa tudi zanima, v kakšnem časovnem okvirju bo izvršen projekt nadomestnih gradenj.

V mulju in naplavinah ugotovili visoke vrednosti svinca, kadmija, cinka
30. 08. 2023 12.19
Čeprav Agencija RS za okolje še ni prejela rezultatov analiz vzorcev, ki so jih vzeli na poplavljenih območjih po državi, pa so predstavili rezultate iz Mežiške doline, kjer so bile vrednosti nekaterih potencialno nevarnih elementov zaradi rudarske zgodovine območja že pred poplavami povišane. Rezultati analize so tako "pričakovano" pokazali, da so na območju presežene vse vrednosti najbolj kritičnih elementov: svinca, kadmija in cinka. Ugotavljajo pa, da je prišlo med poplavami do premeščanja teh nevarnih snovi tudi na drugih območjih. Predvidevajo sicer, da do večjih zdravstvenih težav ob upoštevanju ukrepov ne bo prišlo, opozarjajo pa sicer, da so otroci tu posebej ogrožena skupina.

Sadra na koroških poljih: odpadek je svinčena ruda, podana tudi kazenska ovadba
03. 08. 2023 10.13
Policijska uprava Celje je končala preiskavo sumov storitve več kaznivih dejanj s področja okoljske kriminalitete. Primer je javnosti poznan kot "sadra na koroških poljih". Na okrožno državno tožilstvo v Slovenj Gradcu so že podali kazensko ovadbo za osem kaznivih dejanj obremenjevanja in uničevanja okolja. V preiskavi so ugotovili, da so kmetje od lokalnega podjetnika odkupili apno, za katero se je sedaj izkazalo, da je industrijska sadra, ki je nastala kot stranski produkt zastarele in uradno opuščene oblike proizvodnje steklenih izdelkov.

Domnevni fragmenti Beethovnove lobanje znova na Dunaju
30. 07. 2023 15.06
Fragmenti lobanje, ki naj bi pripadali Ludwigu van Beethovnu, so znova na Dunaju, kjer je nemški skladatelj iz 19. stoletja tudi pokopan. Ameriški poslovnež Paul Kaufmann je fragmente, ki jih je podedoval, podaril medicinski univerzi na Dunaju, kjer bodo raziskali skladateljeve bolezni in vzrok njegove smrti. "Kosti spadajo tja, na Dunaj," je Kaufmann povedal novinarjem.

Starši na odvzeme krvi v Mežiški dolini pripeljali manj otrok
12. 06. 2023 12.08
Na ravenski območni enoti Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so negativno presenečeni, ker so starši na odvzeme krvi, s katerimi preverjajo vsebnost svinca, pripeljali manj otrok kot prejšnja leta. V Zgornji Mežiški dolini je odziv približno polovičen, v Spodnji Mežiški dolini še precej slabši. Za ta teden so razpisali dodatne termine.