tržno gospodarstvo

Veselje hrvaških naftnih trgovcev: država jim ne bo več omejevala cen
14. 07. 2025 16.25
Hrvaška vlada ne bo več omejevala cen pogonskih goriv, so danes sporočili z ministrstva za gospodarstvo. Vlada v Zagrebu je cene goriv omejevala tri leta, a je zdaj ocenila, da se je svetovni trg nafte stabiliziral. Energetska podjetja so odločitev, ki je močno presenetila hrvaško javnost, pozdravila. Pred njimi je seveda vrhunec sezone, ko gorivo pri njih kupuje toliko več ljudi, tujih turistov. Odločitev se zdi dobra tudi strokovnjakom za energetiko, ki pa pravijo, da je mogoče, da se regulacija cen po koncu turistične sezone vrne nazaj.

Janezu Janši še uradno vnovičen mandat za vodenje SDS
24. 05. 2025 07.30
SDS je Janezu Janši z veliko večino podelila že deseti mandat na čelu stranke. Tudi tokrat je bil edini kandidat. Izmed 4636 članov, ki so oddali svoj glas, ga je podprlo 4563, proti jih je bilo 58, 15 glasovnic je bilo neveljavnih. Člani SDS so ob tem sporočili: "Dobrega direktorja se ne menja, dobrega predsednika tudi ne." Janša je medtem v govoru dejal, da bo stranka do naslednjih volitev gradila koalicijo z volivci, puščico pa je usmeril v politično levico. Na kongresu so sicer potrdili tudi 14 programskih resolucij. V Levici so bili kritični, da SDS zganja moralno paniko in kulturni boj.

Ali smo priča koncu Applovega monopola?
11. 05. 2025 07.00
Tehnološki svet se je 30. aprila 2025 dramatično spremenil, ko je ameriško sodišče v bitki z Epic Games razsodilo, da je Apple namerno kršil odredbo iz leta 2021. Skupaj s 500 milijoni evrov kazni, ki jo je EU naložila v skladu z aktom o digitalnih trgih, te sodbe nakazujejo globoko spremembo v načinu delovanja Applovega nadzora nad ekosistemom App Store v prihodnje.

Apple iz Indije v ZDA poslal 1,5 milijona Iphonov
11. 04. 2025 19.02
Tehnološki velikan naj bi konec marca naročil tovorne lete za prevoz 600 ton iPhonov iz Indije v ZDA, da bi se izognil morebitnim carinam, ki jih je nedavno napovedal ameriški predsednik Donald Trump.

Za škofjeloško invalidsko podjetje CSS pripravljen poslovni načrt
18. 03. 2025 14.00
V škofjeloškem invalidskem podjetju CSS se po doslej opravljenih korakih za preživetje podjetja nadejajo še dokapitalizacije, ki bi jim omogočila vlaganje v večjo produktivnost. V poslovnem načrtu, ki ga je na današnji novinarski konferenci predstavila direktorica podjetja Mariana Karla Rebernik, je v načrtu za 860.000 evrov investicij.

Vlada podaljšala in spremenila regulacijo cen električne energije
14. 11. 2024 12.50
Vlada je sklenila spremeniti in podaljšati regulacijo cen električne energije za gospodinjstva v zimski sezoni, in sicer za celotno zimsko sezono. Do konca februarja bo tako zamejena cena za celotno porabljeno elektriko, in to nižja, kot je sedaj, zamaknila se bo tudi ponovna uvedba prispevka za OVE. Gospodarstvu bodo medtem pomagali z interventnim zakonom.

Slavje tudi v finančnem svetu: rekordna vrednost bitcoina in rast dolarja
06. 11. 2024 09.49
Vrednost dolarja je na volilni dan že pred razglasitvijo zmage Donalda Trumpa zrasla. Kriptovaluta bitcoin je medtem dosegla celo rekordno vrednost, saj kupci stavijo na deregulacijo trga v novem Trumpovem mandatu. Ta namreč napoveduje vrsto ukrepov za spodbudo gospodarske aktivnosti, ugodnejšo davčno politiko ter manjšo regulacijo in birokracijo. A pred njim je tudi veliko izzivov, tudi geopolitičnih, ocenjujejo analitiki.

