trenutno

Zavrnitev Estradine prošnje

09. 06. 2001 00.00

Sodišče na Filipinih je danes zavrnilo prošnjo nekdanjega filipinskega predsednika Josepha Estrade, ki je trenutno v vojaški bolnišnici, za odreditev hišnega pripora. Pristojni sodniki so povedali, da v primeru nekdanjega predsednika filipinsko pravo ne predvideva hišnega pripora. Poudarili so tudi, da so pred zakonom vsi ljudje enaki.

Intelove optimistične napovedi

09. 06. 2001 00.00

Največji proizvajalec integriranih vezij na svetu Intel je napovedal, da bodo poslovni rezultati tega giganta v drugem letošnjem četrtletju vendarle izpolnili pričakovanja, v drugi polovici letošnjega leta, ko naj bi se povpraševanje po njihovih izdelkih povečalo, pa naj bi se še izboljšali. Napovedi Intela so tako v nasprotju s pričakovanji analitikov, ki so objavljali precej bolj črnoglede napovedi.

Težave so premagljive

09. 06. 2001 00.00

Evropski komisar za širitev Günther Verheugen, je ob zaključku dvodnevnega obiska v Sloveniji dejal, da ima Slovenija kot najbolje pripravljena kandidatka vse možnosti, da kot prva država do konca leta 2002 zaključi pogajanja za članstvo v EU. Obstajajo sicer težave, ki pa so, kot pravi Verheugen, premagljive. ''Ne gre le za prostocarinske prodajalne, temveč za vprašanje predvidljivosti, ugleda in kredibilnosti države.To ni postavljanje omejitev. Želimo se izogniti slabim alternativam, predvsem možnosti, da bi se širitveni poroces zavlekel za več let, je povedal evropski komisar za širitev EU. ''Čeprav vprašanje prostocarisnkih prodajaln v ničemer ne bo vplivalo na proces širitve, Evropska komisija pričakuje, da bo Slovenija izpolnila obljubo in jih zaprla.''

Kolesarji Liquigasa v dopinški preiskavi

09. 06. 2001 00.00

Po največjem dopinškem škandalu v zgodovini dirke po Italiji, je na Giru prišlo do novega odstopa. Italijanskega kolesarja Daria Friga, drugega v skupni razvrstitvi znamenite italijanske pentlje, je njegovo moštvo Fassa Bortolo, za katero vozi tudi Slovenec Tadej Valjavec, takoj izločilo iz ekipe, s tem pa seveda tudi z dirke. Pri omenjenem kolesarju so našli večje število prepovedanih substanc.

Verheugen pri Ruplu in Bavčarju

08. 06. 2001 00.00

V Sloveniji sta na prvem uradnem obisku predsednik Evropske komisije Romano Prodi in komisar za širitev Günther Verheugen. Verheugen, se je zjutraj sestal s predstavniki sindikatov. Vstop v Evropsko unijo namreč ne sme biti le cilj, temveč predvsem sredstvo, da bi vsi bolje živeli, meni predsednik zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič in za 24 ur še dodal, da je "stališče Evropske unije, da je Slovenija pripravljena za vstop v EU, največ omejitev je le na področju prostega pretoka ljudi, delavcev, saj nočejo diskriminirati ostale države, ki kandidirajo. Mi smo temu nasprotovali, ker je to krivično in ni nikakršnega razloga, da bi se Evropa bala 800 tisoč delavcev, ki dela trenutno v Sloveniji."

Izdajanje novih potnih listov

08. 06. 2001 00.00

V prvih treh mesecih izdajanja novih potnih listov je za ta dokument zaprosilo skoraj 30 tisoč državljanov. Veljavnih starih potnih listov je po podatkih ministrstva za notranje zadeve (MNZ) še več kot milijon in pol, septembra letos pa se izteče veljavnost nekaj več kot 63 tisočim potnim listom. Trenutno je potrebno za izdelavo potnega lista čakati manj kot dva tedna, zaradi bližajočih se dopustov pa na MNZ pričakujejo povečano število vlog.

Razprava o usodi Peka

07. 06. 2001 00.00

Pogajalska skupina ministrstva za gospodarstvo, v katero sta bila imenovana dva neodvisna zunanja strokovnjaka, in vodstvo Alpine se danes v Žireh pogovarjata o nadaljnji usodi tržiškega Peka oz. o pogojih, pod katerimi je Alpina pripravljena Peko prevzeti. Kot so poudarili na ministrstvu, je današnja seja prehodne narave, zato ne želijo dajati o poteku pogovorov nobenih izjav, obenem pa so poudarili, da bo v roku meseca dni znano ali bo podjetje še naprej poslovalo, ali pa bo šlo v stečaj. Po besedah predsednika uprave Alpine Martina Kopača bodo na današnjem srečanju določili datum za nadaljnje pogovore.

