treba

Načelnik generalštaba norveških oboroženih sil v Sloveniji
04. 02. 1998 16.51
Člani generalštaba Slovenske vojske so načelnika generalštaba norveških oboroženih sil generala Arneja Sollija, ki se mudi na uradnem obisku v Sloveniji, danes seznanili z organizacijsko strukturo Slovenske vojske in predvsem z načinom ter celotnim procesom preoblikovanja Slovenske vojske.

Jelcin: Clinton lahko izzove tretjo svetovno vojno
04. 02. 1998 12.18
Ruski predsednik Boris Jelcin je danes opozoril, da bi ameriški predsednik Bill Clinton z akcijami zoper Irak lahko izzval svetovno vojno, poroča agencija Interfax.

Slovestnosti v Šrilanki zasenčil napad tamilskih upornikov
04. 02. 1998 11.22
Slovesnosti ob 50. obletnici neodvisnosti Šrilanke je danes zasenčil napad tamilskih upornikov na vzhodu države. Po poročanju indijske agencije Uni so tamilski uporniki v mestu Batticaloa ubili najmanj osem ljudi.

Tamagočiji v boju proti zasvojenosti z mamili
04. 02. 1998 08.36
Na Slovaškem uporabljajo tamagočije v boju proti zasvojenosti z mamili. Center za boj proti zasvojenosti z mamili, ki deluje v Bratislavi, je dosegel znatne uspehe z uporabo virtualnih živalic. "Če bolniki za koga skrbijo, pozabijo na mamila," je povedal vodja centra Lubomir Okruhlica.

Vse možnosti za rešitev iraške krize so odprte
30. 01. 1998 09.51
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je v Parizu po sinočnjem pogovoru s francoskim kolegom Hubertom Vedrinom izjavila, da so vse možnosti za rešitev krize z Irakom odprte, zato bi bilo treba še okrepiti prizadevanja za diplomatsko rešitev. Kot je poudarila, se Pariz in Washington strinjata, da je za sedanji položaj odgovoren Irak, da je politika Sadama Huseina nesprejemljiva, in da bi morali doseči, da bo Irak spoštoval resolucije ZN. Albrightova bo danes najprej odpotovala v Madrid na pogovore z ruskim kolegom Jevgenijem Primakovom, nato pa še v London na srečanje z jordanskim kraljem Huseinom. Jutri se bo v britanski prestolnici sestala z vodjo britanske diplomacije Robinom Cookom.

Albrightova na pogovorih o možnosti napada na Irak
29. 01. 1998 10.23
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright se bo danes popoldne v Parizu pogovarjala o morebitnem vojaškem napadu na Irak. Po napovedih naj bi se sestala s francoskim zunanjim ministrom Hubertom Vedrinom. V Washingtonu pa je Albrightova v sredo zvečer poudarila odločenost ZDA, da Irak, če bo treba, tudi z orožjem prisilijo v popuščanje v sporu glede nadzora iraškega orožja s strani Združenih narodov. Po njenih besedah ne sme biti dvoma o moči ameriških oboroženih sil. Obenem je poudarila, da sredstva diplomacije še niso povsem izrabljena.

MoMa protestira zaradi zaplembe Schielejevih slik
23. 01. 1998 13.48
Newyorški Muzej moderne umetnosti (MoMA) je na tamkajšnjem sodišču zahteval ustavitev sodnega postopka, v katerem so zaradi dvomljivega lastništva že zasegli dve sliki Egona Schieleja, ki ju je znamenitemu muzeju posodila dunajska umetnostna zbirka Leopold. Iz MoME so sporočili, da kljub iskreni skrbi za rešitev vprašanja lastništva slik odločitvi newyorškega tožilca Roberta Morgenthaua, da zadevo spravi na sodišče, nasprotuje, češ da sodni postopek ne bo pomagal preiskavi.

Slovenskim železarnam bo država še zadnjič pomagala
23. 01. 1998 12.35
Kot kaže, se lahko Slovenske železarne (SŽ) še zadnjič nadejajo državne pomoči. Vladni amandma k predlogu zakona o delni privatizaciji SŽ predvideva, da bo država letos dokapitalizirala železarne v znesku treh milijard tolarjev. Enako vsoto denarja naj bi jim v skladu s tem amandmajem namenila tudi v letu 1999. Poleg tega jim lahko letos še pred dokapitalizacijo nameni kratkoročno posojilo za obratna sredstva v višini šest milijard tolarjev.