Kako lahko Trump izkoristi energetsko odvisnost Evrope od ZDA?
01. 11. 2024 06.00
Medtem ko Trump kriči podporo naftnim lobijem, je kljub svojim zagovarjanjem čiste energije tudi Harrisova napovedala zgodovinsko črpanje domače nafte. Kot ocenjuje Klemen Grošelj, ki se je v Bruslju ukvarjal tudi z energetskim trgom, bo politika ZDA na področju energije ostala bolj ali manj nespremenjena. Cilj ZDA je namreč vedno isti: energetski sistem, ki bo ameriško gospodarstvo oskrboval s potrebnimi količinami energije, po konkurenčnih cenah in zanesljivo - brez motenj in cenovnih šokov. Evropa je odvisnost od ruskega plina zdaj v veliki meri nadomestila z energetsko odvisnostjo od ZDA. In to lahko postane težava, če bi Trump to energetsko odvisnost kot mehanizem pritiska na EU začel izkoriščati v okviru carinskih in trgovinskih vojn, ki jih napoveduje, opozarja.

Finančni komentar: Izjemna rast kultnih delnic
29. 10. 2024 08.16
Tesla in Palantir predstavljata simbol tehnološke revolucije s kultnim statusom delnic. Visoka pričakovanja glede prihodnosti električnih vozil in umetne inteligence privabljajo vlagatelje, saj podjetji s prebojnimi inovacijami postavljata nove standarde za trajnostno tehnologijo.

Prvi mož Kompasa zanikal težave, a potrdil odpuščanja
24. 10. 2024 16.39
Več kot 24-urno čakanje na letališču na grškem otoku Karpatos za let domov, pa omejevanje, prestavljanje in celo odpovedi čarterskih poletov na več destinacij v Grčijo. Poleti, na vrhuncu turistične sezone, so se težave Kompasa, največje turistične agencije v Sloveniji, kar vrstile. Vse to pa naj bi bilo po neuradnih informacijah posledica finančnih težav, v katerih se je agencija s 70-letno zgodovino znašla. Tako naj bi jih v zadnjih mesecih zapustilo več vodstvenih delavcev, brez službe pa bi v kratkem lahko ostalo več deset zaposlenih, o čemer so že avgusta obvestili Zavod RS za zaposlovanje. Kaj se torej dogaja v Kompasu?

Gospodarstvo ni na poti v recesijo: obrestno mero znižali za 0,25 odstotne točke
17. 10. 2024 09.39
Svet Evropske centralne banke (ECB), ki je tokrat zasedal pri nas, je skladno s pričakovanji drugič zapored znižal osrednje evrske obrestne mere. Znižanje za 0,25 odstotne točke je obenem tretji rez v obrestne mere po junijskem obratu v denarni politiki. Razmere sicer ostajajo polne izzivov, a pri ECB zaenkrat menijo, da gospodarstvo ni na poti v recesijo.

Finančni komentar: Dežela z najnižjo inflacijo v Evropi
08. 10. 2024 07.00
Inflacija v Sloveniji je bila septembra 0,6-odstotna, kar je najmanj v zadnjih treh letih. Tudi evropsko povprečje je padlo pod dva odstotka, kar je glavni cilj Evropske centralne banke, zato lahko čez dober teden pričakujemo že tretje nižanje obrestne mere, ki bo tokrat potekalo v Sloveniji.

Finančni komentar: Agresivni rez za gospodarski optimizem
24. 09. 2024 07.00
Ameriška centralna banka Fed je prvič po letu 2020 agresivno znižala obrestno mero v želji, da spodbudi gospodarski optimizem. Delniški trgi so dan po odločitvi zacveteli, v osrednji ameriški indeks S&P 500 je priteklo okoli 1000 milijard evrov, a je začetno navdušenje že začelo kopneti.

Bodo položnice za električno energijo poletele v nebo?
23. 09. 2024 19.46
Konec regulacije cen električne energije, vrnitev prispevka za obnovljive vire in nov obračun omrežnine. Z novim letom lahko pričakujemo od 10- do 15-odstotno podražitev, ocenjujejo strokovnjaki. Dražjo energijo je ob tem kot enega glavnih inflacijskih tveganj za prihodnje leto izpostavil tudi urad za makroekonomske analize. 36 evrov višjo položnico si medtem oktobra lahko obetajo lastniki sončnih elektrarn, ki sodelujejo z dobaviteljem SunContract. V družbi medtem za podražitev krivijo vlado.

