temperaturne spremembe

Zakaj je kovinska omara idealna oprema za pisarno?

14. 05. 2025 12.24

Kovinska omara: Trpežna in funkcionalna izbira za sodobne pisarne

Leto zaskrbljujočih rekordov: prebili neslavno mejo, pri nas za kar pol stopinje topleje

18. 01. 2025 06.00

Že deseto leto zapored lahko znova ponovimo, da je za nami najtoplejše zabeleženo leto. Za nami je globalno leto vremenskih presežkov, rekordov tako na regionalni kot na globalni ravni, leto 2024 opisujejo klimatologi. Prvič smo prebili neslavno mejo 1,5 stopinje Celzija nad predindustrijsko dobo in s takšnim tempom se bomo do leta 2050 že približali naslednjemu mejniku dveh stopinj Celzija, svarijo klimatologi. Povprečna temperatura zraka je na ravni države znašala okoli 11,3 stopinje, kar je pol stopinje več kot leto prej. Za lažjo predstavo, kaj to pomeni, pa ponazoritev: kraji na 500 metrih so imeli letos podobne temperaturne razmere kot lansko leto kraji na 400 metrih nadmorske višine.

Hitre temperaturne spremembe: pridih zime, nato izrazita odjuga

16. 11. 2024 10.36

Druga polovica novembra bo vremensko precej bolj pestra od prve. Čakajo nas hitre temperaturne spremembe, po več kot treh tednih nas bodo zajele padavine.

Pogovori na podnebni konferenci zastali, še preden so se zares začeli

11. 11. 2024 14.22

V azerbajdžanski prestolnici Baku se je začela podnebna konferenca COP29, a pogovori so zastali že prvi dan. Udeleženci se namreč kljub uvodnim pozivom k sodelovanju ne strinjajo glede dnevnega reda konference. Dokler ta ni potrjen, pa pogajalske skupine ne morejo začeti dela. Na začetku so sicer Združeni narodi opozorili, da so cilji pariškega podnebnega sporazuma zelo ogroženi in da bo letošnje leto podrlo nove temperaturne rekorde.

Značilnosti cementnih lepil: potrebna večja jasnost in preglednost

22. 07. 2024 00.15

So ženske res bolj občutljive na mraz kot moški?

21. 07. 2024 18.43

Temperature so vsak dan višje, v pisarnah pa mnogi še vedno sedijo oblečeni v dolge majice, jakne in tudi puloverje. Zakaj? Preveč klimatizirani prostori so spodbudili "žensko zimo", ki je nadomestila poletno vročino. In prav ženske so tiste, ki jih večkrat vidimo oblečene v dolge rokave, ker naj bi jim bilo, po ugotovitvah nekaterih strokovnjakov, najbolj udobno pri višji temperaturi.

April že enajsti zaporedni mesec z rekordno visokimi temperaturami

08. 05. 2024 09.46

Letošnji april je bil enajsti mesec zapored, ko so podnebni znanstveniki zabeležili rekordno visoke temperature, ter prvi april v zgodovini z globalno povprečno temperaturo nad 15 stopinjami Celzija, so pokazali podatki službe EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus.

Vremensko razgiban teden: sprva otoplitev, nato ohladitev in sneg

15. 01. 2024 14.24

Pred nami je vremensko razgiban teden, ki ga bodo zaznamovale hitre temperaturne spremembe. V četrtek se lahko na vzhodu države ogreje tudi do 15 stopinj Celzija, a že v petek se bo ohladilo in meja sneženja se bo marsikje spustila do nižin.

Letošnji oktober najtoplejši v zgodovini meritev

08. 11. 2023 09.52

Letošnji oktober je bil najtoplejši v zgodovini meritev, je objavila služba EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus (C3S). Ob tem je ocenila, da bo tudi letošnje leto verjetno najtoplejše v zgodovini, saj je najtoplejši oktober sledil najtoplejšemu septembru in poletju z rekordnimi temperaturami v številnih državah.

