trajnostna energija

Plin – prava energetska rešitev za danes in jutri!
18. 03. 2025 00.15
Udobno. Ugodno. Trajnostno.

Poseg v omrežnino: vlada predlog podpira, SDS: Zakon ne rešuje ničesar
30. 01. 2025 08.28
Poslanci koalicije so na izredni seji DZ predstavili predlog za ublažitev finančnih posledic prenove metodologije obračunavanja omrežnine iz lanskega oktobra. Po predlogu se bo gospodinjskim odjemalcem elektrike začasno v najdražjem časovnem bloku obračunavala nižja omrežnina, ocenjenih 19,5 milijona evrov izpada prihodkov pa bo pokril Eles. Na OZS so medtem opozorili, da nov sistem omrežnin obremenjuje tudi malo gospodarstvo in zmanjšuje konkurenčnost podjetij, s tem pa je ogrožen tudi obstoj podjetij in delovnih mest. Zato pričakujejo, da bodo razbremenili tudi gospodarstvo.

Finančni POPkast: Prihodnost decentralizirane energije
07. 11. 2024 07.00
Slovenija je izvozno naravnana država, zato mora biti inovativna in konkurenčna na mednarodnem trgu. Podjetje NGEN, ki so ga ustanovili Roman Bernard ter milijonarja Damian Merlak in Boštjan Bandelj, uspešno širi svojo prisotnost po Evropi. S svojimi inovacijami na področju decentralizirane energije in trajnostnih rešitev postavlja temelje za energetsko prihodnost.

Vrnitev k jedrski energiji: stranka Merklove bi pognala stare reaktorje, gradila nove
12. 10. 2024 13.38
Nemčija je 15. aprila 2023 zaprla svoj zadnji jedrski reaktor. Takratna kanclerka Angela Merkel je bila ključna zagovornica nemškega postopnega opuščanja jedrske energije, odločitev pa je dobila dodaten zagon po katastrofi v Fukušimi leta 2011. Vztrajala je, da jedrska energija ni trajnostna rešitev za prihodnost. In poudarjala, da se mora Nemčija osredotočiti na razvoj obnovljivih virov energije. Danes je situacija precej drugačna. CDU/CSU, politična sila Merklove, zahteva vrnitev jedrske energije, saj da je v nasprotnem primeru ogroženo nemško gospodarstvo in varnost energetske oskrbe.

5 razlogov za postavitev sončne elektrarne
01. 07. 2024 00.15
Najboljši čas za sončno elektrarno je zdaj!

Kako poskrbimo, da naša oblačila dobijo čim daljšo življenjsko dobo?
21. 04. 2024 20.33
Modna industrija porabi več energije kot ladijski in zračni promet skupaj. V luči dneva zemlje smo se odpravili preveriti, kako lahko poskrbimo, da naša oblačila dobijo čim daljšo življenjsko dobo in da čim manj onesnažujejo okolje.

Začnite pomlad z modro odločitvijo: Prehod na trajnostno ogrevanje
04. 04. 2024 09.29
Pomlad simbolizira čas prebujanja in novih začetkov. Ko narava znova oživi, nas vabi k razmisleku o spremembah, ki jih lahko uvedemo v svoje življenje. In ena izmed ključnih sprememb, ki morda stojijo pred vami to pomlad, je zamenjava ogrevalnega sistema.

Dobra sončna elektrarna je odvisna predvsem od kakovostnih komponent
03. 07. 2023 00.15
Če so solarni paneli srce sončne elektrarne, so njeni možgani zagotovo razsmerniki (inverterji) in optimizatorji moči.

Mobilni energent, ki je z nami tudi na počitnicah
17. 05. 2023 00.15
Pomlad in poletje je čas, ko se na popotovanja množično odpravijo ljubitelji kampiranja in počitnikovanja z avtodomi. Ne pozabite se pravočasno pripraviti na nove dogodivščine in si še pred odhodom zagotoviti vse potrebno – tudi ustrezen vir energije.

Novost v Sloveniji - plin iz popolnoma obnovljivih virov za dom ali posel
24. 04. 2023 00.15
Trajnostna rešitev za kuhanje ali ogrevanje je sedaj na voljo kot samostojen vir v Zeleni jeklenki.

Okoljske rešitve: svetovalec za podnebne spremembe in referendum o nuklearki
20. 10. 2022 16.39
Poleti dolgotrajna suša, jeseni pa obilne padavine in poplave. Ekstremne vremenske razmere prizadenejo vse več ljudi, zato tudi politika ni več imuna na podnebno in okoljsko problematiko. Poletje in jesen pa sta tudi v znamenju energetske draginje, zato so se že pred meseci pojavili prvi politični pozivi k varčevanju z energijo, da nas pozimi ne bo zeblo. Evropske države želijo z ukrepi omejiti cene energentov in najti razpršene vire energije. Kandidate in kandidatki smo zato vprašali, kako bi v novi vlogi naslavljali perečo okoljsko problematiko, ali zaradi zaostrovanja na energetskem trgu tudi sami več varčujejo in ali podpirajo drugi blok Jedrske elektrarne Krško?

