teden pisanja

Sprememba tik pred zdajci: za opravičilo ne bo treba plačati
21. 03. 2025 17.14
Prihodnji teden se bo začelo nacionalno preverjanje znanja (NPZ), ki je po novem obvezno za učence 3., 6. in 9. razredov, dosežek devetošolcev pa bo lahko vplival na vpis v srednje šole. Zaradi slednjega je letos na šolah več pritiskov staršev in stisk učencev, je pojasnila ravnateljica Mojca Mihelič. Za neudeležbo na NPZ bo potrebno opravičilo, so si pa na Združenju za pediatrijo tik pred zdajci premislili: za zdravniško nebo treba plačati.

Muskova bivša ob zdravstveni krizi njunega otroka: Javi se, Elon
21. 02. 2025 08.19
Nekdanja partnerica Elona Muska je očeta svojih otrok na družbenem omrežju pozvala k odzivnosti. Grimes, s katero ima milijarder tri otroke, je zapisala, da gre za zdravstveno zadevo, ki zahteva takojšnjo pozornost. Pevka je med drugim, v zdaj že izbrisanih objavah, prav tako sporočila, da ji je žal da mora to početi javno in priznala, da nikakor ne more dobiti njegove pozornosti.

'Pri iskanju rešitev za podnebno krizo ne smemo popuščati populizmu'
30. 09. 2024 17.59
Tudi Slovenija ni imuna na vplive podnebnih sprememb, ki se pri nas kažejo kot vse pogostejše poplave, ekstremne suše in gozdni požari. "Pretekla leta so me utrdila v prepričanju, da so potrebni dogovori in ukrepanje zdaj," je zato v uvodu četrtega predsedničinega foruma poudarila Nataša Pirc Musar. Na Brdu pri Kranju so tokrat razpravljali o pravici do zdravega življenjskega okolja. V ospredju so bile podnebne spremembe, voda, zrak in ohranjanje biotske raznovrstnosti, pa tudi izzivi zelenega prehoda.

Že vsak deseti učenec ima odločbo, tudi zaradi čustveno-vedenjskih motenj
18. 04. 2024 06.00
Število otrok s posebnimi potrebami se že nekaj let povečuje, takšnih je v populaciji učencev že 10 odstotkov, največ zaradi govorno-jezikovnih motenj in dolgotrajnih bolezni. Zaskrbljujoče pa je, da se v zadnjem času povečuje tudi število odločb zaradi čustveno-vedenjskih motenj. Tesnobnost in impulzivnost, anksioznost, depresija so med drugim tudi posledica šolanja na daljavo, ugotavljajo strokovnjaki. Pa je res kriva le pandemija ali morda tudi slog življenja in spremenjene družbene vrednote? Je prav, da zaradi otroka, ki ima izbruhe jeze, trpi ves razred? Je imeti odločbo danes bonus?

Sin, ki je počasi izgubljal mamo in ji ni uspel pomagati
24. 02. 2024 13.57
Veliko prezgodaj je izgubil preveč ljubljenih oseb. Svoje izkušnje odraščanja z mamo, ki se je borila z rakom, odvisnostjo od cigaret in alkohola ter depresijo, je prelil na papir in tako uresničil svoje otroške sanje. "Ko sem dobil knjigo v tiskanem izvodu, sem hitro stekel do očeta v bližnjo kavarno. Jaz sem mu dal svoj knjižni prvenec, on pa meni izvide pregleda, kjer so ugotovili, da ima pljučnega raka. Res ne vem, kakšne zgodbe piše to življenje, a sem presrečen, da je bil ob meni med pisanjem, jo prebral in videl lepo prihodnost," pripoveduje Žiga Kastelic.

Kako bodo praznike preživeli naši poslanci?
24. 12. 2023 19.48
Doma, brez obveznosti, pa bodo med prazniki tudi poslanci. Državnozborskih opravil namreč do 9. januarja ni. Proste dni bo večina izkoristila za druženje z najbližjimi, izlete, branje, filme – za kar, kot pravijo, čez leto težko najdejo čas. Kdo se bo sproščal v savni, kdo se bo lotil pisanja knjige in katero vprašanje je nekaterim povzročilo težave?

