tradicije

Haloze – Martinovanje v objemu butične dežele okusov

07. 11. 2022 00.15

Butično martinovanje v Halozah-Izjemna kulinarična ponudba lokalno pridelanih izdelkov in dolgoletna vinogradniška tradicija ponujata popolno doživetje v Halozah.

Iz Ljubljane direktno v Dubaj – po izjemno ugodni ceni!

07. 11. 2022 00.15

To zimo si zagotovite popolno dozo vitamina D po naravni poti. Obiščite Dubaj in se naužijte sonca, morja, moderne arhitekture in arabske tradicije.

Slovenci letno prižgemo 16 milijonov sveč

30. 10. 2022 20.07

Slovenci se pred prvim novembrom že množično odpravljajo na pokopališča. Prižiganje sveč ostaja pomemben del praznika. Vsako leto jih prižgemo kar 16 milijonov, kar nas uvršča v vrh med državami Evropske unije. Od te tradicije nas očitno ne morejo odvrniti niti visoke cene sveč, ki so se v primerjavi z lanskim letom ponekod celo podvojile.

Teden skozi fotografski objektiv

29. 10. 2022 16.35

Vabljeni k ogledu fotogalerije, v kateri je zbranih nekaj najbolj zanimivih, odmevnih in tudi pretresljivih fotografij, ki so zaznamovale minuli teden.

Zbirko neprecenljive vrednosti spet selili s kamioni: 'Rastline ne jočejo, samo izginejo'

29. 10. 2022 07.14

"To, kar se dogaja z botaničnim vrtom, je nacionalna katastrofa. 212 let stara ustanova se mora sama boriti, da rastline sploh preživijo," pripoveduje direktor Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani. Znova so, ker v Ljubljani nimajo prostora za prezimovanje, saj so jim leta 2020 porušili rastlinjak, dva nabito polna kamiona rastlin prepeljali v Koper. Pri tem se lahko dragocena zbirka neprecenljive vrednosti poškoduje, gre pa tudi za težaško delo, rastline so namreč velike in težke. Kje se zapleta, zakaj botanični vrt ne dobi primernih prostorov za razvoj in hrambo rastlin? Na Biotehniški fakulteti zagotavljajo, da aktivno rešujejo situacijo in da se tako fakulteta kot Univerza v Ljubljani zavedata pomena najstarejše raziskovalno-akademske ustanove za Slovenijo in za mednarodni prostor. Poudarjajo, da je fakulteta leta 2020 aktivno pristopila k urejanju financiranja in odnosov z Botaničnim vrtom Univerze v Ljubljani.

Pahor ob 70-letnici juda v Sloveniji vročil državni odlikovanji

28. 10. 2022 21.48

Na slavnostni prireditvi ob 70-letnici slovenskega juda v Ljubljani je predsednik Republike Slovenije Borut Pahor vročil državni odlikovanji Tini Trstenjak in Judo zvezi Slovenije (JZS). Priznanja in nagrade so podelili tudi predsednik Evropskih olimpijskih komitejev Spiros Capralos, predsednik Evropske judo zveze Laszlo Toth in JZS.

Kandidati o 'versko slepi državi' in prepletanju religije s politiko

20. 10. 2022 08.21

Vera je od nekdaj krojila ustroj države. Vpliva tako na načela prebivalstva kot tudi na zakone. Po poganstvu je prišlo krščanstvo, danes pa v Sloveniji deluje več deset registriranih cerkva in drugih verskih skupnosti. Poudarek na beli krščanski Evropi se je sicer znova zbudil v času begunskega vala leta 2015, jabolko spora pa je pri nas že pred tem predstavljala tudi izgradnja prve džamije v Sloveniji. Religija in vera sta tako kljub načelom ločenosti države in verskih skupnosti, svobodnega delovanja le-teh in načelu enakopravnosti verskih skupnosti še kako vpeta v politično dogajanje v Sloveniji. Kakšen pogled pa ima na odnos med državo in religijo sedmerica predsedniških kandidatov?

Pred izidom nova knjiga Boba Dylana

19. 10. 2022 09.59

Oboževalci Boba Dylana so prejšnji teden dobili vpogled v njegovo novo knjigo The Philosophy of Modern Song (Filozofija sodobne pesmi), ki bo po napovedih izšla 8. novembra. Folk rock legenda in dobitnik Nobelove nagrade za literaturo bo po letu 2004, ko je objavil Zapiske, tako izdal zbirko esejev, v kateri raziskuje moč pisanja pesmi.