Clinton na tankem ledu?
23. 01. 1998 10.30
Monico Lewinsky bodo še enkrat zaslišali, poznavalci pa menijo, da se bo sklicevala na 5. amandma ameriške ustave, ki ji zagotavlja, da ji ni treba pričati, če bi s tem lahko škodila sama sebi. To bi se ji zgodilo, če bi priznala razmerje s predsednikom, ki ga je prej pod prisego zanikala.

Netanjahu in Clinton o možnostih oživitve bližnjevzhodnega mirovnega procesa
21. 01. 1998 09.45
Ameriški predsednik Bill Clinton in izraelski premier Benjamin Netanjahu sta ponoči končala drugi pogovor o možnostih oživitve bližnjevzhodnega mirovnega procesa in izraelskega umika z zasedenega Zahodnega brega. Eden od tiskovnih predstavnikov Bele hiše je pogovor Clintona in Netanjahuja označil za "dober" in dodal, da pa je treba "še veliko postoriti".

Prvo pokopališče za tamagočije
19. 01. 1998 10.15
Na jugu Madžarske so v soboto odprli prvo pokopališče za tamagočije, japonsko igračko, ki je obnorela domala ves svet. Na pokopališču, katerega postavitev je financiral neki zasebnik, so že takoj "pokopali" dober ducat "mrtvih" igračk, ki jih lastniki očitno niso dovolj "hranili in kako drugače negovali". Za najpreprostejši pogreb tamagočija je treba odšteti 500 forintov (2,5 dolarja), sicer pa se stroški pogrebnih "slovesnosti" lahko povzpnejo vse do nekaj tisoč forintov.

Vajgl poudaril potrebo po individualni obravnavi kandidatk pri vključevanju v NATO
16. 01. 1998 14.32
Državni sekretar v slovenskem zunanjem ministrstvu Ivo Vajgl je danes na mednarodni konferenci o širitvi zveze NATO v Bruslju poudaril, naj bodo države, ki si prizadevajo za vstop v zavezništvo, obravnavane individualno, glede na lastne zasluge, in ne skupinsko.

Z analizo krvi moč odkriti najtežje primere srčne insuficience
14. 01. 1998 08.21
S preprosto analizo krvi je moč ugotavljati stanje srca ter odkrivati težke primere srčne insuficience, ki zahtevajo takojšnjo operacijo, so ugotovitve raziskave, objavljene v zadnji številki ameriške revije Circulation. Kot je pokazala raziskava, opravljena pri 211 ljudeh s srčno insuficienco, so bolniki z nekoliko višjo ravnijo limfocitov v večji smrtni nevarnosti kot tisti, ki imajo normalno število limfocitov v krvi. Odkrivanje najtežjih primerov omenjene bolezni bo olajšalo izbiro bolnikov, ki jih je treba nujno operirati, je poudaril glavni avtor raziskave primarij Raymond Gibbons iz Medicinske fakzultete v Rochesterju. Pri osebah z nezadostno zmogljivostjo srca srce ne črpa normalno krvi v organizmu, navzoči simptomi pa so težave pri dihanju, preutrujenost ter otekle noge.

Blair čestital Mowlamovi
10. 01. 1998 11.00
Britanski premier Tony Blair je danes čestital ministrici za Severno Irsko Mo Mowlam, ki je včeraj obiskala strogo varovani zapor Maze na Severnem Irskem. Blair je hkrati poudaril, da si bo njegova vlada še naprej prizadevala in tvegala za dosego trajnega miru v tej nemirni pokrajini.

<b>Microsoft napovedal izid zbirke Office 98 za Macintosh</b>
08. 01. 1998 00.00
<b>Na sejmu MacWorld Expo v San Franciscu je Microsoft javno predstavil Office 98 Macintosh(R) Edition, doslej najpomembnejšo nadgradnjo najbolj priljubljene zbirke aplikacij za osebno storilnost za Macintosh. Office 98 za Macintosh postavlja novi standard poslovnih aplikacij za ta operacijski sistem, ob značilnostih za Macintosh pa zbirko odlikujejo tudi inteligentno delovanje in orodja za sodelovanje v spletu. </b>

Proti Luni bo poletel Lunar Prospector
05. 01. 1998 18.19
Jutri ob 2.31 in 12 sekund po srednjeevropskem času namerava ameriška Nacionalna uprava za aeronavtiko in vesolje NASA v letalskem oporišču Cape Canaveral v ameriški zvezni državi Florida izstreliti novo ameriško nosilno raketo Athena 2. Raketa bo utirila na pot proti Luni ameriško samodejno sondo Lunar Prospector (Lunarni Rudosledec).