Estonka na kolesu postavila rekord in zbirala denar za gluhe
05. 11. 2023 20.30
Gluhost je nevidna invalidnost in težave se pogosto pokažejo šele, ko se začne komunikacija. Pogosto ljudje ne vedo, kako se odzvati, ko ugotovijo, da imajo pred seboj gluhega človeka. O teh in drugih težavah gluhih ljudi je v zadnjih tednih ozaveščala Jelena. In to na prav poseben način – z dostavljanjem hrane na dom. Pri tem pa je postavila svojevrsten rekord, saj je postala prva dostavljavka, ki je hrano dostavljala kar v 22 krajih po Sloveniji. Cilj pa je bil zbrati čim več denarja za dobrodelne namene.

Kdo je valižanski kantavtor Ren, ki je po letih garanja postal spletna senzacija?
31. 10. 2023 10.59
Valižanski glasbenik Ren nima velike založbe, ki bi ga podpirala, niti velike ekipe ljudi, ki bi promovirala to, kar počne, vendar je privabil milijone ljudi, da so si ogledali njegove glasbene videoposnetke, zahvaljujoč ustnemu izročilu in čisti kakovosti njegovega pisanja pesmi.

Billie Eilish o novi pesmi za film Barbie: Res sem pisala o sebi
16. 07. 2023 07.00
Billie Eillish je za film Barbie napisala novo pesem What I Was Made For? Pesem je nastala v njeni lastni režiji ob pomoči brata Finneasa, glasbenega producenta in tekstopisca. "Po obdobju pesniške blokade je bila to prva stvar, ki sem jo napisala v minuti," je ponsno dejala v intervjuju za ameriške medije. Film jo je močno navdihnil in ugotovila je, da pesem pravzaprav govori o njej.

'Dan za razmislek o tem, kako z lepo besedo nekomu polepšati trenutek'
08. 06. 2023 07.59
Današnji dan je posvečen Primožu Trubarju. Za spominski dan utemeljitelja knjižne slovenščine in pobudnika oblikovanja zavesti o enotnosti slovenskega kulturnega, jezikovnega in političnega prostora je bil izbran njegov domnevni rojstni datum.

'Nisem podpisal pisma o zaustavitvi razvoja umetne inteligence'
22. 04. 2023 07.00
Prvič se je človeštvo množično z umetno inteligenco srečalo na družbenih omrežjih. Svet jih je sprejel z odprtimi rokami, saj so njihovi ustvarjalci obljubljali večjo povezanost s podobno mislečimi, s prijatelji, da bodo ljudje dobili glas. Ko so upravljanje Facebooka, Twitterja in podobnih prevzeli algoritmi, so se obljube razblinile v prah. Danes je človeštvo zaradi vpliva omrežij bolj razdvojeno, bolj odvisno od naprav, bolj osamljeno, s slabšim duševnim zdravjem in prežeto s poplavo lažnih novic. Podoben "napredek" obljubljajo tudi orodja umetne inteligence, toda ali smo sposobni ne ponoviti napake iz preteklosti?

Žiga X Gombač: Otroška literatura se mi je vedno zdela nekaj najbolj intimnega
12. 03. 2023 07.00
Pred dnevi je izšla nova knjiga Žige X Gombača, pisatelja mladinske in otroške literature ter medijskega ustvarjalca, ki je bila povod za pogovor o pisateljevanju, stripih in seveda Cukrarni, katere zgodbo knjiga pripoveduje. Curkarna. Zgodba slovenske pesniške duše, kot je naslov stripa, je nastajala približno osem mesecev, nam je zaupal pisatelj, ki je združil moči z ilustratorjem Jako Vukotičem in založbo Škrateljc, pri kateri je strip tudi izšel. Zgodba govori o štirih pesniških dušah, ki so se v 19. stoletju zbrale v zgradbi Cukrarna v Ljubljani in nevede ustvarile novo umetniško smer, ki jo danes poznamo kot moderno.

