svojo

Srečanje verskih voditeljev

30. 08. 2000 00.00

Vrhunsko srečanje Združenih narodov med verskimi in duhovnimi voditelji, ki se ga udeležuje več kot tisoč predstavnikov 70 veroizpovedi, se je v torek nadaljevalo s plenarnim delom, na katerem so med drugimi spregovorili generalni sekretar ZN Kofi Annan, idejni oče srečanja lastnik družbe CNN Ted Turner, predstavnik budističnega duhovnega vodje iz Tibeta dalajlame Drikung Chetsang Rinpoche, vatikanski kardinal Francis Arinze ter generalni sekretar Svetovne lige muslimanov Abdulah al Obaid. Zanimiv je bil govor Teda Turnerja, ki naj bi nekoč izjavil, da je krščanstvo za slabiče. Turner je dejal, da ni mogel sprejeti nauka, da gredo v nebesa le kristjani, kjer je potemtakem po njegovem mnenju velik dolgčas. Turner zdaj verjame, da se bog na različne načine izraža vsem ljudem in si želi, da bi živeli v miru, ne pa, da "se čimprej pošiljamo v onostranstvo". Vrhunec dneva pa je bil nastop predstavnika dalajlame, ki je prenesel besede duhovnega voditelja. Dalajlama je zavrnil udeležbo na verskem vrhu, potem ko so ga prireditelji povabili le na drugi del, ki bo potekal v hotelu Waldorf Astoria, medtem ko je Kitajska preprečila njegov nastop v Generalni skupščini. Rinpoche je v govoru med drugim dejal, da na svetu ne more biti miru, dokler bo vladala revščina, socialna krivičnost, zatiranje, propadanje okolja ter dokler bodo veliki in mogočni še naprej teptali majhne in šibke. Da morajo različne vere razviti medsebojno razumevanje in spoštovanje. Ob njegovem govoru je več kot 1000 verskih voditeljev zapustilo dvorano, preostali pa so navdušeno ploskali. Kitajska je na vrh poslala svojo versko delegacijo in njen voditelj Fu Tieshen se je v govoru obregnil ob poskuse vmešavanja v suverenost držav v imenu zaščite verskih pravic, čeprav dalajlame ni izrecno omenjal. Papež Janez Pavel II je skupini poslal sporočilo, ki ga je prebral kardinal Francis Arinze, v katerem je dejal, da so problemi s katerimi se sooča človeštvo tako kompleksni in veliki, da jih posameznik ali posamezni narod ne more reševati ločeno od drugih, prav tako tudi boj za mir ne more biti le delo diplomatov in politikov.

Nemka gola po ZDA

30. 08. 2000 00.00

Nemška turistka je morala preživeti štiri dni v zaporu v ameriški zvezni državi Severni Karolini, ker je štopala gola. 43-letna turistka je junija prispela v New York in nato želela obiskati svojo hči v Virginiji. Ker pa je izgubila letalsko karto in ostala brez denarja, se je odločila za avtoštop. Ko je nekaj dni bolj ali manj neuspešno štopala, se je vsa sestradana in utrujena odločila, da pritegne pozornost voznikov na avtocesti I-85 tako, da se sleče. Policiji so jo kmalu zatem prijavili motoristi.

Uporniki ugrabili ameriškega državljana

30. 08. 2000 00.00

Potem, ko so pripadniki filipinske uporniške skupine Abu Sajaf pred dnevi izpustili 6 talcev, ki so jih na filipinskem otoku Jolo zadrževali več kot 4 mesece, je svet obšla vest, da so uporniki ugrabili ameriškega državljana. Združene države Amerike so zahtevale, da uporniki takoj izpustijo Američana, ki ga sedaj skupaj s sedmimi talci zadržujejo na otoku Jolo.

Chirac za evropsko ustavo

29. 08. 2000 00.00

Francoski predsednik Jacques Chirac je na letni konferenci francoskih veleposlanikov v Parizu ponovil svojo zahtevo, da bi Evropska unija sprejela ustavo. "Po francoskem predsedovanju Evropski uniji bi morali razmisliti o temeljnem besedilu, ki bi kasneje postalo prva evropska ustava," je poudaril Chirac.

