trdi delci pm10

Arso opozarja: Povišane ravni delcev PM10
17. 02. 2023 12.01V večjem delu Slovenije bodo presežene dnevne mejne vrednosti trdih delcev PM10, opozarjajo na Arso. Ravni bodo visoke predvsem zjutraj in zvečer, čez dan pa se bodo prehodno nekoliko znižale. Na Arsu svetujejo, da v času povečane koncentracije delcev prilagodimo aktivnosti na prostem.

Mirno in mrzlo vreme v naslednjih dneh prinaša povečane vrednosti delcev PM10
10. 02. 2023 16.22V dolinah in kotlinah celinske Slovenije bodo danes in v naslednjih dneh lahko presežene dnevne mejne vrednosti trdih delcev PM10, opozarjajo na Agenciji RS za okolje. Ravni bodo visoke predvsem zjutraj in zvečer, čez dan se bodo prehodno znižale. Na Arsu svetujejo, da v času povečane koncentracije delcev prilagodimo aktivnosti na prostem.

Leto dni od poziva skoraj 600 zdravnikov problem sosežiga še ni rešen
05. 02. 2021 12.30Pred letom dni je skoraj 600 zdravnikov in zobozdravnikov odločevalce pozvalo k odgovornejšemu pristopu k okoljski problematiki. Prvopodpisana je bila Nevenka Mlinar, splošna zdravnica v srednji Soški dolini, ki se v svoji ambulanti redno srečuje s tragičnimi posledicami nebrzdanega onesnaževanja. Zdaj, leto dni pozneje, v Zdravniški zbornici Slovenije ugotavljajo, da so odgovorni zadevo pospravili v predal in nanjo pozabili.

'Sporna uredba odpira vrata izvajanju dobičkonosne dejavnosti na račun zdravja ljudi'
20. 02. 2020 09.46''Šaleško dolino bo obremenjevalo dodatnih več tisoč tovornjakov z odpadki.Ti bodo povzročali hrup, izpušne pline in smrad. Pepel in ostali strupeni odpadki kurjenja bodo odloženi na območju jezer, kjer poteka rekreativna in turistična dejavnost. Ogroženo bo tudi zdravje ljudi,'' prihodnost opisujejo v Šaleškem eko gibanju, v katerem od MOP zahtevajo, da zadrži Uredbo o sosežigalnicah odpadkov in napravah za sosežig odpadkov.

'Grozljivih posledic bi bilo manj, če bi odgovorni pravočasno ukrepali'
21. 01. 2020 21.49Nevenka Mlinar, prvopodpisana pod zdravniški poziv k bolj odgovornemu pristopu do okoljske problematike, se s smrtonosnimi posledicami onesnaževanja v svoji ambulanti v Desklah srečuje vsak dan. Zdaj se boji, da bodo že tako bolno srednjo Soško dolino še dodatno zastrupili. Tam so leta 2018 v zrak spustili dve toni in pol benzena. Če bi sledili priporočilom WHO, bi ga v celotni državi lahko le en kilogram.

Kako kuriti, da bo bolje gorelo in da bo manj izpustov?
29. 10. 2018 06.00"S pravilnim kurjenjem v malih kurilnih napravah vplivamo na boljšo kakovost zraka in varovanje zdravja," se glasi glavno sporočilo Arsa in NIJZ v času, ko se začenja kurilna sezona. In prav v tem času v Sloveniji pogosto prihaja do preseganja trdnih delcev PM10 v zraku. Glavna vzroka za to pa sta nepravilno kurjenje in uporaba zastarelih malih kurilnih naprav.

Drobni trdni delci v zraku krivi za prezgodnjo smrt več kot 400.000 Evropejcev letno
14. 10. 2017 13.14Podatki kažejo, da se zahvaljujoč preteklim in aktualnim ukrepom ter tehnološkemu razvoju kakovost zraka v Evropi počasi izboljšuje. Še vedno pa ima onesnažen zraka velik vpliv na zdravje ljudi, pri čemer so najbolj škodljivi PM delci, dušikov dioksid in ozon v plasti zraka pri tleh oz. prizemni ozon.

Zrak bo še naprej močno obremenjen, zato veljajo opozorila, da se izogibajte gibanja na prostem
10. 12. 2016 12.45Kot kaže, bomo še nekaj časa vdihavali precej onesnažen zrak. Na Agenciji za okolje so za prihodnje dni znova izdali opozorilo o povišani onesnaženosti zraka z delci PM10. Francoska vlada pa je v luči najhujšega onesnaženja zraka v zadnjem desetletju sprejela nove ukrepe. Med drugim bo zvišala subvencije za električne avtomobile.

Zaskrbljujoče: posledice vdihavanja onesnaženega zraka podobne tistim, ki jih povzroča prekomerna telesna teža
26. 10. 2016 09.01Znanstveniki v obsežni raziskavi ugotavljajo, da izpostavljenost onesnaženemu zraku povzroča hipertenzijo oziroma visok krvni tlak. Posledice vdihavanja smoga primerjajo celo s posledicami, ki jih na naše telo pusti prekomerna telesna teža. V raziskavi je sodelovalo 41.000 oseb, za hipertenzijo pa jih je zbolelo kar 6200.

Dobra novica: škodljive emisije v zraku se zmanjšujejo
14. 09. 2016 08.20Količina emisij ogljikovega dioksida je bila v letu 2014 za več kot desetino manjša kot v letu prej. Za desetino manjša je bila tudi količina emisij dušikovih oksidov in trdnih delcev PM10. Glede na leto prej se je količina CO2 najbolj zmanjšala v dejavnosti oskrba z elektriko, plinom in paro, nekoliko zvišala pa v dejavnosti promet in skladiščenje ter v predelovalnih dejavnostih.

Škodimo si sami: ponekod že presegli mejne vrednosti, pa sploh še niso začeli s kurilno sezono
19. 10. 2015 12.23Da te dni marsikje dihamo onesnažen zrak, je razlog iskati v (individualnih) kuriščih na trdo gorivo, saj so le-ta vir povišanih koncentracij delcev PM10. Dnevna mejna koncentracija PM10 za varovanje ljudi je lahko presežena največ 35-krat v letu, žal pa je bila v Zagorju presežena že konec marca. Pa sploh še ni konec leta.

V osmih mestih še vedno dihamo onesnažen zrak, ukrepov pa ni od nikoder
07. 05. 2014 13.48Trbovlje, Zagorje, Hrastnik, Novo mesto, Ljubljana, Murska Sobota, Maribor in Celje. To so mesta, v katerih imamo najslabši zrak, ki je onesnažen s škodljivimi prašnimi delci. Celjski aktivisti so prepričani, da država in občina ne opravljata svoje naloge, in zahtevajo čist zrak za vse državljane.

'Če bi bil zrak čistejši za 20 odstotkov, bi Ljubljančani živeli štiri mesece dlje'
08. 03. 2013 15.39Največja težava zraka v Sloveniji so delci PM10, ki škodijo zdravju. Negativnim vplivom PM10 je izpostavljenih kar dve petini otrok, na Agenciji za okolje pa opozarjajo, da država zamuja s sprejemanjem ukrepov za zmanjševanje onesnaženosti zraka.