Ukrajina: Rusija izvaja največjo prisilno deportacijo otrok v sodobni zgodovini
27. 02. 2023 15.34
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je vrhovnega vojaškega poveljnika Eduarda Moskaljova razrešil dolžnosti, razloga za to pa ni navedel. Ukrajinski minister za zunanje zadeve Dmitro Kuleba pa je medtem Rusijo obtožil "genocidnega zločina". Ponoči so prebivalce Ukrajine znova prebudile sirene za zračni napad, ki so v Kijevu odzvanjale več kot pet ur. V jutranjih urah naj bi Ukrajini uspelo uničiti 11 brezpilotnih letal iranske izdelave, je pa ruski napad na zahodno mesto Hmelnicki terjal dve življenji.

Njegov svet zajela tema, novo luč našel v branju
04. 01. 2023 20.23
Goran Glaser je 61-letni Mariborčan, ki kljub popolni slepoti živi polno in aktivno življenje. Rodil se je zdrav, videč deček, oslepel je pri 11 letih. "Na očesu se je pojavila podoba črnega metulja, slika se je hitro pričela širiti, vid je zameglilo," se spominja poti v temo. Sledili so šok, zmeda, številna vprašanja. Nov svet se mu je odprl, ko je v dar dobil prvi abecednik v Braillovi pisavi. Brati se jo je naučil v zgolj dveh dneh. Danes piše na računalnik z običajno tipkovnico, o svojem življenju je napisal celo knjigo. Ob svetovnem dnevu brajice pa poudarja njen pomen za življenje.

Izpoved mlade zdravnice: Dihaj, saj boš preživela še ta službeni dan
04. 12. 2022 07.00
Mladi zdravniki Slovenije so objavili pismo sobne zdravnice v zdravstvenem domu, ki je bila po dveh tednih uvajanja, ko so vse specialistke v dotičnem zdravstvenem domu dale odpoved ali odšle na bolniško, vržena v ambulanto družinske medicine. Kot pravijo, tam vladajo kaotične razmere, prehude tudi za izkušene specialiste. "Ideje o reševanju primarnega zdravstva s prisilnim delom najmlajših zdravnikov v ambulantah družinske medicine, ki so se v zadnjih dneh pojavile v javnosti, so nevarne in nesprejemljive tako za paciente kot za mlade zdravnike," opozarjajo.

'Ni problem, če beremo digitalno, težavno postane, ko ne beremo več dolgih besedil'
22. 11. 2022 07.00
Kdaj ste nazadnje prebrali knjigo v klasični tiskani obliki? Strokovnjaki za slovenski jezik ugotavljajo, da upada predvsem branje daljših besedil. Potapljanje v besede v tiskanem mediju ima specifične prednosti pred branjem z zaslonov, a je digitalno branje na drugi strani bolj priročno. Strokovnjaki se na koncu strinjajo, da je vsako branje kakovostnih beril dobrodošlo, saj je koristno na več ravneh. Med drugim omogoča, da se vživljamo v različne svetove, pripomore k boljšemu počutju, poznavanju tujih kultur, večji kreativnosti. Kakšne so razlike med branjem digitalnih in tiskanih besedil, katera razumemo bolje?

Pred izidom nova knjiga Boba Dylana
19. 10. 2022 09.59
Oboževalci Boba Dylana so prejšnji teden dobili vpogled v njegovo novo knjigo The Philosophy of Modern Song (Filozofija sodobne pesmi), ki bo po napovedih izšla 8. novembra. Folk rock legenda in dobitnik Nobelove nagrade za literaturo bo po letu 2004, ko je objavil Zapiske, tako izdal zbirko esejev, v kateri raziskuje moč pisanja pesmi.

Mushuplanners – pametni še vedno pišejo ... pa ne v telefon
07. 09. 2022 06.00
Vsako novo šolsko leto je nova priložnost za nove začetke in doseganje novih ciljev. Pri tem si lahko pomagate s staromodnim načinom pisanja s pisalom na kos papirja. Če želite ob načrtovanju novih izzivov ostati v trendu pa predlagamo, da izberete moden in šik šolski planer Mushuplanners.

