terorizmu

Kdo je ta mož s pištolo v Kremlju?

12. 05. 2025 19.26

"Ves čas mi govorijo, da bom umrl kot Gadafi, Thomas Sankara ali kateri koli mladi voditelj, ki je poskušal izboljšati Afriko. Ne bojim se in ne bom obžaloval, da sem umrl za svoje ljudstvo," je eden od najbolj priljubljenih citatov 37-letnega Ibrahima Traoreja, predsednika Burkine Faso in "nekronanega" vodje panafriškega gibanja, ki pravi, da bo svojo državo osvobodil zahodnega imperializma in neokolonializma. Ob dnevu zmage je prišel v Moskvo, kot vselej, v uniformi in s pištolo za pasom. Je vse skupaj zgolj populizem ali se res rojeva novi afriški revolucionarni voditelj?

Kurdska stranka PKK namesto puške izbrala demokracijo

12. 05. 2025 13.42

Delavska stranka Kurdistana (PKK) je naznanila, da se bo razpustila in po več kot 40 letih končala oboroženi upor proti Turčiji. Ob tem napovedujejo nadaljnje prizadevanje za reševanje kurdskih vprašanj po politični poti. Turčija pozdravlja napoved razpustitve PKK.

Idilična pokrajina pod Himalajo, natopljena s krvjo

07. 05. 2025 06.31

Čeprav sta se Indija in Pakistan desetletja skupaj borila proti britanski kolonialni nadvladi, je osamosvojitev indijske podceline pred skoraj 78 leti prinesla krvavo delitev med hindujci in muslimani, ki je prizadela milijone ljudi, delitve in napetosti pa se nadaljujejo še danes. Napad v Kašmirju pred dvema tednoma in indijska 'protiteroristična operacija Sindoor' pa sta državi pahnila na rob nove vojne, tokrat že četrte.

Protiteroristične akcije na Otoku: Iranci naj bi načrtovali napade

04. 05. 2025 10.19

Britanska policija je na več lokacijah po vsej državi aretirala osem moških, od tega sedem iranskih državljanov, ki jih sumijo, da so se pripravljali na teroristična dejanja, poročajo tuje tiskovne agencije. Obsežna preiskava se medtem nadaljuje.

Nemirni Kašmir: Indija in Pakistan z vizumskimi blokadami

01. 05. 2025 18.25

Odnosi med Indijo in Pakistanom, ki se med seboj obtožujeta za napad na turiste v Himalaji v že več let nemirni pokrajini Kašmir, se še zaostrujejo. Potem ko je pakistanska stran Indijo obtožila, da pripravlja vojaški napad, so med sprtima stranema posredovale tudi ZDA in pozvale k umiritvi razmer. Indija je medtem na Instagramu blokirala več znanih pakistanskih filmskih igralcev in Pakistance z njihovimi vizumi pozvala, naj zapustijo državo. Vizume je ukinil tudi Pakistan.

Izredna novinarska konferenca sredi noči: nova vojna pred vrati?

30. 04. 2025 12.18

Islamabad je obtožil Indijo, da namerava kmalu napasti Pakistan. Pakistanski minister za informiranje Ataulah Tarar je ob dveh zjutraj sklical izredno novinarsko konferenco in dejal, da imajo "verodostojne obveščevalne podatke, da namerava Indija v 24 do 36 urah izvesti vojaški napad na Pakistan", kot izgovor pa uporabiti nedaven teroristični napad na indijske turiste na Himalaji, v nemirni pokrajini Kašmir.

Notranji ministri o boju proti terorističnim grožnjam

28. 03. 2025 08.40

Notranji minister Boštjan Poklukar je po srečanju notranjih ministrov procesa Brdo opozoril na novo varnostno realnost. Na srečanju, ki sta se ga udeležila tudi evropska komisarka za širitev Marta Kos in komisar za notranje zadeve Magnus Brunner, so se pogovarjali o nujnosti sodelovanja v boju proti terorizmu in trgovini z ljudmi.

Bi ZDA res tvegale 'nuklearni armagedon' zaradi ene od baltskih držav?