Rekordi, ki jih poganjajo podnebne spremembe

25. 07. 2023 19.00

Ekstremne temperature so zajele velike dele severne poloble. Čeprav so tovrstni pojavi za poleti običajni, je neobičajna njihova trdoživost. Nad Južno Evropo, ZDA in Kitajsko vztrajajo tako imenovane toplotne kupole, suha in vroča območja visokega zračnega tlaka. Temperaturne rekorde v Sredozemlju pa spremljajo tudi nevarni vremenski ekstremi, ki so najbolj izraziti ravno na območju Severne Italije, Avstrije in Slovenije.

Vroče poletje in drugi ekstremi(zmi)

15. 07. 2023 07.00

Te dni preživljam dopustniško. A ne brezskrbno. Spremljam vedno nove, žal nič kaj športne – ampak temperaturne – rekorde. Ko si že zaželim vsaj rahle ohladitve, me do kosti zmrazi ob fotografijah, ki že od jutra polnijo vsa možna družbena omrežja – podrta drevesa, zaliti domovi, odkrite strehe, uničen pridelek ... Dan prej že za trenutek slavim neko zmago narave, a me realnost takoj spomni, da smo do zmage še kako daleč. Minuli teden zasledim izjavo, kako bo za predsednika vlade to najbolj vroče poletje do sedaj. Pa ne samo zanj. In (žal?) ne samo politično. In če morda odstopitev zdravstvenega ministra upravičeno dviguje politično temperaturo in polni strani medijev, imamo na drugi strani probleme, ki ravno tako potrebujejo nujno (medicinsko) pomoč. Začnimo s planetom.

Segrevanje ozračja bo povzročilo obsežne izbruhe škodljivcev

25. 06. 2023 12.38

Podnebne spremembe, ki so tudi plod človeških rok, bodo povzročile kaos v svetu žuželk, ugotavlja nova raziskava. Temperaturne spremembe namreč spreminjajo njihove življenjske navade, kar bo povzročilo obsežne izbruhe škodljivcev.

Kakšno vreme nam prinaša koledarska pomlad?

20. 03. 2023 08.25

Z enakonočjem se bomo tudi uradno poslovili od zime, začenja se namreč koledarska pomlad. Pomladne temperature nas ob popoldnevih sicer spremljajo že kar nekaj časa in nič drugače ne bo v tem tednu. Najtoplejši zrak se bo nad nami zadrževal sredi tedna, ko bodo temperature marsikje presegle 20 stopinj Celzija. A kot je za pomlad značilno, se lahko zračne mase hitro zamenjajo, tako lahko tudi zima še zamahne z repom. Kako kaže letos?

ANIMACIJA: Hladna fronta prinaša padavine in močan veter

14. 03. 2023 19.56

Od zahoda nas je zajela hladna fronta, kar nam prinaša pestro vremensko dogajanje. Spremembo vremena naznanja okrepljen jugozahodni veter, s katerim k nam doteka za ta del leta zelo topel zrak. V Črnomlju so že ob sedmi uri zjutraj izmerili 14 stopinj, popoldne pa se je ogrelo do okoli 20 stopinj Celzija. Zelo toplemu torku bosta sledila občutno hladnejša sreda in četrtek, potem pa bodo temperature spet začele strmo naraščati.

Copernicus: Lansko poletje je bilo najtoplejše doslej

11. 01. 2023 07.00

Leto 2022 je bilo v Evropi drugo najtoplejše doslej, poletje leta 2022 pa najbolj vroče v Evropi, kažejo podatki, ki jih je objavila Služba Evropske unije za podnebne spremembe Copernicus, ki jo vodi ECMWF. Vztrajno nizka raven padavin v Evropi je v kombinaciji z visokimi temperaturami in drugimi dejavniki privedla do obsežnih sušnih razmer. Ob tem so evropski raziskovalci izrazili zaskrbljenost nad tem, da se Evropa segreva najbolj od vseh celin, poročajo tuje tiskovne agencije.

Začetek koledarske zime v znamenju občutne otoplitve, kaj pa njeno nadaljevanje?

19. 12. 2022 07.56

Še dva dneva nas ločita do začetka koledarske zime, a po temperaturah sodeč se v prihodnjih dneh spet vračamo k jeseni. Izrazita otoplitev je že dosegla višje lege, v drugi polovici tedna, ko bo zapihal jugozahodni veter, pa bo občutno toplejši zrak preplavil tudi nižine. Letošnji božič tako večjemu delu Slovenije ne bo prinesel snega, kar sicer ni nič nenavadnega, saj so bili tudi v preteklosti, ko podnebne spremembe še niso bile tako izrazite, zeleni božiči pogostejši od belih. Kako pa kaže za novo leto?