'Kemoterapija te povsem dotolče, a ti hkrati reši življenje'
04. 09. 2022 09.04
V Sloveniji vsako leto za rakom dojk v povprečju zboli okoli 1400 oseb, nekaj več kot 400 jih umre. V tej prvi statistiki sva se žal znašli tudi z novinarko Katarino Keček, doživeli ves ta "pekel" v zahtevnem procesu zdravljenja, se borili s hudimi stranskimi učinki zdravil, izgubili lase, bili bitko s kemoterapijami, tako kot vsi pacienti, ki jih doleti diagnoza z imenom rak. Stiske, ki jih doživljamo v času zdravljenja, lahko razumejo samo tisti, ki so to doživeli, nihče drug, se strinjava s Katarino. "Prvi mesec po diagnozi je bil katastrofa, padla sem v depresijo, več kot sem brala o raku, bolj me je bilo strah. Prepričana sem bila, da bom kmalu umrla. Celo hišo sem že začela pospravljati in dajati svoje stvari drugim ljudem, češ, saj tega ne bom več rabila," pripoveduje moja sogovornica, ki je bila skoraj 20 let tudi moja sodelavka na Pop Tv.

Biografije – zgodbe, ki zarežejo
17. 04. 2022 07.00
Biografije kot kolaži trenutkov, stkani drobci spominov, izjemne življenjske pripovedi, zrcala neke osebe, a tudi časa – v tujini so že nekaj časa najbolj prodajana literatura. Kako pa je pri nas? Kdaj je čas za biografijo? Kaj pomenijo pripovedovalcem? Gredo pri razkrivanju svoje zgodbe in spominov do konca, so povsem iskreni? Boris Cavazza, Milena Zupančič, Ivo Daneu, Peter Vilfan, Goran Dragič, Peter Čeferin, Zoran Predin … To je le nekaj znanih Slovencev, ki imajo svoje biografije.

'Ničesar v življenju ne obžalujem. Za vse, kar sem napačnega storil, sem plačal'
05. 03. 2022 09.11
Iz uporniškega mladeniča se je izoblikoval v spoštovanega odvetnika, iz razgrajača, ki je popival in noči prebedel za rešetkami, v abstinenta, ki v usta 40 let ni dal niti bonbona z likerjem. Že 18 let hodi v isti fitnes, obiskal je več kot sto držav in zrl v oči morilcem, a se kljub temu ni nikoli bal za svoje življenje. Ker velja za odvetnika, ki za svojega klienta stori vse, kar more in kar mu dopušča zakonodaja, so ga označili za neetičnega, nespodobnega, mafijskega. Primer Perić, ki mu je posvetil tretjino svoje kariere, ga še vedno preganja.

Pisanje na roke pozitivno vpliva na miselne funkcije, učenje in pomnenje
18. 01. 2022 20.17
Minil je čas pisanja novoletnih voščilnic, ki jih običajno pišemo na roko. V času računalnikov in sodobnih telefonov to počnemo zelo redko. Kdaj ste nazadnje napisali nekaj stavkov na roke? Ta teden vas pozivajo, da to spremenite. Je namreč teden pisanja na roke, ki ga spodbujajo posebej v šolah. Pa tudi znanost pravi, da bi veliko izgubili, če bi pozabili na klasično pisanje.

'Pot do večjega razumevanja in manjše stigmatiziranosti duševnih težav je še dolga'
28. 11. 2021 15.39
Stigma, miti in napačne predstave, povezane z duševnimi motnjami ali duševnimi težavami, na splošno negativno vplivajo na vsakdanje življenje ljudi, ki imajo težave z duševnim zdravjem, kar lahko privede do diskriminacije in zanikanja celo najosnovnejših človekovih pravic. Zato so si strokovnjaki enotni, da je treba o težavah spregovoriti na glas. Tako se izobraževanje o duševnem zdravju začne že v osnovni šoli in nadaljuje vse življenje. Pomembno je, da se vsak zaveda, da obstajajo poti in načini, čeprav jih mnogi v nekem trenutku morda ne vidijo. Ključno je, da se obrnemo po pomoč, pa naj bo to prijatelj, sorodnik ali strokovnjak.