Po pijačo bo treba kar peš
05. 01. 1998 08.56
Sodnik občine Hilsboro v ameriški zvezni državi Ohio je razglasil precej nenavadno sodbo - kroničnemu alkoholiku Dennisu Caysu je ukazal, naj se v roku 30 dni preseli v neposredno bližino trgovine s pijačami, da bo lahko po "kozarček" hodil peš. Sicer mu grozi od eno do poldrugo leto zapora. Caysa so osemnajstič privedli na sodišče zaradi vožnje v vinjenem stanju, zato je sodnik James Hapner ocenil, da je najpametneje, da se neozdravljivi alkoholik preseli nekam, kjer bo do pijače lahko prišel brez avtomobila. Sodnik Hapner je po poročanju agencije Reuters še razsodil, da mora Cays prihodnjih pet let vsak prvi teden januarja prebiti v zaporu.

Ameriški dolar ob izteku leta 1997 v Bolgariji trikrat dražji
04. 01. 1998 09.26
Ameriški dolar je v Bolgariji konec leta 1997 zaradi političnih in gospodarskih težav države veljal trikrat več kot pa v začetku leta. Dolar je bil 3. januarja 1997 po uradnem tečaju vreden 495,74 leva, 30. decembra lani pa je bilo treba zanj odšteti 1777,6 leva. V času najhujše gospodarske krize v začetku preteklega leta je uradni tečaj dolarja dosegel celo 3000 levov. Finančno stabilizacijo je Bolgariji prinesel dogovor z Mednarodnim denarnim skladom, po katerem je Sofija 1. julija 1997 lev vezala na nemško marko.

Novo leto praznuje ves svet, vendar ne hkrati
31. 12. 1997 08.36
Skoraj po vsem svetu ljudje praznujejo prihod novega leta - vendar ne povsod 1. januarja. Na <b>Kitajskem</b> bo po tradicionalnem luninem koledarju novo leto oziroma praznik pomladi (Chunjie) padel na 28. januar. V času največjega kitajskega družinskega praznika se doma zberejo vsi člani družine, samo poročene hčere praznujejo pri moževih starših. Navadno se na predvečer novega leta srečajo vsi sorodniki in pripravijo majhne žepke iz testa, imenovane jiaozi, ki simbolizirajo bogastvo.

Zagotovo čisti iz stranišča
30. 12. 1997 08.14
Neki Francoz si je izmislil nadvse higienično stranišče - iz njega namreč ni mogoče, ne da bi si poprej umili roke. Vrata stranišča se ne odprejo, preden vsaj deset sekund ne teče voda v umivalniku ob stranišču, zaradi posebne elektronske povezave med pipo in straniščnimi vrati pa ima uporabnik tudi zelo malo možnosti, da bi goljufal in le pustil teči vodo, rok pa si pri tem ne bi zmočil. Inovator je na takšno zamisel prišel, ko je videl dokumentarec, v katerem so pokazali, koliko sledi urina je na posodici s kikirikiji v povprečnem francoskem baru. Za stranišče, zanj je treba plačati med 3000 in 8000 dolarji, je že dobil preko sto naročil.

Mednarodni dan biološke raznovrstnosti
29. 12. 1997 08.55
Program Združenih narodov za okolje (UNEP) je današnji dan razglasil za mednarodni dan biološke raznovrstnosti v spomin na datum, ko je Konvencija o biološki raznovrstnosti iz Rio de Janeira postala veljavna.

Ukrajina je turkmenijsko nafto plačala z jelko
28. 12. 1997 11.29
Oblasti v zahodnoukrajinskem kraju Ternopil so na izviren način povrnile dolg za turkmenijsko nafto. Državno gozdno gospodarstvo karpatske regije Berežani je Ašgabadu poslalo srebrno jelko, visoko šest metrov, ki bo krasila glavni trg turkmenijske prestolnice. Poleg jelke bodo izvozili še 4000 karpatskih jelk za turkmenijske domove.