Pozor! Z vlago prihaja tudi plesen. Podajamo korake, kako se z njo spoprijeti

08. 11. 2022 00.15

Začenja se obdobje velike vlage v zraku in prve ohladitve, kar ustvarja odlične pogoje za razvoj plesni.

Anglija ta hip bolj vroča kot 98,8 odstotka planeta

19. 07. 2022 14.47

Vročinski val v Združenem kraljestvu dosega vrhunec. Na Heathrowu so izmerili najvišjo temperaturo v zgodovini meritev v tej državi – kar 40,2 stopinje Celzija. To je prvič, da so termometri na Otoku pokazali več kot 40 stopinj Celzija. Medtem ko za večino Anglije prvič velja rdeči alarm zaradi vročine, pa so vremenoslovci za sredo izdali tudi oranžno opozorilo zaradi možnih neviht in hudih nalivov.

Po Evropi pustošijo požari: španski vlak ustavil sredi gorečega gozda

18. 07. 2022 14.03

Po Južni Evropi še naprej pustošijo gozdni požari. V Španiji je aktivnih okoli 20 požarov, ki so, kot kaže, že terjali smrtne žrtve. V gorah so namreč našli truplo starejšega moškega. Vzrok smrti sicer še ni potrjen, vendar pristojni menijo, da je bila smrt neposredno povezana s požarom. Zelo pretresljivo izkušnjo so imeli tudi potniki na vlaku od Madrida do Ferrola, saj se je vlak ustavil sredi gorečega gozda. Še okoli pet požarov gori na Portugalskem, na jugovzhodu Francije, kjer so evakuirali že več kot 16.000 ljudi, pa še dva. Izredne razmere so razglasili tudi v Združenem kraljestvu in Italiji. Meteorologi v več evropskih državah opozarjajo na možnost novih temperaturnih rekordov.

V prihodnjih dneh več sonca, a povsem brez ploh še ne bo šlo

02. 05. 2022 07.24

Vstopili smo v še zadnji mesec meteorološke pomladi, ki se je vremensko začel zelo nestabilno. Hladen in vlažen višinski zrak je namreč v nedeljo popoldne v kombinaciji z močnim pomladnim soncem povzročil nastanek številnih ploh in neviht, nekatere med njimi pa so prinesle tudi nalive s sodro in drobno točo. Lokalno je na Dolenjskem in v Posavju v le nekaj urah padla skoraj mesečna količina padavin, kar je povzročilo hiter porast in razlivanje manjših hudourniških vodotokov. Tudi v prihodnjih dneh se bo nad nami zadrževala nestabilna zračna masa, zato moramo predvsem ob popoldnevih še računati na krajevne plohe in nevihte.

ANIMACIJA: V soboto prehod izrazite fronte z nevihtami in nizko mejo sneženja

08. 04. 2022 08.03

Pred nami je vremensko pestra sobota, ki jo bo krojil dotok občutno hladnejšega zraka s severa celine. Ker bo menjava zračne mase hitra, bo ozračje nestabilno, zato se bodo razvile tudi nevihte s krajevnimi nalivi, močnejšimi sunki severnega vetra in sodro. Ob tem se bo meja sneženja za krajši čas lahko spustila do nižin.

Pozor! Nevarna plesen je na pohodu! Uničite jo, brž ko jo opazite

25. 01. 2022 00.15

Vlaga v zraku ustvarja odlične pogoje za razvoj plesni.

Zakaj je uporaba kreme za roke nujna?

22. 12. 2021 00.15

Prav vsi smo se že kdaj srečali s suho in razpokano kožo na rokah, natančneje na členkih, kjer je koža najbolj izpostavljena. Do takšnih težav še pogosteje prihaja ravno v zimskem času, ob padcu temperatur in vlage v ozračju. Pomembno je, da za nego rok izberemo hranilno kremo, ki bo kožo vlažila in varovala pred izsušitvijo.