09. 03. 2025 08.49

Združene države Amerike so so iz regionalne sile v 19. stoletju povzpele do statusa svetovne supersile, in to po zaslugi vključitve v dva velika konflikta na evropskem kontinentu. Po drugi svetovni vojni so oblikovale splet formalnih in neformalnih zavezništev z državami na različnih celinah, najpomembnejša pa je zveza Nato, ustanovljena 4. aprila 1949, zaradi nevarnosti velike vojne s takratno ideološko nasprotnico Sovjetsko zvezo. Toda zavezništvo se je pogosto znašlo v vlogi orodja za udejanjanje interesov najmočnejše članice. Famozni 5. člen pa je bil aktiviran zgolj enkrat – ob terorističnem napadu 11. septembra 2001. Bi ZDA torej res priskočile na pomoč napadeni članici, denimo Litvi ali Estoniji?

Preiskovalci po napadu v Münchnu sumijo na islamistični motiv

14. 02. 2025 15.08

Nemški preiskovalci domnevajo, da je imel Afganistanec, ki je v četrtek z avtomobilom zapeljal v skupino ljudi v Münchnu, islamistični motiv. Med zaslišanjem je tudi priznal, da je namerno zapeljal v ljudi, je danes povedala münchenskega tožilka Gabriele Tilmann. V incidentu je bilo po zadnjih podatkih ranjenih najmanj 36 ljudi.

V napadu v Münchnu ranjenih 30 oseb, ministrica napovedala več deportacij

13. 02. 2025 11.10

Dopoldne je v Münchnu voznik zapeljal v množico zbranih protestnikov in pri tem ranil 30 ljudi, od tega nekaj huje, najmanj dva sta v kritičnem stanju. Policija je voznika že prijela, šlo naj bi za 24-letnega Afganistanca. Notranji minister je zvečer popravil lastne navedbe in dodatno pojasnil, da napadalca v preteklosti policija ni obravnavala, v državi je bil legalno, je pojasnil. Nemška zunanja ministrica Nancy Faeser pa je medtem že obljubila, da bo storila vse, kar je v njeni moči, da bo Nemčija izvedla še več deportacij v Afganistan.

Črnčec Sajovicu podal odstopno izjavo, seli se na SDH

22. 01. 2025 12.24

Državni sekretar ministrstva za obrambo Damir Črnčec je ministru za obrambo Borutu Sajovicu podal odstopno izjavo. Funkcijo bo opravljal do konca meseca. S 1. februarjem se bo pridružil ekipi SDH, kjer bo deloval kot pomočnik predsednika uprave za korporativno varnost.

Damir Črnčec naj bi zapuščal obrambno ministrstvo

21. 01. 2025 19.05

Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Damir Črnčec naj bi se v kratkem poslovil s položaja. Spletno Delo, ki je o tem poročalo prvo, se sklicuje na več med seboj nepovezanih virov, ki pa niso komentirali, kam naj bi Črnčec odšel. Na ministrstvu informacij o odhodu državnega sekretarja ne komentirajo.

Nemška policija preiskuje prelete dronov nad vojaškimi objekti

13. 01. 2025 15.48

Nemška policija je po lastnih navedbah zaradi suma ustvarjanja posnetkov, ki ogrožajo varnost, začela preiskavo več preletov brezpilotnih letal nad dvema vojaškima objektoma na Bavarskem. Zadnji incident se je zgodil v nedeljo, ko je policija zaznala več dronov nad vojaškim letališčem v Manchingu.

Hoivik: Kaznovani bodo kritiki vlade. Vrečko: Manipulirate s členi zakona

07. 01. 2025 06.00

Ali želi Golobova vlada z novim medijskim zakonom res omejiti svobodo govora in preprečiti javne kritike vlade, kar je pravzaprav očitala prejšnji Janševi vladi? Najbolj je razburila teza, da bodo vsi vplivneži, ne glede na njihov doseg ali zaslužek, zdaj obravnavani kot mediji. Vplivnica Zala Klopčič že zbira podpise za umik predloga zakona, partnerka premierja Tina Gaber pa miri: "Dragi vplivneži, ne nasedajte." V oddaji 24UR ZVEČER sta bila gosta ministrica za kulturo Asta Vrečko in poslanec SDS Andrej Hoivik.

Luigi Mangione ne priznava krivde

23. 12. 2024 19.37

Luigi Mangione, ki je obtožen umora izvršnega direktorja zdravstvene zavarovalnice UnitedHealthCare Briana Thompsona, se je danes prvič zglasil na sodišču v New Yorku in se izrekel za nedolžnega. Poleg umora je med drugim obtožen tudi terorizma. V primeru obsodbe bi mu lahko grozila dosmrtna ali celo smrtna kazen.