Turizem na kmetih: namesto traktorjev v nakup wellness opreme

17. 10. 2022 15.26

Število turističnih kmetij v Sloveniji v zadnjih letih narašča, prav tako tudi delež prenočišč, ki jih nudijo. Ta po podatkih Združenja turističnih kmetij Slovenije predstavlja okrog pet odstotkov vseh turističnih nastanitev v Sloveniji. Gostje namreč vse bolj cenijo in iščejo mir ter sveže pridelano hrano, ki z vrta ali iz hleva roma direktno na krožnik. Prednost sta domačen pristop in neposreden stik, ki ga na turističnih kmetijah nudijo gostom. Vse več kmetij si tudi prizadeva iti v korak s časom in svojo ponudbo plemenititi z wellnessi.

Prepoved splava v moderni disfunkcionalni družbi – lekcije ameriških staroselcev

15. 10. 2022 16.46

Napadi na reproduktivno zdravje in pravico do telesne avtonomije so danes vse drznejši, še posebej po tem, ko je vrhovno sodišče ZDA konec meseca junija ovrglo 50 let staro razsodbo Roe proti Wade in s tem odpravilo ustavno zagotovljeno pravico do splava v ZDA. Ta odločitev je povsod po svetu povzročila močan odziv; opogumila je tako krščanske fundamentaliste, ki želijo uveljaviti nadzor nad različnimi vidiki družbenega in zasebnega življenja, kot tudi borce za pravice do svobodnega odločanja o lastnem telesu, aktivirala pa je tudi tiste družbene skupine, ki se nahajajo na nasprotnem bregu obeh ponujenih opcij.

Putinovih 70

07. 10. 2022 07.36

Danes praznuje Vladimir Putin. Ruski voditelj, za del sveta osovražen, del pa mu želi, da bi živel (in vladal) še enkrat toliko časa. Prehodil je pot od obveščevalca preko birokrata na lokalni ravni do najvišjega položaja v državi. Putin je na oblasti že 23 let in že skoraj tako dolgo s svojimi potezami dela sive lase zahodnemu svetu oziroma svojim tamkajšnjim kolegom. Njegove lastnosti, kot so odločnost pri doseganju zastavljenih ciljev, nepopustljivost in želja po prevladi, v nekaterih vzbujajo občudovanje, v drugih pa strah, da bo odšel v velikem slogu, če bo kdaj stisnjen v kot. V smislu, da bo takrat pritisnil na zloglasni "rdeči gumb".

'Če ima kdo predlog, kaj je boljše od Nata, sem se z njim pripravljen pogovarjati'

04. 10. 2022 06.00

Kočevski župan Vladimir Prebilič še vedno cilja na uvrstitev v drugi krog predsedniških volitev, čeprav mu ankete tega ne napovedujejo. Kot pravi, bodo soočenja kandidatov premešala karte, saj bodo v ospredje prišle vsebinske razprave. Strokovnjak za obramboslovje in predavatelj na Fakulteti za družbene vede tudi opozarja, da nekateri pozivi k izstopu iz Nata, kljub vsem njegovim napakam, niso dobro premišljeni, nevtralna drža pa da bi dejansko peljala v delno militarizacijo družbe, na katero pa nismo pripravljeni. Poudarja tudi pomen decentralizacije države, pri aktualnem predsedniku pa pogreša "več odločnosti in jasne drže". Kot pravi, mora predsednik s svojim stališčem in prezenco jasno povedati, kadar se stvari v družbi ne odvijajo v dobrobit vseh.

Jestival, kjer se najeste kobariških štrukljev in ustvarjalnosti

22. 09. 2022 00.15

Festival okusov in umetnosti Doline Soče 1. oktobra v Kobaridu

Egipt, privoščite si najboljši all inclusive oddih te jeseni in zime

26. 09. 2022 00.15

Glede na aktualno dogajanje bosta jesen in zima v Evropi kot kaže precej hladni, zato še danes rezervirajte all inclusive počitnice v Hurgadi, kjer poletje traja 364 dni na leto.