MasterCard in Europay združena?

07. 06. 2001 00.00

Ameriška finančna družba MasterCard in belgijska družba Europay se nameravata združiti ter tako postati največja družba za izdajo kreditnih kartic na svetu. Nadzorna sveta družb sta združitev že odobrila, so sporočili iz obeh podjetij. Trenutno je v obtoku približno 1,1 milijarde plačilnih in kreditnih kartic obeh izdajateljev. O prihodku in dobičku niso navedli nobenih podatkov, povedali so le, da nova delniška družba zaenkrat še ne načrtuje uvrstitve delnic na borzo.

Disciplinski postopki zaradi kraje pušk

07. 06. 2001 00.00

Preiskava v celjski vojašnici, iz katere so v nedeljo neznani storilci odnesli štiri avtomatske puške znamke kalašnikov AK 47, se nadaljuje. Storilci še niso znani, zaradi nevestnega ravnanja pri opravljanju notranje službe pa je poveljnik I. brigade Slovenske vojske (SV) Janez Butara uvedel disciplinski postopek zoper tri pripadnike stalne sestave 182. bataljona SV, v okviru katerega deluje celjska vojašnica. Kot je povedala tiskovna predstavnica omenjene brigade v preiskavo ni vključena celjska policija.

Nova linija stavbnega pohištva

07. 06. 2001 00.00

Celjsko podjetje Mik, ki proizvaja stavbno pohištvo, je dopoldne na sedežu podjetja v Celju uradno odprlo najnovejšo računalniško vodeno proizvodno linijo za izdelavo stavbnega pohištva iz umetnih mas. Po besedah direktorja in lastnika Mika Francija Pliberška bo nova strojna oprema povečala konkurenčnost podjetja ter omogočila proizvodnjo izdelkov visoke kakovosti, hkrati pa se bo skrajšal dobavni rok.

Rusi pripravljajo protiraketni sistem

06. 06. 2001 00.00

Rusija pripravlja sistem protiraketne obrambe posebej z Indijo, je po današnjih pogovorih z indijskim obrambnim ministrom Jaswantom Singhom, pristojnim tudi za zunanje zadeve, ki se mudi na obisku v Moskvi, dejal podpredsednik ruske vlade Ilija Klebanov. "Gre za pomemben in zapleten sistem," je po prvem srečanju rusko-indijske medvladne komisije za vojaško-tehnično sodelovanje dejal Klebanov. Kot je še dodal, naj bi sistem, ki bo pokrival celotno indijsko ozemlje, kmalu predstavili tudi vladi v New Delhiju. Sicer sta državi na omenjenem zasedanju tudi podpisali sporazum o dvostranskem vojaškem sodelovanju do leta 2010. Poleg Kitajske je Indija največji kupec ruskega orožja. Rusija se med največjimi izvoznicami orožja na svetu uvršča na četrto mesto za ZDA, Veliko Britanijo in Francijo.

Sindikalni partnerji o delavski ustavi

06. 06. 2001 00.00

Socialni partnerji - sindikati, delodajalci in vlada - se bodo danes znova srečali na usklajevanjih o predlogu novega zakona o delovnih razmerjih. Potem ko so minuli teden sklenili pregled vseh členov zakonskega predloga - teh je 238, se bodo zdaj vrnili k tistim določilom, ki so najbolj problematična. Vlada želi, da bi predlog t.i. male delavske ustave uvrstili že na julijsko sejo državnega zbora, kako uspešni bodo socialni partnerji pri zbliževanju stališč, pa je težko napovedati.

Znanstveniki opominjajo Busha

06. 06. 2001 00.00

Člani Federacije ameriških znanstvenikov, Obrambnega sveta za naravne vire in Unije zaskrbljenih znanstvenikov so predsednika Georga Busha pred srečanjem z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom 16. junija v Sloveniji, pozvala, naj zmanjša ameriške zaloge jedrskega orožja na skupno 1000 bojnih konic. ZDA imajo glede na podatke omenjene skupine strokovnjakov trenutno 10.500 bojnih jedrskih konic, kar je po njihovem mnenju odločno preveč.

Mercator prevzel Slobodo

06. 06. 2001 00.00

Največja slovenska trgovska družba Mercator je postala lastnica trgovskega podjetja Sloboda iz Velike Gorice. Mercator je s to poslovno potezo začel graditi svojo verigo trgovin tudi na zagrebškem območju. O podrobnostih nakupa bosta na novinarski konferenci v Veliki Gorici spregovorila predsednika uprav obeh družb, Zoran Jankovič iz Mercatorja in Ivica Župetič iz Slobode.