Mangioneju grozi dosmrtni zapor brez možnosti pogojnega izpusta

18. 12. 2024 06.39

Newyorški okrožni tožilec je v torek sporočil, da je Luigi Mangione obtožen umora direktorja zdravstvene zavarovalnice UnitedHealth Briana Thompsona. "Njegov namen je bil širiti terorizem," je dejal tožilec in dodal, da 26-letniku očitajo tako umor kot dejanje terorizma. Umor je bil "zastrašujoč, natančno načrtovan in usmerjen. Če bo spoznan za krivega, mu grozi dosmrtni zapor.

'Osvobojeni' zapornik je nekdanji skorumpirani obveščevalec

17. 12. 2024 13.11

Ameriška medijska hiša CNN je pred dnevi objavila prispevek reševanja zapornika iz skrivnega sirskega zapora. Prispevek znane novinarke Clarisse Ward je takoj po objavi sprožil številne kritike, da naj bi bil neavtentičen in zaigran, prejel tudi opombo skupnosti družbenega omrežja X. Sedaj je postalo znano, da rešeni moški v resnici nekdanji sodelavec režima, ki je bil še v času Asada zaprt zaradi izsiljevanja in korupcije.

Prehodno vlado v Siriji bo vodil Bašir, Slovenija poostrila nadzor na mejah

10. 12. 2024 15.30

Vodenje prehodne vlade v Siriji, kjer so uporniške skupine pred dnevi strmoglavile režim Bašarja al Asada, je prevzel Mohamed al Bašir, ki naj bi na položaju ostal do 1. marca prihodnje leto. Izraelska vojska je medtem po poročanju Sirskega observatorija za človekove pravice v zadnjih 48 urah izvedla več kot 300 napadov na cilje po vsej Siriji, vključno z Damaskom. Čeprav vse več držav napoveduje zamrznitev obravnav sirskih prošenj za azil, Bruselj poziva k upoštevanju pravil EU.

'ZDA ne bodo dovolile, da Islamska država izkoristi vakuum oblasti v Siriji'

08. 12. 2024 14.04

Ameriški predsednik Joe Biden je v odzivu na padec Asadovega režima označil kot trenutek zgodovinske priložnosti, a tudi kot trenutek tveganja in negotovosti. Turški zunanji minister je dejal, da bi morali mednarodni in regionalni akterji zagotoviti miren prenos oblasti v državi, milijoni sirskih beguncev pa da se lahko vrnejo v domovino. K mirni spremembi oblasti med drugim pozivajo tudi Francija, Nemčija in Velika Britanija, ki hkrati svarijo pred možnostjo krepitve Islamske države (IS). Katarsko zunanje ministrstvo je opozorilo, da se ne sme pustiti, da bi Sirija potonila v kaos. Premier Robert Golob je padec Asadovega režima označil za dolgo pričakovan trenutek, ki je ljudem prinesel upanje.

'Ameriški' Kurdi na pomoč 'ruskemu' Asadu, islamisti teptajo palestinsko zastavo

30. 11. 2024 17.07

Sirska državljanska vojna je drugo ime za popoln kaos. Islamistične milice na severozahodu države so sprožile veliko ofenzivo proti dvomilijonskemu mestu Alepo in presenetljivo hitro prodrle skozi šibko obrambo vladnih sil ter se prebile v mestno središče. Zaradi zloma fronte se je čez noč oblikovalo novo zavezništvo. Islamistom, ki jih domnevno podpira Turčija, so se poleg sil predsednika Bašarja al Asada po robu postavili Kurdi, ki jih podpirajo ZDA in, kot kaže, tudi enote sirske opozicije (SDF).

Napadi na sodstvo ne bodo šli mimo petnajsterice poslancev

27. 11. 2024 10.37

Dogajanje pred celjskim sodiščem dviguje prah. Ustavni pravnik Rajko Pirnat je shod v podporo Janezu Janši, na katerem je posredovala tudi policija, označil za nedopusten poskus vplivanja na sodno odločanje. V največji vladni stranki Gibanje Svoboda zato zahtevajo sklic nujne seje parlamentarnega odbora za pravosodje na temo problematike napadov na sodstvo, diskreditacij sodne veje oblasti, odgovornosti politike do spoštovanja sodne veje oblasti in varovanja ugleda pravne države. V zadnjih tednih smo namreč poročali o več incidentih, povezanih s pravosodjem.