'Popolna nevihta', politično motivirana preobrazba in 20 milijard evrov: boj za preživetje
19. 09. 2024 07.09
Ena od treh evropskih tovarn avtomobilskih velikanov, kot so BMW, Mercedes, Stellantis, Renault in Volkswagen, dela veliko manj od svojih zmogljivosti. Bloomberg Intelligence ugotavlja, da je v nekaterih obratih proizvedena manj kot polovica vozil, ki bi jih teoretično lahko izdelali. Medtem ko evropske številke vse bolj skrbijo, pa kitajski konkurenti iščejo proizvodne lokacije na evropskih tleh.

Teš se bo z novim letom preoblikoval v javno službo
11. 09. 2024 21.41
Termoelektrarna Šoštanj (Teš) se bo s 1. januarjem 2025 preoblikovala v javno službo, saj ji Holding Slovenske elektrarne (HSE) ne bo več mogel pokrivati stroškovne cene proizvodnje električne energije. V ta namen bo oktobra oz. novembra sprejet tudi interventni zakon, je danes v izjavi za medije povedal generalni direktor HSE Tomaž Štokelj.

Velenje in Šoštanj o energetiki: skeptični, da bo zagotovljen pravični prehod
11. 09. 2024 06.40
Občinska sveta Velenja in Šoštanja bosta na skupni izredni seji razpravljala o prihodnosti energetike v Šaleški dolini, potem ko je država napovedala interventni zakon za preprečitev stečaja Termoelektrarne Šoštanj (Teš) in Premogovnika Velenje ter zagotavljanje daljinskega ogrevanja. V občinah so skeptični, da bo zagotovljen pravični prehod.

Ob milijardni gradnji TEŠ napovedovali milijonske dobičke, danes beležijo izgubo
04. 09. 2024 20.13
Ob torkovi napovedi ministra Bojana Kumra, da TEŠ neizogibno drvi proti stečaju, so brez argumentov ostali verjetno še zadnji zagovorniki spornega projekta, TEŠ 6 smo davkoplačevalci krepko preplačali in je nasedla naložba. A pri milijardo in pol vrednem projektu so bili poleg tako levi kot desni, napovedovali so milijonske dobičke, danes pa beležijo rdeče številke, ki bi lahko v nekaj letih bile milijardne. In politika je spet enotna. Tokrat pri sklepu, da gre za nasedli projekt. In da je treba zaščititi prebivalce Šaleške doline, ki bi ostali brez velikega zaposlovalca in ogrevanja. Manj enotna pa je politika pri tem, kako reševati prihodnost termoelektrarne. Prvi odzivi Šaleških prebivalcev pa: Šoštanj, z njim pa vsa Savinjsko-Šaleška dolina, je spet žrtev apetitov slovenskega energetskega lobija, pravljice o transparentnosti naj prodajajo nekomu drugemu. "Ne glede na razplet nas pozimi zeblo zagotovo ne bo," so prepričani prebivalci, ki strašenje pred mrkom edinega ogrevalnega vira razumejo predvsem kot sadistične tendence politike.

TEŠ pred stečajem: bo Šaleška dolina ostala brez ogrevanja?
03. 09. 2024 13.07
Finančno stanje Termoelektrarne Šoštanj (Teš) se je zaostrilo do te mere, da bi se brez ukrepanja države z letom 2025 začel stečajni postopek, je povedal minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. Razmere želijo na ministrstvu reševati z interventnim zakonom, ki bi zagotovil javno službo za oskrbo s toploto. Če ne bi ukrepali, bi čez noč na cesti ostalo približno 2500 delavcev, državi pa bi ostalo tudi 286 milijonov evrov nepoplačanega dolga do Evropske investicijske banke.

Na Hrvaškem 155.000 turistov manj: 'Niso bedaki, poglejte cene'
17. 08. 2024 13.17
Inflacija, podražitve, kriza velikih trgov in dve veliki tekmovanji na evropskih tleh, nogometno in olimpijske igre, so Hrvaški odnesli del turistične pogače, ugotavljajo pri sosedih.

Novela stanovanjskega zakona potrjena – kaj prinaša?
10. 07. 2024 16.26
Državni zbor je z 52 glasovi za in 26 proti sprejel novelo stanovanjskega zakona. Ta za 10 let opredeljuje razmerja med neprofitnimi najemniki v denacionaliziranih stanovanjih in lastniki teh stanovanj, določa ugodno kreditiranje lokalnih stanovanjskih skladov in občin za gradnjo stanovanj prek republiškega sklada ter v slednjem širi upravo.

