trajnostne energije

Moderni prisluškovalci narave

08. 05. 2025 07.00

Si predstavljate, da bi si lahko velik del hrane pridelali sami in za to niti ne bi porabili veliko časa in energije? Pridelava hrane ni nujno le trdo delo, je naraven ples z naravo, v katerem postanemo ljudje potrpežljivi opazovalci in skrbni nabiralci. Tako meni skupina prav posebnih strokovnjakov, nekakšnih modernih šepetalcev ali pa bolje kar prisluškovalcev narave, ki ljudem pomagajo do lastnih vrtičkov in trajnostnih nasadov. In ti niso le način pridelave hrane, ampak so živi ekosistemi, ki združujejo rastline, tla in ljudi v popolnem sožitju.

Od danes v Tivoliju na ogled razstava "Pot neustavljivih" ob 80-letnici družbe Petrol: osem desetletij vizije, poguma in prebojev

27. 04. 2025 00.15

Ob letošnjem praznovanju 80-letnice Skupine Petrol se danes v sodelovanju z javnim zavodom Turizem Ljubljana na Jakopičevem sprehajališču v ljubljanskem parku Tivoli odpira fotografska razstava z naslovom Pot neustavljivih, ki bo na ogled vse do 4. junija 2025. V razstavi, postavljeni na 40 velikih panojih, se skozi 80 arhivskih in sodobnih fotografij zrcalijo ključni trenutki, številni obrazi podjetja in razvojni preboji, ki so zaznamovali razvoj podjetja od skromnih začetkov do vloge vodilne regijske energetske skupine.

'Zaskrbljujoče': dan ekološkega dolga za Slovenijo letos 17 dni prej

08. 04. 2025 07.50

Obeležujemo dan ekološkega dolga za Slovenijo, ko smo v državi porabili vse razpoložljive vire in ekosistemske storitve, ki jih lahko Zemlja obnovi v enem letu. Dan je letos nastopil 17 dni prej kot lani. To jasno kaže na alarmantno prekomerno rabo virov in ekosistemskih storitev, opozarja Inštitut za zdravje in okolje.

Kumer: Načrt Bruslja za dostopno energijo korak v pravo smer

17. 03. 2025 10.44

Konec februarja predstavljeni akcijski načrt Evropske komisije za dostopno energijo je korak v pravo smer, je pred zasedanjem ministrov EU za energijo povedal slovenski minister Bojan Kumer. Slovenija si sicer prizadeva za več konkretnih ukrepov na ravni EU, pa tudi za več svobode držav članic, da bi zmanjšale administrativno breme.

'Kaznovalna' omrežnina: vlada napoveduje ublažitev ekscesnih dvigov

09. 01. 2025 08.31

Novo obračunavanje omrežnine še vedno razburja. Ta ni skladna z državnimi strategijami in nekaterimi evropskimi direktivami, ki urejajo spodbujanje zelenega prehoda, opozarja vlada. Poleg tega prinaša dodatne finančne obremenitve, ki se zdijo kaznovalne predvsem do vseh tistih, ki so že vlagali svoj denar v čiste tehnologije, je dejal minister Kumer. Vlada bo po napovedih Kumra DZ predlagala razrešitev preostalih treh članov sveta Agencije za energijo. Napovedujejo pa tudi ublažitev ekscesnih dvigov. Kot je povedal Kumer, se kot najbolj smiselna pot trenutno nakazuje možnost, da v visoki sezoni delno ali v celotni opustijo stroške za moč za najdražji časovni blok. O tem je spregovorila tudi poslanska skupina Svoboda.

GEN-I znižuje cene električne energije in zemeljskega plina

02. 12. 2024 00.15

Spremembe rednih cenikov stopajo v veljavo 1. decembra in prinašajo nižjo ceno zemeljskega plina za gospodinjske in male poslovne odjemalce ter elektrike za male poslovne odjemalce.

Je vaš pralni stroj res trajnosten?

