svojem

Dimovski v Ženevi
13. 06. 2001 00.00
Minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski je v svojem govoru na plenarnem zasedanju generalne konference Mednarodne organizacije za delo (ILO) v Ženevi izpostavil problem globalnega pomanjkanja dostojanstvenega dela kot posledice razkoraka v pravicah, zaposlovanju, socialnem varstvu in socialnem dialogu ter ob tem poudaril pomen skupnega boja proti tem dejavnikom. Po njegovem mnenju je načelo dostojanstvenega dela univerzalni cilj, ki ga je potrebno vzpodbujati neodvisno od ravni gospodarskega razvoja in drugih nacionalnih posebnosti. Hkrati je minister poudaril, da bi na konferenci morali določiti smernice za doseganje socialne varnosti v neformalni ekonomiji, se je izvedelo pri slovenski delegaciji.

Sodelovanje britanskega in nemškega telekoma
13. 06. 2001 00.00
Deutsche Telekom in British Telecom (BT) sta se kot prva operaterja mobilne telefonije dogovorila za sodelovanje pri izgradnji in upravljanju omrežja za tretjo generacijo mobilne telefonije UMTS. Načrtovano sodelovanje zajema tako infrastrukturo v Nemčiji kot v Veliki Britaniji. Pismo o nameri so podpisali predstavniki družbe D1 in hčerinskega podjetja BT v Nemčiji Viag Interkom ter hčerinske družbe Deutsche Telekoma One2One in podjetja BT Cellnet. Kot so sporočili iz T-Mobila, hčerinskega podjetja Deutsche Telekom, ki pod svojo streho združuje mobilno telefonijo Telekoma, je sodelovanje z BT v skladu s pravili o preprečevanju omejevanja konkurence, poleg tega pa bosta obe družbi ohranili popolno neodvisnost. Kot še ocenjujejo, bi lahko družbi skupaj uporabljali približno polovico vseh lokacij za UMTS. Nemški telekom načrtuje, da bo s sodelovanjem pri gradnji omrežja UMTS prihranil okoli 30 odstotkov celotne vrednosti ali približno pet milijard mark. Za vzpostavitev omrežij v obeh državah je nemški telekomunikacijski velikan sicer predvidel 18 milijard mark. Prednosti Nemci vidijo predvsem pri svojem nastopu v Veliki Britaniji, kjer bi jim sodelovanje z BT omogočilo uresničitev dveh tretjin načrtovanih prihrankov.

Biščak zamenjal Golobiča
13. 06. 2001 00.00
Na za javnost zaprti seji se je svet liberalne demokracije seznanil z odstopom dosedanjega dolgoletnega generalnega sekretarja stranke Gregorja Golobiča ter obenem za vršilca dolžnosti generalnega sekretarja imenoval Bogdana Biščaka, ki bo to funkcijo nastopil s 1. julijem.

ECB svari pred plačno-inflacijsko spiralo
13. 06. 2001 00.00
Evropska centralna banka (ECB) meni, da se nevarnost pojava plačno-inflacijske spirale povečuje. Glavni ekonomist ECB Otmar Issing je zato pozval sindikate v državah evroobmočja, naj trenutne visoke rasti cen življenjskih potrebščin ne izkoriščajo kot priložnosti za množične zahteve po zvišanju plač.

Obe strani podprli Tenetov predlog
12. 06. 2001 00.00
Palestinci so danes sporočili, da podpirajo načrt direktorja ameriške obveščevalne agencije CIA Georga Teneta o ukrepih za krepitev prekinitve ognja z Izraelom, obenem pa so zavrnili dopolnila, ki jih je k predlogu priložila izraelska stran. Izraelske zadržke vsebuje izjava, ki so jo po ponedeljkovem srečanju v Jeruzalemu sprejeli izraelski in palestinski strokovnjaki za varnostna vprašanja, udeležil pa se ga je tudi Tenet. Palestinski predstavniki bodo Tenetu svoja stališča predali med današnjim sestankom obeh strani v Jeruzalemu. Palestinci pa hkrati zavračajo izraelsko pobudo o oblikovanju tamponskega območja med Izraelom in palestinskimi ozemlji, zahtevajo pa tudi takojšen umik blokad na Zahodnem bregu in v Gazi ter odpravo drugih "kolektivnih kaznovalnih ukrepov".