'V gore nikoli tri do štiri dni po sneženju'

10. 12. 2021 09.04

Magični beli hribi, nasmejani obrazi na fotografijah zasneženih, s soncem obsijanih gora, na družbenih omrežjih pogosto ustvarjajo napačen vtis, da smo ljudje le korak stran od edinstvenega občutka sreče, ki nam ga lahko ponudi narava. A ta korak je pozimi občutno bolj tvegan in zahteven kot v kopni planinski sezoni. Otežujejo ga nizke temperature, krajši dan, specifične snežne razmere, planinske koče so zaprte. Odhod v hribe zato zahteva znanje, natančno načrtovanje in drugačne priprave kot poleti. Napotke, kako ravnamo odgovorno, če se pozimi odpravimo v hribe, in kaj vzamemo s sabo, so z nami delili strokovnjaki PZS na poti na Veliko planino.

Zakaj je nega kože pozimi tako zelo pomembna?

18. 11. 2021 00.15

Ste vedeli, da je koža pozimi bolj občutljiva? Hladnejše temperature in suh zrak povzročajo izsušitev kože predvsem na predelih, kjer je koža najbolj izpostavljena. Torej na obrazu. Zaradi mrazu in vetra ji primanjkuje vlage. Koža postane občutno suha, pri nekaterih celo do te mere, da se lušči, razpoka ali celo vname. V zimskih časih je zato izredno pomembno, da kožo pravilno negujemo.

'Letošnje poletje se bo zagotovo uvrstilo med prvih pet najbolj vročih poletij'

02. 08. 2021 19.21

Huda neurja in poplave, na Češkem celo tornado, pa obsežni požari v Turčiji, na Siciliji in v Sibiriji. So to že znaki za preplah, znanilec, da se nam obetajo podnebne spremembe, ki bodo za vedno spremenile svet, kot ga poznamo? "Letošnje poletje se bo zagotovo uvrstilo med prvih pet najbolj vročih poletij v zgodovini meritev," pravi Brane Gregorčič z Agencije RS za okolje.

Kljub la Niñi beležimo ekstremne temperaturne rekorde

07. 07. 2021 12.10

Ekstremna vročina na severu Amerike, vročinski val v Skandinaviji, rekordna temperatura izmerjena na Antarktiki. To je le nekaj vremenskih ekstremov, ki smo jim priča zadnje tedne. Klimatologi svarijo, da se ti ekstremi iz leta v leto nevarno stopnjujejo. Za Evropo je bil to drugi najbolj vroč junij, na globalni ravni pa četrti najtoplejši.

Bo svet že kmalu dosegel temperaturno mejo?

30. 05. 2021 13.42

Vse bolj verjetno je, da bomo v enem od naslednjih petih let dosegli globalno temperaturno mejo. Obsežna študija je namreč pokazala, da obstaja 40-odstotna verjetnost, da bo vsaj eno od let do leta 2025 za 1,5 stopinje Celzija bolj vroče od predindustrijske ravni. "To nam kaže, da je bilo podnebno ukrepanje do zdaj povsem nezadostno in da je za ustavitev globalnega segrevanja treba emisije nujno zmanjšati na nič," je rezultate komentiral direktorja raziskav na Inštitutu Grantham.

ANIMACIJA: Prihajata kar dve fronti z obilnimi padavinami in nizko mejo sneženja

11. 03. 2021 07.00

Po dolgem obdobju večinoma suhega vremena, v večjem delu Slovenije smo v zadnjih štirih tednih imeli le en dan s padavinami, nas bosta ob koncu tega tedna prešli kar dve fronti, ki nam bosta poleg kar obilnih padavin prinesli tudi nizko mejo sneženja. Prvo fronto pričakujemo v noči na soboto, druga pa nas bo prešla v nedeljo čez dan. Po njunem prehodu bomo v prvi polovici prihodnjega tedna imeli večinoma suho, a hladno vreme.

Toplim dnem bo sledil prehod hladne fronte z nizko mejo sneženja

02. 03. 2021 07.00

V zadnjem obdobju nas spremlja sončno vreme z velikimi temperaturnimi razlikami med nočjo in dnevom. Tako bo ostalo do vključno srede, nato pa se bo vreme začelo spreminjati. Najprej bo zapihal topel in vlažen jugozahodni veter, v noči na soboto pa severni veter. Prešla nas bo namreč hladna fronta, ob kateri se bo meja sneženja marsikje spustila do nižin.