CNN odpovedal intervju zaradi zahteve iranskega predsednika

23. 09. 2022 08.53

Izkušena novinarka CNN Christiane Amanpour je odpovedala intervju z iranskim predsednikom Raisijem, potem ko je od nje zahteval, da na njunem srečanju v New Yorku nosi naglavno ruto. Amanpourjeva je poudarila, da tega ni zahteval noben prejšnji predsednik, ko jih je intervjuvala zunaj Irana. Raisijev pomočnik naj bi ji povedal, da je tako zaradi "situacije v Iranu".

Mlečna kraljica ima najraje poletni okus slane karamele

21. 09. 2022 00.15

Mlekarna Celeia predstavlja nov mlečni desert s podpisom 15. Mlečne kraljice Zelene Doline Slovenije 2022 Aleksandre Matan. V objem mleka so ujeti okusi slane karamele in slastni koščki čokolade. Tradicionalni desert mlečne kraljice, katerega okus vsako leto izbere aktualna nosilka naslova, nastaja le iz najboljšega mleka slovenskih kmetij in je brez GSO.

Zadnja pot kraljice Elizabete II.

19. 09. 2022 10.08

Prenos pogrebne slovesnosti lahko spremljate v živo na POP TV in na spletni strani 24ur.com ter na VOYO od 11.30 dalje.

Irena Svetek: V prvi vrsti so žrtve ženske

18. 09. 2022 08.00

Leto po kriminalki Rdeča kapica je izšlo še njeno nadaljevanje Beli volk. V njem ponovno spremljamo okrožnega državnega tožilca Mia Aurellija, ki raziskuje primer ženskega trupla, najdenega v Kočevskem Rogu. Med preiskavo se pojavijo ugibanja, ali je bila žrtev posiljena, kot pravi pisateljica, pa motiv posilstva, ki je bil prisoten tudi v prvem delu, ni naključje. Z njim je namreč želela opozoriti na zaskrbljujočo statistiko, ki kaže, koliko žensk je posiljenih in koliko umorov je povezanih s tem.

Kraljevi poročevalec o Elizabetinih zadnjih dneh: Uživala je v vremenskih napovedih

17. 09. 2022 12.15

Richard Kay, strokovnjak za dogajanje na kraljevem dvoru, je v daljšem zapisu za britanski Daily Mail spregovoril o kraljičinih zadnjih dnevih pred smrtjo, ki jih je preživela na Škotskem. Radostila jo je prisotnost njenih bližnjih, vsak večer pa je preživela ob spremljanju vremenske napovedi, ki jo je za BBC podajal meteorolog Tomasz Schafernaker.

Krsta kraljice Elizabete v edinburški katedrali, krasi jo škotska krona

12. 09. 2022 06.21

Krsta pokojne britanske kraljice Elizabete II. je v sprevodu prispela v edinburško katedralo sv. Egidija. Na hrastovo krsto, pokrito s škotsko kraljevo zastavo in vencem belega cvetja, so v katedrali položili škotsko krono. Tam so se pri maši zbrali najvišji britanski predstavniki, med njimi britanska premierka Liz Truss in škotska premierka Nicola Sturgeon. Po maši se bo od preminule kraljice lahko poslovila tudi javnost. Evropski parlament pa je ob začetku plenarnega zasedanja v Strasbourgu z minuto molka počastil spomin nanjo.

Karel III. v prvem nagovoru: 'Moja ljubljena mati je bila vzor meni in vsej družini'

09. 09. 2022 06.32

Na dan po kraljičini smrti bo svoj narod prvič nagovoril kralj Karel III., ki je s soprogo Camillo že prispel v Buckinghamsko palačo, kjer je prvič pozdravil svoj narod, ki je nestrpno pričakoval njegov prvi nagovor. V govoru se je poklonil svoji materi ter zaprisegel k služenju britanskemu narodu.

Ljubljanska univerza na stran medija: 'RTVS je naše skupno javno dobro'

07. 09. 2022 17.29

Ljubljanska univerza je v luči nadaljevanja tradicije evropskega univerzitetnega izobraževanja, ki temelji na humanizmu in razsvetljenstvu, znova izpostavila pomen neodvisnega delovanja javne radiotelevizije. "V sodobnem času so za odgovorno upravljanje z družbo javni mediji neprecenljivega pomena," so poudarili na univerzi ter dodali, da je RTV Slovenija "naše skupno javno dobro, avtonomnost novinarskega in uredniškega dela pa temelj delovanja v interesu javnosti".