Dilema energetske krize: Katere sektorje najprej odklopiti iz omrežja
02. 07. 2022 11.35
Dobava plina upada. Tako močno, da so Nemci, ki so veliki podporniki zelenega prehoda, zagnali termoelektrarne, sledijo jim tudi druge evropske države. Pripravljeni so energetski krizni načrti, pristojne skrbi, kako globoko po krivulji konkurenčnosti bo padlo evropsko gospodarstvo, katere panoge bodo v primeru pomanjkanja odklapljali iz plinskega omrežja. Slovenija zaradi svoje odvisnosti od tega energenta ne more biti izjema. Tomaž Orešič, poznavalec energetskih trgov in strategij ter energetski menedžer, pravi, da smo zaradi nepredvidljivosti in nestabilnosti pred največjim izzivom doslej.

Evropski zeleni dogovor ali kako postati prva podnebno nevtralna celina
18. 06. 2022 14.18
Evropski zeleni dogovor je ena od šestih prednostnih nalog Evropske komisije v obdobju 2019–2024, saj podnebne spremembe in degradacija okolja življenjsko ogrožajo Evropo in ves svet. Zeleni dogovor, ki ga je 11. decembra 2019 predstavila Evropska komisija, določa ambiciozen časovni načrt za podnebno nevtralno, krožno gospodarstvo, v katerem je gospodarska rast ločena od rabe virov. Evropski zeleni dogovor bo financiran s tretjino od naložb v višini 1,8 bilijona evrov iz instrumenta za okrevanje NextGenerationEU in iz sedemletnega proračuna EU.

ANALIZA PRVI DEL: Kako bi politične stranke reševale največje izzive časa?
28. 03. 2022 06.00
Pred prvim velikim predvolilnim soočenjem predsednikov največjih političnih strank, ki je na sporedu nocoj ob 20. uri na POP TV, objavljamo poglobljeno analizo volilnih programov. Kakšne ukrepe bi sprejeli, da nas prihodnjo zimo ne bo zeblo in bodo police še vedno založene s hrano? Si bodo mladi lahko privoščili lastno stanovanje? Danes je stanje še slabše kot pred štirimi leti. Kaj pa zunanja politika? Večina strank je zvezi Nato denimo še vedno naklonjena.

Bruselj zavrača očitke o priznanju jedrske energije kot zelene: Ničesar nismo prikrivali
03. 01. 2022 16.57
Predlog Evropske komisije o vključitvi jedrske energije in plina med trajnostne dejavnosti, ki je bil pred iztekom minulega leta poslan članicam EU, zaokrožil pa je tudi v medijih, še vedno dviguje precej prahu. Pri komisiji so zavrnili očitke, da so osnutek dokumenta članicam namenoma poslali na zadnji dan leta in da bi kar koli prikrivali.

Bruselj naj bi, kljub nasprotovanju okoljevarstvenikov, jedrsko energijo priznal kot zeleno
01. 01. 2022 16.54
Kljub nasprotovanju številnih okoljevarstvenikov namerava Evropska komisija pridobivanje energije v jedrskih elektrarnah in z zemeljskim plinom pod določenimi pogoji označiti kot zeleno dejavnost oz. trajnostno naložbo, poročajo nekateri evropski mediji, ki so pridobili osnutek predloga komisije.

Je hrana predraga?
20. 11. 2021 07.00
Pridelava hrane je kriva za tretjino vseh izpustov toplogrednih plinov. Posebej problematična je živinoreja, torej naša poraba mesa. Zaradi dviga cen energije, surovin, embalaže in krme se nam zdaj obeta dvig cene hrane nasploh. Tudimesa. Bomo zaradi tega porabili manj mesa? Kako pomembno nam je trajnostno prehranjevanje? Napoved dviga cen hrane razburja, a po drugi straniSlovenci v povprečju zavržemo 68 kg na prebivalca.

Pet najbolj inovativnih slovenskih podjetij potuje v Dubaj
11. 11. 2021 08.46
V mesecu digitalizacije so v Digitalnem središču Slovenije razglasili pet najbolj inovativnih slovenskih podjetij, ki bodo sodelovala na mednarodni razstavi Expo Dubaj 2020. Stičišče slovenskega razvoja in gospodarskega napredka je postalo bogatejše še za interaktivno talno projekcijo, s katero želijo temo meseca novembra – digitalizacijo – na igriv način približati najmlajšim oziroma družinam.

Evropski teden trajnostne energije: raba obnovljivih virov energije v Sloveniji narašča
25. 10. 2021 06.15
Začenja se Evropski teden trajnostne energije, ki letos poteka pod naslovom 'Proti letu 2030: preoblikovanje evropskega energetskega sistema'. V ospredju bodo dejavnosti, ki spodbujajo varčevanje z energijo in prehod na obnovljive vire energije in s tem na čisto, varno in učinkovito energijo, potrebno za dosego podnebnih in energetskih ciljev.