Nobelova nagrada za literaturo Abdulrazaku Gurnahu
07. 10. 2021 13.25
Letošnja Nobelova nagrada za literaturo gre v roke romanopiscu Abdulrazaku Gurnahu, ki se je rodil na Zanzibarju, ustvarja pa v Veliki Britaniji, je sporočil Nobelov odbor v Stockholmu. Nagrado je sprejel "za brezkomprimisen in sočuten vdor v učinke kolonializma in usodo beguncev, ki so se znašli v prepadu med kulturami in celinami".

Vandali iznakazili pročelja stavb v Kopru
18. 05. 2021 16.12
Prejšnji teden so vandali znova porisali več stavb v Kopru, med drugim tudi stavbe, ki so del kulturne dediščine mesta. Večinoma gre za grafite s politično in družbenokritično vsebino, vsakršno obliko vandalizma pa na občini ostro obsojajo in so že podali predlog za kazenski pregon.

Cepljenje maturantov priporočila državna komisija, posvetovalna skupina je bila proti
16. 04. 2021 10.48
Prednostno cepljenje maturantov je že konec marca vladi priporočila Državna komisija za splošno maturo, ki je opozorila na škodljive posledice za dijake, ki se ne bi mogli udeležiti spomladanskega roka mature zaradi okužbe ali karantene. Po drugi strani je posvetovalna skupina za cepljenje tej odločitvi nasprotovala, njeni člani opozarjajo, da gre za politično odločitev.

'Ne primerjam se z domačimi raperji, počasi pa tudi z ameriškimi ne več'
15. 04. 2021 11.15
Pri petnajstih je ogreval občinstvo za eno najprodornejših skupin v zgodovini hiphopa, Public Enemy, pri sedemnajstih je njegova skladba Dost vas mam, ki jo izvaja z Anžetom Kacafuro, pristala v hollywoodskem filmu Birthday Girl z Nicole Kidman v glavni vlogi, pri šestindvajsetih pa je izdal prvi slovenski dvojni rap album Memento mori. Vladimir Kosović 'Doša' je brez dvoma ime, brez omembe katerega ne gre, ko govorimo o slovenskem hiphopu.

Zajc: Na gostince nismo pozabili, v pripravi je nov interventni zakon
12. 04. 2021 14.03
Nismo pozabili na zaposlene v gostinstvu in turizmu, trdijo na gospodarskem ministrstvu. "V pripravi je nov interventi zakon, upam, da ga bo vlada potrdila že do konca tega meseca," je v izjavi za javnost dejal njihov državni sekretar Simon Zajc. Gostinci so sicer razočarani nad novimi ukrepi. Vlada spet ni uslišala njihovih pozivov k odprtju gostinskih lokalov, ki so zaprti v vseh treh valovih. Strokovna skupina je naposled sklenila, da se odpiranje teras gostinskih lokalov premakne iz rumene faze v oranžno, vlada pa naj bi po besedah Zajca o tem odločala še ta teden.

V ponedeljek testiranje zaposlenih, s torkom nadaljevanje pouka
28. 01. 2021 06.36
Šole v zasavski in obalno-kraški regiji, ki sta počrneli, so že dobile okrožnico ministrstva o tem, da s ponedeljkom prehajajo na pouk na daljavo. V ostalih rdečih regijah pouk prve triletke poteka še naprej v šoli, je potrdila ministrica Simona Kustec. Medtem bi po besedah vladne govorke za covid-19 Maje Bratuša koroška regija lahko že bila v oranžni fazi, a zaradi situacije na državni ravni tam dodatnega sproščanja ukrepov še ni. Od sobote bo v trgovinah spet dovoljena prodaja nogavic in perila.

Kaj je učinkovito krizno komuniciranje in zakaj pri nas ljudje ostajajo brez (jasnih) odgovorov?
14. 10. 2020 14.19
Ljudje že od marca, ko so pri nas potrdili prvi primer okužbe z novim koronavirusom in hitro po tem razglasili epidemijo, želijo in potrebujejo informacije. Jasne informacije, kaj se dogaja in predvsem kaj se bo zgodilo. Seveda je bilo nejasnosti veliko, saj smo se vsi, tako vlada kot mi, državljani, spopadali s popolnoma novimi razmerami. Stvari so se spreminjale hitro, iz dneva v dan, včasih iz ure v uro. Ker smo bili (in smo) v krizi, je nastopil čas za krizno komuniciranje.