Pentagon mimo ukazov Nixona

29. 08. 2000 00.00

Nekdanji ameriški obrambni minister James Schleisinger je med vojno v Vietnamu leta 1974 poskrbel, da vojska ni izpolnjevala nobenih neposrednih ukazov tedanjega predsednika ZDA Richarda Nixona, če jih prej ni odobril tudi sam ali takratni zunanji minister Henry Kissinger, piše irski novinar Anthony Summers v novi Nixonovi biografiji z naslovom Aroganca moči: Skrivnostni svet Richarda Nixona, odlomke iz katere navaja ameriški časnik Sunday's New York Times. Schleisinger naj bi se za takšen ukrep odločil zato, ker ga je skrbelo Nixonovo zdravje. Nekdanji predsednik naj bi namreč po pričevanju njegovih nekdanjih zdravnikov občasno trpel za hudimi depresijami, ki jih je zdravil z močnim zdravilom za duševne bolezni dilantin. Zdravilo mu je leta 1986 predpisal prijatelj Jack Dreyfus, ki je v pogovoru za ameriški časnik povedal, da je Nixonu takrat dvakrat izročil tisoč tablet omenjenega zdravila. To zdravilo pa ima lahko tudi resne stranske učinke, kot so spremembe duševnega zdravja, zmedenost in izguba spomina. Schleisinger je še povedal, da je ponosen na svojo vlogo pri ohranjanju integritete vojaških ukazov iz Bele hiše, ki so bili po njegovih trditvah v skladu z ameriško ustavo. Neizpolnjevanje vojaških ukazov Bele hiše med Nixonovim predsedovanjem med letoma 1969 in 1974 so potrdili tudi nedavno objavljeni tajni dokumenti iz takratnega obdobja. V njih Nixon piše, da je vse, kar je v zadnjih tednih vojne v Vietnamu naredil Pentagon, namerna sabotaža njegovih ukazov.

Bajuk danes na Poljskem

29. 08. 2000 00.00

Premier Andrej Bajuk se je na povabilo poljskega kolega Jerzyja Buzeka danes v Gdansku na Poljskem udeležil konference z naslovom Ideja Solidarnosti kot dejavnik oblikovanja politike 21. stoletja, so sporočili iz kabineta predsednika vlade. S konferenco se bodo spomnili ustanovitve poljskega sindikata Solidarnost pred dvajsetimi leti in njegovo vlogo pri odpravi komunističnega režima. Konferenca poteka v okviru izrednega srečanja predsednikov strank članic Evropske ljudske stranke. Konference se udeležujejo tudi predsedniki vlad Španije Jose Maria Aznar, Slovaške Mikulaš Dzurinda, Nizozemske Wim Kok, Bolgarije Ivan Kostov, Malte Eddie Fenech Adami in Maroka Abderrahman Youssoufi. Svojo udeležbo je pred dnevi potrdila tudi predsednica Evropskega parlamenta Nicole Fontaine.

Robbov vodnjak za steklom

28. 08. 2000 00.00

Na sestanku strokovne komisije za obnovo Robbovega vodnjaka in restavratorskega centra so strokovnjaki civilne pobude za ohranitev Robbovega vodnjaka predlagali izdelavo projekta ohranitve arhitekturnega dela vodnjaka na mestu samem, člani strokovne komisije pa so zagotovili, da bodo predlog natačno proučili in svojo odločitev čim prej sporočili, povedal član civilne pobude, arhitekt Janko Rožič. Udeleženci sestanka so se strinjali s predlogom strokovne komisije, da se do nadaljnjih odločitev v zvezi z vodnjakom odstrani gradbena ograja, ki je zdaj nameščena okrog vodnjaka, in namesti zaščitna steklena komora.

Rudar - Olimpija 0:2

28. 08. 2000 00.00

Nogometaši Olimpije so v včerajšnjem 6. krogu lige Si. Mobil v gosteh premagali Rudar z 2:0 (0:0).

Komorni zbor Ave zmagal v dveh kategorijah

27. 08. 2000 00.00

Komorni zbor Ave z dirigentom Andražem Hauptmanom je na mednarodnem zborovskem tekmovanju Felipe Vallesi, ki je v argentinski Mendozi potekalo od 24. do 27. avgusta, zmagal v dveh kategorijah. Zbor je bil najboljši v kategoriji ženskih in mešanih zborov, v kategoriji komornih skupin ni tekmoval, kategorija ljudskih pesmi in folklore pa je bila izvedena netekmovalno. Nastope zborov je ocenjevala mednarodna žirija, v kateri so bili po en predstavnik iz Argentine, Kube in Švedske.