Znanstveniki našli način, kako iz blazinic prstov pridobiti energijo
18. 07. 2021 12.15
Si predstavljate, da bi med spanjem s svojim telesom proizvajali električno energijo? Ni znanstvena fantastika, pač pa že zelo realna možnost. Znanstveniki so namreč našli način, kako s pomočjo drobnih prevodnikov iz potu, ki ga oddajajo blazinice naših prstov, proizvajati električno energijo. S tako pridobljeno energijo bi lahko napajali nekatere elektronske naprave, kot so denimo merilniki sladkorja v krvi ali celo pametne ure.

Tveganja gradnje 'zelenih' HE na Savi: od izumrtja rib do ogrožene pitne vode
11. 10. 2020 09.36
Ministrstvo za okolje in prostor ob podpisu koncesijske pogodbe za proizvodnjo energije na srednji Savi hidroenergijo predstavlja kot čisto energijo iz obnovljivih virov. A da so hidroelektrarne zelena energija, bi težko trdili, opozarjajo tako naravovarstveniki kot stroka. "V zadnjih mesecih in tednih se ogromno promovira gradnjo hidroelektrarn, ni pa slišati veliko o njihovem izjemno škodljivem in dolgoročnem vplivu na okolje, od katerega pa smo odvisni vsi, tudi naše gospodarstvo," opozarja naša sogovornica. Predstavnik WWF Adria Leon Kebe pa poudarja, da ni smiselno graditi hidroelektrarne za oskrbo skupnosti z električno energijo, če ista elektrarna tej skupnosti odvzame vir preživetja in dobrega počutja.

Pogoreli Okrešelj na glavo postavil obnovo postojanke na Korošici
23. 11. 2019 07.18
Ko je oktobra 2017 pogorel Kocbekov dom na Korošici, si marsikdo ni mislil, da bo dve leti pozneje PD Celje Matica doletel nov udarec. Kot da ni dovolj, da so ostali brez enega vira dohodka, je pred dvema tednoma pogorel še dom na Okrešlju, kar bo na glavo postavilo obnovo Kocbekovega doma, ki je tik pred pridobitvijo gradbenega dovoljenja. Pogovarjali smo se z avtorjem idejne prenove postojanke, ki na Korošico prinaša sodoben in energetsko samooskrben objekt.

Energetska prihodnost Slovenije: brez jedrske elektrarne in zemeljskega plina ne bo šlo
01. 06. 2018 07.00
Stranke obljubljajo davčne olajšave za vozila z alternativnimi pogonskimi viri, energetsko sanacijo stavb, več okoljskih inšpektorjev in večjo samozadostnost Slovenije z energetskimi viri.

Drevesa lahko shladijo mestni zrak tudi do osem stopinj in prihranijo do 50 odstotkov energije za ogrevanje
21. 03. 2018 06.16
Obeležujemo mednarodni dan gozdov. Drevesa izboljšujejo mestno mikroklimo, pomagajo privarčevati energijo za ogrevanje in s strateškim umeščanjem shladijo mestni zrak tudi do osem stopinj. V Ljubljani je okoli 65.000 dreves, vrednost enega je ocenjena na 2300 evrov. Najvišje drevo pri nas je Sgermanova smreka na Ribniškem Pohorju, visoka 61,8 metra.

Zgrešeni milijardni infrastrukturni projekti: se bomo končno kaj naučili iz napak?
04. 02. 2015 06.30
Vse od osamosvojitve dalje so številni veliki infrastrukturni projekti klavrno končali. Država bi se morala na svojih napakah učiti in od zgrešenih projektov, kot sta TEŠ 6 in gradnja avtocest, preiti do trajnostnih naložb ter preprečiti neracionalno porabo proračunskih sredstev.

Tako visoke koncentracije ogljikovega dioksida še nismo zabeležili
26. 05. 2014 13.28
Aprila je bila na severni polobli v ozračju rekordna vrednost ogljikovega dioksida. Presegla je 400 delcev na milijon, v prihodnjih dveh letih pa bi koncentracije še večkrat lahko presegle omenjeno mejo. Grozijo nam suša, vročinski valovi in dvig morske gladine.

Omerzel: Drugi avto pri hiši mora postati električen
04. 03. 2014 11.50
Minister Omerzel je prepričan, da je čas, da drugi avto pri hiši postane električen. Minister poudarja, da Slovenija uvozi za dve milijardi evrov energentov letno, medtem ko znamo električno energijo proizvesti doma. Kot pravi, je elektrika energent tega stoletja.

Konec leta - konec bančne tajnosti
22. 05. 2013 16.37
Konec leta bodo sprejeli pravila za konec bančne tajnosti, so odločili voditelji Evropske unije. Glede na težavna pogajanja in dolgo obdobje nasprotovanja nekaterih držav to pomeni velik preboj na področju boja proti davčnim utajevalcem.