20 let od razkritja AIDS-a

05. 06. 2001 00.00

Danes mineva 20 let, odkar so v javnosti razkrili prve primere in podrobnosti skrivnostne bolezni, ki so jo poimenovali AIDS. Že aprila leta 1984 so v Združenih državah Amerike razglasili, da bodo cepivo proti AIDS-u začeli preizkušati v roku dveh let, ustreznega cepiva pa do danes še ni.

Apocalyptica in Siddharta v Križankah

05. 06. 2001 00.00

12. junija bodo v Križankah nastopili Siddharta in finska skupina Apocalyptica. Skupina Apocalyptica je godalni kvartet, ki ga sestavljajo klasično izobraženi čelisti z žilico in ušesom za precej tršo glasbo. Skupina preigrava glasbo Metallice, Faith no More, Pantere, Sepulture in Slayer. Vse to na godalih, ki jih je mogoče slišati tudi pri Helsinških filharmonikih.

Sony se seli v Londonu

04. 06. 2001 00.00

Japonski proizvajalec elektronike Sony namerava svoje globalne finančne operacije skoncentrirati v Londonu. Kot so sporočili iz podjetja, se jim zdi London primernejši kot Tokio, saj je mesto svetovni finančni center, hkrati pa so v obstoječi londonski pisarni že zaposleni vrhunski strokovnjaki. Sony naj bi z združitvijo finančnih operacij letno prihranil med 50,37 in 58,77 milijona dolarjev.

Sova odkrila ukradeno orožje

04. 06. 2001 00.00

Leto in pol po veliki kraji orožja v postojnski vojašnici, policija storilcev še vedno ni našla, je pa korak v tej smeri očitno naredila slovenska obveščevalno varnostna agencija. Sovi je namreč del ukradenega orožja pred meseci uspelo dobiti nazaj, orožje pa so nato vrnili obrambnemu ministrstvu.

Vodafone miruje

04. 06. 2001 00.00

Predsednik telekomunikacijskega velikana Vodafone Chris Gent je v pogovoru za Sunday Telegraph poudaril, da Vodafone trenutno ne načrtuje novih prevzemov. Po njegovih besedah je družba s prevzemi želela pridobiti položaj, ki bo nedosegljiv za ostale tekmece. Sicer pa je zdaj glavna skrb cena Vodafonove delnice, ki je trenutno na najnižji ravni v zadnjih treh letih.

But o odpravi posledic neurja

04. 06. 2001 00.00

O posledicah nedeljskega neurja s točo, ki je hudo prizadelo tudi kmetijska zemljišča na območju Novega mesta, se je danes prepričal minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franci But, ki si je skupaj s tamkajšnjim županom Antonom Starcem ogledal škodo na Cikavi, v vinogradih na Ruperč Vrhu ter na posestvu Srednje kmetijske šole Grm. Najbolj so prizadete poljščine in trajni nasadi, še posebej vinogradi, ki bodo zaradi neurja s točo in vetrom imeli manjši pridelek vsaj še v prihodnjem letu. Na osnovi grobe ocene škode, ki se pripravlja, se bo But zato zavzel, da skupaj z okoljskim ministrom Janezom Kopačem vladi čimprej predlagata sklep o prvi, vsaj minimalni pomoči za odpravo škode. Kmetijski minister je izrazil pričakovanje, da bo vlada o škodi zaradi nedavnih neurij s točo razpravljala že na seji ta četrtek in da bo, ko bo višina škode znana, v okviru proračunskih zmožnosti tudi pomagala prizadetim.

Bo Peko kupila Alpina?

31. 05. 2001 00.00

Usoda tržiškega Peka naj bi bila znana v 14 dneh. To je namreč čas, v katerem naj bi podjetje prevzela Alpina, ki kaže velik interes za nakup, ali pa bi šlo v stečaj. Kot je potrdil predsednik uprave Alpine Martin Kopač, je ministrica za gospodarstvo Tea Petrin že imenovala pogajalsko skupino, kateri bo vodstvo Alpine najverjetneje v ponedeljek predstavilo pogoje za prevzem Peka. Zatrdil je, da bo vladna projektna skupina, v kateri so predstavniki lastnikov Peka in ministrstev, ki so v njegovo reševanje neposredno vključena, oblikovana takoj po končanih pogajanjih z vladno pogajalsko skupino. Izhodišč pogajalske skupine pa Kopač danes še ne pozna.

Srečanje Rupla in Ivanova

31. 05. 2001 00.00

Ljubljana bo storila vse, da bo bližnji ameriško-ruski vrh potekal v najboljših razmerah, je svojemu ruskemu kolegu Igorju Ivanovu zagotovil slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel. Neformalno srečanje ministrov je potekalo ob robu zasedanja Evroatlantskega partnerskega sveta v Budimpešti, kjer sta se ministra med drugim dogovorila, da bosta vse do vrha v stalni zvezi.