Novosti pri prevozu skupin otrok
11. 06. 2001 00.00
Od 1. septembra 2001 bo dovoljeno voziti skupine otrok le z vozili, ki ne bodo starejša od 12 let. Starost vozila šteje od datuma prve registracije, če je leto prve registracije enako letu izdelave, če pa je bilo vozilo prvič registrirano kasneje, šteje njegova starost od 31. decembra leta, ko je bilo izdelano.

Študentje državi - dan D
11. 06. 2001 00.00
Priprave na študentski protest, ki ga za 14. junij napovedujejo študentski organizaciji ljubljanske in mariborske univerze ter Zveza študentskih klubov Slovenije, so praktično že zaključene. Javni shod, ki bo potekal na Trgu svobode v Mariboru ter Trgu republike v Ljubljani, bo predstavljal glas 80.000 slovenskih študentov.

Ferjan osvojil 12. mesto
10. 06. 2001 00.00
Slovenski speedwayjist Matej Ferjan je na drugi letošnji dirki za Speedway grand prix, Veliki nagradi Velike Britanije, ki je potekala v valižanskem Cardiffu, osvojil 12. mesto in s tem ponovil uspeh iz prve dirke za VN Nemčije. Zmagal je Šved Tony Rickardsson, pred Avstralcem Jasonom Crumpom ter Poljakom Tomaszom Gollobom. V skupnem seštevku vodi Gollob s 43 točkami, Ferjan pa je s 14 točkami na 10. do 12. mestu.

Zmaga Jezernikov
09. 06. 2001 00.00
Košarkarji Los Angelesa v drugem finalnem srečanju letošnje severnoameriške lige NBA niso dovolili presenečenja. V svoji dvorani so z 98:89 premagali Philadelphio 76'ers in izid v zmagah izenačili na 1:1.

Poročilo AI še vedno odmeva
06. 06. 2001 00.00
Ministrstvo za notranje zadeve z vso resnostjo in odgovornostjo obravnava vse pripombe, ki jih v zvezi z delom ministrstva kot tudi policije prejema od občanov, varuha človekovih pravic ali domačih in mednarodnih nevladnih organizacij, je poudaril notranji minister Rado Bohinc v komentarju zadnjega poročila Amnesty International (AI). Slednja je v rednem letnem poročilu o kršitvah človekovih pravic v svetu v lanskem letu prvič omenila Slovenijo. Po očitkih AI - poročilo so minuli teden predstavili aktivisti slovenske sekcije te organizacije - so lani v naši državi zabeležili porast policijskega nasilja, poročilo pa omenja tudi neprimerne razmere v begunskih centrih in azilnem domu.

Villeneuve odprl svoj lokal
06. 06. 2001 00.00
Edinega kanadskega dirkača v formuli 1 Jacquesa Villeneuva so pred nastopom na nedeljski domači dirki za VN Kanade v Montrealu razjezili jezikovni puristi, ki so se obregnili ob njegov nedavno odprti lokal v Quebecu. Večinsko francosko govoreče prebivalce moti angleško ime Newtown, ki je prevod njegovega francoskega priimka.

Office XP tudi uradno dostopen
06. 06. 2001 00.00
Microsoft je 31. maja uradno predstavil najnovejšo različico svoje poslovne programske opreme Office XP. Office XP podjetjem in domačim uporabnikom omogoča skokovito povečanje storilnosti, obenem pa ponuja nova orodja, ki bodo uporabnikom olajšala delo in jim omogočila dostop do podatkov, ki jih potrebujejo pri svojem vsakdanjem delu.

Ponovitev sojenja še letos
05. 06. 2001 00.00
Vrhovno sodišče je razveljavilo sodbo, ki jo je Kristijanu Kameniku iz Slovenskih Konjic izreklo najprej okrožno sodišče v Celju, nato pa še višje sodišče, kjer so ga za štirikratni umor v Tekačevem obsodili na 20 let zapora. Presenetljivo je, da se bo eno najbolj spektakularnih in dolgotrajnih sojenj začelo znova. 27-letni Kamenik je bil obsojen zaradi umora zakoncev Frančiške in Štefana Poharca ter njunih podnajemnic v Tekačevem pri Rogaški Slatini marca 1997.