Sestali se bodo delničarji Simobila

27. 08. 2000 00.00

Delničarji Simobila se bodo jutri na sedežu družbe v Ljubljani sestali na 9. skupščini. Odločali bodo o predlogu, ali je uprava tega operaterja mobilne telefonije dolžna omogočiti predvidenim kupcem popolno poslovno analizo družbe in jim predložiti na vpogled vse akte družbe, pogodbe in listine, na katere se akti družbe sklicujejo, pogodbe med družbo in tretjimi, ostale pogodbe v zvezi z družbo ter ostalo poslovno dokumentacijo in listine družbe. Kot je znano, je avstrijski operater mobilne telefonije Mobilkom delničarjem Simobila nedavno uradno posredoval svojo ponudbo za odkup delnic, ki jo je 22. julija letos del delničarjev tudi sprejel. Po neuradnih podatkih naj bi Mobilkom za delnico Simobila ponudil 4400 tolarjev oziroma tri- do štirikratnik sredstev, ki so jih delničarji vložili v Simobil. V sodni register je vpisanih 9,3 milijona Simobilovih delnic. Od teh je vsaka nominalno vredna 1000 tolarjev, celoten Simobil pa naj bi bil vreden 40,9 milijarde tolarjev. Če bi avstrijskemu Mobilkomu uspel nakup večinskega, predvidoma 53- odstotnega deleža Simobila v vrednosti približno 22 milijard tolarjev, bi bil to verjetno največji tuji prevzem v Sloveniji doslej. Simobil ima trenutno približno desetodstotni tržni delež in prek 70.000 uporabnikov. Delniška družba Simobil je bila ustanovljena decembra 1997, oktobra 1998 pa je s slovensko vlado podpisala koncesijsko pogodbo. Največji posamični delničar družbe je bila konec julija švedska Telia, ki je imela v lasti 29,3 odstotka delnic, po 17,5 odstotka sta imela pid Kmečka družba in Istrabenz, po 11,6 odstotka Iskratel in Intereuropa, Probanka in Medaljon sta bila lastnika vsak po pet odstotkov delnic, Telmont pa preostalih 2,4 odstotka. Simobil je lani ustvaril 2,3 milijarde prihodkov od prodaje in 1,8 milijarde tolarjev izgube, ki pa je predvsem posledica stroškov, potrebnih za zagon projekta, ter obsežnih investicij. Celotne naložbe družbe so ob koncu lanskega leta dosegla 12 milijard tolarjev.

Aboridžini v Postojnski jami

26. 08. 2000 00.00

V Postojnski jami se bo drevi ob 21. uri začel večer avstralske umetnosti aboridžinov. Devetčlanska skupina avstralskih staroselcev bo predstavila svojo tradicionalno glasbo in ceremonialni ples Corroboree (veliki nočni ples).

Kučan na sejmu v Gornji Radgoni

26. 08. 2000 00.00

Po ogledu kmetijsko-živilskega sejma je predsednik Kučan v Gornji Radgoni pripravil novinarsko konferenco, na kateri je spregovoril o sejmu in slovenskem kmetijstvu, odgovarjal pa tudi na vprašanja o Avnojskih sklepih in odnosih s Hrvaško. Radgonski sejem vidi predvsem v funkciji informacijsko-izobraževalnega središča, ki omogoča izmenjavo znanj, ki jih sodobna poljedelska in predelovalna stroka ima in ki lahko koristi slovenskemu kmetijstvu, da bi lažje zmoglo skok v prostor Evropske unije. Prepričan je, da bo slovensko kmetijstvo sposobno zdržati konkurenco v EU, vprašanje pa je, če je državna politika, in to ne samo kmetijska, dovolj pripravljena na to visoko postavljeno zahtevo.

Galatasaray osvojil evropski superpokal

26. 08. 2000 00.00

Turški Galatasaray je v Monte Carlu osvojil evropski superpokal. V 26. finalu tega tekmovanja so Turki z 2:1 (1:1, 0:1) po podaljšku z zlatim golom ugnali Real iz Madrida. Odločilni zadetek je v 103. minuti zabil Jardel, ki je v 41. minuti svojo ekipo z enajstmetrovke tudi povedel v vodstvo. Na 1:1 je pred okrog 18.000 gledalci na stadionu Louis drugi v 79. minuti prav tako z enajstmetrovke izenačil Raul. Galatasaray je zmagal v evropskem pokalu UEFA, Real pa je bil najboljši v ligi prvakov.