EU z julijem zaostrila pravila na trgu kriptosredstev
07. 07. 2024 10.12
Z julijem so se v EU zaostrila pravila na področju kriptosredstev. Na podlagi lani sprejete evropske uredbe o trgih kriptosredstev (Mica) se med drugim uvaja večji nadzor nad trgovanjem s temi sredstvi. Gre za prvo celovito zakonodajo za urejanje področja kriptovalut. Po mnenju stroke uredba prinaša večjo jasnost in varnost na trgu kriptosredstev.

Finančni komentar: Konec 'petrodolarja' in lažne novice
18. 06. 2024 08.41
Po spletu kroži, da je Savdska Arabija 9. junija po 50 letih prekinila dogovor z ZDA, ki je narekoval prodajo surove nafte na mednarodnih trgih izključno v ameriški valuti. Zgodba o 'petrodolarju' je precej drugačna od teorij zarote, ki napovedujejo zlom svetovne rezervne valute.

Prebivalci Solčave v strahu: po napadu na ponija volk pokončal še psa?
13. 06. 2024 10.50
V sredo ob 11. uri zvečer se je v kraju Podolševa zgodil napad na psa. Lastniki so napad prijavili Zavodu za gozdove in lovski družini, sedaj čakajo na uradno potrditev DNK analize. Najverjetneje je psa napadel volk, ki se že mesece potika v bližini pašnikov in hiš, opozarjajo prebivalci. Marca je volk na pašniku napadel tudi šetlandskega ponija.

Investicijski polčas 2024 in kaj nas čaka v drugi polovici leta na kapitalskih trgih
13. 06. 2024 00.15
Leto 2024 smo začeli s pričakovanji po umiritvi inflacije in posledično postopnem znižanju obrestnih mer. In zgodilo se je v začetku junija. Kazalniki kažejo, da se gospodarska klima v Evropi počasi izboljšuje. To so prepoznali tudi evropski bankirji.

Finančni komentar: Zmaga ali pesek v oči
11. 06. 2024 07.00
Bitka z inflacijo v evro območju še ni dobljena. V maju je inflacija poskočila iz 2,4 na 2,6 odstotka. Svet Evropske centralne banke je vseeno sprejel odločitev o prvem nižanju obrestne mere po letu 2019. Vzrok za to niso bile volitve v Evropski parlament, ampak dovoljšnja mera samozavesti evropskih guvernerjev.

Vroči AI čipi in zvezdniški direktor, ki se ženskam podpisuje na telesa
07. 06. 2024 17.45
Nvidia je v zadnjem času zgled tistega, kar navdušuje vlagatelje v umetno inteligenco, segment, ki je doživel razcvet z izdajo ChatGPT družbe OpenAI konec leta 2022. Vrednost delnice družbe je letos zrasla za več kot 140 odstotkov in za 200 odstotkov zadnjih 12 mesecih. Delnice Nvidie so v zadnjih petih letih pridobile več kot 3300 odstotkov. V teh istih obdobjih je Nasdaq pridobil skromnejših 14, 29 oziroma 126 odstotkov. Zato ni presenetljivo, da je šef družbe Jensen Huang postal prava zvezda.

Finančni komentar: Ena in edina Nvidia
28. 05. 2024 07.00
Kdor je pred 10 leti enkrat vložil 10.000 evrov v delnice družbe Nvidia, ima danes na trgovalnem računu 2.197.000 evrov. Nvidia je danes tretje največje podjetje na svetu s tržno kapitalizacijo 2300 milijard evrov, kar je več kot celoten nemški delniški trg.

Finančni komentar: triodstotna inflacija kot nova normalnost
07. 05. 2024 07.33
Wall Street navija za višjo stopnjo brezposelnosti in slabše gospodarske kazalnike, ker je to trenutno najučinkovitejši dejavnik, ki lahko spodbudi centralno banko, da prične nižati obrestno mero. Inflacija ostaja trdovratna in bo verjetno vztrajala pri treh odstotkih v letošnjem supervolilnem letu.

Finančni komentar: Strah pred stagflacijo
30. 04. 2024 07.00
Gospodarske razmere v ZDA čedalje bolj spominjajo na obdobje stagflacije v sedemdesetih letih. Stagflacija nastane, ko se gospodarska rast ustavi ali celo upade, medtem ko inflacija raste. Gre za najslabši ekonomski scenarij, ki ustvari visoko stopnjo brezposelnosti.