Susie Ibarra na Drugi godbi
05. 06. 2001 00.00
V ljubljanskih Križankah te dni poteka 17. mednarodni festival Druga godba 2001, ki v svojem letošnjem programu gosti 15 zasedb iz 14 držav. Začetek so oznanili britanski The Bollywood Brass band, ki so se v petek zvečer sprehodili iz starega mestnega jedra do Križank, kjer je festival odprla najstarejša poljska folk skupina Trebunie - Tutki, v soboto, 9. junija, pa ga bo sklenila salsa zasedba Africando All Stars. Glasbeno dogajanje bodo bogatile tudi spremljevalne prireditve.

Srečanje slovenskih umetnic
05. 06. 2001 00.00
V klubu Metropol v kavarni Transtroemer sta se srečali dve priznani slovenski umetnici, pisateljica Nina Kokelj in klovnesa, igralka, animatorka in režiserka Eva Škofič-Maurer. Kokljeva je spregovorila o svojem novem romanu Sviloprejka, Maurerjeva pa se je predstavila še kot režiserka, plesalka in pisateljica. Literarno-cirkusantski večer je vodil Igor Divjak.

Policista zagrešila tudi umor?
04. 06. 2001 00.00
Na mariborski policijski upravi so skupaj z okrožnim državnim tožilstvom pripravili tiskovno konferenco, na kateri so razkrili nekatere podrobnosti o aretaciji osmih oseb, med njimi tudi nekaj policistov in uradnih oseb z ministrstva za obrambo. Med priprtimi so aktivni, upokojeni in bivši policisti, davčna uslužbenka in delavec ministrstva za obrambo. Uradni uslužbenci naj bi med drugim kriminalni združbi z dajanjem podatkov pomagali pri izvrševanju kaznivih dejanj. Kriminalisti so do skupine aktivnih policistov prišli tako, da so razkrili nekatere rope menjalnic, ki jih je izvajala kriminalna združba, dva od teh pa so osumili tudi umora starejše ženske.

Umrl je Nkosi Johnson
01. 06. 2001 00.00
Na svojem domu v Johannesburgu je davi umrl 12-letni Nkosi Johnson, simbol boja proti aidsu v Južnoafriški republiki. Nkosi se je že rodil kot seropozitiven, zdravniki pa so ob njegovem rojstvu menili, da bo živel največ devet mesecev. Deček je postal simbol boja proti aidsu, potem ko je lani v Durbanu na konferenci Združenih narodov, posvečeni boju proti tej bolezni, ganil udeležence s svojim govorom. Med drugim se je zavzel za to, da bi bolnike z aidsom obravnavali enako kot zdrave ljudi.

Sodni zaostanki niso posebnost
01. 06. 2001 00.00
Predsednik ljubljanskega okrožnega sodišča Aleš Zalar se je skupaj z Boštjanom Tratarjem z ministrstva za pravosodje in diplomatko Ondino Blokar s slovenskega veleposlaništva pri ZN v New Yorku udeležil konference Komisije Združenih narodov za mednarodno trgovinsko pravo (UNCITRAL), na kateri med drugim posebna delovna skupina pripravlja modelno zakonodajo s področja pomiritve in posredovanja pri reševanju sporov. Zalar je v pogovoru dejal, da se Slovenija, ki je v UNCITRAL opazovalka, konference udeležuje ker še nima nobene razvite oblike alternativnega reševanja sporov s katerimi je "absolutno" preobremenjena. Zalar se je v New Yorku srečal tudi z generalnim konzulom Andrejem Podvršičem, s katerim sta se dogovorila o projektu izobraževalne prakse slovenskih sodnikov na prvostopenjskih sodiščih v New Yorku, kjer bi se seznanili z različnimi programi alternativnega poravnavanja sporov.