Simbolično rušenje zidu

26. 08. 2000 00.00

Pred prostori nekdanjega podjetja Mostovna, ki jih je mestna občina Nova Gorica namenila neinstitucionalni kulturi, je novogoriška mladina sinoči simbolično porušila zid na mestu dostopne poti. S tem so mladi izrazili svojo potrebo po prostorih za ustvarjanje in pozvali mestne oblasti, naj se po dveh letih obljub aktivneje vključijo v prenovo pridobljenega objekta.

Težave z olimpijsko baklo

25. 08. 2000 00.00

Avstralci imajo veliko težav z varovanjem olimpijske bakle. Na poti v Sydney jo je v Novem Južnem Walesu 17-letni mladenič skušal pogasiti kar z gasilskim aparatom. Napad se mu ni posrečil, za kar so poskrbeli tudi varuhi olimpijske svetinje. Drznega mladeniča so pridržali, bakla pa nadaljuje svojo pot proti olimpijskemu mestu.

Uspešni in ambiciozni Mercator

25. 08. 2000 00.00

Prvi mož Mercatorja Zoran Jankovič je na današnji novinarski konferenci povedal, da je poslovni sistem Mercator v prvem letošnjem polletju ustvaril za 43,4 milijarde tolarjev čistih prihodkov iz prodaje, kar je realno za 14,3 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Čisti dobiček se je v omenjenem obdobju zvišal za 539 milijonov tolarjev

Poharjeva potuje na OI

25. 08. 2000 00.00

Slovenija bo na olimpiadi imela prvič svojo predstavnico v badmintonu.

Prvi vesoljski turist končal preiskave

25. 08. 2000 00.00

Prvi vesoljski turist, ki bo za polet na rusko orbitalno znanstveno postajo Mir plačal 20 milijonov dolarjev, kalifornijski milijonar Dennis Tito (59), je po poročanju ruske tiskovne agencije Itar-Tass na medicinski komisiji uspešno opravil psihološke in telesne teste in začel vaditi za polet v vesolje.

83-letna Danka zapustila svoje premoženje šestim šimpanzom

24. 08. 2000 00.00

83-letna Danka, ki ni imela dedičev, je svoje premoženje v višini 500.0000 kron oziroma 67.115 evrov zapustila šestim šimpanzom iz živalskega vrta v Koebenhavnu, je pred kratkim za danski dnevnik Extra Bladet izjavil sodnik Christian Notlevsen iz mesta Ribe na zahodu države. Sodnik je pred dnevi v živalskem vrtu v skladu z zakonom šestim srečnim opicam - Jimmyju, Trunteju, Fifiju, Trineju, Grinniju in Gigiju - prebral oporoko. Kot je dejal sodnik, ponavadi ljudem ne dovolijo pisati tovrstnih oporok, v tem primeru pa je bila preminula gospa v popolnoma zdravem duševnem stanju in je imela dobre razloge, da je premoženje zapustila šimpanzom. Elsbeth Elfriede Christiansen je v oporoki namreč zapisala, da je pred časom vsak dan šimpanze obiskovala s svojo hčerko, ki je umrla za neozdravljivo boleznijo. Šimpanzom je premoženje zapustila zato, ker ni mogla pozabiti, kako so njeni hčerki polepšali zadnje mesece pred smrtjo. Živalski vrt se še ni odločil, kaj bo storil z denarjem, obstaja pa možnost, da bodo šimpanzom polepšali kletko in jim omogočili boljše življenjske pogoje.

Freemanova lahko slavi z aboriginsko zastavo

23. 08. 2000 00.00

V olimpijskem mestu je te dni v ospredju pozornosti odnos avstralske vlade do njihovih avtohtonih prebivalcev, aboriginov. Njihova najbolj znana predstavnica je šampijonka na 400 metrov, Cathy Freeman. Nedavno so ji avstralske oblasti v primeru uspeha prepovedale proslavljanje z aboriginsko zastavo. Seveda je ta odločitev razjezila mnoge zagovornike tega simpatičnega naroda. Svojo napako so Avstralci kmalu spoznali in danes svojo nesmiselno prepoved tudi preklicali.