01. 12. 2024 07.00

A sploh lahko letimo odgovorno? A sploh lahko plastiko 100-odstotno recikliramo? Pravzaprav ne, oziroma tega ne morejo trditi podjetja, ko nam prodajajo določene produkte. Takšnemu zelenemu zavajanju se v Evropski uniji kmalu obeta konec, podjetjem, ki bi se tega posluževala, pa se obetajo visoke kazni. Kaj vse je zeleno zavajanje in kako ga prepoznati? O tem v tokratnem Popkastu s specialistko za trajnostni marketing Evo Frass.

Kam po navdih za urejanje, opremljanje in prenovo doma?

11. 11. 2024 00.15

33. Sejem Ambient in Dom plus, 13.–17. november 2024, Gospodarsko razstavišče, Ljubljana.

Finančni POPkast: Prihodnost decentralizirane energije

07. 11. 2024 07.00

Slovenija je izvozno naravnana država, zato mora biti inovativna in konkurenčna na mednarodnem trgu. Podjetje NGEN, ki so ga ustanovili Roman Bernard ter milijonarja Damian Merlak in Boštjan Bandelj, uspešno širi svojo prisotnost po Evropi. S svojimi inovacijami na področju decentralizirane energije in trajnostnih rešitev postavlja temelje za energetsko prihodnost.

Toplotne črpalke še vedno prva izbira za varčno ogrevanje

18. 10. 2024 09.24

Z začetkom kurilne sezone se mnogi že soočajo z vprašanjem: Kako obvladati stroške ogrevanja? Letos marsikoga povrh skrbijo še spremembe – nov omrežninski akt, ki uvaja drugačen način obračunavanja električne energije. Kaj to pomeni za uporabnike toplotnih črpalk?

Najboljše toplotne črpalke za vaš dom: Primerjava različnih vrst

18. 10. 2024 08.58

Toplotne črpalke so najbolj priljubljena rešitev za energetsko učinkovito ogrevanje sodobnih domov v Sloveniji. S svojo sposobnostjo izkoriščanja obnovljivih virov energije, kot so zrak, zemlja ali voda, toplotna črpalka ponuja trajnostno alternativo tradicionalnim načinom ogrevanja.

Vrnitev k jedrski energiji: stranka Merklove bi pognala stare reaktorje, gradila nove

12. 10. 2024 13.38

Nemčija je 15. aprila 2023 zaprla svoj zadnji jedrski reaktor. Takratna kanclerka Angela Merkel je bila ključna zagovornica nemškega postopnega opuščanja jedrske energije, odločitev pa je dobila dodaten zagon po katastrofi v Fukušimi leta 2011. Vztrajala je, da jedrska energija ni trajnostna rešitev za prihodnost. In poudarjala, da se mora Nemčija osredotočiti na razvoj obnovljivih virov energije. Danes je situacija precej drugačna. CDU/CSU, politična sila Merklove, zahteva vrnitev jedrske energije, saj da je v nasprotnem primeru ogroženo nemško gospodarstvo in varnost energetske oskrbe.

'Če se obnašamo bistveno bolj radikalno kot konkurenca, je to strel v koleno'

06. 10. 2024 08.00

"Mislim, da z ekipo vemo, katere ukrepe je treba sprejeti," je optimističen Robert Vuga, ki je pred nekaj meseci prevzel vodenje zreškega Uniorja. Čeprav je izkušen poslovnež, ki se je kalil predvsem v mednarodnem okolju, je hitro trčil ob realnost – poslovanje podjetja je veliko slabše, kot je pričakoval, namesto evolucije, ki si jo je želel, pa je moral poseči tudi po nekaj "revolucionarnih" ukrepih.

STOP SHOP se v Sloveniji osredotoča na zeleno energijo

09. 07. 2024 09.07

STOP SHOP, vodilni evropski upravljavec nakupovalnih središč na prostem, je na šestih lokacijah v Sloveniji uspešno začel obratovati s fotovoltaičnimi sistemi. Projekt pomeni pomemben korak tega podjetja, člana mednarodne skupine IMMOFINANZ, k podpori trajnostne proizvodnje energije. Nameščena oprema ima skupno zmogljivost več kot 1.200 kWp in bo letno proizvedla več kot 1,3 GWh zelene električne energije.