Stavka španskih rudarjev
27. 12. 1997 12.37
Španski rudarji so začeli stavko, s katero od vlade zahtevajo, naj spoštuje načrt prestrukturiranja, ki ga je sklenila s sindikati, četudi so direktive Evropske unije v nasprotju z načrtom. Vlada in sindikati so se dogovorili o postopnem zmanjševanju števila zaposlenih in o znižanju proizvodnje, Bruselj pa zdaj meni, da bo treba proizvodnjo še zmanjšati. Španski minister za industrijo Josep Pique je napovedal, da bo vlada v Bruslju branila načrt, čeprav bodo pogajanja po njegovem zelo težka.

Odprli največji aqua park v Centralni Ameriki
26. 12. 1997 14.05
V turističnem kompleksu Hertylandia, ki leži približno 35 km južno od nikaragovske prestolnice Managve, so včeraj odprli največji "aqua park" v Centralni Ameriki. Park, ki se razprostira na petih hektarjih, vključuje bazene za odrasle in otroke ter do 60 metrov dolge tobogane. Za turistično infrastrukturo v parku so odšteli pol milijona dolarjev. Za enodnevni obisk pa bo treba plačati 6,5 dolarja.

Bolgarija mora prodati državne banke do konca leta 1998
22. 12. 1997 08.16
Mednarodni denarni sklad (IMF) vztraja, da je treba lastninjenje državnih bank v Bolgariji končati do konca prihodnjega leta, kot določa sporazum med IMF in bolgarsko vlado. Stalni predstavnik IMF v Sofiji Peter Stella je ob tem poudaril, da daje IMF prednost spoštovanju roka in ne prodajni ceni. Stella je tako zavrnil vztrajne prošnje bolgarskega finančnega ministra Muraveja Radeva, naj rok za privatizacijo bank podaljšajo do konca leta 1999.

Koprski občinski svet napoveduje cestno zaporo
19. 12. 1997 11.48
Koprski občinski svet je sinoči na svoji zadnji letošnji seji vnovič obravnaval zaplete pri uresničevanju z nacionalnimi programi opredeljene izgradnje sodobnejših cestnih in železniških povezav Obale z njenim zaledjem. Po seznanitvi s podrobno informacijo o zamudah v dosedanjem poteku priprav na začetek predvidene izgradnje južnoprimorskih prometnic so občinski svetniki sklenili, da bodo v primeru, če lokacijski načrt za avtocesto proti Kopru, ki naj bi bil po prvotnih obljubah za javno obravnavo pripravljen januarja prihodnje leto, ne bo razgrnjen pred začetkom prihodnje turistične sezone, pripravili cestno zaporo.

WTO: Obseg svetovne trgovine večji za 7 odstotkov
19. 12. 1997 10.13
Obseg svetovne trgovine se utegne v letu 1997 po ocenah Svetovne trgovinske organizacije (WTO) kljub finančni krizi v jugovzhodni Aziji povečati za sedem odstotkov, ugotavlja letno poročilo WTO, ki so ga danes objavili v Ženevi.

Srbi bodo v nedeljo spet volili
19. 12. 1997 09.34
Milan Milutinović, kandidat Socialistične stranke Srbije za predsednika ZR Jugoslavije, je volilce pozval, naj se v nedeljo udeležijo drugega kroga predsedniških volitev. "Treba je priti na volišča in treba je izbrati," je dejal Milutinović sinoči v zadnjem televizijskem intervjuju pred volitvami. Milutinovićev protikandidat bo predstavnik skrajne desnice Vojislav Šešelj.

DZ izvolil novi ustavni sodnici
17. 12. 1997 08.55
Državni zbor je včeraj začel 17. izredno sejo, na kateri so poslanci na tajnem glasovanju na predlog predsednika republike za novi ustavni sodnici izvolili prof. dr. Miroslavo Geč-Korošec in prof. dr. Dragico Wedam-Lukić. Prva od novoizvoljenih ustavnih sodnic bo 9. januarja prihodnje leto ob izteku mandata nadomestila ustavnega sodnika Janeza Šinkovca, Dragica Wedam-Lukić pa 1. aprila ustavnega sodnika Janeza Snoja, ki odhaja v pokoj.

Lani v osnovna sredstva podjetij investiranih 402,2 milijarde tolarjev
12. 12. 1997 10.40
V letu 1996 se je vrednost ustvarjenih investicij v osnovna sredstva v podjetjih in ostalih organizacijah povzpela na 402,2 milijarde tolarjev, največ sredstev pa je bilo investiranih v opremo, stroje in prometna sredstva, navaja na podlagi predhodnih podatkov državni statistični urad.