Združitev Bank Austria in Creditanstalt

31. 05. 2001 00.00

Dve največji avstrijski banki, Bank Austria (BA) in Creditanstalt (CA), nameravata v prvi polovici prihodnjega leta končati združitev v banko Bank Austria Creditanstalt. Banki sta se za združitev odločili, ker želita zmanjšati stroške poslovanja ter povečati učinkovitost. Sinergični učinki združitve naj bi bankama že leta 2002 prinesli 175 milijonov evrov prihranka.

Verheugen o širitvi EU

31. 05. 2001 00.00

Trenutno obstaja nevarnost upočasnitve širitvenega načrta glede dveh pomembnih področij - pretoka kapitala in prostega pretoka delovne sile, je v pogovoru za zadnjo številko avstrijskega tednika Profil dejal evropski komisar za širitev Günter Verheugen in dodal, da glede prehodnih obdobjih za prost pretok delovne sile načrt sicer ne predvideva, da bi moral biti rezultat pogajanj znan že v prvem polletju 2001, pač pa da naj bi dosegli skupno pogajalsko stališče vseh držav EU. "In tega bomo imeli," je prepričan Verheugen.

Poslovanje PCP po dosedanjih pravilih

30. 05. 2001 00.00

Do dokončne odločitve ustavnega sodišča prostocarinske prodajalne poslujejo po pravilih, ki so trenutno v veljavi. Na ministrstvu za finance namreč preučujejo nastalo situacijo in menijo, da se zaradi izdaje sklepa o začasnem zadržanju izvrševanja zakona o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln na mejah z Avstrijo in Italijo v mejne trgovine, tudi izvrševanje rokov, določenih v odločbah carinskih organov, ustavi. Omenjeni roki pa bodo začeli teči z dnem uveljavitve dokončne odločitve ustavnega sodišča, so sporočili z ministrstva za finance.

Allied Telesyn izobražuje svoje partnerje

30. 05. 2001 00.00

Na sedežih podjetij DISS in LANCom, slovenskih distributerjev podjetja Allied Telesyn, je potekalo izobraževanje na temo novih izdelkov in tehnologij. V predavanjih so se prisotni seznanili z najnovejšimi omrežnimi karticami, usmerjevalniki, družino stikal Rapier, omrežjem WAN (Wide Area Network) in tehnologijama po standardih Layer3 ter xDSL.

Vodafone z izgubo

29. 05. 2001 00.00

Največji operater brezžične telefonije Vodafone je v preteklem letu zabeležil izgubo. Razlog so milijardni nakupi deležev mobilnih operaterjev po vsem svetu. Podjetje s sedežem v Veliki Britaniji je objavilo 9,76 milijarde funtov izgube v preteklem obračunskem letu, ki se je končalo 31. marca. Lani je družba zabeležila dobiček v višini 487 milijonov funtov.

Vrh v Ljubljani izrednega pomena

29. 05. 2001 00.00

Vrhunsko srečanje Rusije in ZDA 16. junija v Ljubljani bo izjemno pomembno tako za Moskvo kot za Washington, pa tudi za mednarodno stabilnost nasploh, je v Budimpešti dejal ruski zunanji minister Igor Ivanov. Na vprašanje, kaj Rusija pričakuje od srečanja, je na novinarski konferenci po zasedanju stalnega sveta NATO-Rusija v Budimpešti še dejal, da bosta predsednika Vladimir Putin in George Bush, glede na to, da bo to njuno prvo srečanje, govorila o ključnih dvostranskih vprašanjih in mednarodnih odnosih, predvsem pa o strateški varnosti.

Center okoljskih tehnologij

28. 05. 2001 00.00

Celjsko podjetje Javne naprave je ob podpori Mestne občine Celje pristopilo k ustanovitvi raziskovalnega razvojnega centra okoljskih tehnologij, ki bi kot zavod združeval vse potencialne znanstveno raziskovalne institucije, industrijske proizvajalce in uporabnike tovrstnih tehnologij. V vodstvu Javnih naprav poudarjajo, da ustanovitev omenjenega centra, katerega delovanje bi bilo neprofitno, narekujeta na eni strani prilagajanje okoljskih standardov Slovenije standardom Evropske unije, na drugi strani pa potreba po čim hitrejšem reševanju nastajajočih okoljskih problemov.

Itanium kmalu na tržišču

28. 05. 2001 00.00

Intel je naznanil, da bo proizvodna različica novega 64-bitnega čipa Itanium pripravljena za trg že v roku enega tedna. To je prvi korak v prizadevanjih priznanega izdelovalca procesorjev, da dobro pretrese trg najzmogljivejših strežnikov, ki bo odprl nov krog tekmovanj na trgu strežnikov in naprednih delovnih postaj.