Shia LaBeouf je našel pot iz težav v katoliški veri

26. 08. 2022 11.08

Igralec, ki ga najbolje poznamo iz filmov Transformerji, bo v prihajajočem filmu Padre Pio igral katoliškega svetnika. V svoji vlogi se je veri popolnoma prepustil in nekaj časa preživel pri bratih frančiškanih, pred tem pa je razmišljal tudi o tem, da bi si končal življenje.

Tekmovanje za najboljšo 'bundesliga' frizuro: To ni zgolj pričeska, je način življenja

23. 08. 2022 19.00

Organizatorji ameriškega prvenstva, ki slavi najbolj priljubljeno pričesko osemdesetih, so med otroki in najstniki izbrali zmagovalca z najboljšo 'bundesliga' pričesko. Slavila sta 8-letni Emmitt in 18-letni Cayden, oba iz zvezne države Wisconsin.

'Draga moja, kupili smo te. Nikoli se ne boš vrnila'

23. 08. 2022 15.35

V Iraku so pravice žensk v zadnjih desetletjih močno nazadovale. Po tem, ko so ZDA strmoglavile režim Sadama Huseina, sta nasilje in razpad družbenega tkiva, ki sta sledila invaziji, nesorazmerno močneje prizadela ženske in dekleta. V kaosu, ki so ga povzročili šibke institucije, vse večja korupcija in vse večji vpliv oboroženih skupin, se je razmahnila trgovina s spolnimi uslugami. Al Jazeera že več kot leto dni raziskuje trgovino z ljudmi v Iraku, vse pogostejši pojav, ki ga spodbujajo socialno-ekonomski dejavniki in omogoča zapletena mreža skorumpiranih uradnikov in oboroženih skupin. Žrtve trgovine z ljudmi so v Iraku običajno dekleta in ženske iz neprivilegiranih okolij, ki bežijo pred zlorabo v družini ali otroško poroko, trgovci pa pogosto izkoriščajo družbeno skrb za čast, da bi ranljive ženske sramotili in jih prisilili v trgovino s spolnimi storitvami. Tudi Noor in Shadad sta bili žrtvi trgovine z ljudmi. Opisali sta svojo zgodbo.

Na osrednji maši na Brezjah več kot 3500 ljudi

15. 08. 2022 13.22

Ob prazniku Marijinega vnebovzetja številni verniki obiskujejo narodno svetišče Marije Pomagaj na Brezjah. Ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore je v pridigi pozval ljudi, naj v današnjih težkih časih živijo po Božji besedi in prispevajo k sožitju, sodelovanju ter prizadevanjem za mir.

'Nihče se ne bi poročil s tabo, če bi poznal resnico'

11. 08. 2022 13.30

V Iranu je deviškost pred poroko pomembna za mnoga dekleta in njihove družine. Moški zahtevajo tudi dokazilo o deviškosti, kar je po mnenju Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) v nasprotju s človekovimi pravicami. V zadnjem letu se proti temu bori vedno več ljudi. Skupaj z več deset tisoč drugimi ženskami je tudi Iranka Maryam podpisala eno od vse številnejših spletnih peticij za ukinitev izdajanja dokazil o deviškosti.

KrasPass Gourmet poletje

01. 08. 2022 06.00

Organizacije za zaščito živali pozvale Benfico k odpravi predstave z orlom

07. 08. 2022 12.01

Organizacije za zaščito živali na Portugalskem so pozvale nogometni klub Benfica k opustitvi predstave z orlom, ki pred vsako tekmo poleti nad tribunami stadiona in pristane na klubskem grbu na sredini igrišča. Kot so izpostavili, orli sodijo v naravo in ne na nogometne stadione.

V Franciji vse bližje odpravi naročnine na javno radiotelevizijo

02. 08. 2022 12.18

V Franciji mora 138 evrov prispevka letno za javno radiotelevizijo zdaj plačevati vsako gospodinjstvo s televizijo. Da bo država prispevek odpravila, je že v kampanji pred predsedniškimi volitvami obljubljal francoski predsednik Emmanuel Macron. Očitno ima njegova napoved podporo tudi v obeh domovih francoskega parlamenta.