Generalni sekretar OPEC-a v Sloveniji

23. 08. 2000 00.00

V Sloveniji se že od včeraj mudi generalni sekretar OPEC-a, združenja največjih proizvajalk nafte in organizacije, ki nadzoruje cene nafte. Rilwanuja Lukmana sta včeraj sprejela zunanji in gospodarski minister, danes pa se je z gostom srečal tudi predsednik vlade Andrej Bajuk. Lukman je v pogovoru s slovenskim premierom opisal gibanje cen nafte na mednarodnem trgu, premier pa mu je predstavil gibanje cen naftnih derivatov v

Spor zaradi gradnje kozmodroma

22. 08. 2000 00.00

Ameriška družba Beal Aerospace Technologies namerava v pokrajini Essequibo, ki jo imata za svojo tako Gvajana kot Venezuela, zgraditi vesoljsko izstrelišče. Obmejni spor o lastništvu ozemlja je nastal že davno, toda območje je slabo naseljeno in zato hujših nesoglasij doslej ni povzročalo. Odločitev ameriške družbe, ki je z vlado Gvajane podpisala sporazum o nameravani graditvi izstrelitvene ploščadi, je spor zaostrila.

Gledališču Zapik nagrada v Mostarju

22. 08. 2000 00.00

Na 21. mednarodnem festivalu avtorske poetike Dnevi gledališča mladih v Mostarju je ljubljansko gledališče Zapik dobilo eno od štirih enakovrednih nagrad - Mravac. Nagrajena predstava Miška kaško kuhala je prstna igra, namenjena najmlajšim. Na festivalu, ki je potekal od 17. do 21. avgusta, so sodelovale skupine iz Jugoslavije, Hrvaške, Slovenije ter Bosne in Hercegovine. Skupaj so na festivalu podelili štiri nagrade, in sicer za različne elemente predstav in igralske dosežke. Nagrajeni so bili še dramski studio Tirena iz Zagreba, Gledališče Omen iz Beograda in Istrsko narodno gledališče iz Pulja.

V prihodnje manj ministrstev?

22. 08. 2000 00.00

Danes je v vladno proceduro prispela novela zakona o vladi, ki bi zmanjšala število ministrstev, obenem pa poenostavila volitve predsednika vlade in ministrov. V četrtek bo novelo zakona obravnavala še vlada in če ga bo potrdila, bo že septembra na dnevnem redu državnega zbora.

Vojska ponovno na ulicah Belfasta

22. 08. 2000 00.00

Po hudih spopadih med paravojaškimi skupinami protestantskih lojalistov, v katerih sta bila ubita dva moška, po ulicah Belfasta spet patruljira britanska vojska. Glede na nasilne dogodke minuli vikend in po umoru dveh ljudi je pomočnik glavnega inšpektorja za Ulster Bill Stewart zahteval pomoč vojske. Dejal je, da so napetosti hude, vendar verjame, da bo povratek vojske na ulice le kratkotrajen. Vlada v Londonu se je za to odločila potem, ko so se pripadniki dveh skrajnih protestantskih skupin obstreljevali in podtaknili ogenj v prostorih, kjer ima vsaka od skupin svoj sedež. Britanski minister za Severno Irsko Peter Mandelson je nocoj izrazil upanje, da se bo čimprej lahko srečal s protestantskimi voditelji. Britanska vojska je zmanjšala svojo prisotnost po mirovni pogodbi leta 1998, zadnjič pa so posredovali v začetku minulega meseca, ko so posredovali v spopadih med protestanti in katoliškimi republikanci v Portadownu. Stewart je dejal, da so bile oblasti prisiljene v to dejanje po ponedeljkovem umoru dveh ljudi.

Prva glavna vloga Famke Janssen

22. 08. 2000 00.00

Nizozemska igralka in nekdanja manekenka Famke Janssen ni samo lepa, ampak tudi pametna in razgledana. Janssenova, ki je igrala tudi v filmu X-Men in v filmu o Jamesu Bondu Goldeneye, tekoče govori štiri jezike. Igralka je v Amsterdamu študirala ekonomijo, na ameriški univerzi Columbia pa književnost. 36-letna lepotica je sicer na filmskem platnu igrala zlasti privlačne in prestrašene ženske, kar po njenih besedah ni dobro za njeno duševnost in kariero. Zanjo ni izziv, če igraš zgolj vloge lepih deklet in pomočnic, zato je kariera lahko zelo kratka, saj je z igralko konec v trenutku, ko začne lepota izginjati. "Vse, kar moraš narediti na filmu, je, da si lep in da tam stojiš, zaradi tega pa nisem prišla k filmu," pravi Janssenova, ki je svojo prvo glavno vlogo odigrala v prihajajočem filmu Love and Sex (Ljubezen in seks).