Sodobni arhitekturni trendi: odprti prostori

08. 07. 2024 00.15

Si sploh še lahko predstavljate, da bi bila kuhinja od jedilnice ločena z vrati, ta pa s še enimi od dnevne sobe? Ali pa dolg hodnik, iz katerega bi troje vrat vodilo v prav toliko (najpomembnejših) prostorov vsake hiše, kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo? Verjetno ne.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost

03. 07. 2024 11.00

Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Največji B2B dogodek na temo energetike v JV Evropi

14. 05. 2024 10.23

Energetski prehod EU v nizkoogljično družbo – eden največjih projektov samostojne Slovenije – močno spreminja tržne razmere na skoraj vseh področjih. Podjetjem prinaša kup obveznosti, nalog, izzivov in vprašanj. Ker smo šele na začetku tega prehoda, je vprašanj zelo veliko, časa za iskanje odgovorov pa ni na pretek.

Zbornica ob prodaji Panvite zaskrbljena nad usodo državnih kmetijskih zemljišč

07. 05. 2024 16.42

V Kmetijsko gozdarski zbornici opozarjajo na morebitne negativne posledice prodaje skupine Panvita hrvaški storitveni družbi Mplus. Kot je v izjavi za medije opozoril njen predsednik Roman Žveglič, bodo novi lastniki, ki imajo svoje načrte, s tem tudi avtomatsko pridobili zakupne pogodbe za več kot 3000 hektarjev državnih kmetijskih zemljišč.

Hrvaški Mplus postal 51-odstotni lastnik skupine Panvita

07. 05. 2024 12.23

Hrvaška storitvena družba Mplus je postala 51-odstotna lastnica skupine Panvita. Z dokapitalizacijo bo podprla strategijo Panvite in razširila svoje poslovanje v agroživilsko industrijo. "Skupini se povezujeta z namenom pozicioniranja nove skupine kot vodilne v živilski industriji v jugovzhodni Evropi," so sporočili iz Panvite.

Trajnostni pristopi v industriji – Od embalaže do skladiščenja

03. 04. 2024 00.15

V sodobnem poslovnem svetu se vse bolj prepoznavajo in cenijo trajnostni pristopi, ki ne le da zmanjšujejo vpliv na okolje, ampak tudi izboljšujejo operativno učinkovitost in znižujejo stroške. Spletni portal Moja dejavnost predstavlja kategorije, ki so ključne za podjetja in organizacije, ki si prizadevajo za bolj trajnostno delovanje. Te kategorije ponujajo celovite rešitve za izzive, s katerimi se srečujejo podjetja na poti do trajnosti.

Prva vožnja novega vlaka SŽ v Avstrijo: vsak dan 12 novih direktnih povezav

22. 03. 2024 00.15

Slovenske železnice (SŽ) so od 21. marca naprej vzpostavile za potnike 12 dodatnih direktnih povezav (6 parov vlakov) med Slovenijo in Avstrijo. Prvič v zgodovini so tako novi sodobni vlaki SŽ, proizvajalca Stadler Flirt, zapeljali v Avstrijo in s tem pomembno izboljšali ponudbo za potnike.

Vse, kar morate vedeti o solarnih panelih

19. 03. 2024 00.15

Sončna energija postaja ključ do trajnostne in nizkoogljične prihodnosti, naraščujoče cene elektrike pa nas še dodatno spodbujajo, da postanemo samooskrbni. Vse več ljudi zato razmišlja o solarnih panelih – enostavni rešitvi, ki deluje okolju prijazno in pripomore k nižjim položnicam.