Poklukar: Slovenija vseskozi podpira Črno gorona njeni evropski poti

22. 11. 2024 15.59

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je z ministrskim kolegom iz Črne gore Danilom Šaranovićem govoril o približevanju Črne gore Evropski uniji, čezmejnemu organiziranemu kriminalu, upravljanju migracij in boju proti tihotapljenju migrantov ter o pripravi schengenskega akcijskega načrta za Črno goro. Šaranović je medtem izrazil velik interes za področje varnosti v cestnem prometu, saj je v Črni gori še vedno preveč smrtnih žrtev.

Zastavo EU nadomestili s palestinsko

19. 11. 2024 13.42

Vlada Janeza Janše je na poslopju vladne palače leta 2021 izobesila izraelsko zastavo in požela vrsto kritik zaradi izrazitega postavljanja na eno stran v Bližnjevzhodnem konfliktu. Leto dni kasneje so na številnih javnih oz. državnih stavbah zaplapolale ukrajinske zastave. Nasprotoval ni nihče. Palestinska zastava na Pedagoškem inštitutu pa znova v javni prostor vnaša razpravo o primernosti tovrstnega početja. Zakaj so se na inštitutu, ki je nacionalna ustanova, odločili za to potezo ter zakaj je zastava Palestine zamenjala evropsko?

Trem zapornikom iz zloglasnega Abu Graiba 42 milijonov dolarjev odškodnine

13. 11. 2024 07.28

Zvezna porota v ameriški zvezni državi Virginiji je v torek podizvajalcu ameriške vojske, zasebnemu podjetju CACI, odredila plačilo 42 milijonov dolarjev (39,6 milijona evrov) odškodnine trem nekdanjim zapornikom v zloglasnem iraškem zaporu Abu Graib zaradi mučenja in zlorab, ki so jih prestali pred dvema desetletjema med vojno proti terorizmu.

Avstrija še za pol leta podaljšala nadzor na meji s Slovenijo

12. 11. 2024 14.24

Avstrija je podaljšala nadzor na meji s Slovenijo in Madžarsko za nadaljnjih šest mesecev, do 11. maja prihodnje leto, je sporočilo notranje ministrstvo na Dunaju. "Mejne kontrole so in ostajajo odločilni dejavnik v boju proti nezakonitim migracijam," je v zvezi s podaljšanjem mejnega nadzora dejal avstrijski notranji minister Gerhard Karner.

'Napad na funkcionarja, ki izvaja sodno oblast, predstavlja napad na pravno državo'

08. 11. 2024 20.23

V Brežicah kriminalisti preiskujejo požig hiše sodnika in predsednika tamkajšnjega okrajnega sodišča Almirja Kurspahića. Policija je že potrdila, da je šlo za nameren požig, ali je povezan s njegovim delom, še preiskujejo. Medtem se vrstijo obsodbe napada. Na pravosodnem ministrstvu poudarjajo, da gre za nesprejemljivo dejanje in resen napad na temelje pravne države. Če bi se izkazalo, da je bil požig povezan z opravljanjem sodniške funkcije, bi bil to znak za alarm, pa opozarjajo na vrhovnem sodišču. Zgroženi in zaskrbljeni so tudi v Slovenskem sodniškem društvu.

Vlomili v novo hišo brežiškega sodnika in jo zažgali

07. 11. 2024 18.01

Nekaj pred 2. uro zjutraj je na Opekarski ulici v Brežicah izbruhnil obsežen požar v novogradnji. Po naših informacijah so policisti ugotovili, da je šlo za vlom in nameren požig hiše predsednika brežiškega okrajnega sodišča Almirja Kurspahića. Okoliščine in vzroke še ugotavljajo, nastala pa je premoženjska škoda v višini okrog četrt milijona evrov.

Tanja Fajon kot prva predstavnica Slovenije obiskala Somalijo

03. 11. 2024 18.51

Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon je kot prva predstavnica Slovenije obiskala Somalijo. S somalijskim premierjem Hamzo Abdijem Barrejem sta govorila o razmerah v državi in širši regiji ter o mednarodnih operacijah v podporo miru, ki jih je Fajonova izpostavila kot nujne za izgradnjo stabilnosti Somalije.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky

03. 11. 2024 16.00

Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Razmere v Kupjansku vse slabše: 'Smo nasmejani, a nas boli duša'

03. 11. 2024 11.27

Kaj se bo zgodilo z ukrajinskim mestom Kupjansk? Ruska vojska je mesto zavzela v prvih dneh Putinove invazije leta 2022, osem mesecev kasneje je mesto spet padlo v ukrajinske roke, zdaj pa ruska vojska spet napreduje. Prebivalci Kupjanska pa lahko le spremljajo, kaj se dogaja, in upajo na najboljši razplet.