Prostitutke pobegnile čez mejo

22. 08. 2000 00.00

Nekaj sto nigerijskih prostitutk je čez noč pobegnilo v sosednji Niger, potem ko so v Nigeriji uvedli islamsko šeriatsko pravo, ki temelji na koranu. Prostitutke so se za beg odločile iz strahu pred morebitnim maščevanjem, ko so se v treh zveznih državah Zamfari, Kani in Katsini na severu Nigerije odločili za stroge šeriatske zakone. Župan obmejnega mesta na jugu Nigra je zaskrbljen, saj bi številne prostitutke v mestu lahko nadaljevale svojo dejavnost, zato je že razglasil, da so prostitutke tveganje, nevarno za zdravje.

Kuerten na vrhu

21. 08. 2000 00.00

Brazilski teniški igralcec Gustavo Kuerten je v Indianapolisu dosegel svojo prvo poklicno zmago na trdi podlagi. Zmagovalec letošnjega odprtega prvenstva Francije je v dvoboju proti Rusu Maratu Safinu potrdil, da je igralec, ki sodi na sam vrh računalniške lestvice. Tudi finalni dvoboj v ameriškem glavnem mestu Washingtonu, kjer je Španec Alex Corretja premagal Američana Andreja Agassija s 6:2 in 6:3, ima v letošnji sezoni poseben pomen. Prvič v letošnji sezoni sta se namreč na turnirjih ATP pomerila prvi in drugi nosilec. Finalno srečanje ženskega turnirja WTA v Montrealu je dobila Švicarka Martina Hingis, ki je premagala Američanko Sereno Williams. V prvem nizu je Američanka "zavezala kravato"

Civilna pobuda vztraja

21. 08. 2000 00.00

Predstavnike civilne pobude za ohranitev Robbovega vodnjaka, arhitekta Janka Rožiča in Iro Zorka, ter zelenega ombudsmana pri Zelenih Slovenije Miho Jazbinška je danes sprejel minister za kulturo Rudi Šeligo. Predstavniki so ministru izročili peticijo z zahtevami, da se načrtovana premestitev Robbovega vodnjaka ustavi, da se projekt javno razgrne in da se strokovno preverijo izhodišča projekta. Minister je menil, da nekateri od njihovih argumentov "imajo svojo težo," ter predlagal, da jih predstavnika pobude predstavita in utemeljita na seji strokovne komisije za Robbov vodnjak, ki se bo znova sestala v sredo, 23. avgusta popoldne. Predstavniki civilne pobude bodo jutri mestnim oblastem predali peticijo z zahtevami, povezanimi z omenjenim ljubljanskim spomenikom, ki jo je doslej podpisalo več kot 2500 posameznikov. Na pobudo podžupana Mestne občine Ljubljana Antona Colariča se bodo udeležili tudi pogovora z njim in mu predstavili svoja stališča in predloge. Sestanek je na željo podžupana zaprt za novinarje, predstavniki civilne pobude pa bodo o dogovorih s srečanja spregovorili novinarjem ob 16. uri, na stopnicah Mestne hiše, je sporočil Janko Rožič v imenu civilne pobude za ohranitev Robbovega vodnjaka in zelenega ombudsmana pri Zelenih Slovenije. Predstavniki civilne pobude za ohranitev Robbovega vodnjaka in zeleni ombudsman so že v petek v ostrem odprtem pismu, naslovljenem na županjo Viktorijo Potočnik opozorili na njeno "uradno, javno in osebno" neodzivnost na predloge civilne pobude in se pritožili, da županji po uradni poti ne morejo vročiti peticije s svojimi zahtevami in zbranih podpisov podpore

Malček "popival" s svojo babico

20. 08. 2000 00.00

Babica iz poljskega mesta Katovice je skupaj s svojim 20 mesecev starim vnukom Arturjem popivala, dokler malček ni izgubil zavesti, je pisal poljski tabloid Super express. Ko je po malčka prišla njegova mama, ki je bila na neki rojstnodnevni zabavi, je bila zgrožena, ker je njen sin ležal na tleh. Za časopis je povedala, da ga je nameravala položiti v posteljico, ko je opazila, da je nezavesten in da smrdi po alkoholu. Otroka so prepeljali v bolnišnico, kjer so ugotovili, da stopnja alkohola v njegovi krvi zanaša 2,8 promila. Babica je imela v krvi le nekaj manj alkohola kot malček, in sicer 2,6 promila.