Zmaga Colorada
01. 06. 2001 00.00
Hokejisti Colorada so po tretji tekmi finala severnoameriške lige NHL spet v prednosti pred branilci naslova, moštvom New Jerseyja. Colorado je v tretji tekmi slavil s 3:1, v zmagah pa je izid 2:1 za moštvo iz Denverja. Naslednja tekma bo v soboto znova v East Rutherfordu.

Marilyn Monroe bi praznovala 75 let
01. 06. 2001 00.00
Najslavnejša blondinka na svetu, seks simbol Marilyn Monroe, bi danes praznovala 75. rojstni dan. Kljub temu, da filmska diva že skoraj 39 let počiva na losangeleškem pokopališču Memorial Park, njen grob vsak dan obišče množica ljudi. Da Norma Jean, kot je bilo v resnici ime slavni lepotici, še vedno ni pozabljena, pričajo prodajni uspehi številnih bolj ali manj uporabnih predmetov z igralkinim podpisom, podobo ali zgolj znamenitim odtisom njenih ustnic. Oboževalci tako lahko kupijo priponke s podobo seks simbola, fotografije, lutke, pa tudi spodnje perilo z odtisom njenih ustnic. "Ameriško Afrodito" je v bolj ali manj izmišljenih biografijah opisalo več kot 220 avtorjev z vsega sveta.

Schöder slavnostni govornik?
01. 06. 2001 00.00
Umetniški del programa na Trgu republike, ki ga bo režiral Matjaž Berger, naj bi pokazal najboljše kar Slovenija po desetih letih samostojnosti premore, nekoliko bolj sporen pa je protokolarni del. Po prvih napovedih naj bi bil slavnostni govornik predsednik republike Milan Kučan, vendar si je vlada na četrtkovi seji premislila. Na pobudo ministra za zunanje zadeve Dimitrija Rupla namreč predlagajo, da naj poleg predsednika spregovorita še premier Drnovšek in nemški kancler Schröder, ki bo takrat na obisku v Sloveniji. Ravno nagovor Schröderja v nemščini naj bi bil sporen. Zmago Jelinčič (SNS) je dejal, da je to nepojmljivo in nedopustno, v vladi pa pravijo, da gre zgolj za mnenje, saj koordinacijski odbor o predlogu vlade še ni govoril.

Stavka Delovih novinarjev
29. 05. 2001 00.00
Sindikat novinarjev časopisa Delo se je po tajnem glasovanju odločil, da bo prihodnji torek začeli z opozorilno stavko. Po mnenju novinarjev so njihove plače premajhne, zato od vodstva zahtevajo 20-odstotno zvišanje.

Štirideset let Amnesty International
28. 05. 2001 00.00
Amnesty International (AI), svetovno gibanje ljudi, ki se zavzemajo za človekove pravice, praznuje danes 40. obletnico. Danes bodo v ta namen prižgali štirideset dvometrskih sveč v londonski cerkvi St.Martin-in-the-Fields, kjer so leta 1961 za AI prižgali tudi prvo svečo.

Brezposelni vedno starejši
27. 05. 2001 00.00
Starostna struktura brezposelnih se je v devetdesetih letih močno poslabšala. Med prilivi v brezposelnost so prevladovali starejši delavci, za večino od njih pa je značilna nizka izobrazba. Kot v svojem letnem poročilu ugotavlja Zavod RS za zaposlovanje, se je delež starejših od 40 let med brezposelnimi s 17 odstotkov leta 1987 konec lanskega leta povzpel na 50,7 odstotka oz. 53.062 oseb. Starejšim med brezposelnimi po številu sledijo mladi. Konec lanskega leta je bilo na zavodu prijavljenih 25.481 oseb, ki so bile stare do 26 let, njihov delež med vsemi brezposelnimi pa je bil 24,4-odstoten.

Revizija na pravosodnem ministrstvu
26. 05. 2001 00.00
Računsko sodišče je te dni objavilo rezultate opravljene revizije na pravosodnem ministrstvu, in sicer glede smotrnosti poslovanja, ki se nanaša na delo državnih tožilstev v letih 1997, 1998 in 1999.