Neodgovorno in nevarno: voznik e-skiroja v Letušu vozil 68 km/h

06. 03. 2024 14.50

Celjski policisti so s stacionarnim radarjem v Letušu, kjer je hitrost vožnje omejena na 50 km/h, izmerili hitrost voznika e-skiroja, ki je naselju vozil s hitrostjo 68 km/h. Njegovo ravnanje je bilo neodgovorno in zelo nevarno, opozarjajo. V nesrečah z e-skiroji praviloma prihaja do hudih telesnih poškodb – najpogostejše so poškodbe glave, sledijo zlomi okončin in ključnice ter udarnine. Predlani je na območju PU Celje v prometni nesreči zaradi hudih poškodb umrl voznik e-skiroja.

Hišni sejem Lumar – inovativna trajnostna gradnja v živo

29. 02. 2024 00.15

V podjetju Lumar, med 6. in 9. marcem 2024,pripravljajo številne aktivnosti in predstavitve trajnostne tehnologije montažne lesene gradnje na prvi slovenski certificirani aktivni hiši v Dragomlju.

Sončna elektrarna se še vedno izplača

19. 02. 2024 09.07

Znižajte svoje račune z viški električne energije

Tokratni Okvir pomoči NLB Skupine išče regijska podjetja, ki izboljšujejo našo družbo

31. 01. 2024 00.15

Pričenja se četrta sezona projekta Okvir pomoči, s katerim v NLB Skupini ponujamo priložnost regijskim podjetjem, ki s svojimi idejami – tako kot mi – ustvarjajo boljše sledi.

Slovenija daleč od priporočene kakovosti zraka: se bomo poslovili od lesne biomase?

24. 01. 2024 07.15

Dnevna mejna vrednost za delce PM10 je bila leta 2022 v Sloveniji zopet prekoračena. Še vedno imamo tudi aktivno kršitev direktive o kakovosti zunanjega zraka. V Sloveniji smo še zelo daleč od kakovosti zraka, kot jo priporoča Svetovna zdravstvena organizacija, opozarjajo na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo. Na ministrstvu znova poudarjajo, da k onesnaženosti zraka pomembno prispeva kurjenje lesne biomase.

Požigalcev se ne vabi na gasilske konvencije

13. 12. 2023 12.45

Medtem ko se na eni strani z mednarodne podnebne konference vrstijo pompozna sporočila o dogovoru, ki prvič (vsaj) omeni fosilna goriva, znanstveniki opozarjajo, da je besedilo novo veliko razočaranje in pravzaprav zmaga industrije onesnaževanja nad zelo jasnim znanstvenim konsenzom. Uvodno upanje so zamenjali občutki poraza, nemoči in pretresenosti. Nimamo dogovora o časovnici, kdaj naj prenehamo z uporabo fosilnih goriv, niti nimamo dogovora, da bi sploh prenehali z uporabo. V Dubaju je svoje delo več kot očitno odlično opravilo prek 2500 naftnih lobistov.

Belič in Jamnik v upravo Luke Koper, ki želi postati prva izbira na južni poti

30. 11. 2023 20.20

Nadzorni svet Luke Koper je za nova člana uprave družbe danes imenoval Gregorja Beliča in Gorazda Jamnika, ki bosta petletni mandat nastopila 1. januarja 2024. V upravi ostajata Nevenka Kržan kot njena predsednica in Vojko Rotar kot delavski direktor. Nadzorni svet je potrdil tudi strateški poslovni načrt družbe in skupine za obdobje 2024–2028. Njihov cilj je postati prva izbira med pristanišči na evropski južni transportni poti.

Cinkarna Celje z dve tretjini nižjim čistim dobičkom

31. 08. 2023 08.59

Cinkarna Celje je v prvem polletju letos ustvarila sedem milijonov evrov čistega dobička, kar je 77 odstotkov manj kot v enakem obdobju lani. Prihodki družbe so nazadovali za 28 odstotkov na 96,4 milijona evrov. Poslovanje je bilo skladno s pričakovanji, zato so v družbi zadovoljni.