Pisatelji o človekovih pravicah
25. 05. 2001 00.00
Na Bledu, kjer že tretji dan poteka mednarodno srečanje pisateljev, poteka okrogla miza Mirovnega komiteja na temo Človekove pravice in poklicanost pisatelja. Razpravo o perečih problemih, ki se ne dotikajo le pisateljev - ti bi morali imeti vlogo razsvetljevalcev - vodi slovenski pesnik Veno Taufer, ki trdi, da za književnika vprašanje človekovih pravic ne sme biti nekaj relativnega, saj avtor s svojimi zgodbami, pesmimi pričuje o izkušnjah in usodah neke človeškosti. Uvodne misli je poleg Tauferja prispeval še grški literat Anastasis Vistonitis, ki opozarja predvsem na ignoranco in brezbrižnost ljudi do problemov drugih. Prav zato je dolžnost sodobnega pisatelja, meni Vistonitis, presojati kulturo z raziskovanjem njenega jedra, kjer se skrivajo njeni neuspehi, slabosti, izmaličenosti in napake.

Razstava Moški v Celju
25. 05. 2001 00.00
V Galeriji sodobne umetnosti Celje so odprli mednarodno razstavo Moški, ki sta jo pripravili kustosinji Nevenka Šivavec iz Likovnega salona Celje in Irena Čerčnik, kustosinja v omenjeni galeriji. Avtorici razstave Moški, ki bo na ogled tudi na celjskem Spodnjem gradu, prinašata na slovensko likovno prizorišče novo diskurzivno raven. Dvajset slovenskih in tujih avtorjev ter avtoric se bo skozi različne medije ukvarjalo s temo "moškosti", ki v sodobni likovni, še posebej "ženski" produkciji, skoraj ne obstaja. Razstava, ki predstavlja tudi največji razstavni projekt letošnjega leta, bo na ogled vse do 30. junija letos.

Novo nasilje na Bližnjem vzhodu
24. 05. 2001 00.00
V Gazi so izraelski vojaki ubili dva palestinska najstnika, ki sta bili prvi žrtvi na palestinski strani, odkar je izraelski premier Ariel Šaron razglasil prekinitev ognja. Izraelsko bojno letalo pa je sestrelilo majhno libanonsko civilno letalo, ki je letelo v izraelskem zračnem prostoru nad obalo Sredozemskega morja. Na krovu letala vrste cessna naj bi bil samo pilot, 30-letni Stephan Nicolian, ki se je šele učil leteti in je brez inštruktorja poletel proti jugu Libanona.

Podobnik o odločitvi ustavnega sodišča
23. 05. 2001 00.00
Z ugotovitvijo ustavnega sodišča, da maloobmejni sporazum med Slovenijo in Hrvaško ni v neskladju s slovensko ustavo, vprašanje sporazuma ni več ustavno-pravno vprašanje, ampak postaja politično vprašanje, je na novinarski konferenci poudaril vodja poslanske skupine SLS+SKD Janez Podobnik, sicer tudi predsednik glavnega odbora stranke. Kot je opozoril, so ustavni sodniki v svojih zaključnih ugotovitvah kar dvakrat jasno zapisali, da velja ločiti ustavno-pravni vidik sporazuma od političnega vidika, katerega težo mora prevzeti državni zbor. "V državnem zboru je zadostna večina za ratifikacijo sporazuma, ugotovitev ustavnega sodišča pa za odnose v vladajoči koaliciji ne pomeni nič."

Slovenija in Slovaška sta dobri partnerici
23. 05. 2001 00.00
Predsednik Kučan je dejal, da Schusterjev obisk v Ljubljani potrjuje intenziven dvostranski politični dialog, pa tudi skupne interese pri mnogih vprašanjih. Gre predvsem za izmenjavo izkušenj pri uresničevanju notranjih reform, ki jih državi morata opraviti, vendar pa imata Slovenija in Slovaška skupaj s Češko v primerjavi z ostalimi kandidatkami nekoliko drugačno izkušnjo, saj so vse tri morale oblikovati svojo državo z vsemi njenimi funkcijami in institucijami.